کنترل دسترسی برنامه ها به اطلاعات کاربر در اندروید M

کنترل دسترسی برنامه ها به اطلاعات کاربر در اندروید M
  • 1394/2/19
  • حسین محمودزاده
  • 0

تمرکز بر روی امنیت اطلاعات کاربر مهمترین نکته در رابطه با نسخه بعدی سیستم عامل اندروید گوگل خواهد بود. به نظر می رسد همانند سیستم عامل iOS اپل و نسخه های تغییر یافته اندروید مانند سیانوژن (Cyanogen)، گوگل در نسخه جدید اندروید خود که با نام رمز Android M شناخته می شود و قرار است اواخر این ماه معرفی شود، قصد دارد هم راستا با رقبا، کنترل اطلاعات مورد استفاده توسط برنامه ها را بر عهده خود کاربر قرار دهد.

طبق گزارش وبسایت بلومبرگ (Bloomberg) د اندروید جدید، کاربر خواهد توانست بر روی جزئیات امنیتی از قبیل شماره تلفن ها، مکان ها و نام ها نظارت داشته و استفاده یا عدم استفاده یک برنامه از بخشی از این اطلاعات و یا همه آنها را کنترل نماید.

اگر کاربر یکی از گوشی های اندرویدی باشید، حتما متوجه شده اید که هنگام نصب یک برنامه، یکسری دسترسی ها به بخش های مختلف تلفن همراه، از طرف برنامه درخواست می شود و شما به عنوان کاربر یا باید همه موارد را قبول کرده و اقدام به نصب برنامه نمایید و یا با رد تمام آنها، نصب برنامه را لغو کنید. دراین بین هیچ راه سومی وجود ندارد و نمی توانید به صورتی گزینشی رفتار کرده و برخی از آنها را قبول و برخی را رد کنید.

android-permissions2

در اندروید های تا نسخه ۴٫۲ یک سیستم مخفی به نام AppOps وجود داشت که توسط گوگل به کارگرفته شده بود تا وظیفه کنترل دسترسی برنامه ها به اطلاعات کاربر را بر عهده بگیرد. این سیستم به طور کلی در آپدیت بعدی این سیستم عامل، یعنی ۴٫۴ کیت کت حذف شد.

نسخه های ویرایش یافته اندروید مانند سیانوژن که در گوشی OnePlus One استفاده شده است، برخلاف نسخه های عادی اندروید، اجازه کنترل دسترسی برنامه ها به اطلاعات را به کاربر می دهد.

سیستم iOS اپل نیز سیستمی مشابه دارد و برنامه ها در هنگام اولین اجرا، دسترسی های مورد نیاز خود مانند مکان کاربر را درخواست می کنند و کاربر یکبار برای همیشه یا اجازه دسترسی را به برنامه می دهد و یا نمی دهد.

در اندروید چون هر نرم افزار قبل از نصب، دسترسی هایش توسط کاربر تایید شده لذا هرگاه در حین استفاده از نرم افزار این دسترسی به هر علتی میسر نباشد، برنامه از کار افتاده و مشکلاتی برای کاربر به وجود می آورد. برای رفع این مشکل نیز توسعه دهندگان نرم افزار مجبورند آپدیتی ارائه داده و موارد استثناء را در آن لحاظ نمایند.

توسعه دهندگانی که قرار است در همایش I/O گوگل شرکت کنند، بر این نکته تاکید دارند که کنترل دسترسی برنامه ها در کنار کنترل دسترسی وبسایت ها، از نکات کلیدی اندروید M محسوب می شوند.

سیستم فعلی کنترل دسترسی برنامه ها باعث شده تا بیشتر کاربران بدون توجه به مواردی که در ابتدای نصب برای آنها نمایش داده می شود، دکمه تایید را فشار داده و اجازه نصب برنامه را صادر کنند و با این کار این مشکل پیش می آید که در آن واحد ممکن است حجم زیادی از درخواست دسترسی های یکسان به سوی سیستم عامل روانه شده و باعث افت کاراریی دستگاه شود.

امیدواریم هر چه زودتر گوگل قابلیت انتخاب بین دسترسی های نرم افزار ها را به اندروید اضافه کند تا مجبور نباشیم بر خلاف میل خود، بخش های زیادی از سیستم عامل دستگاه خود را در دسترس برنامه ها قرار دهیم.

منبع: [theguardian]

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *