۱۰ مزیت ویژه برای مجازی سازی مراکز داده

۱۰ مزیت ویژه برای مجازی سازی مراکز داده
  • 1392/2/14
  • ITTeach
  • 1

اگر در فکر مهاجرت به یک دیتاسنتر میزبانی شده یا در جستجوی روش هایی برای بهبود مرکز داده درون سازمانی خود هستید، ما یک پیام برای شما داریم : مجازی سازی. مجازی سازی یعنی ایجاد تغییرات عمیق در مرکز داده.

 مجازی سازی از چند نظر منطقی به نظر می رسد. در اینجا ده مزیت کلیدی مجازی سازی مراکز داده را می بینید

13507128191۱- تولید گرمای کمتر

سالانه میلیون ها دلار برای تحقیق و طراحی کنترل و دفع گرما در مراکز داده صرف می شود. اما حقیقت این است که همه سرورها گرما تولید می کنند. تنها راه برای حل این مشکل استفاده از سرورهای کمتر است. چطور این کار را می توان انجام داد؟ با مجازی سازی.  وقتی سرورهایتان را مجازی  می کند، از سخت افزار فیزیکی کمتری استفاده می کنید. به این صورت سخت افزار فیزیکی کمتر و حرارت کمتری خواهید داشت. با ایجاد حرارت کمتر در مرکز داده چند مسئله خود بخود حل می شوند.

۲- کاهش هزینه

اغلب در مراکز داده، سخت افزار بالاترین هزینه را به خود اختصاص می دهد. مقدار سخت افزار مورد استفاده را کاهش دهید و به این صورت هزینه کاهش پیدا می کند. اما هزینه به فراتر از سخت افزار یعنی کاهش زمان از کار افتادن سرور، نگهدرای آسان تر، برق کمتر هم مربوط می شود  مجازیسازی به مرور زمان باعث صرفه جوئی هزینه زیادی می شود.

 13507128195

۳- آرایش مجدد سریع تر

وقتی که از یک سرور فیزیکی استفاده می کنید و سرور از کار می افتد، زمان آرایش مجدد سرور بستگی به چند فاکتور دارد: آیا یک سرور پشتیبان آماده دارید؟ ایا یک ایمیج از سرورتان دارید؟ ایا داده در سرور پشتیبان شما به روز است؟ با مجازی سازی ، آرایش مجدد می تواند در عرض چند دقیقه رخ دهد. اسنپ شات های ماشین مجزای می تواند با چند کلیک فعال شود با داشتن ابزارهای پشتیبانی مثل Veeam آرایش مجدد ایمیج ها به حدی سریع خواهد بود که کاربران نهایی به سختی وجود مشکل را حس می کنند.

۴- پشتیبان های سریع تر

نه تنها شما می توانید پشتیبان های کاملی از سرور مجازی تان داشته باشید، بلکه می تواند پشتیبان ها و اسنپ شات هایی از ماشین های مجازی تان هم داشته باشید. این ماشین های مجازی می توانند از یک سرور به سرور دیگر انتقال پیدا کنند و خیلی ساده تر و سریع تر آرایش مجدد پیدا کنند. اسنپ شات ها می توانند در کل روز گرفته شوند و ما را از وجود داده خیلی به روز تر در پشتیبان ها مطمئن کنند و چون راه انداختن یک اسنپ شات خیلی سریع تر از روشن کردن یک سرور است، زمان  Down بودن سرور به شدت کاهش پیدا می کند.

13507128193

۵- مراتع سرسبزتر

بیائید با این مشکل مواجه شویم: اگر شما به تمیز کردن محیط زیست کمک نکنید، در آینده در معرض خطر قرار خواهید گرفت. کاهش ردپای کربن نه تنها به تمیز کردن هوائی که نفس می کشیم کمک می کند بلکه به تمیز کردن تصویر شرکت هم کمک می کند. مجازی کردن مرکز داده تان گامی بلند به سمت بهبود رابطه تان  با سیاره و مصرف کنندگان است.

۶- تست بهتر

چه محیطی برای تست می تواند بهتر از یک محیط مجازی باشد؟ اگر شما یک اشتباه بزرگ کنید، همه چیز از دست نمی رود. می توانید اسنپ شات قبلی را به راه بیندازید و می توانید مثل اینکه اصلا اشتباهی رخ نداده کار را ادامه دهید. همچنین می توانید محیط های تست را از دسترس کاربران نهایی جدا کنید در عین حال که آنها را آنلاین نگه می دارید. وقتی که شما کارتان را تکمیل کردید می توانید آن را به صورت زنده و در دسترس قرار دهید.

۷- هرگز به یک فروشنده محدود نمی شود

یکی از چیزهای خوب مربوط به مجازی سازی  مربوط به انتزاع بین سخت افزار و نرم افزار است. این به معنای این است که شما مجبور نیستید که به یک فروشنده خاص وابسته باشید ( ماشین های مجازی در واقع برایشان مهم نیست که در چه سخت افزاری اجرا می شوند) بنابرین به یک فروشنده منفرد  نوع سرور  یا حتی پلتفرم خاصی محدود نمی شوند.

۸- احیای بعد از بحران بهتر

وقتی که مرکز داده شما مجازی شده باشد احیای بعد از بحران خیلی ساده تر است. با اسنپ شات های به روز از ماشین های مجازیتان، شما می توانید به سرعت پشتیبان گیری کنید و سرور را به راه بیندازید. و اگر بحران گریبان خود مرکز داده را بگیرد شما می توانید ماشین های مجازی را به جای دیگری منتقل کنید( تا جایی که می توانید طرح آدرس دهی شبکه و از این قبیل را مجددا ایجاد کنید) . داشتن این سطح از انعطاف به معنای این است که برنامه احیای بحران شما ساده تر اجرا می شود و میزان موفقیت بالاتری خواهد داشت.

135071281922

۹- سرور های مصمم

شما خدماتی دارید که با منابع و همچنین با یکدیگر رقابت می کنند. این خدمات  همه کاره برای صرفه جوئی در هزینه خریداری می شوند. شما با مجازی سازی به سادگی می توانید یک مسیر با صرفه اقتصادی برای تفکیک سرور ایمیل، سرور وب، سرور پایگاه داده و غیره داشته باشید. با انجام این کار شما از یک مرکز داه خیلی قابل اعتمادتر و قوی تر بهره خواهید برد.

۱۰- مهاجرت ساده تر به ابر

با حرکت به ماشین های مجازی شما به استفاده از یک محیط ابر کامل بسیار نزدیک می شوید. حتی می توانید به نقطه ای برسید که VM ها را از مرکز داده تان بکار بگیرید تا زیرساخت مبتنی بر ابر قوی ایجاد کنید. اما فراتر از ماشین های مجازی واقعی، تکنولوژی مجازی شده شما را به مجموعه ذهنی مبتنی بر ابر نزدیک می کند و کار مهاجرت را ساده تر می کند.

تجربه مزایا

ماشین های مجازی یک روش قوی برای کمک به رها شدن از مشکلاتی را فراهم می کنند که هر روز بر سر راه مدیر قرار می گیرند. اگر شما از قبل شروع به استفاده از مجازی سازی در مرکز داده تان نکرده اید، اکنون زمان شروع این کار است. حتی اگر تنها یک سرور فایل ساده را به تکنولوژی مجازی شده انتقال دهید، به سرعت مزایای آن را درک می کنید و نهایتا می خواهید که کل مرکز داده تان را به صورت مجازی درآورید.

منبع : سایسک

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *