آموزش ساخت ماشین‌مجازی با VirtualBox

آموزش ساخت ماشین‌مجازی با VirtualBox
  • 1393/4/24
  • Jeff Mosawy
  • 2

شاید برای خیلی از افراد جالب باشد که بتوان یک سیستم‌عاملی را درون یک سیستم‌عامل دیگر اجرا کرد! درواقع، نه نیاز به یک پارتیشین جدا داریم و نه لازم هست که از سیستم‌عامل فعلی خارج شویم.

این بحث‌ها که مرتبط با مجازی‌سازی می‌باشند، شما می‌توانید با نصب یکی از نرم‌افزارهای مجازی‌ساز، اقدام به اجرای سیستم‌عاملی درون یک سیستم‌عامل دیگر نمایید. یکی از نرم‌افزارهای معروف و محبوب در این زمینه، نرم‌افزار Virtualbox از شرکت قدرتمند Oracle می‌باشد. این نرم‌افزار نسبت به سایرین از حجم کمتری برخوردار است، در نتیجه در دانلود آن دچار مشکل نخواهید شد.

ما در این آموزش، اقدام به نصب یک نسخه از Windows 8 را در دل یک سیستم‌عامل دیگری خواهیم کرد.

  • دانلود و نصب نرم‌افزار ماشین‌مجازی

اولین قدم، شما می‌بایست که نرم‌افزار را virtualBox را از وب‌سایت رسمی‌شان تهیه و نصب نمایید. نصب این نرم‌افزار نیاز به دانش خاصی ندارد، لذا از توضیح آن گذر می‌کنیم.

  • اجرا و ساخت یک ماشین مجازی

پس از نصب نرم‌افزار VirtualBox، آن را اجرا نمایید. اگر برای اولین بار است که از این نرم‌افزار استفاده می‌کنید، خواهید دید که در پنل سمت چپ شما، چیزی جز یک پس‌زمینه سفید نیست؛ این نشان‌دهنده آن هست که ما هم‌اکنون هیچ ماشین‌مجازی‌ای نداریم.

ابتدا بر روی New در بالای نرم‌افزار کلیک کرده تا اقدام به ساخت یک ماشین مجازی جدید کنیم. پنجره‌ای با عنوان Create Virtual Machine مشاهده خواهید کرد که از شما نام ماشین‌مجازی، نوع سیستم‌عامل و نسخه آن را از شما می‌خواهد.

virtualbox-windows8-1_thumb

با انتخاب گزینه Next، وارد مرحله بعدی خواهیم شد. در این مرحله از شما می‌خواهد که برای ماشین‌مجازی خود، مقداری از RAM سیستمتان را درنظر بگیرید. اینطور فرض کنید که قرار است یک کامپیوتر نو برای خود بخرید و روی آن Windows 8 نصب کنید؛ حداقل به ۱ گیگ رم نیاز خواهید داشت، پس مقدار این قسمت را روی 1024 مگابایت که معادل ۱ گیگ است قرار خواهیم داد. دقت کنید درصورتی که سیستم شما از RAM بالایی برخوردار است، می‌توانید برای این قسمت، مقدار بیشتری را در نظر بگیرید.

virtualbox-windows8-2

با کلیک بر روی Next، وارد بخش بعدی می‌شویم؛ در این قسمت از شما می‌خواهد نوع هارددیسک مجازی خود را انتخاب کنید. ما پیشنهاد می‌کنیم که همین مقدار پیشفرض را در نظر بگیرید و بر روی Next کلیک کنید.

virtualbox-windows8-3

در قسمت بعدی، نوع پارتیشین مجازی را از شما می‌خواهد که دارای گزینه‌های زیادی می‌باشد. برای شروع کار، ما همچنان پیشنهاد می‌کنیم که مقدار پیشفرض انتخاب شده را بپذیرید و روی Next کلیک کنید.

virtualbox-windows8-4

قسمت بعدی دارای دو گزینه است؛ اولی بدین معنی است که پارتیشین ایجاد شده از اول دارای حجم ثابتی نداشته باشد و بنا بر نیاز بصورت پویا افزایش یابد. گزینه دوم نیز برخلاف گزینه اول هست. پیشنهاد می‌کنیم که با همین مقدار پیشفرض، به ادامه مراحل بپردازید.

virtualbox-windows8-5

با کلیک بر روی Next، وارد آخرین قسمت می‌شویم. برای ماشین مجازی خود یک نام تعیین کنید و مقدار هارددیسک آن را بصورت پیشفرض که ۲۵ گیگ می‌باشد را انتخاب کرده و مراحل را به اتمام برسانید.

virtualbox-windows8-6

ماشین مجازی شما با موفقیت در VirtualBox ایجاد شد. برای اجرای ماشین‌مجازی ایجاد شده، روی آن کلیک کرده و از منوی بالا، گزینه Start را برگزینید.

virtualbox-windows8-7_thumb

  • اجزای ماشین مجازی و لود فایل نصب ویندوز ۸

پس از آنکه ماشین‌مجازی خود را با موفقیت ایجاد کردید و روی گزینه Start برای شروع آن کلیک کردید، پنجره‌ی جدیدی برای شما باز خواهد شد که درواقع همان ماشین مجازی شما می‌باشد. از آنجا که این ماشین مجازی دقیقاً همانند یک کامپیتور نو می‌باشد که دارای هیچ سیستم‌عاملی جهت بوت برای آن نیست، پنجره‌ی دیگری برای شما باز خواهد شد که از شما می‌خواهد فایل مربوط به Boot اولیه را برای آن انتخاب کنید.

از آن‌جا که می‌خواهید Windows 8 را برای این ماشین‌مجازی برگزینیم، من فایل Image مربوط به Windows 8 را انتخاب می‌کنم.

virtualbox-windows8-8_thumb

پس از آن، مشاهده خواهید کرد که فایل نصاب Windows 8 لود شده و مراحل نصب Windows 8 برای شما شروع می‌شود.

virtualbox-windows8-9_thumb

با طی کردن مراحل نصب ویندوز ۸ بر روی ماشین مجازی، ویندوز ۸ بصورت کامل همانند یک سیستم‌عامل مستقل اجرا خواهد شد:

virtualbox-windows8-11_thumb

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 2 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *