آموزش سی‌شارپ C# – بخش ۱۵

آموزش سی‌شارپ C# – بخش ۱۵
 • 1391/11/18
 • Jeff Mosawy
 • 11
 • مقدمه

با دستور IF در جلسه قبلی از آموزش آشنا شدید. اگرچه – همانطور که قبلاً گفتیم – ،  بدون IF نمی‌توان برنامه‌ی کاربردی‌ای را نوشت، اما باز هم یک IF خالی، فایده‌ی چندانی ندارد و باید مکمل‌هایی برای آن وجود داشته باشد تا برنامه بصورت بهینه‌تری نوشته و توسعه داده شود.

 • دستورات شرطی Else

درستور Else، یکی دیگر از دستورات شرطی می‌باشد. البته دقت داشته باشید که دستور Else به تنهایی قابل استفاده نیست و باید همراه با دستور شرطی IF استفاده شود. اگر کمی با زبان انگلیسی آشنایی داشته باشید، می‌دانید که کلمه Else، معانی‌ای همچون: درغیراینصورت، دیگر، و … را دارد. حال به جمله‌ی انگلیسی زیر دقت کنید (بسیار ساده نوشته شده) و ترجمه فارسی آن را نیز مدنظر قرار دهید:

If  Y is greater than or equal to 0 (Y >= 0), then Y is positive. Else, Y is negative.

ترجمه فارسی: اگر Y بزرگ‌تر از یا مساوی با صفر باشد، آنگاه Y مثبت است. درغیر اینصورت، Y منفی است.

همانطور که در جمله‌ی فوق ملاحظه نموده‌اید، زیر سه کلمه IF، THEN و ELSE خط کشیده شده است. کلمه‌ی IF استفاده شده در جمله بالا، همان IF ای است که در کد استفاده می‌کنیم تا معنی «اگر» را به ما برساند. کلمه THEN، نشان‌دهنده‌ی دستورات داخل بدنه‌ی IF می‌باشد. اما ELSE که به معنی «درغیر اینصورت» است، بدین معنی‌است که اگر شرط ما (IF) غلط باشد، پس حتماً بعد از ELSE درست است!

در واقع شما با استفاده از دستورات IF و ELSE، می‌توانید این را به سی‌شارپ بیان کنید که اگر شرط IF غلط باشد، چه اتفاقی باید بیفتد. نحوه استفاده از کد این دستورات در کنار هم، به‌شکل زیر است:

if (buttonClicked == true)

{

            …

}

else

{

            …

}

با توجه به پروژه‌ی ایجاد شده در جلسه ۱۴، کدهایتان را به شکل زیر تغییر دهید:

if (buttonClicked == true)

{

            MessageBox.Show(“buttonClicked has a value of true.”);

}

else

{

            MessageBox.Show(“buttonClicked has a value of false.”);

}

کد بالا به صورت زیر توسط سی‌شارپ تفسیر می‌شود:

«اگر که True بودن مقدار متغیر buttonClicked درست باشد، وارد بدنه‌ی if شو و دستورات داخل آن را انجام بده؛ درغیر اینصورت، اگر چنین چیزی درست نبود، کار دیگری را انجام بده. (که وارد بدنه else می‌شود.)»

الان برنامه‌ی خود را اجرا کنید؛ خواهید دید که MessageBox برای شما نمایان می‌شود. به محیط کد خود بازگردید؛ وضعیت متغیر buttonClicked خود را تغییر دهید. یعنی اگر قبلاً True بود، به False تغییر دهید؛ اگر False بود به True تبدیل کنید.

دوباره برنامه خود را اجرا کنید؛ خواهید دید که اینبار هم MessageBox برای شما نمایان می‌شود، اما محتوای آن سازگار با کدهایتان تغییر کرد.

اکنون که با Else به طور کامل آشنا شدید، باید بدانید که ما یک دستور شرطی دیگری را نیز داریم با نام Else If. در واقع Else If یک نوع If هست اما باز هم به تنهایی کاربرد ندارد و فقط هنگامی که از If استفاده می‌شود، باید از آن استفاده نمود. اول به جمله‌ی زیر دقت کنید:

If X is greater than 0 (X > 0), then X is positive. Else, if X is equal to 0 (X = 0), then X is Zero. Else, X is negative. (X < 0)

ترجمه فارسی: اگر X بزرگتر از صفر باشد، آنگاه X مثبت است. درغیر اینصورت اگر X برابر با صفر باشد، آنگاه X مساوی صفر است. درغیر اینصورت، X منفی است.

فکر می‌کنم نحوه و موقعیت استفاده از Else If را متوجه شده باشید. ما با استفاده از این Else If، در جلسه بعد ماشین‌حساب خودمان را تکمیل خواهیم کرد. پس اگر هنوز با Else If مشکل دارید، نگران نباشید! در جلسه بعدی بصورت کاربردی نحوه استفاده از آن را متوجه خواهید شد.

جهت دریافت این بخش آموزشی بصورت یک فایل PDF، اینجا را کلیک کنید.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 11 دیدگاه
  1. سلام. مرسی عزیزم خیلی لطف کردی.
   موفق باشید!

  1. سلام دوست عزیزم،
   من حتماً پس از اینکه مباحث پایه رو تموم کنم در رابطه با کلاس ها، شیء گرایی، وراثت و دیتابیس صحبت خواهم کرد.
   موفق باشید!

 1. با سلام و تشکر از سایت خوبتون من دستور بالا را که مربوط به if و elseبود را نوشتم اما بعد از نوشتن کلمه else برنامه یه خط قرمز زیر اون میندازه و مینویسه Invalid expression term ‘else’

  چندبار هم دستور را حرف به حرف چک کردم هیچ ایرادی از لحاظ املایی و دستوری نداره

  1. سلام دوست عزیزم،

   قطعاً یک جای کار ایراد داره که چنین خطایی رو داره می‌ده. شما اگر بتونید کدتون رو به‌صورت مختصر برای من بفرستید که من بررسی کنم. البته به چند نکته زیر دقت کنید شاید یکی از موارد زیر باعث ایجاد خطا شده:
   ۱. وقتی از ELSE استفاده می‌کنیم، باید حتماً قبل از اون یک IF وجود داشته باشه که بشه از else استفاده کرد.
   ۲. بعد از ELSE، استفاده از یک جفت براکت باز و بسته فراموش نشه.
   ۳. موقع استفاده از ELSE، نیازی به پرانتزهای باز و بسته جلوی اون برای تعیین شرط نیست.

   موفق باشید.

 2. با سلام

  بیاد -من درس هایی 16 و 19 رو نمیبینم -اگه مشکل از منه لطفا لینک pdf هاشون رو اینجا برام قرار بدید دانلود کنم.
  و بعدش هم واقعا از آموزش های عالی و روان شما ممنونم
  موفق باشید جناب موسوی 🙂

  1. سلام دوست عزیزم،

   خیلی ممنونم از لطف شما! شما اگر از منوی بالا وارد بخش آموزش برنامه‌نویسی شوید، می‌توانید به تمامی بخش‌های آموزشی دسترسی پیدا کنید.
   موفق باشید!

 3. سلام خسته نباشید واقعا ممنونم از سایت عالیتون یک سوال داشتم من تا بخش ۱۶ خوندم و می خوام ماشین حسابم رو تا همین جاکه رفتم تبدیل به یک فایل با فرمت exe کنم چه کار باید بکنم

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *