۹ پیشرفت چشم گیر در فناوری تصفیه آب جهان

۹ پیشرفت چشم گیر در فناوری تصفیه آب جهان
  • 1395/9/17
  • محمدرضا مرتضایی
  • 0

در یکی از اینفوگرافیک هایی که شرکت Pj Dore منتشر کرده، اعلام شده که ۳۶۰ هزار نفر در هر سال، به دلیل بیماری های ناشی از آب می میرند. این تعداد بالا بدان دلیل است که همه خانوارها به فناوری های مقرون به صرفه تصفیه آب دسترسی ندارند. اما در مناطقی که دسترسی به این فناوری ها وجود دارد، مجموعه ای از فناوری های فیلتراسیون در دسترس هست که می توانیم یکی را از میان آنها انتخاب کنیم.

یک بازار در حال رشد
در سال ۲۰۱۵، مقاله ای توسط فریدونیا ، یکی از شرکت های تحقیقاتی در عرصه بازار صنعتی، منتشر شد که در آن ذکر شده بود انتظار می رود تا سال ۲۰۱۷ ، تقاضا برای تجهیزات تصفیه آب ۵٫۹% در هر سال رشد داشته باشد. اگر این پیش بینی را در کنار استراتژی های سلامت و کیفیت آب سازمان جهانی بهداشت (WHO) قرار دهید، این رشد تقاضا را به هیچ وجه تعجب آور نمی دانید. استراتژی مذکور عبارت است از: “دستیابی به بالاترین میزان کاهش در بیماری های ناشی از آب و مربوط به آب، با ارائه راهنمایی های به روز و مبتنی بر شواهد، هماهنگی و حمایت از تلاشهایی که در عرصه آب ، فاضلاب و بهداشت آنها صورت می گیرد”.

آب، هم یک ضرورت است هم یک انتخاب
با گذشت سالها، شیوه های تصفیه آب به حدی ساده شده که اکنون می توانیم از دستگاههای تصفیه آب در خانه های خود استفاده کنیم و روش های تصفیه آب را برای حفاظت از خانواده خود به کار بگیریم. ما انواع مختلفی از فناوری های تصفیه آب را دیده ایم که هر کدام از آنها نقاط ضعف و قوت خودش را دارد.
فناوریهای تصفیه آب و فناوریهای فیلتراسیون آب نیز هر کدام انواع مختلفی دارند. فرآیند انتخاب روش مناسب برای تصفیه آب، کاری خسته کننده است. اولین گام در طی این فرآیند، تحقیق، مقایسه، و سپس انتخاب می باشد. همه این کارها را برای اطمینان از سلامت چیزی انجام می دهید که وارد بدنتان می شود.
این روش های تصفیه آب، فرآیند های مختلفی را طی می کنند، اما همگی یک هدف را دنبال می کنند: تهیه آب آشامیدنی.

نوآوری در فناوری فیلتراسیون آب
در طی سالیان گذشته، شاهد ظهور فناوری های مختلفی در عرصه فیلتراسیون آب بوده ایم. رشد این فناوری ها از الک کردن آب با پارچه های ساده آغاز شده و تا فناوری نانولوله های آکوستیک امروز ادامه داشته است. به این ترتیب، گزینه های مختلفی پیش رو داریم.
در ادامه برخی از آخرین تحولات صورت گرفته در فناوری های فیلتراسیون آب را ارائه کرده ایم. شناخت این فناوری ها ، در بررسی دقیق آنچه نیازهای شما و خانواده تان را رفع می کند، مفید خواهد بود.
fqu_2010_decjan_pp22_01
۱٫ فیلتراسیون آب با نانو فناوری
در سال ۲۰۱۴، موسسه نانو خورشید دانشگاه فنی نانیانگ سنگاپور، یک غشای چند منظوره برای فیلتراسیون آب ساخت. این فناوری، جدید ترین فناوری به کار رفته در زمینه تصفیه آب است که به جای غشاهای مبتنی بر پلیمر معمولی، از تیتانیوم دی اکسید استفاده می کند.
شاید از نظر شهروندان عادی مثل ما، این فناوری بسیار علمی و تخصصی به نظر برسد، اما به راحتی قابل کاربرد است. این غشای چند منظوره، با استفاده از اشعه ماوراء بفنش یا پرتوهایی که برای ما آشناتر هستند، یعنی پرتوی خورشید، باکتری ها را کشته و ترکیبات آلی را می شکند. علاوه برآن، سازندگان این غشاها ادعا می کنند این فناوری، سازگار با محیط زیست است ولجن بندی زیستی (biofouling) یا تجمع میکروارگانیسم هایی که معمولا روی سطوح مرطوب رشد می کنند را کاهش می دهد.

۲۰۶۹۷۱۸۸۲۰_۲۱۹۲db464d_z
۲٫ نی زندگی (Lifestraw)
استفاده از فناوری های فیلتر و تصفیه آب، مختص کشورهای در حال توسعه نیست. همان طور که پیش از این نیز اشاره کردیم، این فناوری ها ایجاد شده اند تا نیاز فزاینده کشورهای توسعه نیافته به ابزارهای ارزانتری که بتوانند آب سالم برای آنها تهیه کنند، تا حدی تامین شود. یکی از این فناوری های، “نی زندگی” است که در سال ۲۰۰۸ برای استفاده خانگی به بازار عرضه شد.
این وسیله ساده، برای استفاده فردی طراحی شده است. استفاده از آن بسیار آسان است. فقط کافی است آن را از گردن خود آویزان کنید! استفاده از نی زندگی درست مانند نی های معمولی است. اما در داخل این نی مخصوص، دو فیلتر قرار دارد: یک فیلتر غشایی و یک فیلتر ساخت شده از زغال چوب. این دو فیلتر، هنگامی که آب به سمت بالا مکیده می شود، کار تصفیه آب را انجام می دهند.

۳٫ فناوری تصفیه آب به صورت فوتوکاتالیستی
از این فناوری ها تصفیه آب، در نمایشگاه محصولات زیست محیطی (Eco-Products) توکیو در سال ۲۰۱۴، رونمایی شد. این فناوری ” از فوتوکاتالیست ها و پرتوی فرابنفش خورشید استفاده می کند تا از آب آلوده با سرعت بالایی سم زدایی کند”. وقتی نام فوتوکاتالیست ها را می شنوید، احتمال یاد پروژه های علمی دوران مدرسه در مورد کلروفیل ها می افتید: کلروفیل با استفاده از نور خورشید فعال می شود.
در فناوری تصفیه آب به صورت فوتوکاتالیستی، همین واکنش رخ می دهد. یعنی از پرتوهای فرابنفش خورشید برای پاکسازی آب استافده می شود. ادعا می شود این فرآیند تصفیه آب که توسط شرکت پاناسونیک ابداع شده، در مدت چند ثانیه می تواند آرسنیک و باکتری ها را از آب حذف کند.
nasawatertreatmentsystem
۴٫ فناوری نانولوله های آکوستیک
وقتی اسم ناسا را می شنوید، احتمالا فکر می کنید که این سازمان فقط بر رویدادهای خارج از سیاره ما نظارت دارد. در حالی که روی حوادث سیاره زمین هم نظارت داشته و در تحقیقاتی که روی هر چیزی که در پایداری اکوسیستم ها نقش دارد انجام می گیرد، مشارکت می کند. مرکز فضایی جانسون ناسا، فناوری نانولوله های آکوستیک ارائه کرده تا آلاینده های موجود در آب را از بین ببرد و آب آشامیدنی به دست دهد. این پروژه، یکی از پروژه هایی است که نقش ناسا در فناوری های تصفیه آب را به تصویر می کشد.
این نوآوری هم از یک الک استفاده می کند! اما بر خلاف انواع دیگر فیلتراسیون، از یک “الک مولکولی با محوریت آکوستیک تشکیل شده که در نانولوله هایی با قطر کم تعبیه شده اند”. این پیشرفت تکنولوژیک در عرصه فیلتراسیون آب، بر خلاف روش های دیگر، آب را از آلایند ها دور می کند. دستیابی به این فناوری در سال ۲۰۰۹ گزارش شد.

portfolio_ss_6_med

۵٫سیستم سان اسپرینگ (Sunspring)
در سال ۲۰۱۴، سایت EaglefordTexas.com اعلام کرد یک شرکت در ایالت کلرادو سیستمی برای تصفیه آب ساخته که می تواند تا ۵ هزار گالن آب را در روز تصفیه کند. باتری آن، از انرژی های تجدید پذیر استفاده می کند.
این فناوری تصفیه آب، سان اسپرینگ نامیده می شود. این سیتسم از یک غشا به طول هفت مایل استفاده کرده که ۰٫۰۲ میکرون ضخامت دارد و فعالیت سموم بیولوژیک را متوقف می کند.

tata_swach_water_purifier

۶٫ تاتا سواچ (Tata Swach)
این فناوری که توسط مرکز توسعه، تحقیقات و طراحی تاتا دیتا و شرکت محصولات شیمیایی تاتا ابداع شده، در سال ۲۰۰۹ به جهان معرفی شد. تاتا سواچ یک دستگاه تصفیه آب است که برای خانوارهای کم درآمد طراحی شده است. البته هدف اصلی آن، خانوارهای کم درآمد هندوستان هستند. این دستگاه از خاکستر پوسته برنج و یک پوشش نانو نقره ای استفاده می کند تا میکروب ها و باکتری های بیماری زا را بکشد. این فناوری جدید که سال گذشته در معرض دید عموم قرار گرفت، می تواند ۳ تا ۴ لیتر آب را در هر ساعت تصفیه کند. بد نیست یکی از آنها را در آشپزخانه خود قرار دهید!

maxresdefault-1-1

۷٫ سیستم فیلتراسیون زیست یوگلنا (Euglena)
یوگلنا، یک ارگانیسم آبزی است که آلاینده های آب را جذب می کند. از این ویژگی برای ساخت سیستم های نوین تصفیه آب استفاده شده است. این سیستم در سال گذشته راه اندازی شد و جلبک ها را به گونه ای کنترل می کند که در آب آلوده رشد کنند و سپس سموم موجود در آب را جذب نمایند.

۵۱۶۵۳۱۸۵۱۱_۰۲af098b15_b

۸٫ مواد ساخته شده با تکنولوژی پیشرفته و نور خورشید
یکی از تکنیک های تصفیه آب ، استفاده از نورخورشید است. آن موریسی و گروهش در دانشگاه شهر دوبلین، در ماه مارس سال ۲۰۱۴، اعلام کردند فرآیندی جدید برای تصفیه آب اختراع کرده اند. نور خورشید، یکی از “کارگران” اصلی در این فرآیند است. در روش آنها، از TiO2 و گرافن هم استفاده می شود.

 

image03

۹٫ فرآیند تصفیه بیولوژیک با پیشگامی شرکت گراندفوس
همان طور که از نام این فناوری هم مشخص است، فرآیند یاد شده راه را برای تصفیه فاضلاب در بیمارستان ها هموار کرده و پروژه ای است که با همکاری گراندفوس، یک شرکت دانمارکی تولید کننده پمپ انجام گرفته است. هر چند این پروژه به صورت آزمایشی در بیمارستان هرلو اجرا می شود، اما توجه جامعه بین المللی را نیز به خود جلب کرده است. تصفیه تحت یک فرآیند بیولوژیک انجام شده و آب از غشاهای فیلتراسیون سرامیکی عبور می کند و در نهایت با استفاده از کربن و اوزون تصفیه نهایی روی آن صورت می گیرد.

آب در خانه های ما
US EPA، اخیرا داشبورد قانون آب آشامیدنی سالم را منتشر کرده است. دولت ایالات متحده می خواهد از این طریق ما را تشویق کند تا در توزیع آب مشارکت کرده و گامهای لازم برای اطمینان از اینکه آب مصرفی برای اعضای خانواده ما ایمن است، را برداریم. با این کار، گذشته از اینکه در حل مسائلی که در زمینه توزیع آب میان خانه هایمان وجود دارد شرکت می کنیم، همه چیز در خانه ما آغاز می شود. راهی که ما برای حفاظت از محیط زیست طی می کنیم و شیوه اثرگذاری آن بر آبی که می نوشیم، و همچنین تلاشی که برای انتخاب بهترین و جدید ترین فناوری تصفیه آب به خرج می دهیم، اهمیت زیادی دارد.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *