نحوه ویروس اسکن یک فایل با برنامه ملزومات امنیتی مایکروسافت (MSE)

  • 1390/5/21
  • محمدرضا ارجمندی
  • 4

اگر معمولا از اینترنت فایل دانلود می کنید اما از غیر ویروسی بودن برخی فایل ها مطمئن نیستند و نمی دانید آیا می شود با خیال راحت فایل دانلود شده را باز کرد یا نه، آیا می دانید می توانید از برنامه مایکروسافت در خصوص اسکن فایل ها برای بررسی ویروس با نام Microsoft Security Essentials  یا ملزومات امنیتی مایکروسافت (MSE)   برای اسکن ویروس ها بدون نیاز به استفاده از یک ویروس اسکن نصب شده روی رایانه استفاده کنید؟ MSE به شما اجازه می دهد تا این کار را به سرعت و سهولت به انجام برسانید و می تواند به آرامش خاطر شما کمک کند تا با خیال راحت قبل از باز کردن یک فایل ناشناخته از صحت آن اطمینان یابید.

اگر قصد باز کردن یک فایل از داخل حافظه های ذخیره سازی قابل حمل (همچونCD ، DVD ، هارد دیسک اکسترنال و غیره) داشته باشید، این ویژگی می تواند بسیار مفید باشد و جستجوگر ویروس بلادرنگ MSE  تا کنون شانسی برای انجام اسکن اولیه فایل ها نداشته است که اخیرا این قابلیت بدان اضافه شده. پس اگر قابلیت ویروس اسکن بلادرنگ را نیز خاموش کرده باشید، این ویژگی در جلوگیری از آلودگی رایانه شما به ویروس به شما کمک خواهد کرد.

توصیه ایمنی: حتی اگر جستجوگر ویروس، پس از اتمام عملیات ویروسی را تشخیص نداد، هرگز فایلی را از یک منبع غیر قابل اطمینان دانلود یا باز  نکنید!

با توجه به این نکته که فایل آلوده ای برای استفاده از MSE  در این مقاله آموزشی نداشتم، تصمیم گرفتم سری به منبع بسیاری از ویروس ها در اینترنت بزنم: یک سایت دانلود فایل به صورت تورنت و دانلود یک نسخه از نرم افزار ادوبی فتوشاپ لایت روم  ورژن 3.2. نگران نباشید، پس از اتمام آموزش بی درنگ آن را حذف  خواهم کرد!

اسکن یک فایل/ پوشه برای بررسی ویروسی بودن

1- اگر شما قبلا آن را روی رایانه تان نصب نکرده اید، اول برنامه Microsoft Security Essentials را دانلود و نصب نمایید(کسب اطلاعات بیشتر در مورد MSE  در اینجا)

2- ویندوز اکسپلورر را باز کنید (کلید ویندوز + E  ) و به دایرکتوری بروید که حاوی فایل ها / پوشه ای است که می خواهید آن را ویروس اسکن کنید.

3- روی فایل یا پوشه راست کلیک کنید و گزینه Scan with Microsoft Security Essentials…  را جهت آغاز عملیات ویروس یابی انتخاب کنید.

4- امیدوارم کار به خوبی و خوشی ختم شود و پس از اتمام عملیات برنامه به اطلاع شما برساند که فایل پاک و عاری از ویروس است. اگر با این حال، برنامه اعلام کرد که فایل آلوده است، به بخش بعدی بروید و ادامه مطلب را بخوانید.

حذف یک ویروس توسط برنامه ملزومات امنیتی مایکروسافت

اگر MSE یک فایل آلوده را شناسایی کند، شما باید آن را فورا حذف کنید.

1- به محض اطلاع از آلودگی یک فایل، بر روی Clean Computer کلیک کنید

2- کار را به MSE  بسپارید تا فایل آلوده را از کامپیوتر شما پاک نماید.

3- پس از آنکه فایل پاک شد، شما می توانید MSE را ببندید.

4- کار شما تقریبا انجام شده است… هنگامی که شما یک ویروس را بر روی کامپیوتر شما شناسایی می کنید:

دیگران را که ممکن است همین فایل را دانلود کرده باشند از آلودگی فایل مطلع کنید (اگر فایل به طور مثال از طریق ایمیل به دستتان رسیده فرستنده و دیگران را که این فایل با آنان به اشتراک گذارده شده مطلع کنید)

اگر قبل از پاک سازی فایل آلوده پشتیبان گیری از رایانه خود کرده اید، مطمئن شوید که فایل پشتیبان فایل آلوده را در بر نداشته باشد و اگر این چنین است فایل آلوده را پاک کنید.

اگر فایل درون دیسک های نوری یعنی سی دی / دی وی دی است ، در صورت امکان دیسک را، برای جلوگیری ازآلودگی  های آتی خود و دیگران از بین ببرید.

به هر طریق ممکن به اطلاع توزیع کننده فایل برسانید که فایل شما توسط ویروس آلوده شده و نباید به اشتراک گذاشته شود.

اگر ویروس را نتوان حذف کرد

اگر شما مراحل فوق را دنبال کرده اید اما هنوز نمی توانید فایل را حذف کنید، لطفا یک موضوع جدید در انجمن ویندوز ایجاد کرده و مسئله خود را مطرح کنید تا ما برای حل مسئله به کمک شما بیاییم!

منبع: minywhite

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 4 دیدگاه
  1. سلام اگه ممکنه نحوه نصب اتی ویروس ماکروسافت رو تصویری اموزش بدید ممنون میشم

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *