بررسی بازی Need for Speed Most Wanted برای iOS و اندروید

بررسی بازی Need for Speed Most Wanted برای iOS و اندروید
  • 1391/8/22
  • امیر امام جمعه
  • 3

پس از گذشت چندین سال از انتشار بازی Need for Speed Most Wanted در سال 2005 باری دیگر شرکت EA تصمیم گرفت نسخه جدیدی از آن را رونمایی کند. این شرکت ساخت بازی را بر روی دوش Criterion Games قرار داده است که یکی از موفق ترین سازندگان بازی های رالی مثل Burnout و یا Hot Pursuit میباشد.

البته ما در این مطلب قصد نداریم بازی را برای صفحه نمایش های بزرگ رایانه های خانگی و یا کنسول ها بررسی کنیم بلکه به سراغ نسخه مربوط به سیستم عامل های اندروید و iOS این بازی رفته ایم. با این که بازی کاملا به نسخه مربوط به کنسول های بازی شباهت ندارد اما در هر دوی آنها میتوان جام ها و مسیر های مسابقه یکسانی را دید که این بازی را به یکی از بهترین عناوین کنونی برای پلتفرم موبایل تبدیل کرده است.

عنوان
Need for Speed Most Wanted
توسعه دهنده
Electronic Arts
پلتفرم
iOS
اندروید
تاریخ عرضه
اکتبر 2012
اکتبر 2012
رده بندی محتوا
4+
بدون محدودیت
حجم
593MB
12MB + 560MB فایل های جانبی
قیمت
$6.99

گیم پلی

نسخه اصلی بازی Most Wanted به صورت محدوده باز میباشد که بازیکن میتواند به نقاط مختلف بازی سرکشی کند و در جام های مختلف شرکت نماید. داستان بازی با دیگر راننده های ماهر و زبر دست گره خورده است و باید با برنده شدن در مسابقات سعی در پس گرفتن خودرو خود کنید. نسخه جدید مخصوص به موبایل نیز شباهت هایی به آن دارد با این تفاوت که دیگر محدوده بازی در کار نیست و بازیکن با محدودیت رو به رو میشود. هم چنین نقشه ای را در اختیار دارید که رخداد های گوناگون همانند محل مسابقات برای شما به نمایش در می آید. هر چقدر که در مسابقات بیشتری پیروز شوید مراحل جدیدی برای شما باز میشود. بعد از انجام تعدادی مسابقه عادی با یکی از رانندگان موجود در لیست سیاه برخورد میکنید. باید سعی کنید تا هر ده راننده دیگر را شکست دهید تا پیروز از میدان خارج شوید. البته میتوانید به مسابقات معمولی خود نیز ادامه دهید که از تعداد زیادی برخوردار هستند.

مسابقات به کار رفته در بازی شامل چندین نوع مختلف میشوند. در حالت ساده باید نفر اول از خط پایان عبور کنید تا برنده اعلام بشوید. نوع دیگر مسابقات دارای نقاط مقابله (Checkpoint) میباشند و با عبور از هر یک از آنها زمان کسب میکنید و اگر دز زمان مقرر موفق به انجام این کار نشوید شکست خواهید خورد. در مسابقات زمانی نیز باید در زمان مشخصی به خط پایان برسید. هم چنین با انجام حرکات نمایشی میتوانید زمان بیشتری را به دست آورید. برای مثال در نوعی دیگر از مسابقه ها باید سعی کنید تا سرعت متوسط خود را بالاتر از یک محدوده معین بیاورید. بر اساس نحوه عملکرد شما در طی مسیر سه مدال طلا ، نقره و برنز را دریافت میکنید. به یاد داشته باشید که این مدال ها از نتیجه نهایی جدا هستند. ممکن است نفر اول از خط پایان عبور کرده باشید اما به دلیل از دست دادن زمان مدال برنز به شما تعلق بگیرید. و صد البته که مدال شما در رتبه بندی تاثیر میگذارد و موقعیت چیزی را مشخص نمیکند.

در هر مرحله علاوه بر دیگر رانندگان پلیس ها را نیز در کنار خود خواهید داشت. این پلیس ها شاید سخت گیرترین پلیس هایی باشند که در بازی ها هستند و نتوان نمونه ی آنها را در دیگر بازی ها دید. هدف اصلی آنها متوقف کردن خودرو شما میباشد و برای رسیدن به آن به هر کاری دست می زنند. یکی از مهم ترین ترفند های آن ها ضربه به گوشی خودرو شما میباشد تا کنترل آن را به طور کامل از دست بدهید. هم چنین در بعضی مواقع خودروتان را در گوشه ای از جاده گیر می اندازند تا سرعتتان به مرورگر کاهش یابد.

بعد از این که مراحل جدیدی را باز میکنید پلیس های بازی نیز جدی تر میشوند. آنها از ماشین های سریعتری برای متوقف کردنتان استفاده میکنند و گاهی چندین ماشین پلیس را مشاهده میکنید که تعقیبتان میکنند. اما در آخرین حالت اگر خیلی چابک باشید و متوقف نشوید ماشین های پلیس جاده را میبندند. این ترفند یکی از مهم ترین ویژگی های بازی Most Wanted است که البته مشابه آن را در بازی های دیگری نیز مثل Hot Pursuit مشاهده کرده ایم. عبور از این گونه موانع سخت است مخصوصا اگر با سرعت بالا در حال حرکت باشید.

خوشبختانه آسیبی که به خودرو شما وارد میشود کم است و فقط مقدار کمی از سرعتتان کاسته میشود اما با این حال باز هم میتوانید به مسیر خود ادامه دهید. در حالی که نسخه سال 2005 بازی در این مورد بسیار تفاوت داشت.

پلیس های بازی کمی نیز ناعادل هستند و در بسیاری از مواقع موجب بازنده شدن شما در مسابقه میشوند در حالی که دیگر بازیکنان میتوانند به صورت آزاد و با سرعت دلخواه خودشان حرکت کنند. این مسئله حتی در نسخه اصلی بازی نیز وجود داشته و البته دلیل منطقی برای آن پیدا نشده است. بقیه رانندگان انواع قانون شکنی ها را انجام میدهند اما با این حال باز هم چشم پلیس ها همیشه به شما است.

یکی دیگر از قابلیت های بازی که بسیار به چشم می آید خسارت های وارده به وسیله نقلیه است. میتوان خسارت واقعی را در بازی مشاهده کرد و این مسئله دید کاربر را نسبت به Most Wanted تغییر میدهد. ولی در برخی دیگر از بازی ها خودرو با سرعت 200 مایل بر ساعت به مانعی برخورد میکند ولی باز هم مثل روز اول صحیح و سالم به نظر میرسد. البته این میزان خسارت همانند کنسول های بازی چشم گیر نیست ولی برای یک بازی پلفترم موبایل مناسب به نظر میرسد. گاهی اوقات سپر خودرو از جای خود در میاید ، شیشه جلو آسیب میبیند ، آینه ها میشکنند و بدنه خودرو نیز تو رفتگی پیدا میکند. البته این خسارت ها بر روی عملکرد ماشین شما تاثیری ندارد و خودرو مثل قبل به حرکت خود ادامه میدهد که البته کمی عجیب به نظر میرسد.

باید اشاره کنیم که Codemasters سازنده بازی Colin McRae Rally برای سری N-Gage در سال 2004 بر روی بازی خود قابلیت آسیب به بدنه به همراه تاثیر بر روی عملکرد را قرار داده بود. اما فقدان این مورد را در Most Wanted حس میکنیم در حالی که چندین سال بعد ساخته شده است.

در هنگام رانندگی خودرو ها بیشتر شبیه به یک دیگر به نظر میرسند. ماشین های بزرگ و SUV نیز کمی بیحال به نظر میرسند اما این حالت به صورتی نیست که بر روی رانندگی شما تاثیر زیادی بگذارد. چیزی که فقدان آن کمی در بازی احساس میشود حالت سرعت است که در بازی ها اتومبیل رانی بسیار مهم میباشد. سرعتی که روی صفحه نمایش با آن حرکت میکنید با سرعتتان در کیلومتر شمار یکسان نیست. البته هر چقدر که سرعتتان افزایش یابد گوشه های صفحه کمی محو و تار میشود. با این حال برخی از این خودرو ها حس واقعی رانندگی را به کاربر منتقل نمیکنند. اما در بازی های دیگر مثل Asphalt 7 با استفاده از نیترو تغییرات سرعت بسیار مشهود تر است و فقط به عدد کیلومتر شما بسنده نمیکند.

هم چنین محدودیت های کنترل موجود در بازی کمی ناامید کننده است. دو حالت کلی در بازی وجود دارد. اول این که هدایت خودرو را با شتاب سنج دستگاه انجام دهید و در هنگام ترمز کردن نیز گوشه سمت چپ را لمس کنید. حالت دوم استفاده از یک فرمان در یک سمت بازی است و ترمز نیز در سوی دیگر قرار دارد. در هر دو حالت کنترل سرعت اتومبیل توسط خود بازی انجام میشود و بازیکن در این کار هیچ نقشی ندارد. بهتر بود که بازی از قابلیت تغییر سرعت دستی نیز بهره میگرفت. حالت دوم یعنی استفاده از فرمان نیز کمی خسته کننده است زیرا پس از مدتی انگشتان شما از چرخاندن فرمان خسته میشوند.

درباره خود اتومبیل ها نیز EA باری دیگر با لیست تاثیر برانگیزی ظاهر شده است. تعداد خودرو های موجود در این بازی 35 عدد است که البته با 60 ماشین Asphalt 7 قابل مقایسه نیست ولی در نوع خود خوب و مناسب به نظر میرسد. مثل همیشه شاهد حضور خودروهایی مثل لامبورگینی ، بی ام دبلیو ، آوودی ، مک لارن ، استون مارتین ، مرسدس ، پورشه ، شورلت ، فورد ، جگوار ، نیسان ، بنتلی و میتسوبیشی هستیم. هم چنین در این بازی از خودرو تسلا (نوعی ماشین الکتریکی) نیز استفاده شده است.

همان طور که در بالا اشاره کردیم Most Wanted دارای تنوع خودرو بسیار خوبی است و بسیاری از افراد از وجود چنین ماشین هایی خوشحال میشوند. با رفتن به مراحل جدید خودرو های بیشتری باز میشوند اما برای خرید آنها باید از پول کسب شده در مسابقات استفاده کنید.

قابلیت دیگر موجود در بازی شخصی سازی خودرو ها میباشد که البته محدودیت های مخصوص به خودش را دارد. شما فقط میتوانید سه نوع تغییر را قبل از هر مسابقه بر روی خودرو خود اعمال کنید که یکی از آنها نقاشی بدنه میباشد. دو حالت دیگر را میتوانید از لیست شخصی سازی انتخاب نمایید که شامل مواردی مثل بدنه قوی تر ، تایر های بهتر ، موتور سریعتر و نیترو های طولانی تر است.

اما برای انتخاب حالت شخصی سازی خود باید ذقت کافی را به خرج دهید زیرا ممکن است به مورد خاصی از آنها در هر مسابقه نیازمند باشید. بهترین حالت استفاده از نیترو های طولانی تر و موتور قوی تر میباشد که رتبه شما را در هنگام مسابقه به طور واقعی بهبود می بخشد. گاهی اوقات این گونه شخصی سازی ها هزینه زیادی را نیز در بر میدارند که بستگی به نوع خودرو دارد. اما در اکثر اوقات خرج کردن این مقدار پول ارزش دریافت جایزه پایان مسابقه را دارد.

البته مسئله خنده داری در این میان وجود دارد که شخصی سازی های انجام شده دائمی نیستند و فقط به یک مسابقه محدود میشوند. پس از پایان هر مسابقه تمامی شخصی سازی های انجام شده به جزء نقاشی بدنه از بین میروند. اما نکته دیگر این است که اگر یک مسابقه را ببازید و قصد دوباره بازی کردن را داشته باشید باید دوباره برای شخصی سازی هزینه پرداخت کنید یا این که قید آنها را بزنید. البته اگر یک مسابقه را قبل از به پایان رسیدن ریستارت کردید میتوانید با همان تجهیزات قبلی خود به بازی ادامه دهید.

بر خلاف شرایط و تنوعی که برای خودرو ها وجود دارد ماشین های بزرگ بسیار معدود هستند و بدتر این که شباهت بسیاری به یک دیگر دارند. دیگر نکته آزار دهنده بازی مربوط به ترافیک است. این ماشین های ترافیکی در سرعت های بالا به صورت ثابت به نظر میرسند و در یک لحظه از کنارشان عبور میکنید. هم چنین اگر در گوشی ای گیر کنید این ماشین ها شما را حسابی به دردسر می اندازند و اجتناب از آنها نیز کار سختی است. خوشبختانه تصادف در این مواقع آسیب زیادی به خودرو نمیزند ولی باعث کاهش سرعتتان میشوند.

بازی هم چنین از قابلیت مولتی پلیر یا همان بازی چند نفره بهره مند است و برای استفاده از آن به حساب کاربری Origin نیاز است. هم چنین در حساب کاربری خود باید دوستانی داشته باشید تا به بازی با آنها بپردازید. رتبه هر کاربر در بازی مشخص است و پس از آن میتوان به مسابقه با یک دیگر پرداخت. اگر از قابلیت Autolog نیز استفاده کنید امکان رقابت با کاربران دیگر پلتفرم ها برای شما فراهم میشود. نکته بد درباره بازی چند نفره این است که نمیتوانید با افراد غریبه به بازی بپردازید و حتما باید کاربری را از لیست دوستانتان انتخاب نمایید.

نسخه اندرویدی بازی هنوز هم از روش نصب برنامه و دانلود بازی استفاده میکند. بعد از نصب فایل بازی موجود در Play Store باید اجازه دهید تا 560 مگابایت اطلاعات بازی دانلود شود. مشکل این روش نیاز به اینترنت پر سرعت میباشد و جزء این راه دیگری برای نصب قانونی بازی وجود ندارد. این حالت زمانی کاربرد داشت که نمیتوانستیم فایل های بیشتر از 50 مگابایت را در اندروید مارکت قرار دهیم اما هم اکنون این مقدار به 4 گیگابایت رسیده است و دیگر نیازی به استفاده از این روش نیست.

گرافیک و صدا

از نظر گرافیکی Need for Speed Most Wanted یکی از بهترین بازی هایی است که در حال حاضر برای پلتفرم های همراه در دسترس است. اتومبیل ها بسیار زیبا به نظر میرسند و در کنارش شاهد تصاویری هستیم که بسیار واقعی به نظر میرسند. ماشین های سنگین نیز در نگاه اول بسیار تاثیرگذار به نظر میرسند که در جاده های خیس بهتر نیز میشوند. میتوان گفت بازی توانسته است کمی به رقبای کنسولی خود نزدیک شود.

اما با این که گرافیک بازی بسیار خیره کننده است اما سرعت اجرای آن (framerate) عالی به نظر نمیرسد و به روانی اجرا نمیشود. به همین دلیل است که برخی از صحنه های بازی مثل سرعت گرفتن خودرو ها به خوبی طراحی نشده است.

از نظر صدا نیز باید گفت بازی خوب به نظر میرسد. صداهای متنوعی برای خودرو ها وجود دارد که تجربه بازی را بیشتر به کنسول ها شبیه میسازد. از نظر افکت های صدا ماشین ها قدرمتند و پر سر و صدا هستند که این امر در ماشین های بزرگ تشدید میابد. البته صدای موتور خودرو ها نسبت به سرعتشان کم به نظر میرسد.

دانلود : iOS | Android

منبع

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 3 دیدگاه
  1. دستتون درد نکنه نقد خوبی بود اما ضایع ترین جاش اینکه اگه یه مسابقه رو ببازی و دوباره بخوای بازی کنی باید پول زیادی بدی

  2. مرسی بابت نقدتون. یه سوال داشتم:
    وقتی تمامی لول ها که حدود 50 لول میشود را تمام کردیم، بازی تمام میشود یا سرزمین دیگری آنلاک میشود. اگر جواب را میل بفرمایید ممنون میشم. با تشکر از سایت بسیار خوبتون.

  3. اول که ۳۵ ماشین نیست و ۵۵ تا ماشین داره بازی بعد در گرافیک از همه نسخه های asphalt جلو زده و پس از real racing 3 گرافیکی ترین بازی ماشینی اندروید هست و خلاصه اگر بین nfs most wanted و asphalt 8 یکی رو میخواید من میگم need for speed رو دانلود کنید اما اگر بهترین بازی رو میخواید real racing 3 رو دانلود کنید مرسی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *