۴ شاخص اصلی برای ارزیابی موفقیت ایمیل مارکتینگ

۴ شاخص اصلی برای ارزیابی موفقیت ایمیل مارکتینگ
  • 1396/5/19
  • مهدی پیوندی
  • 0

ارزیابی عملکرد و اصلاح و بهینه سازی جزو ضرورت های اصلی برای متن هایی به شمار می رود که به منظور جذب مشتری به رشته تحریر در می آیند. به همین دلیل، پس از ارسال ایمیل باید یک کار مهم دیگر را هم انجام بدهید: ارزیابی عملکرد آن با توجه به شاخص های اصلی ایمیل مارکتینگ. با این مطلب از مطالب آموزش ایمیل مارکتینگ با ما همراه باشید تا به توضیح بیشتر این شاخص ها بپردازیم.

متاسفانه همه شاخص ها تاثیر یکسانی ندارند. شاخص های حسادت برانگیزی مانند تعداد لایک های فیسبوک یا دنبال کنندگان اینستاگرام و توییتر به ندرت باعث افزایش قابل توجه بازگشت سرمایه بخش بازاریابی شما می شوند. به همین دلیل لازم است که به منظور ارزیابی عملکرد ایمیل مارکتینگ خود از شاخص های درست و مناسبی استفاده کنید.

 

شاخص شماره ۱: نرخ بازشدن (Open Rate)

نرخ بازشدن یک شاخص بسیار مفید و ارزشمند است، اما غالباً بیش از حد به عنوان هدف نهایی در نظر گرفته می شود. چرا؟ چون تحقق نتایج مناسب در آن نسبتاً آسان است (کافی است که از عناوین بهتری استفاده کنید).

اما هنگامی که تمرکز روی میزان بازشدن قرار می گیرد، بخش بازاریابی ساعت ها وقت روی آن صرف کرده و عناوین را تحت آزمایش تست های دوبخشی قرار می دهد و چه بسا کار را به آنجا می رساند که به کیفیت بقیه ایمیل آنطور که باید و شاید توجه نمی کند. باید توجه داشته باشید که نرخ بازشدن به تنهایی نمی تواند معیار موفقیت ایمیل باشد.

در عین حال، میزان بازشدن ایمیل مهم است، زیرا راه را برای ثمربخشی کمپین بازاریابی شما باز می کند. در واقع، بازکردن ایمیل، اولین قدم در قیف ایمیل به حساب می آید. اگر مخاطبان شما این قدم را برندارند، انگار که اصلاً وارد قیف ایمیل شما نشده اند و این یعنی نمی توانند به مشتری تبدیل شوند یا تعامل سودمند و معناداری با بازاریابی ایمیلی شما داشته باشند که روی درآمدتان تاثیر بگذارد.

بنابراین، به نرخ بازشدن ایمیل های خود توجه کنید و از بهترین و موثرترین عناوین استفاده کنید، در عین حال به خاطر داشته باشید که به بهینه سازی شاخص های دیگری هم باید بپردازید.

 

شاخص شماره ۲: نرخ پاسخ دهی (Reply rate)

نوشتن برای فهرستی که صدایی از آن بلند نمی شود غالباً کار طاقت فرسا و بی ثمری است که نتایج مناسبی را هم در زمینه بازاریابی به ارمغان نمی آورد. به همین دلیل است که میزان پاسخدهی واقعاً اهمیت دارد. نرخ پاسخدهی دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد: تعداد افرادی که به ایمیل شما پاسخ می دهند.

این شاخص برای ایمیل مارکتینگ اهمیت زیادی دارد، زیرا حاکی از تعامل اعضای فهرست بازاریابی ایمیلی شما است و تعامل، کلید یک فهرست سالم است.

اعضای فهرستی که تعاملی با شما برقرار نمی کنند، شاید ایمیل های بازاریابی شما را باز کرده و بخوانند، اما بر مبنای آنها دست به عملی نمی زنند. اگر مرتباً از خوانندگان ایمیل های خود نظر و پاسخ دریافت می کنید، این حاکی از آن است که نه تنها فهرست شما سالم و فعال است، بلکه محتوایی تولید کرده اید که مخاطب به آن علاقمند است.

البته باید در این میان انتظار دریافت برخی واکنش های منفی را هم داشته باشید، اما باید توجه داشته باشید که همینکه کاری انجام داده اید که شخصی را وادار به واکنش کرده (چه مثبت و چه منفی) به خودی خود مفید و ارزشمند است.

 

شاخص شماره ۳: نرخ کلیک (Click-through rate)

پس از آنکه تعداد افرادی که ایمیل های بازاریابی شما را باز می کنند و می خوانند را مشخص کردید، باید بررسی کنید که آیا روی لینک های ایمیل ها هم کلیک می کنند یا خیر. ایمیل های موثر و مشتری ساز با این هدف نوشته نمی شوند که مشتری فوراً نسبت به خرید اقدام کند، بلکه هدف آنها کلیک کردن او روی لینک هدف است. در واقع، نرخ کلیک بهترین معیار برای ارزیابی تاثیر ایمیل های بازاریابی شما است، چرا که نشان دهنده توانایی شما در متقاعدکردن مخاطب برای کلیک روی لینک مورد نظر است.

نرخ کلیک کم می تواند نشان دهنده وجود مشکل در چندین بخش باشد؛ شاید فراخوان به عمل (Call to Action) به اندازه کافی واضح نبوده، یا متن بدنه ایمیل نتوانسته مخاطب را متقاعد کند و حتی شاید پیشنهاد مناسبی را برای مخاطبان خود ارسال نکرده اید و آنها واقعاً علاقه ای به پیشنهاد شما نداشته اند. مخصوصاً اگر فهرست خود را بخش بندی (Segmentation) نکرده باشید، به احتمال زیاد مورد آخر گریبانگیر شما خواهد شد.

 

شاخص شماره ۴: نرخ تبدیل کلی (Overall conversion rate)

تفاوت بین نرخ تبدیل و نرخ کلیک می تواند کمی ابهام ایجاد کند. از آنجایی که هدف شما از ارسال ایمیل این است که مخاطب را ترغیب کنید تا کلیک کند، نرخ کلیک شما می تواند همان نرخ تبدیل برای ایمیل مورد نظر به حساب بیاید. در عین حال، نرخ تبدیل کلی ایمیل مارکتینگ شما به آن درصد از مخاطبانی اشاره دارد که ایمیل شما را باز کرده و آنقدر پیش رفته اند که محصول شما را خریداری کرده یا برای دریافت خدمات شما ثبت نام کرده اند (یا هر هدف تبدیل دیگری که مشخص کرده اید را محقق کرده اند).

نظارت بر تبدیل از زمان بازشدن تا خرید، باعث تسهیل پیگیری بازگشت سرمایه ناشی (ROI) از برنامه ایمیل مارکتینگ شما می شود، زیرا دقیقاً متوجه خواهید شد که چند نفر از خوانندگان ایمیل های شما به مشتری بالفعل تبدیل شده اند. چنانچه این میزان را با میانگین حجم سفارشات مخاطبان خود ترکیب کنید، می توانید برنامه بازاریابی ایمیلی خود را مستقیماً به ارقام درآمدی خاصی پیوند بدهید و این به شدت برای شرکت شما ارزشمند خواهد بود.

 

حرف آخر

هنگامی که ایمیل های خود را ارزیابی می کنید، به بررسی شاخص هایی بپردازید که به شما کمک می کنند تا میزان تعامل کاربران با ایمیل های بازاریابی خود را درک کنید. از این طریق، نقش ایمیل مارکتینگ در درآمد شرکت شما به وضوح آشکار خواهد شد.

 

شما از کدام شاخص ها و معیارها برای ارزیابی ایمیل مارکتینگ خود استفاده می کنید؟ لطفاً ایده ها و نظرات خود در رابطه با مطالب مرتبط با آموزش ایمیل مارکتینگ گویا آی تی را در بخش دیدگاه های هر مطلب با ما در میان بگذارید.

 

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *