ساخت خودروی شهری خورشیدی با پرینتر سه بعدی توسط دانشجویان سنگاپوری

ساخت خودروی شهری خورشیدی با پرینتر سه بعدی توسط دانشجویان سنگاپوری
  • 1393/11/18
  • میلاد جهاندار
  • 4

کمتر کسی است امروزه با پرینتر های سه بعدی آشنا نباشد البته برخی هستند که تاکنون با این فناوری آشنایی ندارند اما به نظر می رسد اکثریت مردم کشورهای توسعه یافته و برخی از مردمان کشورهای درحال توسعه با تکنولوژی آن آشنایی داشته باشند.

این فناوری همچنان در حال پیشرفت است و قبلا تنها اشیاء کوچکی بوسیله آن ساخته می شدند. اما این روزها مشاهده می کنیم حتی اشیاء بزرگتری با تکنولوژی یاد شده ساخته می شوند و اخیرا چینها موفق شدند با اتکا به پرینترهای سه بعدی ساختمانی را بسازند.

حال به تازگی دانشجویان فنی و مهندسی دانشگاه Nanyang Technological University سنگاپور در طی پروژه تحقیقاتی خود اتومبیل شهری خورشیدی را با پرینتر سه بعدی که جز اتومبیل های دوستدار محیط زیست نیز محسوب می شود ، به نام NTU Venture 8 یا به اختصار NV8 تولید کنند.

این دانشجویان قصد دارند اتومبیل خود را در مسابقه Shell’s Eco Marathon Asia که اواخر ماه فوریه برگزار می شود به کار گیرند. هدف تیم سازنده اتومبیل مورد بحث ساخت یک خودرو سوپراسپرت بود اما تصمیم گرفت در ابتدا کار خود را با اتومبیلی معمولی که درب هایش به صورت عمولی باز می شوند، آغاز کند. اتومبیل NV8 از طریق نور خورشید انرژی خود را تامین می کند می تواند تا سرعتی معادل 60 کیلومتر در ساعت حرکت کند.

Shell Eco-marathon Asia 2015 NV 8 and 9

این دانشجویان اظهار داشتند :

ما در سنگاپور یا احتمالا در آسیا نخستین کسی هستیم که توانسته با فناوری پرینتر سه بعدی اتومبیل مفهومی بسازد.

گفته شده کابین راننده از ۱۵۰ قطعه پلاستیکی ساخته شده که موجب گشته وزن اتومبیل خیلی سبک باشد. دانشجویان Nanyang Technological University این اتومبیل را در مرکزی که اخیرا در سنگاپور افتتاح شده و هزینه ساختش ۵ میلیون دلار بوده ساخته اند. این مرکز به دانشجویان و پژوهشگران اجازه می دهد تا طرح های پژوهشی خود را با فناوری مورد اشاره تولید کنند.

علاوه بر اتومبیل شهری مفهومی NV8 دانشجویان سنگاپوری موفق شدند یک اتومبیل سه چرخه ای که از جنس فیبر کربن می باشد را با پرینتر سه بعدی بسازند تا در مسابقه مذکور جایزه نمونه اولیه معتبر را دریافت نمایند.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 4 دیدگاه
  1. بآینکه جزو کشورهای درحال توسعه ن و وضعیت مالی دراین کشور چندان مناسب نیس ولی ازنهایت هوششون استفاده کردن

  2. به نظرمن اگه محیط دانشگاه های ایران اینقدر خراب نباشه بیشتر به درساشون اهمیت میدن واگه دانشجویان ایران از نهایت هوششون استفاده کنن می تونن ازاینا جلو بزنن

  3. ببخشید فاطمه خانوم اما سنگاپور یکی از صنعتی ترین و پیشرفته ترین کشورهای دنیاس. کجا بی پولن؟ بابا آفتابه هاشون هم دیجیتاله دیگه. از این بیشتر؟!!
    ولی در مورد دانشگاه حق با شماست. نصف قضیه مسئولینن و نصف دیگه دانشجو ها و شور و شوقشون.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *