کاربران آیفون باهوش‌ترند! واقعاً؟!

کاربران آیفون باهوش‌ترند! واقعاً؟!
  • 1393/11/4
  • مریم موید
  • 1

شبکه تبلیغات آنلاین Chitika، بر مبنای مطالعاتی که انجام داده است؛ مدعی است که رابطه مستقیمی میان میزان تحصیلات افراد و استفاده آن‌ها از گوشی‌های آیفون پیداکرده است. اما این مطالعات تا چه اندازه دقیق است و سندیت دارد؟!
مطالعات این شرکت نشان‌دهنده آن است که رابطه مستقیمی میان استفاده از آیفون و دو متغیر مستقل دیگر وجود دارد؛ درصد جمعیت دارای مدرک لیسانس و بالاتر و یا تراکم جمعیتی این افراد. به‌این‌ترتیب که به‌طور مثال، ایالت‌هایی از آمریکا که استفاده بیشتری از آیفون دارند؛ درصد بالاتری از فارغ‌التحصیلان را نیز دارا هستند.
البته شرکت این را هم گفته که مطالعات جامع نیست و بخش زیادی از دانه‌بندی‌های تحلیل، ناقص است. در این بررسی افرادی که خارج از ایالات‌متحده قرار دارند به‌حساب نیامده، و در نظر گرفته نشدن افرادی که از برنامه‌هایی مانند “مسدودکننده تبلیغات” و یا ” VPN” استفاده می‌کنند نیز کمی در نتیجه، تغییر به وجود می‌آورند. Chitika این آمار و اطلاعات را از طریق بستر تبلیغاتی خود در فاصله مابین 25 دسامبر تا 31 دسامبر 2014 به دست آورده است. اما این‌ها دلایل قانع‌کننده‌ای نیست تا مقابل فخرفروشی دوستان آیفونی خود را بگیریم! چه باید کرد؟
اندرویدی ها پیش از اینکه برای آبروداری به دنبال ادامه تحصیل بروند، بد نیست ادامه مطلب را هم مطالعه کنند!
تمام چیزی که این مطالعه نشان می‌دهد این است که هر ایالتی استفاده بالاتری از آیفون داشته، سطح تحصیلات بالاتری نیز دارد. حتی اگر این ادعا درست هم باشد، طریقه مناسبی برای نتیجه‌گیری نیست. چراکه به‌طور مثال ماساچوست دارای بیشترین تعداد از شهروندان تحصیل‌کرده است. حالا اگر تمامی افرادی که در ماساچوست زندگی کرده و تحصیلات دانشگاهی ندارند، آیفون در دست بگیرند؛ در این شرایط ماساچوست هم دارای بیشترین میزان افراد تحصیل‌کرده و هم بیشترین میزان استفاده از آیفون است. به‌طور واضح می‌بینیم که این دو، ارتباطی به یکدیگر ندارند! یک ایالت می‌تواند در هر دو مورد دارای بالاترین درصد باشد و این دو دسته از هم مجزا باشند!
درمجموع می‌توان گفت اگرچه این آمار می‌تواند درست باشد، اما نتیجه‌گیری درستی از داده‌ها و متغیرهای موجود به عمل نیامده است.

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *