فیتیل رنگ اپلیکیشنی برای نقاشی و رنگ آمیزی

فیتیل رنگ اپلیکیشنی برای نقاشی و رنگ آمیزی
  • 1394/2/19
  • محمد رضایی یزدی
  • 0

نقاشی و رنگ آمیزی همواره یکی از تفریحات بچه های دبستانی بوده است. قدیم ها که خبری از ابزار پیشرفته امروزی و گوشی های هوشمند نبود بچه ها یک قلم و کاغذ برمیداشتند و نقاشی میکردند یا شکل های از پیش نقاشی شده دفترچه های رنگ آمیزی که پدر و مادرشان برایشان خریده بودند را رنگ میکردند. همگام با همه گیر شدن استفاده از گوشی های هوشمند و اپلیکیشن ها رفته رفته اپلیکیشن های آموزشی و اپلیکیشن های تفریحی نیز برای بچه ها عرضه شدند. البته اکثر این اپلیکیشن ها از توسعه دهندگان خارجی بودند. اپلیکیشن فیتیل رنگ جزء اولین اپلیکیشن های ایرانی برای نقاشی و رنگ آمیزی است که توسط استودیوی بازی سازی تیله گیمز برای بچه های ایرانی طراحی و ساخته شده است. در زیر نگاهی کوتاه به این اپلیکیشن خواهیم انداخت.

فیتیل رنگ هم برای نقاشی و هم برای رنگ آمیزی طراحی شده است. اگر میخواهید نقاشی کنید میتوانید به راحتی آیکن صفحات رنگی که در سمت راست پایین منوی اصلی برنامه قرار گرفته است را لمس کنید. شما حتی میتوانید رنگ صفحه ای که قرار است روی آن نقاشی بکشید را انتخاب کنید یا حتی از طرح های از پیش نقاشی شده مثل طرح کهکشان، طرح دریا، طرح دهکده، طرح کاغذ خط دار، طرح صفحه شطرنجی و … نیز استفاده کنید. ابزارهایی که برای نقاشی و رنگ آمیزی در اختیار شما قرار میگیرند هر دو شبیه به هم هستند بدین معنا که حتی اگر شما طرح هایی را برای رنگ آمیزی هم انتخاب کنید میتوانید در آنها نقاشی هم بکشید. برای کشیدن خطوط در این برنامه سه ابزار مداد، ماژیک و ماژیک سایه دار در اختیار شما گذاشته شده است. با لمس آیکن هر کدام از این ابزار منوی کوچکی باز میشود که امکان انتخاب ضخامت خط را برای شما فراهم میاورد. مورد آخر یعنی ماژیک سایه دار را اگر انتخاب کنید با کشیدن هر خطی روی صفحه سایه روشنی هم برای آن لحاظ خواهد شد. ابزار دیگری که در اختیار شما هستند عبارتند از سطل رنگ و پاک کن که اولی برای رنگ آمیزی محدوده ای از نقاشی است و دومی هم که از اسمش مشخص است چه کاری قرار است برای شما انجام دهد. برای استفاده از ابزار سطل رنگ کافی است آن را انتخاب کرده و بعد روی هر محیط بسته ای در نقاشی خود دست بگذارید تا کل آن محیط به یک باره رنگ شود.

url2

مزیتی که ابزار سطل رنگ در این برنامه در مقایسه با همین ابزار در برخی برنامه های مشابه دارد آن است که پس از رنگ آمیزی یک محیط بسته کل آن محیط به خوبی رنگ آمیزی میشود در حالی که در برخی برنامه ها اگر تصویر را بزرگ کنید میبینید گوشه های محیط بسته همچنان سفید مانده اند و رنگ آمیزی نشده اند. ابزار نقاشی در منویی در سمت راست صفحه و رنگ های قابل انتخاب که تعدادشان هم کم نیست در منویی در سمت چپ قرار گرفته اند. تنها کاری که برای نقاشی باید انجام دهید انتخاب ابزار از منوی سمت راست، انتخاب رنگ از منوی سمت چپ و سپس کشیدن انگشت تان روی صفحه نمایشگر است. البته یک ابزار دیگر (ابزار اسپری) در منوی سمت راست برنامه قرار دارد که باید آن را با قیمت ۱۵۰۰ تومان خریداری نمایید. از دیگر گزینه هایی که در منوی سمت راست وجود دارد میتوان به گزینه برچسب های تزئینی اشاره کرد که در واقع نقاشی های کوچک از پیش کشیده شده ای هستند که میتوانید از آنها در نقاشی خود استفاده کنید. همچنین امکان ارسال و به اشتراک گذاری نقاشی ها نیز در این برنامه به راحتی با لمس آیکن صندوق پستی فراهم شده است.

برای رنگ آمیزی ۵ موضوع مختلف در نظر گرفته شده که عبارتند از: دنیای کودکانه، قصه های ایرانی، حیوانات، مشاغل و مدرسه. هر کدام از این موضوعات دارای ۱۰ نقاشی از پیش کشیده شده و آماده رنگ آمیزی هستند. با لمس نقاشی مربوطه، سایز بزرگ آن به همراه ابزارهایی که در فوق از آنها یاد کردیم در اختیار شما قرار خواهند گرفت. همانطور که در بالا گفتیم در صفحاتی که برای رنگ آمیزی هستند نیز میتوانید نقاشی کنید. این دیگر انتخاب شماست. پیشنهاد میشود برای رنگ آمیزی صرف از همان ابزار سطل رنگ استفاده کنید. ضمنا امکان بزرگنمایی نقاشی ها نیز وجود دارد. یکی از مزیت های این برنامه آن است که کلیه نقاشی های لحاظ شده در آن به جای استفاده از گرافیک صفحه شطرنجی (بیت مپ) از گرافیک برداری (وکتور) استفاده میکنند. تصاویری که با گرافیک وکتور طراحی شده باشند هر چقدر هم بزرگ یا کوچک شوند کیفیت شان را از دست نخواهند داد در حالی که تصاویری که گرافیک صفحه شطرنجی دارند با بزرگ شدن و حتی بعضی مواقع کوچک شدن کیفیت شان را از دست خواهند داد.

همچنین موسیقی متن کودکانه زیبایی نیز برای برنامه در نظر گرفته شده که بچه ها میتوانند در حین نقاشی یا رنگ آمیزی از آن لذت ببرند. از دیگر ابزار جالبی که برای این برنامه در نظر گرفته شده ابزار متقارن ساز است که در بالای صفحه نقاشی و رنگ آمیزی قرار دارد و با فعال کردن آن هر خط یا شکلی که در سمت راست یا چپ صفحه بکشید در طرف دیگر عین همان کشیده خواهد شد. مثلا فرض کنید یک دایره را به عنوان صورت کشیده اید حالا میخواهید برایش چشم بگذارید. اگر این ابزار را فعال کنید با کشیدن یک چشم، چشم دیگر به صورت خودکار کشیده خواهد شد.

اگرچه فیتیل رنگ هنوز در ابتدای راه بوده و دارای اشکالاتی در اینجا و آنجای خود (همچون عدم امکان اسکرول در یک نقاشی هنگام بزرگ نمایی آن) است اما از مزایای آن همچون دقت در رنگ آمیزی و سفید نگذاشتن هیچ قسمتی از تصویر و استفاده از تصاویری با کیفیت وکتور نیز نمیتوان چشم پوشی کرد.

Download-az-Iranapps4

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *