حل مشکل وضوح صفحه کارت‌ های گرافیک انویدیا در ویندوزهای ۸ و ۱۰

حل مشکل وضوح صفحه کارت‌ های گرافیک انویدیا در ویندوزهای ۸ و ۱۰
  • 1396/9/24
  • رقیه کُرد
  • 0

 

آیا به تازگی متوجه تغییر خودکار وضوح صفحه نمایش شده اید؟ به روزرسانی راه اندازها امری ضروری در تمام نگارش های ویندوز است. اما برخی از کاربران کارت های گرافیک انویدیا گزارش کرده اند که بعد از به روزرسانی راه انداز ویدئویی، وضوح صفحه نمایش تغییر کرده و امکان برگرداندن آن به حالت قبلی مقدور نیست.

این خطا در ویندوزهای ۸ و ۱۰ دیده شده است. اما به نظر می رسد بیشتر کاربران ویندوز ۱۰ با آن دست و پنجه نرم کنند زیرا مایکروسافت روزانه بسته های به روزرسانی مختلفی برای جدیدترین نگارش ویندوز عرضه می کند.

پس به احتمال زیاد راه انداز انویدیا شما همانند بسیاری دیگر از راه اندازها ی نرم افزارها با ویندوز ۱۰ سازگار نیست. ناسازگاری راه انداز با سیستم عامل منجر به بروز مشکلات متعددی خواهد شد که به هم ریختن تنظیمات صفحه نمایش تنها یک مورد ساده از این موارد محسوب می شود.

برطرف کردن مشکل تغییر وضوح صفحه بعد از به روزرسانی کارت های انویدیا

بدون اتلاف وقت به سراغ اصل مطلب می رویم:

۱- نسخه قبلی راه انداز را بازیابی کنید

برای بازگراندن وضوح صفحه به حالت عادی یا مرتفع کردن سایر مشکلات گرافیکی، باید نسخه قبلی راه انداز که فاقد هر گونه مشکلی بوده را نصب کنید. برای این منظور گام های زیر را دنبال کنید:

۱- روی This PC کلیک راست کرده و Properties را بزنید.

۲- از پنل سمت چپ گزینه Device Manager را انتخاب کنید.

۳- در بخش Display Adapters، راه انداز انویدیا را پیدا کرده، روی آن کلیک راست کرده و به قسمت Properties بروید.

۴- در برگه Driver دکمه Roll back driver را کلیک کنید.

۵- کامپیوتر را از نو راه اندازی کنید.

این راهکار در ویندوزهای ۸٫۱/۸ و ۱۰ پاسخگو خواهد بود و مشکل وضوح صفحه نمایش را حل خواهد کرد. اگر موفق به بازیابی نسخه قبلی راه انداز نشدید می توانید به وب سایت انویدیا مراجعه و نگارش بدون مشکل را دانلود و به صورت دستی نصب نمایید.

به روزرسانی خودکار راه اندازها

دانلود دستی راه اندازها پروسه ای است که در آن ریسک نصب راه انداز اشتباه و متعاقبا بروز مشکلات ریز و درشت جدید در کامپیوتر وجود دارد. راه ایمن تر و ساده تر برای به روزرسانی راه اندازها در کامپیوترهای ویندوزاستفاده از ابزار خودکاری مثل نرم افزار TweakBit Driver Updater است.

این نرم افزار به صورت خودکار تمام ابزارهای نصب شده روی کامپیوتر را شناسایی کرده و با استفاده از پایگاه داده جامع آنلاین خود، جدیدترین راه اندازهای آنها را نصب می کند. راه اندازها را می توان به صورت جداگانه و تک تک یا به صورت یکباره و کلی، بدون نیاز به تصمیم گیری کاربر حین پروسه، نصب نمود. به این ترتیب عمل کنید:

۱- ابتدا نرم افزار TweakBit Driver Updater را از اینجا دانلود و نصب نمایید.

۲- بعد از نصب، برنامه به صورت خودکار شروع به اسکن کامپیوتر برای پیدا کردن راه اندازهای قدیمی خواهد کرد. این نرم افزار نگارش های راه اندازهای نصب شده را با اطلاعات پایگاه داده ابری خود مقایسه و به روزرسانی های مناسب را پیشنهاد می دهد. فقط اندکی صبور باشید تا پروسه اسکن به پایان برسد.

۳- بعد از اتمام اسکن، گزارشی از تمام راه اندازهای مشکل دار در کامپیوتر به شما نشان داده خواهد شد. لیست نمایش داده شده را بررسی و تمایل خود برای به روزرسانی جداگانه یا یکباره راه اندازها را اعلام نمایید. برای به روزرسانی یک راه انداز روی لینک Update drivr که کنار نام راه انداز قرار گرفته کلیک نمایید. یا کافی است دکمه Update all که در انتهای صفحه تعبیه شده را بزنید تا تمام بسته های به روزرسانی پیشنهادی به طور خودکار نصب شوند.

نکته: برخی از راه اندازها باید در طی چند گام نصب شوند و به همین خاطر مجبورید دکمه Update را چندین بار بزنید تا تمام اجزای بسته به روزرسانی آنها نصب شود.

۲- به روزرسانی ویندوز

تمام راه اندازهایی که در کامپیوتر اجرا می شوند برای داشتن عملکرد بدون نقص وابسته به ویندوز ۱۰ هستند. به عبارت دیگر، استفاده از نگارش های قدیمی تر ویندوز ممکن است منجر به بروز مشکلات مختلفی مثل بروز ناسازگاری در راه اندازها شود. دقت کنی که در اینجا منظور ما لزوما قدیمی بودن کل سیستم عامل نیست، بلکه بحث روی استفاده از بسته های به روزرسانی قدیمی در هر یک از نگارش های ویندوز است.

برای اجتناب از بروز چنین مشکلاتی بهتر است جدیدترین نگارش ویندوز ۱۰ را روی کامپیوتر نصب کنید. اما چگونه این کار را انجام دهیم؟:

۱- برای دسترسی به بخش Windows Update عبارت update را در کادر جستجوی منوی استارت تایپ کنید.

۲- به بخش Windows Update رفته و بعد از بررسی برای وجود بسته های به روزرسانی جدید، آنها را نصب نمایید.

۳- غیرفعال کردن محافظ صفحه نمایش (اسکرین سیور)

برخی از کاربران با غیرفعال کردن محافظ صفحه نمایش موفق به حل این مشکل شده اند. شما هم با دنبال کردن مسیر زیر و استفاده از گزینه های موجود می توانید محافظ صفحه نمایش را غیرفعال کنید:

Settings > Lock Screen >scroll down to Screen Saver settings > disable screen saver

۴- تغییر دستی وضوح صفحه

اگر هیچ یک از راهکارهای بالا جوابگو نبود تنها یک گزینه باقی می ماند: تغییر دستی وضوح صفحه نمایش.

۱- ابتدا روی دسکتاپ کلیک راست کرده و گزینه Display Settings را انتخاب نمایید.

۲- به بخش Resolution رفته و با استفاده از منوی پایین کشیدنی موجود در این صفحه، وضوح مناسب برای صفحه نمایش را انتخاب کنید.

آیا راهکار دیگری برای حل مشکل تغییر ناگهانی و ناخواسته وضوح صفحه نمایش سراغ دارید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *