آشنایی با سرعت شاتر در عکاسی دیجیتال

آشنایی با سرعت شاتر در عکاسی دیجیتال
 • 1391/12/5
 • حسام حسین زاده
 • 12

سرعت شاتر چیست؟

اصلی ترین و بهترین تعریفی که می توان برای سرعت شاتر ارائه داد “مدت زمانی ست که شاتر باز می ماند”.

در عکاسی سنتی سرعت شاتر به مدتی گفته می شد که فیلم عکاسی نور می خورد و در عکاسی دیجیتال نیز به مدت زمانی که سنسور دوربین نور می خورد سرعت شاتر گفته می شود.

موضوعات مرتبط با سرعت شاتر را به چند دسته تقسیم می کنیم تا عکاسان آماتور بتوانند راحت تر آن را بیاموزند:

* سرعت شاتر با معیار ثانیه اندازه گیری می شود:

سرعت شاتر با معیار ثانیه و یا در اکثر مواقع کسری از ثانیه اندازه گیری می شود.هرچه مخرج این کسر بزرگ تر باشد سرعت شاتر بیشتر خواهد بود.برای مثال 1/1000 سریع تر از 1/30 است.

* در اکثر مواقع باید از سرعت شاتر بالاتر از 1/60 استفاده کنید:

به این دلیل که سرعت اکثر سوژه های اطراف ما بالاتر از این میزان است و اگر با سرعتی پایین تر از این عکس بگیریم لرزش های طبیعی دست و دوربین باعث می شود عکس تار و اصطلاحا کشیده شود.

* در سرعت شاتر های پایین تر از 1/60 باید از یک سه پایه استفاده کنید:

در این وضعیت شما باید از یک سه پایه یا هر چیز دیگری استفاده کنید تا مانع کوچک ترین لرزشی شود،البته دوربین های جدید دارای سیستم ضدلرزش هستند که می تواند کمک شایانی در این زمینه کند.

* مراحل افزایش سرعت شاتر در اکثر دوربین ها معمولا به صورت افزایش دوبرابری ست:

رایج ترین مراحل سرعت شاتر عبارت است از : 1/8 ، 1/15 ، 1/30 ، 1/60 ، 1/125 ، 1/250 ، 1/500.این نظام “دوبرابری” بسیار کارآمد خواهد بود،زیرا مانند دیافراگم،زمانی که شما سرعت شاتر دوربین تان را یک مرحله افزایش می دهید در حقیقت میزان نوری که به سنسور می رسد را نصف می کنید و با کاهش آن میزان نور را دوبرابر خواهید نمود.در نتیجه افزایش یک مرحله ای سرعت شاتر و کاهش یک مرحله ای روزنه ی دیافراگم نور مشابهی به شما می دهد.

* بعضی از دوربین ها این امکان را به شما می دهند که از سرعت های شاتر بسیار پایین استفاده کنید:

این سرعت های شاتر کسری از ثانیه نیستند،البته در قالب ثانیه هستند! سرعت های شاتری مانند: 1ثانیه ، 10ثانیه ، 30ثانیه و یا بالاتر.این سرعت ها در محیط هایی با نور بسیار کم استفاده می شوند،یا برای ایجاد یک افکت خاص و یا زمانی که می خواهید حرکات فراوانی را در عکس بوجود بیاورید و به بیننده القا کنید.بعضی از دوربین ها قابلیتی به نام Bulb که به اختصار با حرف B نشان داده می شود را در اختیارتان می گذارند.حالت بالب به شما این امکان را می دهد تا هر زمانی که دکمه شاتر را پایین نگه دارید،دریچه ی شاتر باز بماند.

* زمانی که به دنبال سرعت شاتر مناسب هستید باید از خودتان بپرسید که آیا سوژه متحرکی در عکستان وجود دارد یا خیر؟:

و اینکه اگر سوژه شما متحرک است چطور می خواهید آن تحرک را ثبت کنید؟ شما دو راه دارید،یا باید سوژه متحرکتان را ثابت (Freez) کنید تا سوژه تان بدون حرکت به نظر برسد و یا به سوژه تان اجازه دهید حرکت طبیعیش در عکس مشخص شود و اصطلاحا عکس کشیده (Blur) شود تا حس حرکت به بیننده القا شود.

* برای ثابت (Freez) نمودن یک حرکت در عکس:

مانند عکسی که در زیر مشاهده می کنید،باید سرعت شاترتان را بالاتر از سرعت حرکت سوژه انتخاب کنید تا سوژه را اصطلاحا دچار یخ زدگی کنید و اگر می خواهید سوژه در عکس متحرک به نظر برسد باید سرعت شاتری پایین تر از سرعت سوژه انتخاب کنید.سرعت شاتری که انتخاب می کنید وابسته به سرعت سوژه شما و میزانی که میخواهید عکس کشیده شود است.

* احساس حرکت در عکس همیشه هم بد نیست:

در بسیاری از مواقع شما نیاز دارید حس حرکت را به بیننده القا کنید.برای مثال زمانی که می خواهید از یک آبشار عکس بگیرید و سرعت آبشار را به بیننده انتقال دهید،یا زمانی که از یک مسابقه اتومبیل رانی عکس می گیرید و میخواهید بیننده حرکت اتومبیل ها را حس کند،یا زمانی که می خواهید از آسمان عکس بگیرید و حرکت ستارگان طی یک زمان نسبتا طولانی را نشان دهید،در تمام این شرایط شما باید سرعت شاتر پایین را انتخاب کنید.به هرحال شما باید از یک سه پایه استفاده کنید و یا ریسک کنید و از تکنیک حرکت دوربین استفاده کنید.

158260109_e638bc55d2_z

127166990_fd23fd4e45_z

* فاصله کانونی و سرعت شاتر:

نکته ی دیگری که در هنگام انتخاب سرعت شاتر باید به آن توجه کنید میزان فاصله کانونی لنزی ست که از آن استفاده می کنید.فاصله های کانونی طولانی،حرکت های دوربین را برجسته می کنند و تاثیرات آن را افزایش می دهند و شما مجبور خواهید بود از سرعت شاتر بالاتری استفاده کنید (مگر اینکه لنز یا دوربین شما دارای سیستم لرزش گیر باشد).اگر سیستم لرزش گیر نداشتید مجبورید از یک قاعده ی سرانگشتی استفاده کنید،طبق این قاعده شما باید همواره از سرعت شاتری استفاده کنید که مخرجش از فاصله ی کانونی لنزتان بیشتر باشد.بطور مثال اگر یک لنز 50mm دارید سرعت شاتر 1/60 مناسب است،اما اگر یک لنز 200mm دارید باید حداقل از سرعت شاتر 1/250 استفاده کنید.

سرعت شاتر یکی از سه قابلیتی که باید به خاطر داشته باشید!

هرگز بکارگیری سرعت شاتر بدون توجه به دو عامل دیگر،یعنی دیافراگم و ایزو نمی تواند کمک شایانی به شما بکند.برای اینکه یک عکاس خوب شوید باید بتوانید با شناخت قوانین هریک از این معیارها،آن ها را در کنار یکدیگر و برای رسیدن به عکس مطلوبتان به خدمت بگیرید.زمانی که شما سرعت شاتر را تغییر می دهید ناگزیر خواهید بود یک و یا هر دو عامل دیگر را نیز به تناسب آن تغییر دهید.

بطور مثال زمانی که سرعت شاترتان را یک مرحله افزایش می دهید میزان نور رسیده به سنسور را نصف می کنید،برای جبران این کمبود نور باید دیافراگم خود را یک مرحله بازتر کنید و یا ایزو را یک مرحله افزایش دهید،البته در صورت امکان دیافراگم را باز کنید،زیرا همانطور که در مقالات قبلی گفتیم بالا بردن ایزو باعث ایجاد نویز در عکس هایتان خواهد شد.

ما اینجا پاسخگوی تمام سوالات شما خواهیم بود.

منبع: Digital Photography School

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 12 دیدگاه
 1. نظرت چیه که باقیمتای الان چندتا دوربین نیمه حرفه ای باامکانات خوب معرفی کنی هم بازدیدت بالاتر یمره هم اینکه کمکی به جوونا میکنی چونکه خیلیا اطلاعات کافی ندارن
  درضمن درمورد تبلیغات توی فروش دوربین هم یه پست بزنی خوبه مث زوم دیجیتال که خیلی روش مانور میدن
  مطلبت احساس میکنم قبلا خوندمش شایدم نخوندمش!!!!ولی تکراری بود

  1. با سلام
   دوست عزیز انتخاب دوربین باید با توجه به پارامتر های بسیار متفاوتی انجام شود و حقیقتا در باب یک مقاله نمی گنجد.
   این مطلب برای اولین بار توسط بنده ترجمه شده اما خب مطمئنا در وب پارسی در رابطه با سرعت شاتر قبلا مطلب منتشر شده.
   اگر خودتون نیاز به خرید دوربین دارید بنده به شکل رایگان میتونم بهتون مشاوره بدم.
   موفق باشید

 2. حرف شمارودرمورد خرید دوربین قبول دارم ولی شماچندنمونه رو که میتونید معرفی کنید خود من تاهمین یه هفته پیش دوربین canon sx150 is داشتم که بخاطر مشکل پلکش فروختمش الانم قصد خرید یه دوربین حرفه ای تر که چشمی وزوم بالاتر وامکانات بهترداشته باشه هستم انتخاب خودم fuji sl240 هست بودجه هم تا ۷۰۰ هس بنظرخودتون تااین قیمت دوربین بهترازشرکت دیگه ای هست؟
  درمورد فوجی خوندم که فیلمبرداری وفوکسشون گیج میزنه ودقیق نیست واقعیت داره؟مث دوربین hs20
  اگه مدل خاصی رومیشناسید که امکانات بهتری داشته باشه خوشحال میشم معرفیش کنید

  1. والا در رابطه با دوربین های اتوماتیک تجربه ی چندانی ندارم،یعنی اصلا باهاشون کار نکردم چون بنظرم برای کار حرفه ای قابل استفاده نیستن و یک نوع جبر برای عکاس به وجود میارن
   اما به شخصه در همه زمینه ها خودم مارک Canon رو ترجیح میدم.
   به شما هم پیشنهاد میکنم یا از Canon بخرید یا Nikon ، چون این دو کمپانی به دلیل رقابت تنگانگی که باهم دارن همیشه سعی میکنن بهترین هارو ارائه بدن.
   در رابطه با نقاط ضعف هر دوربینی هم میتونید از منابع فارسی و یا انگلیسی استفاده کنید و بررسی تخصصی هارو بخونید.
   اما این نکته رو بهتون یادآوری میکنم که دنبال یه دوربین بی نقص نباشید،چون همچین دوربینی وجود نداره،فقط سعی کنید با توجه به بودجه خودتون دوربینی که کمترین نقاط ضعف داره رو تهیه کنید.
   موفق باشید

 3. “* احساس حرکت در عکس همیشه هم بد نیست:”

  ممنون
  مطلب خیلی عالی بود
  فقط طریقه عکاسی به صورت “احساس حرکت در عکس” رو با دوربین های دیجیتال می شه انجام داد؟
  ممنون

  1. سلام
   خواهش میکنم
   بله معلومه که با دوربین دیجیتال هم میشه،فقط کافیه سرعت شاتر رو پایین بزارید و از یک صحنه ی متحرک عکس بگیرید
   موفق باشید

 4. سلام میشه لطفن راجع به تنظیم سرعت شاتر دوربین در عکاسی نجومی خصوصن رد ستارگان یکم توضیح بدین؟

 5. میتونید چند تا مثال از تطابق این سه مورد که گفتین ذکر کنین. مثلا چه عددی از سرعت شاتر با چه عدد دیافراگم یا ایزو مناسبه؟ مثلا برای عکاسی در شب.

 6. در تصویر دوم اولی که مربوط به قسمت ” احساس حرکت در عکس همیشه هم بد نیست” که تصویر دوچرخه را نمایش میدهد از تکنیک زوم این و زوم اُت استفاده شده که ربطی به مطلب شما نداره دوست عزیز …. مربوط به لنز میشه .

 7. سلام. من میخوام سرعت شاتر دوتا دوربین رو مقایسه کنم.
  اولیش اینه:
  ۱۰ تا ۱/۲۴۰۰۰
  از بازه ده ثانیه تا یک بیست و چهار هزارم
  دومیش هم اینه:
  ۱/۷ تا ۱/۳۶۰۰۰
  از بازه یک هفتم ثانیه تا یک سی و شش هزارم

  الان سوال من اینجاست که کدومشون سرعت عکاسی بهتری دارن؟
  خود من فکر میکنم دومی. ولی مطمئن نیستم. نظر تخصصی یک متخصص رو لازم دارم.
  ممنون

 8. سلام . اگر بخواهیم از یک حوض فواره مانند عکس بگیریم .باچه سرعتی باید عکس بگیریم .که حالت فریز بشه . اصلا باید سرعتش شاتر پایین باشه یا بالا؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *