Unfriended فیلمی ترسناک که دنیای مجازی را تبدیل به کابوس می‌کند

Unfriended فیلمی ترسناک که دنیای مجازی را تبدیل به کابوس می‌کند
  • 1393/12/26
  • مریم موید
  • 1

دنیای مجازی تبدیل به بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی تمامی ما شده است. ساعت‌به‌ساعت صفحه فیس‌بوک خود را چک می‌کنیم، لحظه‌به‌لحظه پیام‌های آنلاین دریافت می‌کنیم و غرق در اینترنت می‌شویم. هیچ‌چیز نمی‌تواند باعث شود کمی از این دنیای مجازی دل بکنیم، مگر فیلمی مانند Unfriended که فضای اینترنت را برایمان به کابوسی تمام‌نشدنی بدل خواهد کرد. این فیلم که سه روز قبل معرفی‌شده است از هفدهم آوریل به اکران عمومی می‌رسد.

Unfriended فیلم ترسناکی که دنیای مجازی را تبدیل به کابوس می‌کند

داستان فیلم اتفاق دور از ذهنی نیست. شاید بارها چیزی مشابه این به گوشتان خورده باشد. فیلمی شخصی و شرم‌آور از دختری محصل به نام “لورا”، توسط فردی ناشناس در اینترنت منتشر می‌شود. لورا که مورد سرزنش، طعنه و تمسخر واقع می‌شود، دست به خودکشی زده و می‌میرد.

یک سال پس‌ازاین واقعه، گروهی از دوستان لورا به هنگام مکالمه ویدئویی در اسکایپ ، متوجه حضور شخصی ناشناس در گروه چت می‌شوند. این فرد ناشناس کیست؟

زمان انتقام فرارسیده است!

نویسنده و سازنده این فیلم در مصاحبه‌ای گفته که او و همکارش می‌خواستند فیلمی تولید کنند که تمام جریان آن در صفحه کامپیوتر بگذرد. پس از مشورت‌های بسیار، این دو به این نتیجه رسیدند که روال داستانی، ترسناک و هیجان‌انگیز باشد.

Unfriended فیلم ترسناکی که دنیای مجازی را تبدیل به کابوس می‌کند

شاید در نگاه اول این‌طور به نظر برسد که ضبط فیلمی که تمام صحنه‌های آن درون صفحه رایانه است کار دشواری نیست. حداقل مسائل مربوط به لوکیشن از دوش تهیه‌کنندگان فیلم برداشته می‌شود.اما Greaves نویسنده و سازنده فیلم چیز دیگری می‌گوید:

” ما بیش از یک و سال نیم بر روی ایده این فیلم کارکردیم و درنهایت نسخه پیش‌نویس فیلم‌نامه ظرف مدت دو هفته تهیه شد. ضبط فیلم بر روی صفحه کامپیوتر کار دشواری نیست. اما محدود بودن به این صفحه برای پیشبرد روال داستانی چالش بزرگی است. کار و زمان زیادی صرف شد تا به راه‌حلی برسیم و بتوانیم از المان‌های موجود برای تعریف داستان استفاده کنیم. این شیوه به نحوی یک‌زبان روایی جدید است.”

تابستان گذشته نسخه‌ای از این فیلم با نام “سایبرنچرال” در فستیوال بین‌المللی فیلم Fantasia به نمایش گذاشته شد و مورد استقبال نیز واقع شد. به گفته کارگردان، اکران قبلی، مواردی ضروری را برای سازندگان آشکار کرد که با کمک آن بتوانند نسخه‌ای ارتقا یافته، پر جزئیات و با صحنه‌هایی متفاوت و جدید تولید کنند.

مسئله مزاحمت‌های سایبری، شیوه‌ای مدرن از مزاحمت است. همه نگران‌اند مبادا طعمه شوند و اگر این اتفاق رخ دهد اغلب نمی‌دانند چه بکنند. همه ما مواردی مشابه داستان “لورا” را شنیده‌ایم. داستان‌هایی که پس از رخ دادن، تبدیل به سرچ های پرطرفدار گوگل می‌شوند. “ویدئو فلانی”، “عکس‌های لو رفته فلانی”، “مهمانی فلانی”، و شاید روزی “خودکشی فلانی” بینوا.

Unfriended فیلم ترسناکی که دنیای مجازی را تبدیل به کابوس می‌کند

اگرچه ژانر فیلم، ژانر وحشت است، اما وحشت اصلی در این فیلم مزاحمت سایبری است. مخاطب باید بداند چه دنیای سیاهی در پس پرده این مزاحمت‌ها و حریم‌شکنی‌ها است.

Unfriended یکی از اولین فیلم‌های ژانر وحشت در شبکه‌های اجتماعی است و می‌تواند آغازگر سبکی جدید در فیلم‌سازی باشد.

Unfriended فیلم ترسناکی که دنیای مجازی را تبدیل به کابوس می‌کند

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *