آموزش تصویری چگونگی تغییر رمز وای فای مودم وایمکس ADSL برای افراد مبتدی

آموزش تصویری چگونگی تغییر رمز وای فای مودم وایمکس ADSL برای افراد مبتدی
  • 1396/6/23
  • محمدرضا مرتضایی
  • 0

تغییر دوره ای وای فای مودم یکی از موارد امنیتی است که کارشناسان به آن توصیه دارند.اما متأسفانه کم نیستند کسانی که قادر به تغییر رمز وای فای در مودم وایمکس یا ADSL خود نیستند. در این نوشته قصد داریم در چند مرحله، تغییر رمز وای فای را آموزش دهیم تا به این وسیله بتوانید از سرقت اینترنتتان توسط دیگران جلوگیری کنید.

گویا آی تی – تغییر دوره ای وای فای مودم یکی از موارد امنیتی است که کارشناسان به آن توصیه دارند.اما متأسفانه کم نیستند کسانی که قادر به تغییر رمز وای فای خود نیستند. در این نوشته قصد داریم در چند مرحله به صورت تصویری روش تغییر رمز وای فای را آموزش دهیم تا به این وسیله بتوانید از سرقت اینترنتتان توسط دیگران جلوگیری کنید.

نحوه ی تغییر رمز وای فای مودم ADSL

۱- در مرحله ی اول بایستی با استفاده از شبکه ی وای فای خود به آدرسی که در ادامه آن را ذکر خواهیم کرد وارد شوید. در صورتی که رمز وای فای را به خاطر ندارید می توانید از یک کابل شبکه استفاده کنید. یعنی با استفاده از کابل شبکه، مودم و لپتاپ را به یکدیگر وصل کنید و به این طریق از مودم خود استفاده کنید. پس از اتصال به شبکه ی وای فای، در مرورگر خود، عبارت «۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱» و یا «۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۱» را وارد کنید. برای اپل عبارت «۱۰٫۰٫۱٫۱» و برای Xfinity عبارت «۱۰٫۰٫۰٫۱» را وارد کنید.


۲- اگر با استفاده از عبارات فوق، قادر به اتصال به آدرس مودم نشدید، کلیدهای کنترل و R را همزمان فشار دهید و سپس به قسمت Command Prompt وارد شوید. پس از ان عبارت ipconfig را وارد کرده و بعد کلید اینتر را بزنید. در صفحه ای که برای شما نمایش داده می شود می توانید در قسمت Deault Gateway آدرس مودم را پیدا کنید. اگر این روش نیز موفق نبود، بایستی مدل مودم خود را سرچ کنید و از این طریق نحوه ی دستیابی به پنل مدیریت آن را پیدا کنید.
۳- اگر با روش شماره ی ۲ نیز قادر به اتصال به آدرس مودم نشدید، بایستی تنظیمات مودم را با استفاده از دکمه ی پشت مودم ریست کنید. این ریست کردن باعث ریست شدن تمامی تنظیمات مودم می شود و شما بایستی باری دیگر مودم را از ابتدا تنظیم کنید.
۴- پیش از آن که مراحل بعدی را ذکر کنیم، ذکر این نکته لازم است که برخی مودم ها تنها از طریق نرم افزار اختصاصی خود به پنل مدیریت وارد می شوند و نه از مرورگر. از این نکته نیز حتماً اطمینان حاصل کنید.
۵- در مرحله ی بعد، هنگامی که به تنظیمات مودم دسترسی پیدا کردید، بایستی نام کاربری و رمز عبور مودم را وارد کنید. این قسمت را اگر برای اولین بار است که وارد می شوید، معمولاً می توانید هم برای نام کاربری و هم برای رمز عبور از عبارت admin استفاده کنید.
۶- اگر قبلاً برای این قسمت رمز عبور تعیین کرده اید و اکنون آن را به خاطر ندارید، تنها راه پیش روی شما ریست تنظیمات مودم با استفاده دکمه ی پشت مودم است.
۷- پس از وارد کردن نام کاربری و رمز عبور، در پنجره ای که برای شما نمایش داده می شود، به قسمت Wireless و یا Wireless setting و یا Wireless setup وارد شوید.


۸- در قسمت وایرلس، اگر شاهد زیرمجموعه های متعددی بودید، بایستی به دنبال Wireless Security باشید در غیر این صورت مراحل بعدی را دنبال کنید.
۹- در پنجره ای که در این مرحله به شما نمایش داده می شود بایستی به دنبال قسمت Password و یا Passphrase باشید. در این قسمت قادر خواهید بود رمز جدید را وارد کنید. بهتر است از رمزی استفاده کنید که دیگران به راحتی به آن دسترسی پیدا نکنند.


۱۰- معمولاً در قسمت بالای Password و یا Passphrase گزینه ای وجود دارد که مربوط به امنیت وای فای است. این گزینه سه حالت دارد: WPA- WPA2 و WEP
بهترین و امن ترین حالت WPA2 و بدترین حالت WEP است.


۱۱- در همین صفحه می توانید نام وای فای خود را نیز تغییر دهید و از نامی غیر شخصی تر استفاده کنید. پس از این در پی گزینه ی Save باشید تا بتوانید تغییرات وارد شده را ذخیره کنید. پس از ذخیره، نام وای فای و رمز عبور آن تغییر کرده اند. این عملیات را هر چند مدت یک بار تکرار کنید تا بتوانید از سرقت اینترنت توسط دیگران ممانعت به عمل آورید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *