استخراج اطلاعات رمزشده آیفون ۵ با استفاده از دستگاه سلبرایت

استخراج اطلاعات رمزشده آیفون ۵ با استفاده از دستگاه سلبرایت
  • 1395/10/8
  • محمدرضا مرتضایی
  • 0

مدتی است که از دستگاه سلبرایت برای کمک به انتقال فهرست مخاطبان و سایر داده ها از گوشی قدیمی به گوشی تازه خریداری شده مشتریان استفاده می شود. پیش از این تایید شده است که مدل های خاصی از تلفن های همراه به دنبال اجرای برنامه ای هستند که در آن، نام گوشی تلفن همراه سرقت شده، در یک دستگاه سلبرایت یافت می شود.

گویا آی تی – به تازگی، اطلاعاتی که از یک شرکت حقوقی به بیرون درز پیدا کرده، عمق اطلاعاتی را نشان می دهد که می تواند از یک گوشی آیفون ۵ استخراج شود. این نسخه از iOS نخستین نسخه ای بود که از گذرواژه مربوط به رمزنگاری استفاده کرد؛ و سلبرایت گفته است که نمی تواند گذرواژه آیفون ۴ و سری های پس از آن را بشکند. اما صاحب این آیفون ۵ از گذرواژه استفاده نکرده است. این امر به یک اداره پلیس در کالیفرنیا اجازه داد تا با استفاده از یک رایانه اختصاص داده شده به اجرای سلبرایت در این واحد ویژه، از فرایندی استفاده کند که تمام داده های موجود در حافظه گوشی، و حتی برخی از موارد حذف شده آن را بازیابی می کند.

اگر از میزان داده های بارگذاری شده در یک گوشی با طول عمر چهار سال مطلع شوید، شگفت زده خواهید شد. اطلاعات استخراجی در مورد سخت افزار خود گوشی شامل مواردی چون شماره سریال [IMEI] و شماره تلفن می شود. نقطه جغرافیایی عکس های گرفته شده بر روی یک نقشه و جزئیات مکالمات نوشتاری، شامل شماره مخاطب و گفتگوی دقیق هر دو طرف، از دیگر موارد قابل مشاهده است. نام کاربری و کلمه عبور حساب های استفاده شده بر روی گوشی نیز قابل بازیابی هستند. در این مورد یاد شده، نام کاربری و رمز عبور حساب اینستاگرام صاحب گوشی بازیابی شد.

فهرست تمام شبکه های بی سیمی که این تلفن همراه به آنها وصل شده بود، شماره تلفن تماس های ورودی و خروجی، و زمان برقراری این تماس ها نیز به دست آمد. علاوه بر این، فهرست مخاطبان، یادداشت ها، پست های صوتی و بسیاری از چیزهای دیگر نیز در دسترس قرار گرفتند، که با مراجعه به تصاویر زیر می توانید آنها را تماشا کنید.
اکنون که متوجه ابعاد این ماجرا شده اید، می توانید درک کنید که چرا مجریان قانون مصمم به نفوذ در گوشی های تلفن همراه مظنونان خاص هستند. در عین حال، همچنین می توانید به چرایی عزم شرکت اپل در اجازه ندادن به FBI برای باز کردن آیفون ۵c متعلق به تیرانداز متوفی سن برناردینو، که بر روی گوشی خود رمز گذاشته بود، پی ببرید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *