Moonbow Photography – عکس هایی باشکوه از رنگین کمان های قمری

Moonbow Photography –  عکس هایی باشکوه از رنگین کمان های قمری
  • 1390/7/24
  • عباس كريمي
  • 7

به طور خلاصه ، Moonbow یا Lunar Rainbow (رنگین کمان قمری)، رنگین کمانی است که نه توسط نور مستقیم خورشید، بلکه توسط نوری که از سطح ماه بازتابیده می شود ساخته می شود. این پدیده به ندرت به وقوع می پیوندد زیرا که برای رخ دادنش به ملزومات بسیاری از قبیل درخشندگی و فاصله مناسب ماه از سطح زمین که عوامل محدود کننده شکل رنگین کمان هستند، نیاز می باشد.

(Image Source: www.paulalsop.com)

به نظر می رسد برای عکاسان مطلقاً هیچ مرزی وجود ندارد، عکاسانی که وقتی به عکاسی می پردازند دیگر هیچ محدودیتی برای خودشان قائل نیستند. آنان به طور تصادفی یا برنامه ریزی شده با چالش های پیش رویشان درگیر می شوند و با کامیابی موفق به گرفتن عکس هایی سحرآمیز از رنگین کمان (قمری) می شوند. جهت اطمینان در ادامه قصد داریم تعدادی از کارهای این عکاسان را به همراه توضیحاتی که خودشان در رابطه با آن ها اضافه نموده اند، ارائه دهیم.

Rainbow At Night. “درست در نیمه شب بود که متوجه یک شکل هندسی در آسمان Fraser Island شدم. سریعاً ماشین را متوقف و چراغ ها را خاموش کردم. پس از آن بود که متوجه شدم شاهد یک پدیده نادر هستم …. رنگین کمانی در شب. ” (Image Source: Garry)

Hawaii Moonbow. “در آخرین شب حضورمان در هاوایی، ماه کامل بود و در بیرون نیز مقدار اندکی مه دیده می شد. بچه ها گفتند که پایین بروم و در کنار ساحل منظره ی حیرت انگیزی را مشاهده کنم. اکنون مطمئنا از این که آن کار را انجام دادم خوشحال هستم! ما توانستیم رویداد نادر رنگین کمان (قمری) را مشاهده کنیم.” (Image Source: Stephen_Payne)

Kamuela Hawaii Moonbow. “با وجودی که هوا سرد، طوفانی و بارانی بود اما من آن هوای بد را تحمل کردم و به عکس برداری پرداختم. پس از این که چند عکس گرفتم کارت (CompactFlash)CF دوربینم سوخت و تمامی عکس هایم از بین رفتند. شجاعانه درون کیف دوربینم را جستجو کردم و یک کارت دیگر بیرون کشیدم! قبل از ناپدید شدنش تنها به اندازه گرفتن دو عکس زمان داشتم!!!” (Image Source: Ethan Tweedie)

Moonbow Revisited. “نور مهتاب رنگین کمان را بسیار …”. گرفته شده در ساحل Leo Carrillo کالیفرنیا با دوربین Canon Xti, 30 Sec, f/3.5, ISO 100, Tamron 17-50 @ 17mm. (Image Source: shadinsb)

Double moonbow in Dorgali. رنگین کمان (قمری) خود به اندازه کافی نادر است، این آقا شانس بسیار خوبی داشته که شاهد دوتا از آن ها بوده است. (Image Source: *Tamata*)

Original Moonbow. این، چیزی است که چشمان بشر به عنوان رنگین کمان (قمری) ادراک می کند: برای چشمان بشر مشکل است رنگ ها را از هم تمیز دهد، زیرا نور معمولا ضعیف تر از آن است که باعث تحریک گیرنده های مخروطی چشم شود. بنابراین آن ها اغلب به رنگ سفید ظاهر می شوند. – ویکی پدیا (Image Source: JoeOVCC)

Moonbow 1. “بالاخره امشب موفق شدم آن را در آبشار Cumberland واقع در پارک ایالتی شهر Corbin ایالت کنتاکی ببینم. هر ماه، در دو روزی که ماه کامل می شود این آبشارها به تنها مکانی در نیمکره غربی تبدیل می شوند که پیش بینی می شود در آن ها رنگین کمان(قمری) به وقوع بپیوندد. این تصویر حاصل 5 دقیقه نوردهی ساده – f8 ISO 800 – می باشد.” (Image Source: Michael Hensley)

Have You Ever Seen Anything Like This. “هنگامی که در نیمه شب دیشب آماده می شدم که در هوایی طوفانی به پیاده روی بپردازم توانستم پدیده ای عجیب را در آسمان مشاهده کنم. آن شبیه “چیزی” (somthing) بود که داشت وارد می شد! و کم کم تشکیل یک کمان کامل را می داد. مطمئنا یک رنگین کمان نبود، آیا درست فکر می کنم؟” (Image Source: www.paulalsop.com)

Lunar Rainbow. “این تصویر در سمت جنوب آسمان گرفته شده، در این تصویر می توانید صورت فلکی “چلیپا (صلیب جنوبی)⃰ ” را به همراه تعدادی ستاره درخشان تر از صورت فلکی “قنطورس⃰  ⃰ ” مشاهده نمایید.” (Image Source: Starry Night Skies Photography)

⃰  چَلیپا (crux)، که بیشتر به آن صلیب جنوبی (Southern Cross) می‌گویند، یکی ازصورت‌های فلکی کوچک در میان ۸۸ صورت فلکی امروزی می باشد. (ویکی پدیا)

⃰  ⃰  قنطورس (Centaurus) نام یکی از صورت‌های فلکی بزرگ در نیمکره جنوبی آسمان می باشد. (هفت آسمان)

تصاویر مربوط به پارک ملی Yosemite

می بایست باور کنید که بالغ بر %80 از تصاویر رنگین کمان های قمری که من جستجو نموده ام مربوط به پارک ملی Yosemite واقع در ایالات متحده آمریکا می باشد، این پارک در برگیرنده نواحی شرقی شهرستان های Tuolumne، Mariposa و Madera در شرق مرکز ایالت کارولینا می باشد. اگر مایلید از رنگین کمان قمری تصویری تهیه کنید، این مکان یکی از بهترین ها می باشد.

Moonbows – Yosemite Landscape Photography. “رنگین کمان های قمری بواقع یکی از پدیده های جادویی طبیعت محسوب می شوند و من از آن ساعت های اندک صبحی که در برخی از مکان های ویژه ی پارک Yosemite گذراندم بسیار لذت بردم.” (Image Source: shawnreeder)

Moonbows – Yosemite Landscape Photography. بدون شک آثار Shawn Reeder یکی از برترین کارها در سری کارهای مرتبط با عکاسی از رنگین کمان های قمری پارک ملی “یوسمیتی” محسوب می گردند. همچنین در این رابطه ویدئویی عالی موجود است که یک رنگین کمان قمری را درعمل نشان می دهد. پیشنهاد می کنم دیدنِ آن را از دست ندهید! (Image Source: shawnreeder)

Moonbows – Yosemite Landscape Photography. همان مکان، به همراه بخش های بیشتری از رنگین کمان (قمری). (Image Source: shawnreeder)

Moonbows – Yosemite Landscape Photography. عکسی بسیار نفیس، آیا در آن جا رنگین کمان دیگری وجود دارد؟ (Image Source: shawnreeder)

Lower Yosemite Falls Moonbow. “سه شب قبل از این که ماه کامل شود (در پارک “یوسمیتی”)، به منظور آزمایش بارانگیر چرخشی ام خارج شدم. این ها تک فریم هایی هستند از لحظاتی که در آن جا سپری شدند.” (Image Source: YosemiteSteve)

Lower Yosemite Falls Moonbow 2. عکس باشکوه دیگری که در همان مکان و از موقعیتی متفاوت گرفته شده. (Image Source: YosemiteSteve)

Lower Yosemite Falls Moonbow 2011. صحنه ای از شبِ آبشار “یوسمیتی” که توسط رنگین کمان (قمری) جذاب شده. (Image Source: YosemiteSteve)

Lower Cascade Moonbow. زاویه ای بسیار خوب و نادر برای عکاسی ار رنگین کمان (قمری). می توان گفت که YosemiteSteve واقعا در زمینه عکاسی از رنگین کمان (قمری) پارک ملی “یوسمیتی” حرفه ای می باشد. (Image Source: YosemiteSteve)

Cascades Moonbow. آبشارها مناظری دیدنی هستند، رنگین کمان ها (ی قمری) نیز به همین گونه اند. (Image Source: YosemiteSteve)

Upper Yosemite Falls with Moonbow. “در یکشنه شب برای تهیه عکس از رنگین کمان (قمری) در پایین سرچشمه آبشار “یوسمیتی” به پیاده روی پرداختیم اما درون مه گرفتار شدیم … تمام سه پایه ها را در یک ردیف در امتداد پل مستقر کردیم. منظره رنگین کمان قمری بسیار باشکوه بود اما با آمدن ابرها، ماه ناپدید شد.” (Image Source: denisetaylor)

Moonbow Showers. “باد و قطرات ریز آبشار بسیار قدرتمند بودند و علیرغم زمان کمی که تا بیدار شدن کوهستان داشتم هیچ وسیله ای برای پاک کردن لنز دوربینم در اختیار نداشتم. طبق بهترین حدسم میزان نوردهی را تنظیم کرده و دوربینم را درست روبروی آن قطرات ریز قرار دادم. این تصویر، دومین (و آخرین) عکسم در شب بود و پس از آن تنها در آن قطرات ریز مه آلود ایستادم و از نمایش طبیعت لذت بردم.” (Image Source: Andy Kennelly)

Moonbow At Lower Yosemite Fall. یک عکس بسیار واضح از رنگین کمان قمری و چشم انداز. واقعا جزئیات این عکس را دوست دارم. (Image Source: kyrie09)

Misty Night At Yosemite Falls. “هوا در آن جا بسیار مه آلود بود، واقعا مه آلود. خوبیِ کار این جا بود که برای حفاظت در مقابل باران یک کیسه ی مواد غذاییِ استفاده شده به همراهم بود.” (Image Source: TravelnFotog)

Upper Yosemite Falls Moonbow. منظره ای خارق العاده که توسط کوهی بزرگ، آسمانی زیبا و رنگین کمانی (قمری) جادویی خلق شده. (Image Source: Ilikethenight)

Moonbow 2009. به عنوان رنگین کمانی که تنها در یک سمت صخره اتفاق افتاده این قطعه بسیار نادر است. وجود مه در قسمت هایی، آن را غیرمعمول تر ساخته است. (Image Source: fotografo2006)

بازتاب

تجربه ای که من از این پست کسب کرده ام این است که اگر چه رنگین کمان های قمری واقعا نادر هستند اما در عین حال تصاویر آن ها نیز نادر می باشند! اشتباه برداشت نکنید، منظور من آن عکسهایی اند که واقعا باکیفیت و مناسب هستند. اعتقاد دارم این امر به دو علت رخ می دهد: وجود محیطی مه آلود و مبهم که می تواند باعث شکستن دوربین شده و یا زمان بسیار کوتاهِ ظاهر شدن رنگین کمان های قمری که باعث بروز مشکلاتی برای عکاسان در زمینه تهیه عکس از این پدیده سحرانگیز می شود.

بنابراین اگر دفعه بعد می خواستید رنگین کمان قمری را به تصویر بکشید، تحقیقات کاملی به عمل بیاورید و با سرعت و دقت از آن عکس بگیرید. اگر بر این امر موفق شدید و یا نمونه ای خوب برای نمایش در اختیار داشتید، لطفا آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: Hongkiat

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 7 دیدگاه
  1. این اولین باره که درباره رنگین کمان‌های قمری می‌خونم. واقعاً اعجاب انگیزن 🙂

    1. صادق جان خود من هم تا حدود یک ماه پیش از وجودشون بی خبر بودم!

    1. متشکرم نازنین خانوم. من فکر نمی کنم در جهان افراد زیادی این پدیده رو از نزدیک دیده باشن، پس خودتونو ناراحت نکنین : دی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *