نقد و بررسی VLC Player برای سیستم های اندرویدی

نقد و بررسی  VLC Player برای سیستم های اندرویدی
  • 1393/12/11
  • محمد رضایی یزدی
  • 0

VLC Player به عنوان یکی از بهترین برنامه های پخش فایل های ویدیویی در رایانه های ویندوزی مطرح است به طوری که بسیاری از آن به عنوان برنامه پیش فرض خود برای پخش فایل های ویدیویی استفاده میکنند. مدتی است نسخه بتای این برنامه برای سیستم های اندرویدی نیز عرضه شده که فقط برای گوشی ها و تبلت هایی است که از پردازشگرهای ۳۲ بیتی اینتل یا پردازشگرهایی با معماری ARMv7 استفاده میکنند. البته به گفته توسعه دهندگان برنامه معماری ARMv6 نیز به زودی در نسخه های آتی برنامه پشتیبانی خواهد شد. در زیر نگاهی گذرا به امکانات و ویژگی های این برنامه برای سیستم های اندرویدی خواهیم داشت.

VLC-Media-Player-for-Android-1

یکی از نکات قابل توجه در مورد VLC Player آن است که این برنامه فایل های ویدیویی و صوتی را به صورت جداگانه مدیریت میکند و در واقع برای هر کدام دسته بندی جداگانه ای در نظر گرفته است. دسترسی به این دسته بندی ها از طریق نوار کناری برنامه فراهم میشود. اصولا شهرت VLC Player به خاطر امکانات و عملکرد خوب آن در پخش فایل های ویدیویی است. هنگامی که شما وارد دسته بندی فایل های ویدیویی میشوید لیستی از فایل های ویدیویی موجود در گوشی یا تبلت خود را همراه با تصویر بندانگشتی آنها خواهید دید. برای پخش هر کدام از این فایل ها میتوانید به راحتی آن را لمس نمایید. پخش فیلم از همان جایی آغاز خواهد شد که دفعه قبل متوقف شده بود. البته اگر بخواهید فیلم را از ابتدا پخش کنید میتوانید انگشت تان را روی نام فایل یا تصویر بند انگشتی آن نگه دارید و گزینه “پخش از ابتدا” را انتخاب کنید. همچنین برنامه امکان پخش فایل های ویدیویی موجود در شبکه را نیز دارد.

 VLC-Media-Player-for-Android-5

VLC Player علاوه بر داشتن دکمه های معمول برای پخش، توقف، جلو یا عقب رفتن در فایل های صوتی و تصویری از حرکات مختلف انگشت روی صفحه نمایشگر نیز برای کارکردهای مشابه یا اعمال تنظیمات مرتبط استفاده میکند. مثلا اگر بخواهید میزان روشنایی صفحه نمایشگر را هنگام پخش فیلم تنظیم کنید میتوانید انگشت تان را روی گوشه سمت چپ صفحه گذاشته و آن را به سمت بالا یا پایین حرکت دهید. برای تنظیم بلندی صدا نیز میتوانید همین کار را در گوشه سمت راست صفحه انجام دهید. حرکت عرضی انگشت روی صفحه نمایشگر نیز میتواند شما را در فایل ویدیویی به عقب یا جلو ببرد. علاوه بر این دکمه ای نیز روی صفحه قرار دارد که با لمس آن میتوانید دکمه های پخش، توقف، جلو یا عقب رفتن را روی صفحه نگه دارید و از پنهان شدن آنها جلوگیری کنید.

 VLC-Media-Player-for-Android-4

اگر گوشی یا تبلت شما از سخت افزار نسبتا خوبی برخوردار باشد پخش فایل های ویدیویی حتی با کیفیت ۱۰۸۰p نیز بدون هیچ گونه وقفه آنی در حین پخش انجام خواهد شد. VLC Player از چندین فایل صوتی و زیرنویس نیز برای یک فایل ویدیویی پشتیبانی میکند. همچنین امکان تغییر نسبت طول به عرض فایل ویدیویی به صورت دستی و انتخاب کاربر نیز وجود دارد. هر چند شهرت VLC Player به خاطر امکانات و عملکرد آن در پخش فایل های ویدیویی است ولی برنامه از امکانات استاندارد برای پخش فایل های صوتی نیز برخوردار است. البته نمیتوان آن را از این جهت یک برنامه برجسته دانست، چون هنوز دارای ضعف هایی در این زمینه است از جمله اینکه هنگام مراجعه به نوار اعلانات هنگام پخش فایل های صوتی هیچ گونه دکمه ای برای توقف پخش یا جلو و عقب رفتن در فایل صوتی در نظر گرفته نشده است.

 VLC-Media-Player-for-Android-6

اگر به دنبال برنامه ای خوب برای پخش فایل های صوتی و ویدیویی خود هستید، VLC Player با وجود آنکه هنوز نسخه نهایی آن عرضه نشده ارزش امتحان کردن را دارد. به گفته توسعه دهندگان برنامه، رابط کاربری نسخه نهایی برنامه شاهد تغییراتی کلی خواهد بود. این چیزی است که باید صبر کرد و دید ولی عجالتا نسخه بتای آن نیز میتواند تا حد زیادی نیازهای شما را برای پخش فایل های صوتی و تصویری برآورده کند.

Download-az-Iranapps4

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *