افزودن ویدئوهای یوتیوب به ویکیپدیا با Wikitube

افزودن ویدئوهای یوتیوب به ویکیپدیا با Wikitube
  • 1392/6/13
  • علیرضا
  • 0

ویکیپدیا را تقریبا همه کاربران اینترنت می شناسند و یا دست کم چند باری به آن سر زده اند. منبعی بزرگ از مقالات که تقریبا همه موضوعاتی که فکرش را بکنید در بر می گیرد. ویکیپدیا برای مطالعه به صورت سریع بسیار عالی است ولی اگر موضوع مورد نظر شما نیاز به تحقیقات بیشتری داشته باشد، پیشنهاد می کنیم که فقط و فقط به ویکیپدیا متکی نباشید. مخصوصا در مورد موضوعات علمی. چون این دانشنامه توسط هر کسی قابل ویرایش است و ممکن است اشکالاتی در آن وجود داشته باشد. البته ما نمی خواهیم بگوییم که ویکیپدیا اطلاعات غلط به شما می دهد؛ به هیچ عنوان! اما بهتر است علاوه بر ویکیپدیا از منابع رسمی نیز تحقیقاتی به عمل بیاورید.

اما اگر دقت کرده باشید، اکثر محتوای ویکیپدیا را متن و تصاویر تشکیل می دهند و کمتر می بینیم که ویدئویی در مقالات این سایت منتشر شده باشد. از طرفی وجود ویدئو مخصوصا در مقالات آموزشی می تواند بسیار مفید باشد.

از سوی دیگر ما می توانیم از بزرگ ترین وبسایت اشتراک گذاری ویدئوی جهان یعنی یوتیوب بهره ببریم. اما چگونه می توان ویکیپدیا را با یوتیوب ادغام کرد؟ در این مطلب قصد داریم تا به همین موضوع بپردازیم و راه حلی را برای مرورگر کروم ارایه دهیم. پس با ما همراه باشید…..

 

افزونه Wikitube می تواند عملیات ادغام محتوای ویکیپدیا و یوتیوب را به راحتی انجام دهد. کافیست این افزونه را نصب کرده و سپس متوجه کارکرد آن خواهید شد. در واقع هنگامی که شما مقاله ای را در ویکیپدیا باز می کنید، این افزونه فعال می شود و ویدئوهای مربوطه را از یوتیوب گرفته و در بالای صفحه نمایش می دهد. مثلا من کریستیانو رونالدو را در ویکیپدیا جستجو می کنم و پس از باز شدن صفحه مربوط به این بازیکن، ویدئوهای مربوط به آن در بالای صفحه ظاهر خواهند شد.

1

همچنین اگر لیست را به سمت راست اسکرول کنید، یک آیکون “+” را خواهید دید که با کلیک روی آن ویدئوهای مرتبط بیشتری نمایش داده خواهند شد. جالب است بدانید که این افزونه حتی روی ویکیپدیای فارسی و در کل محتوای فارسی نیز کار کرده و ویدئوهای مربوطه را نمایش خواهد داد.

 

جمع بندی

اگر فکر می کنید که مقالات ویکیپدیا با داشتن ویدئوها بهتر و مفیدتر خواهند بود، پس همین حالا Wikitube را امتحان کنید. البته اگر در ایران زندگی می کنید حتما می دانید که دسترسی به یوتیوب به صورت عادی وجود ندارد. پس به فکر راهی برای دسترسی هم باید باشید.

صفحه نصب افزونه Wikitube از وب استور کروم

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *