گوگل چگونه کاربران را ردیابی می کند؟

گوگل چگونه کاربران را ردیابی می کند؟
  • 1396/2/4
  • محمدرضا مرتضایی
  • 0

وجود خصوصیت تاریخچه موقعیت مکانی یکی از امکانات گوگل است که موقعیت مکانی افرادی که این ویژگی روی دستگاهشان فعال است را در هر زمانی ثبت و ضبط کند و در هر موقعیتی که تمایل داشت از این اطلاعات در جهت اهداف عمدتاً تجاری و همچنین پیشنهاد مسیرهای سریع‌تر به شما استفاده کند. باورکردنی نیست، اما تنها راه چاره قطعی خاموش کردن خصوصیت جی‌پی‌اس دستگاه است.

گویا آی تی – یادتان می‌آید که ۱۰ مهر پارسال کجا شام خوردید؟ صبح ۱۴ مرداد پارسال، چه مدت در راه رسیدن به محل کارتان بوده اید؟ یکشنبه ۸ فروردین امسال چطور؟ یادتان هست عصر آن روز کجا بودید؟
به احتمال زیاد پاسخ این پرسش‌ها به خاطرتان نمی آید اما گوگل می‌داند. چطور؟ با استفاده از ویژگی تاریخچه موقعیت مکانی یا Location History که در حساب گوگل شما وجود دارد. اگر به فکر حفاظت از حریم خصوصی‌تان هستید، باید در مورد فعال یا غیرفعال کردن این گزینه اقدام کنید.
عملکرد تاریخچه موقعیت مکانی همان گونه که از نامش بر می آید: تاریخچه‌ جامعی است از همه مکان‌هایی که بازدید کرده اید که به ‌وسیله جی پی اس تلفن همراهتان ردیابی می‌شود. لحظه‌ای در مورد این قابلیت بیاندیشید. هنگامی که شام را در منزل دوست‌تان مهمان بودید، هر سفر لذت ‌بخش یا کسل کننده‌ای که رفتید، هر ماجراهایی که وقت و بی‌وقت تجربه کردید و … هر وقت هر جایی با گوشی تلفن همراهتان رفتید، جایی ثبت شده است، حتی اگر مربوط به سال‌ها پیش باشد.
کاربران قابلیت های مختلف گوگل را فعال می‌کنند چون بسیاری از ویژگی‌های محصولات گوگل، سودمند و مفید هستند. اما با این استفاده از این گزینه، کاربر به یک شرکت خصوصی اجازه دسترسی به اطلاعات ارزشمندی از زندگی خصوصی خود را می‌دهد، آن‌ هم به صورت رایگان و آسان.

در این مطلب خواهید خواند که گوگل دقیقاً چگونه شما را ردیابی می‌کند و اگر این ویژگی اذیت‌تان می‌کند، چطور آن ویژگی را غیرفعال کنید.
مطمئن نیستید که آیا ویژگی تاریخچه موقعیت مکانی برای اکانت گوگل شما فعال است یا خیر؟ به تایم‌لاین خود بروید و بررسی کنید. تایم‌لاین نقشه‌ای است که دقیقاً نشان می‌دهد که در یک روز خاص کجا بوده‌اید البته پس از زمانی که این ویژگی فعال شده باشد. این ویژگی ممکن است به‌نظرت کاربران بسیار عالی بیاید یا بسیار ترسناک، بسته به این‌که چقدر به حریم خصوصی خود در فضای اینترنت اهمیت بدهند.
هنگامی که گوشی جدیدی خریداری میکنید یا حساب گوگل می‌سازید، به احتمال زیاد گوگل از شما سوال می‌کند که آیا می‌خواهید ویژگی تاریخچه موقعیت مکانی را فعال کنید یا خیر؛ بنابراین اگر یادتان نمی‌آید که آن را فعال کرده‌اید یا خیر، شاید به این دلیل است که ممکن است از شما پرسیده نشده باشد.
مثلاً در عکس زیر تمام رفت‌ و آمدهای نویسنده – مقاله اصلی – در روز ۲۰ اکتبر ۲۰۱۶ در سفر او به شهر آتن تصویر شده است. همانگونه که در تصویر مشخص است محل اقامت وی در هتل ناکسوس آتن بوده، در ساعت ۱۲:۱۸ از هتل خارج شده، ۴۸۲ متر را پیاده طی کرده و پس از آن ۲۴ دقیقه در محلی نزدیک به هتل توقف کرده است و … . تمام اطلاعات در همین سطح از دقت و جزییات ثبت می‌شوند.

می‌توان گفت که این ویژگی بسیار پرکاربرد است ، البته اگر فکر می‌کنید که حریم خصوصی‌تان مخدوش نخواهد شد. بنابراین شاید یک دلیل برای این‌که به گوگل اجازه بدهید که رفت و آمدتان را ردیابی کند و اطلاعات جزیی از رفتارتان را ثبت کند این باشد که این ویژگی پرکاربرد است. مثلاً با استفاده از این ویژگی گوگل می‌فهمد که الگوی رفت و آمد عادی روزانه شما چیست و معمولاً از چه مسیرهایی تردد می‌کنید، در نتیجه گوگل می‌تواند پیشنهادهایی مفید و موثر برای زودتر رسیدن به مقصد یا دور زدن ترافیک به شما ارائه کند. هم‌چنین با استفاده از این ویژگی می‌توانید بفهمید که در روزی خاص کجا بوده‌اید، یا آدرسی که یک بار رفته‌اید اما الان فراموش کرده‌اید را به یاد بیاورید. البته گوگل می‌تواند مثلاً، برای انجام تبلیغات، از این اطلاعات در جهت اهداف تجاری، هوشمندانه‌تر استفاده کند.
تا زمانی که گوگل به استفاده از هوش مجازی و بهبود کارایی دستیار مجازی‌اش ادامه بدهد، جمع‌آوری این نوع اطلاعات مهم‌تر و حجم آن نیز بیشتر می‌شود. اما آیا می‌ارزد که حریم خصوصی‌تان را در مقابل آن در اختیار دیگران بگذارید؟ به تصمیم شما بستگی دارد.
آیا می‌توان کاری کرد که گوگل نتواند اطلاعات فردی‌تان را ثبت کند؟ اگر نمی‌خواهید کل ویژگی تاریخچه موقعیت مکانی را غیرفعال کنید و در عین حال نگران ردیابی مسیرتان هستید ، می‌توانید یک مدخل یا داده خاص را از تایم‌لاین حذف کنید. مثلاً می‌توانید اطلاعات سفرها، ملاقات‌های شخصی‌تان یا اطلاعات مربوط به یک روز خاص، که نمی‌خواهید گوگل در مورد آن بداند، را از دسترس گوگل دور نگه دارید.

البته کل ویژگی تاریخچه موقعیت مکانی را نیز می‌توان غیرفعال کرد. اگر اصلاً نمی‌خواهید که گوگل اطلاعات رفت و آمدتان را ثبت کند یا با این ویژگی راحت نیستید، می‌توانید این ویژگی را غیرفعال کنید. در گوشه پایین تایم‌لاین دسکتاپ گزینه توقف یا pause را انتخاب کنید تا این ویژگی غیرفعال شود. راه دوم اینکه می‌توانید از setting گوشی نیز همین کار را انجام دهید.
این امکان هم وجود دارد که تاریخچه کل مکان‌هایی که بازدید کرده‌اید را حذف کنید. البته اگر این ویژگی را حذف کنید دیگر نمی‌توانید بعدا دوباره آن را فعال کنید. پس قبل از حذف، از تصمیم‌تان مطمئن شوید.
فراموش نکنید که بلاک کردن ویژگی تاریخچه موقعیت مکانی، گوگل – و هر اپلیکیشن دیگری که به آن اجازه دسترسی را داده‌اید – را منع نمی‌کند که به هنگام نیاز یا الزام، به اطلاعات موقعیت شما دسترسی نداشته باشد. گوگل مپ، اوبر و دیگر اپلیکیش‌هایی از این دست، حتی با وجود منع شما هم ممکن است در صورت نیاز اطلاعات موقعیت مکانی شما را ردیابی کنند. اگر می‌خواهید که هیچ اپلیکیشنی هیچ وقت هیچ اطلاعاتی از موقعیت مکانی‌تان را ثبت نکند، باید جی‌پی‌اس دستگاه تلفن خود را خاموش کنید که این هم، باعث می‌شود بسیاری از اپلیکیشن‌ها از کار بیفتند.
تاریخچه موقعیت مکانی گوگل آزمونی است برای تشخیص نوع واکنش کاربران در مقابل نقض حریم خصوصی‌شان. برخی افراد به هیچ شرکتی اجازه نمی‌دهند که چنین حجمی از اطلاعات را در موردشان ثبت و ضبط کند حتی شرکت نامداری مانند گوگل. برخی دیگر، چنین اجازه‌ای را به گوگل می‌دهند تا در عوض بتوانند از خدمات آن استفاده کنند. آن‌چه مهم است این است که از نتایج تصمیم خود کاملاً آگاه باشید، آن‌گاه مهم نیست که چه تصمیمی می‌گیرید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *