DigiKala Ads
متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

چگونگی پاکسازی CMOS به منظور ریست تنظیمات BIOS سیستم

12345 (No Ratings Yet)
Loading...

در اکثر مواقع ندانم کاری برخی کاربران باعث وارد آمدن صدماتی به کامپیوترها میشود و یا اینکه ممکن است شما کاربری حرفه ای باشید و در اثر ندانم کاری فرد دیگری که سررشته ای در تنظیمات سطح پایین سیستمی ندارد به مشکلاتی دچار شده باشید . در هر صورت شما شروع به عیب یابی سیستم می کنید . اما ممکن است که مسئله از چیزی که شما تصور می کنید عمیق تر باشد . در واقع ممکن است که در بخش هایی مثل بایوس سیستم دستی برده شده باشد و حالا سیستم شما به درستی کار نمی کند . معمولا در این مواقع بهتر است که تنظیمات سیستم را به حالت اصلی کارخانه بازگردانی کنید .

کامپیوتر شما تنظیمات سطح پایین مثل تاریخ و ساعت سیستم و تنظیمات سخت افزاری را در بخشی به نام CMOS ( سیماس ) نگهداری می کند . این تنظیمات در بخش دیگری به نام BIOS ( بایوس ) پیکربندی می شوند . همانطور که گفتم در صورت بروز مشکلی که احتمال می دهید چاره ی آن فراتر از عوض کردن سیستم عامل و نظایر آن است ، بهتر است تنظیمات سیستم را به حالت پیشفرض بازگردانی کنید .

در صورتی که سیماس را پاکسازی کنید ، تنظیمات بایوس به حالت اولیه تنظیمات کارخانه ای باز می گردد . در اکثر مواقع شما می توانید تنظیمات سیماس را از طریق منوی بایوس پاکسازی کنید . در برخی دیگر از موارد نیز لازم است که کیس کامپیوتر خود را باز کنید . در این مطلب ما به سه روش اشاره خواهیم کرد که با انجام آنها می توانید سیماس را پاکسازی کرده تا تنظیمات بایوس ریست شوند . پس با گویا آی تی همراه باشید …….

روش اول : استفاده از منوی بایوس

راحت ترین و سریع ترین روش به منظور پاکسازی سیماس ، استفاده از منوی بایوس است . برای اینکه به بایوس دسترسی پیدا کنید ، کامپیوترتان را ریست کرده و دکمه ای که روی صفحه نمایش داده می شود را فشار دهید . اغلبا این دکمه یا F2 است یا دکمه Delete .

هنگامی که به تنظیمات بایوس دسترسی پیدا کردید به دنبال گزینه ای به منظور ریست تنظیمات باشید . این گزینه ممکن است با عناوین مختلفی در بایوس وجود داشته باشد . مثلا Reset to default ، Load factory default ، Clear BIOS settings ، Load setup defaults و یا چیزهایی شبیه این موراد .

با استفاده از کلیدهای جهتی آن گزینه را انتخاب کرده و با فشردن کلید اینتر آن را اجرا کنید . پس از آن معمولا پیغامی ظاهر می شود که از شما می خواهد که عملیات را تایید کنید . گاهی اوقات می توان با انتخاب گزینه Yes عملیات را تایید کرد و در برخی موارد نیز باید حرف y را تایپ کرده و اینتر را بزنید تا عملیات تایید شود . اکنون بایوس از تنظیمات پیشفرض خود استفاده می کند . در صورتی که قبلا تنظیماتی را در بایوس اعمال کرده اید ، اکنون باید دوباره آنها را انجام دهید .

روش دوم : پاکسازی CMOS با استفاده از جامپر مادربورد

اکثر مادربوردها دارای یک جامپر به منظور پاکسازی سیماس هستند که در مواقع ضروری می توان از آن استفاده کرد . مثلا برخی افراد برای امنیت بیشتر و برای اینکه کسی نتواند به تنظیمات بایوس دسترسی داشته باشد ، برای آن پسوردی انتخاب می کنند . حالا اگر شما این پسورد را نمی دانید می توانید از جامپر مادربورد برای پاکسازی سیماس استفاده کرده و نهایتا به بایوس دسترسی حاصل کنید .

محل دقیق جامپر را می توان از طریق دفترچه راهنمای مادربورد پیدا کنید . البته لازم به ذکر است که برای استفاده از جامپر باید دستورالعمل موجود در دفترچه مادربورد را به دقت مطالعه کنید . چون ممکن است که موارد جانبی دیگر نیز وجود داشته باشد . با این حال ، اکثر مراحل استفاده از جامپر در اکثر کامپیوترها یکسان است و تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند .

برای شروع باید سوئیچ پاور سیستم را روی حالت خاموش قرار دهید تا مطمئن شوید که هیچگونه جریان الکتریکی دریافت نمی شود ( این سوئیچ معمولا پشت کیس قرار دارد ) . حالا کیس را باز کرده و محل دقیق جامپر که با عناوینی نظیر CLEAR CMOS ، CLEAR ، CLR CMOS ، PASSWORD یا CLR PWD مشخص شده است را پیدا کنید . با توجه به تصویر معمولا جامپر در مکانی نزدیک باتری سیماس قرار دارد .

دست نزنید ! دست نزنید ! مطمئن شوید که بدن شما دارای الکتریسیته ساکن نباشد . چون الکتریسیته ساکن می تواند باعث خرابی در قطعات سیستم شود .

اما ما که نمی دانیم بدن مان الکتریسیته ساکن دارد یا نه ! اگر حاصل و حوصله خواندن روش های دفع الکتریسیته ساکن از بدن را ندارید ، بهتر است از دستکش های Latex استفاده کنید . دستکش های لاتکس همان دستکش های مورد استفاده پزشکان است و مانع از رسیدن الکتریسیته ساکن به قطعات سیستم خواهد شد . این دستکش ها معمولا در داروخانه ها به فروش می رسند و قیمت کمی هم دارند .

اکنون جامپر را در وضعیت Clear قرار دهید . سپس کامپیوتر را روشن کرده و مجددا خاموش کنید . حالا دوباره جامپر را به وضعیت قبلی خود باز گردانید .

تبریک ! تمام شد ! 🙂

روش سوم : بازنشانی باتری سیماس

در صورتی که مادربورد شما دارای جامپر پاکسازی سیماس نیست ، می توانید از روش بازنشانی باتری سیماس استفاده کنید . در واقع باتری سیماس انرژی الکتریکی به منظور ذخیره اطلاعات بایوس را تامین می کند . بنابراین خارج کردن باتری  از جای خودش باعث می شود که جریان الکتریکی که برای ذخیره اطلاعات بایوس لازم است قطع شود و در نتیجه اطلاعات نیز پاکسازی شوند .

نکته مهم : در همه مادربوردها نمی توان باتری سیماس را از جای خودش بردارید . در صورتی که در مادربورد شما هم باتری از جای خود خارج نمی شود به زور متوسل نشوید .

حالا برای شروع کار ابتدا اطمینان حاصل کنید که کامپیوترتان خاموش است . سپس از دستکش لاتکس استفاده کنید تا الکتریسیته ساکن بدن تان آسیب به قطعات نرساند . حالا باتری سیماس را با احتیاط از جای خود خارج کنید . حدود 5 دقیقه صبر کنید و دوباره باتری را سرجای خود بگذارید .

پاکسازی سیماس همیشه باید دلیلی داشته باشد . مثلا عیب یابی سیستمی که احتمال می رود مشکل خاصی دارد و با تعویض سیستم عامل و مواردی از این دست حل نمی شود . یا اینکه برای پاکسازی کلمه عبوری که روی بایوس قرار داده شده است و حالا نمی توانید آن را به خاطر بیاورید . پس در صورتی که همه چیز به درستی کار می کند ، دلیلی وجود ندارد که سیماس سیستم را پاکسازی کنید .

منبع

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

دیدگاه‌ها بسته شده است.

اگر شما با یکی از سخت افزارهایی که جدیدا به سیستم اضافه کرده اید مشکل دارید و یا اینکه احیانا مشکل از جای دیگری باشد ، شاید بخواهید که اطلاعات سیماس را پاکسازی کرده و نتیجه را ببینید .