رفع مشکلات مربوط به جریان برق لپ تاپ

رفع مشکلات مربوط به جریان برق لپ تاپ
  • 1395/9/6
  • محمدرضا مرتضایی
  • 4

آشنایی با نوع کار سیستم برق لپ تاپ می تواند در شناسایی خطا بسیار مفید باشد. من اول نوع کار آن را توضیح خواهم داد و سپس روش رفع مشکل را توضیح می دهم.

آداپتور برق AC

آداپتور AC چگونه کار می کند
رایج ترین نوع آداپتور برق AC دارای یک جعبه کوچک و دو سیم است که یکی به کامپیوتر و دیگری به پریز دیوار متصل می شود. معمولاً یک چراغ LED هم روی آن وجود دارد که روشن بودن آن را نشان می دهد. (آیا این چراغ بر روی آداپتور شما روشن است؟) به هر حال، آداپتورهای نوت بوک های اپل اغلب دارای یک چراغ LED هستند که در کنار کامپیوتر تعبیه شده اند و نه در خود جعبه آداپتور، بنابراین بدیهی است تا وقتی که آداپتور به کامپیوتر متصل نباشد این چراغ روشن نمی شود.
این جعبه آداپتور چندین کار انجام می دهد. اول این که ولتاژ ۱۲۰ ولت AC منبع برق را به ۱۹ ولت DC کاهش می دهد (آن با ولتاژ صحیح نشانه گذاری خواهد شد). آن همچنین دارای برخی فیلترهای نویزگیر است. این آداپتور اغلب دارای یک مدار قطع کننده جریان یا شناسایی کننده بار اضافی خودکار است. در صورتی که آن دچار ایراد شد شما می توانید به طور کلی آن را ریست کنید و برای چند دقیقه اتصال آن را با هر دستگاه دیگری قطع کنید.

شما می توانید ولتاژ روی آداپتور AC خود را با یک مولتی متر (ولت، آمپر و مقاومت سنج) اندازه گیری کنید. وقتی اتصال آن از کامپیوتر قطع شود اما هنوز به منبع برق وصل باشد، حالت نرمال این است که ولتاژ آن حدود ۱ الی ۳ ولت بالاتر از چیزی باشد که در درجه بندی خروجی چاپ شده است.

رفع اشکال: وقتی که آداپتور به منبع برق دیوار وصل می شود چراغ LED آداپتور AC خاموش است اما وقتی به کامپیوتر وصل می شود چراغ روشن است
آیا بار اضافی به آن وارد شده است؟ آیا سه راهی برق روشن است و یا پریز برق درست کار می کند؟ آیا کابل وصل شده از آداپتور به منبع برق در هر دو طرف به طور کامل در جای خود قرار گرفته است (آن را تکان تکان دهید)؟ آداپتور شما ممکن است سوخته باشد – یک آداپتور مشابه از دوست یا کسی قرض کنید و امتحان کنید که آن در جای خود درست کار می کند ( اما آن را به کامپیوتر خود متصل نکنید، زیرا ممکن است آداپتور دوست خود را نیز بسوزانید).

رفع اشکال: ولتاژ خروجی را با یک ولت سنج یا مولتی متر بررسی کنید
برای کسانی که کابل رابط دایره ای دارند کار راحت است. ولتاژ بین داخل و خارج آن را اندازه گیری کنید. جدول روی برچسب آداپتور به شما می گوید که کدام باید مثبت و کدام منفی باشد.
برای کسانی که دارای کابل برق سه پین Dell هستند، متاسفانه هنوز هیچ جدولی وجود ندارد. اگر هر یک از سه جفت پین را اندازه گیری کنید، باید در هر یک از جفت ها ۲۰ ولت بدست بیاورید.

توزیع جریان برق داخل لپ تاپ

توزیع برق لپ تاپ چگونه کار می کند؟
خوب، جریان برق به ورودی برق پشت کامپیوتر وارد می شود. این ورودی جریان برق را به مدارهای فلزی مادربورد کامپیوتر منتقل می کند. این مدارها به تنظیم کننده ولتاژ متصل می شوند که اغلب خروجی آنها ۵ ولت، ۱۲ ولت، ۳٫۳ ولت و ولتاژ CPU است. این تنظیم کننده ها به خازن های استوانه ای پخش شده در سراسر مادربورد متصل خواهند شد. خازن ها همانند باتری های ریز و سریع عمل می کنند، و در مواقع لازم یک جریان اضافی تامین می کنند تا در هنگام مصرف زیاد نیرو یک ولتاژ مداوم و ثابت را حفظ کنند.
در نهایت، جریان برق به تمام دستگاه هایی که به آن نیاز دارند انتقال می یابد.
جریان برق برای صفحه نمایش LCD معمولاً به صورت جداگانه تامین می شود. به طور کلی، LCD های نور از پشت برای کار خود نیاز به ولتاژ بالا دارند. یکی از قطعات آن که تبدیل کننده جریان نامیده می شود، ولتاژ را تا اندازه ای که مورد نیاز صفحه نمایش است بالا می برد. برخی مواقع این تبدیل کننده یک قطعه مجزا و قابل جایگزینی است و برخی مواقع آن فقط یک تراشه بر روی مادربورد است. آن همچنین در کنترل روشنایی صفحه نمایش نقش دارد.

باتری یک قطعه مهم است که جریان برق را برای قسمت ورودی تنظیم کننده ولتاژ تامین می کند، درست مثل جریان ورودی از آداپتور AC. علاوه بر این، یک مدار شارژ کننده وجود دارد که قبل از تنظیم کننده های ولتاژ از جریان ورودی از آداپتور AC استفاده می کند تا باتری را شارژ کند. ( به همین علت است که ولتاژ آداپتور AC همیشه بالاتر از ولتاژ باتری درجه بندی می شود – و شما به ولتاژ بیشتری برای شارژ کردن نیاز دارید.)

اتصالی ها
آسیب فیزیکی یا الکتریکی در هر جای لپ تاپ شما می تواند باعث یک اتصالی شود. یک اتصالی تمام جریان برق موجود را مصرف می کند که باعث می شود لپ تاپ شما روشن نشود. اگر آداپتور LED با وصل کردن به پریز شروع به کار می کند اما بعد از وصل کردن آن به لپ تاپ قطع می شود، احتمالاً یک اتصالی وجود دارد.

رفع مشکل اتصالی
وقتی شما با استفاده از یک اُهم متر یا مولتی متر مقاومت بین دو طرف جریان ورودی به یک اتصالی را اندازه گیری کنید، آن عددی پایین تر از ۳ اُهم را نشان می دهد. در هنگام اندازه گیری مقاومت بین پین های جریان ورودی به پشت کامپیوتر، ۲ پینی را که انتظار دارید ولتاژ توسط آداپتور AC به آنها اعمال شده باشد را بررسی کنید. اگر این مقاومت یک اتصالی را نشان دهد، بد است.

یک روش رایج برای کمک به حل مشکلات احتمالی این است که سعی کنیم هر چیزی را که ممکن است یک اتصالی باشد را از بین ببریم. باتری، هارد درایو، درایوهای DVD/VCD، درایو فلاپی، کارت های PCMCIA، دستگاه های USB، کارت های miniPCI را خارج کنید. ببینید آیا کامپیوتر روشن می شود.
ممکن است شانس بیاورید و از طریق یک تصویرساز حرارتی یک نقطه آسیب دیده توسط اتصالی را بیابید.

ریختن مایعات
لپ تاپ هایی که روی آنها مقدار کمی مایعات ریخته شده باشد در برخی موارد قابل تعمیر هستند. مایعات می توانند آسیب های زیر را ایجاد کنند:
• اتصالی ایجاد شده به واسطه رطوبت (این مشکل با تبخیر شدن رطوبت حل می شود)
• اتصالی ایجاد شده به واسطه باقی مانده مایع خشک شده
• زنگ زدگی (به ویژه از طریق نوشابه های گازدار مانند Coke یا Pepsi)
• قطعات الکتریکی آسیب دیده به واسطه اتصالی های ذکر شده

بلافاصله بعد از ریخته شدن مایع لپ تاپ را خاموش کنید، آن را وارونه کنید ( در نتیجه مایع به همان طریقی که وارد شده خارج می شود)، جریان برق را قطع کرده و باتری را خارج کنید و اجازه دهید تا آن حداقل یک شب تا صبح خشک شود.
برای از بین بردن باقی مانده مایع خشک شده: صفحه کلید را جدا کرده و تمام اجزایی را که مایع روی آنها خشک شده را با استفاده از آب مقطر و گوش پاک کن تمیز کنید.

کامپیوتر به صورت اتفاقی و بی دلیل خاموش می شود
کامپیوتر شما ممکن است به این دلایل خاموش شود: بار اضافی در آداپتور AC، گرم شدن بیش از حد پردازشگر یا گیر کردن فن، افزایش حرارت باتری، فشار دادن دکمه خاموش کیس، پیغام خاموش کردن از طرف ویندوز، پیغام خاموش کردن از طرف BIOS، سیم های شل شده (به ویژه کابل برق)، یا اتصال های کوتاه متناوب.
رایج ترین مشکل مربوط به خنک کننده است. به یک جای خنک بروید. بررسی کنید که شاید فن شکسته باشد و یا توسط گرد و غبار گیر کرده باشد (مشکل رایج دستگاه های قدیمی تر HP).

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 4 دیدگاه
  1. سلام من یه لب تاب msi cx61دارم بعد از اتصال کابل hdmi بهش لب تابم خاموش شد و دیگه روشن نشد.هم با باتری چک کردم هم با شارژر. فقط وقتی پاور را میزنم چراغ موس و کول پدم روشن میشه اما خود لب تاب روشن نمیشه.حتی چراغ های جلوی لب تاب هم روشن نمیشهمدر ضمن از سالم بود شارژر و باتری اطمینان کامل دارم مشکلش چیه؟

  2. سلام چندوقت پیش اومدم لب تاپ رودرحالت روش وباکابل وصل شده جابه جاکنم شارژریه صدایی خوردوسوخت یه شارژر جدیدوگمونم تقلبی خریدم اونم سوخت الانم یکی اصلی خریدم ولی مشکلی که توشارژرهای قبلی داشتم والانم دارم اینکه باتری رو کامل شارژنمیکنه باطری رو کندم بعداز چنددقیقه لب تاپ خاموش شد وقتی که شارژرم به لب تاپم وصله چراغ روی شارژر همش کمرنگ و پررنگ میشه دیگه نمیدونم چیکارکنم اگه ممکنه راهنماییم کنید دیگه خسته شدم تاالان نزدیک به ۳۰۰هزارتومن پول شارژر دادم

    1. سلام مشکل شما به احتمال زیاد از خود باتری تون باشه. باتری رو تعویض کنید و اون رو با یک شارژر اصل شارژ کنید.

  3. سلام
    من در حال بازی با لپ تاپ (بازی سنگین ) بودم و شارژ لپ تاپ ۱۰۰ درصد بود و تا شارژر رو کندم لپ تاپ خاموش شد و با زدن دکمه پاور روشن نشد ، برای روشن شدنش دکمه پاور رو نگه داشتن تا روشن بشه ، بعد از اون چند بار تست کردم و دیدم وقتی دارم کار های سنگین انجام میدم و شارژر رو میکنم اینتوری میشه . فکر کردم باطری لپ تاپ خراب شده ، ولی با باطریش راحت ۴ ساعت به طور عادی کار میکنم و کار سنگین میکنم ، فقط وقتی شارژر رو بهش در اون موقع میزنم و قطع میکنم خاموش میشه . به نظر شما مشکل از کجاست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *