علائم خطرناک باتری موبایل و لپتاپ که منجر به انفجار می شوند

علائم خطرناک باتری موبایل و لپتاپ که منجر به انفجار می شوند
  • 1395/10/18
  • محمدرضا مرتضایی
  • 0

باتری های لیتیوم – یون، بازار لوازم الکتریکی مصرفی را تا حد زیادی تغییر داده اند. آنها تولیدکنندگان لوازم الکتریکی را قادر می سازند تا تولیدات خود را در ابعاد کوچکتر عرضه کنند و در عین حال از پشتیبانی فوق العاده قوی باتری ها برخوردار باشند. بازار خودروهای الکتریکی نیز دستخوش تحولات چشمگیری شده است. همه این ها حاکی از آن است که این باتری ها تا مدتها در کنار ما باقی خواهند ماند.

گویا آی تی – ایمنی، یکی از امتیازات اصلی باتری های لیتیوم – یون است. اما، حوادثی که اخیرا در مورد این باتری ها رخ داده، از جمله فراخوانی گوشی های هوشمند نوت ۷ سامسونگ از سراسر جهان، چند مورد انفجار سیگارهای الکترونیکی، و آتش گرفتن هاوربردها ، باعث شده پایه های اعتماد به باتری های لیتیوم – یون متزلزل شوند. البته ما قصد نداریم شما را از این باتری ها بترسانیم، اما نمونه هایی از علائمی را بیان می کنیم که نشان می دهند این باتری ها به زودی باعث آتش سوزی یا انفجار خواهند شد.
تقریبا در همه موارد، نقص در تولید است که باعث آتش سوزی یا انفجار باتری های لیتیوم – یون می شود و این مشکلی است که مصرف کنندگان هیچ کنترلی بر آن ندارند، اما چند علامت وجود دارد که مصرف کننده می تواند با دیدن آنها تشخیص دهد باتری لیتیوم – یون دستگاهش دچار مشکل شده است یا خیر.
علائمی مانند بوی سوختگی که از باتری می آید، یا داغ شدن بیش از حد دستگاه، یا متورم شدن باتری، تغییر رنگ باتری، یا التهاب آن، نشان می دهند مشکلی در باتری وجود داشته و دستگاه شما در معرض خطر انفجار یا آتش گرفتن قرار دارد.
برخی از اقدامات احتیاطی که باید در این زمینه انجام دهید عبارتند از:
• اطمینان از اینکه از همان باتری ای در دستگاه خود استفاده می کنید که برای آن دستگاه طراحی شده است.
• از کابل شارژی استفاده کنید که مخصوص آن باتری و دستگاه ساخته شده است.
• باتری ها را منجمد یا گرم نکنید
• وقتی دستگاه زیر بالش و پتو یا زیر کتاب یا هر چیز قابل اشتعال دیگری قرار دارد، آن را شارژ نکنید.
• باتری ها را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید و آنها را در محفظه هایی که در مکانهای گرم قرار می گیرند، نگهداری نکنید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *