فایروال چیست؟ آشنایی با انواع فایروال و بهترین برندهای موجود در بازار

فایروال چیست؟ آشنایی با انواع فایروال و بهترین برندهای موجود در بازار
 • 1402/8/20
 • گویا آی تی
 • 0

یکی از سؤالاتی متداول و رایج در مبحث شبکه مخصوصا امنیت شبکه این است که فایروال چیست؟ و دارای چه کاربردهایی می باشد! اصلاً چرا باید از فایروال استفاده شود؟ انواع آن چیست و نوع سخت افزاری و نرم افزاری آن چه تفاوتی با هم دارد؟ در این مطلب سعی شده است به تمامی سوالات مربوط به فایروال پاسخ داده شود.

فایروال چیست؟

فایروال (Firewall) یا به فارسی دیوار آتش به نرم‌افزار یا سخت افزاری گفته می‌شود که برای محافظت از سیستم‌ها و شبکه‌ها در برابر حملات امنیتی و جلوگیری از ورود و دسترسی‌های غیرمجاز به سیستم و شبکه، استفاده می‌شود. فایروال با تحلیل ترافیک ورودی و خروجی و به صورت اتوماتیک، تصمیم می‌گیرد که کدام ترافیک اجازه عبور به داخل شبکه را دارد و کدام ترافیک باید مسدود شود.

فایروال می‌تواند به صورت سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری پیاده‌سازی شود و می‌تواند به صورت مرکزی یا توزیع شده در شبکه‌ها قرار گیرد. این نرم‌افزارها می‌توانند در سطح شبکه و یا در سطح سیستم‌عامل مورد استفاده قرار گیرند. همچنین فایروال می‌تواند تنظیمات مختلفی داشته باشد که از جمله آن‌ها می‌توان به تعریف قوانین، فیلترینگ بر اساس آدرس IP و پورت، احراز هویت کاربر و یا اجرای محدودیت‌های زمانی اشاره کرد.

چرا از فایروال استفاده می‌شود؟

هدف اصلی استفاده از فایروال، حفاظت از امنیت و اطمینان از امنیت شبکه‌های کامپیوتری است. با استفاده از فایروال، می‌توان دسترسی به شبکه‌های کامپیوتری را محدود کرده و داده‌های حساس را از دسترسی‌های غیرمجاز محافظت کرد.

هدف دیگر استفاده از فایروال، مدیریت و کنترل ترافیک شبکه است. با استفاده از فایروال، می‌توان ترافیک شبکه را مدیریت کرده و برای برخورد با افزایش ترافیک و ورود ترافیک های غیرمجاز، سیاست‌های مختلفی را پیاده کرد.

به طور کلی، هدف استفاده از فایروال، حفاظت از امنیت و حریم خصوصی داده‌ها و دسترسی کنترل شده و امن به شبکه است.

عملکرد فایروال به چه صورت است؟

فایروال به عنوان یک نرم‌افزار یا سخت‌افزار، بین شبکه داخلی و شبکه خارجی یا اینترنت قرار می‌گیرد و ترافیک شبکه را مدیریت می‌کند. هنگامی که یک بسته داده (packet) در حال ارسال به داخل یا خارج از شبکه است، فایروال آن را بررسی می‌کند و تصمیم می‌گیرد که آیا باید آن را از شبکه عبور دهد یا خیر.

برای تصمیم‌گیری در مورد بسته‌های داده، فایروال از یک سری قوانین و سیاست‌های تعریف شده استفاده می‌کند که به آن‌ها “قوانین فایروال” یا “Firewall Rules” گفته می‌شود. این قوانین شامل مجموعه‌ای از شرایط و محدودیت‌هایی هستند که بر اساس آن‌ها فایروال تصمیم می‌گیرد که بسته داده باید به داخل شبکه وارد شود و یا مسدود شود.

به عنوان مثال، یک قانون می‌تواند برای اجازه دادن بسته‌های داده با پورت ۸۰ وب (HTTP) تعریف شود، در حالی که یک قانون دیگر ممکن است برای ممانعت از ارسال بسته‌های داده با پورت ۲۲ (SSH) تعریف شود.

علاوه بر قوانین، فایروال می‌تواند از فیلترینگ پکت (packet filtering)، بسته‌دهی (packet shaping)، ورودی محدود (input restriction) و خروجی محدود (output restriction) برای مدیریت ترافیک شبکه استفاده کند. این ابزارها به فایروال کمک می‌کنند تا بتواند بهترین تصمیم‌ها را برای محافظت از شبکه و داده‌های حساس شما بگیرد.

فایروال ها به طور کلی در برابر هر یک از بسته ها باید سه عمل زیر را به ترتیب انجام دهند:

بازرسی کنند: ترافیک ورودی و خروجی از شبکه را باید بایت به بایت به دقت بررسی کنند.

تصمیم بگیرند: با استفاده از مجموعه قوانین تعریف شده، ترافیک را بررسی و مقایسه کنند، و آن را به عنوان ترافیک مجاز و یا غیرمجاز تفکیک کنند.

عمل کنند: بر اساس نوع ترافیک (مجاز یا غیرمجاز) آن را مسدود کنند یا اجازه عبور به آن بدهند.

انواع فایروال

وقتی صحبت از انواع فایروال می شود، ذکر این نکته حائز اهمیت است که فایروال ها را می توان از نظر ساختار، پیکربندی، سطح امنیت و روش استقرار آن‌ها دسته بندی کرد.

سه نوع فایروال بر اساس نحوه استقرار وجود دارد، فایروال سخت افزاری، فایروال نرم افزاری و فایروال مبتنی بر ابر.

هر یک از این روش‌های استقرار استراتژی‌های متفاوتی را برای امنیت ارائه می‎‌دهند و انتخاب هر کدام از آن‌ها بسته به نوع شبکه و ابعاد آن متفاوت می‌باشد.

همچنین فایروال‌ها بر اساس عملکرد و لایه OSI به ۵ دسته کلی تقسیم می‌شوند. هر یک از این نوع از فایروال‌ها می تواند به عنوان سخت افزار، نرم افزار یا در فضای ابری مستقر شوند.

انواع فایروال بر اساس روش کار به شرح زیر می‌باشد:

 1. Packet-Filtering Firewalls
 2. Circuit-Level Gateways
 3. Stateful Inspection Firewalls
 4. Proxy Firewalls
 5. Next-Generation Firewalls

سه نوع فایروال بر اساس نحوه استقرار و نصب آن‌ها وجود دارد: سخت افزار، نرم افزار و فایروال مبتنی بر ابر. در ادامه هر یک از این استراتژی ها به تفصیل بررسی می‌شود.

فایروال‌های نرم‌افزاری

فایروال‌های نرم‌افزاری مستقیماً بر روی دستگاه میزبان نصب می‌شود. این نوع فایروال فقط یک دستگاه (نقطه اتصال شبکه، کامپیوتر شخصی، لپتاپ، سرور و غیره) را حفاظت می‌کند، بنابراین مدیران باید نسخه‌ای از نرم‌افزار را بر روی هر دستگاهی که می‌خواهند حفاظت کنند، نصب کنند.

از آنجا که مدیران یک فایروال نرم‌افزاری را بر روی یک دستگاه نصب می‌کنند، این فایروال‌ها به ناچار مقداری از RAM و CPU سیستم را مصرف می‌کنند، که برای برخی موارد استفاده از آن یک مشکل است.

مزایای فایروال‌های نرم‌افزاری

 1. حفاظت عالی برای یک دستگاه.
 2. جداسازی نقاط پایانی شبکه از یکدیگر.
 3. امنیت بسیار دقیق که مدیر کنترل کاملی برنامه‌های مجاز دارد.
 4. در دسترس بودن آسان و هزینه پایین.

معایب فایروال‌های نرم‌افزاری

 1. مصرف زیاد CPU، RAM و حافظه دستگاه.
 2. نیاز به تنظیمات مجزا برای هر دستگاه.
 3. مراقبت و نگه‌داری دشوار و زمان‌بر است.
 4. همه دستگاه‌ها با هر نوع فایروال سازگار نیستند، بنابراین ممکن است در یک شبکه مجبور به استفاده از راهکارهای متفاوت باشد.

فایروال‌های سخت‌افزاری

فایروال سخت‌افزاری یک دستگاه سخت‌افزاری جداگانه است که ترافیک وارد شونده و خارج شونده از یک شبکه را فیلتر می‌کند. برخلاف فایروال‌های نرم‌افزاری، این دستگاه‌ها به طور مستقل منابع خود را دارند و از CPU یا RAM دستگاه‌های میزبان مصرف نمی‌کنند.

مزایای فایروال‌های سخت‌افزاری

 1. حفاظت از چندین سیستم با یک دستگاه فایروال.
 2. امنیت سطح بالا که ترافیک مخرب هرگز به دستگاه‌های میزبان نمی‌رسد.
 3. منابع دستگاه نقاط پایانی را مصرف نمی‌کند.
 4. به راحتی از طریق یک داشبورد قابل مدیریت است.

معایب فایروال‌های سخت‌افزاری

 1. گران‌تر از فایروال‌های نرم‌افزاری هستند.
 2. تهدیدهای داخلی نقطه ضعف قابل توجهی هستند.
 3. تنظیم و مدیریت آن‌ها نیاز به مهارت‌های بیشتری نسبت به فایروال‌های مبتنی بر نرم‌افزار دارد.

فایروال‌‌های ابری

بسیاری از شرکت های ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی فایروال‌های مبتنی بر ابر نیز ارائه می‌دهند. این خدمات همچنین به عنوان “Firewall-as-Service” شناخته می‌شوند و به عنوان IaaS یا PaaS اجرا می‌شوند.

مانند راهکارهای مبتنی بر سخت‌افزار، فایروال‌های ابری در امنیت محیطی شبمع عالی عمل می‌کنند، اما همچنین می‌توانید این سیستم‌ها را برای هر میزبان به صورت جداگانه تنظیم کنید.

مزایای فایروال‌های ابری

 1. ارائه‌دهنده خدمت تمامی وظایف مدیریتی (نصب، پیکربندی، آپدیت، رفع اشکال و غیره) را انجام می‌دهد.
 2. کاربران آزاد به تغییر اندازه منابع ابری برای کنترل ترافیک هستند.
 3. نیاز به هیچ سخت‌افزار داخلی نیست.
 4. سطوح بالای دسترسی.

معایب فایروال‌های ابری

 1. کمبود شفافیت در مورد نحوه اجرای دقیق فایروال توسط ارائه‌دهنده.
 2. مانند سایر خدمات مبتنی بر ابر، مهاجرت این فایروال‌ها به ارائه‌دهنده جدید دشوار است.
 3. ترافیک از طریق یک شخص ثالث عبور می‌کند که مشکلات تأخیر و حریم خصوصی را به وجود می‌آورد.
 4. به دلیل هزینه‌های معاملاتی بالا (OpEx)، در مدت طولانی هزینه‌بر است.

در تصویر زیر نگاهی به پنج نوع فایروال بر اساس عملکرد و لایه OSI آورده شده است. هر یک از این فایروال‌ها می‌تواند به عنوان سخت افزار، نرم افزار یا در فضای ابری مستقر شود.

کدام فایروال بر کدام لایه شبکه کار می کند؟

راهنمای خرید فایروال

اگر به دنبال تقویت امنیت شبکه، حفاظت کامل از داده‌ها و منابع و همچنین مدیرت کامل شبکه سازمان خود هستید، توصیه می‌شود نگاهی به فایروال‌های سخت افزاری و قابلیت‌های آنها بیاندازید.

فایروال‌های سخت‌افزاری علاوه بر تامین امنیت شبکه، قابلیت‌های مدیریتی کارآمدی را در اخیتارتان قرار خواهد داد. برای آشنایی با برخی از قابلیت‌ فایروال‌های سخت افزاری می‌توانید به صفحه آموزش فایروال نگاهی بیاندازید.

از آنجایی که خرید فایروال سخت‌افزاری هزینه‌های قابل توجهی را برای سازمان به همراه دارد، انتخاب یک فایروال مناسب، باید بر اساس نیازها و ابعاد سازمان انجام شود.

در ادامه این مقاله به معرفی برندهای فایروال‌های سخت افزاری در دنیا خواهیم پرداخت.(ترتیب لیست بر اساس حروف الفبا می‌باشد.)

پالو آلتو

شرکت پالو آلتو، شرکت در حوزه امنیت سایبری است که مقر اصلی آن در سانتا کلارا، کالیفرنیا می‌باشد. محصول اصلی این شرکت یک پلتفرم است که شامل فایروال‌های پیشرفته و ارائه‌های مبتنی بر ابر است. این شرکت به بیش از ۷۰٬۰۰۰ سازمان در بیش از ۱۵۰ کشور، از جمله ۸۵ تا از شرکت‌های Fortune ۱۰۰، خدمات ارائه می‌دهد.

در سال ۲۰۱۸، پالو آلتو نتورکز به عنوان هشتمین شرکت در فهرست Forbes دیجیتال ۱۰۰ قرار گرفت. در ژوئن ۲۰۱۸، نیکش آروارا، مدیر اجرایی سابق گوگل و سافت‌بانک، به عنوان رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل به این شرکت پیوست.

چک پوینت

چک‌پوینت یک شرکت ارائه‌دهنده راهکارهای امنیتی آمریکایی است که نرم‌افزار، فایروال و محصولات ترکیبی سخت‌افزار و نرم‌افزار برای امنیت فناوری اطلاعات ارائه می‌دهد، از جمله امنیت شبکه، امنیت نقاط پایانی، امنیت ابر، امنیت تلفن همراه، امنیت داده و مدیریت امنیت.

تا سال ۲۰۲۱، این شرکت تقریباً ۶٬۰۰۰ کارمند در سراسر جهان داشته است. مقر اصلی این شرکت سن کارلوس، کالیفرنیا است. این شرکت دفاتری در بیش از ۷۰ مکان در سراسر جهان دارد، از جمله دفاتر اصلی در امریکای شمالی، ۱۰ دفتر در ایالات متحده (شامل سن کارلوس، کالیفرنیا و دالاس، تگزاس)، ۴ دفتر در کانادا (شامل اتاوا، انتاریو)، و همچنین در اروپا (لندن، پاریس، مونیخ، مادرید) و منطقه آسیا و اقیانوس آرام (سنگاپور، ژاپن، بنگالور، سیدنی) دارد.

سوفوس

سوفوس (Sophos Group plc) یک شرکت انگلیسی ارائه‌ دهنده محصولات امنیتی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است. سوفوس توسط Jan Hruska و Peter Lammer در انگلستان بنیان‌گذاری شد و ساخت اولین محصولات خود در زمینه ضد‌ویروس‌ و رمزنگاری را در سال ۱۹۸۵ آغاز نمودند. آن‌ها در اواخر دهه ۱۹۸۰ و اوایل دهه ۱۹۹۰، عمدتاً یک سری فناوری‌های امنیتی، از جمله ابزارهای رمزنگاری را برای استفاده کاربران در انگلستان تهیه کرده و به فروش رساندند. در اواخر دهه۱۹۹۰، سوفوس تمرکز خود را بر روی توسعه و فروش فناوری‌های ضدویروس گذاشت و برنامه‌ای را برای گسترش کسب و کار بین‌المللی آغاز نمود.

سیسکو

سیسکو سیستمز که بیشتر با نام سیسکو شناخته می‌شود، یک شرکت چندملیتی تکنولوژی آمریکایی است که مرکز آن در شهر سن‌خوزه در مرکز سیلیکون‌ولی در ایالت کالیفرنیا قرار دارد.

می‌توان که این شرکت یکی از معروف‌ترین و با ارزش‌ترین شرکت‌ها در حوزه تکنولوژی و فناوری می‌باشد. سیسکو سیستمز در دسامبر ۱۹۸۴ توسط لئونارد بوزاک و سندی لرنر، دو دانشمند کامپیوتر دانشگاه استنفورد تاسیس شد.

فورتی‌نت

فورتی‌نت (به انگلیسی: Fortinet) یک شرکت چند ملیتی آمریکایی است که مقر آن در سانی‌ویل، کالیفرنیا است. این شرکت راهکارهای امنیتی مانند فایروال، امنیت نقطه پایانی و سیستم های تشخیص نفوذ را توسعه و به فروش می رساند. فورتی‌نت دفاتری در سرتاسر جهان دارد. و چهارمین شرکت امنیت شبکه به شمار می‌رود.

فورتی نت Fortinet در سال ۲۰۰۰ توسط برادران کن و مایکل کی تأسیس شد؛ و در سال ۲۰۰۴ ده دستگاه FortiGate در حوزه امنیت را معرفی کرد.

فایروال ایرانی

توسعه نرم‌افزارهای زیربنایی و تخصصی یکی از نیازهای اساسی هر کشور است. در حوزه فناوری اطلاعات، امنیت و شبکه اهمیت بسیاری دارند، زیرا این دو حوزه تمامی صنایع و زیرساخت‌ها را تحت پوشش خود قرار می‌دهند. این اهمیت به دلیل نقش برجسته آن‌ها در تضمین امنیت و عملکرد صحیح سیستم‌ها و شبکه‌ها است. به همین دلیل، کشورها تلاش می‌کنند تا محصولات و تکنولوژی‌های امنیتی بومی خود را توسعه دهند.

در این راستا، یکی از محصولات کلیدی حوزه امنیت، فایروال (دیوار آتش) است که نقش مهمی در محافظت از سیستم‌ها و شبکه‌ها در برابر حملات سایبری ایفا می‌کند. فایروال ایرانی‌ها به عنوان یک مانع قدرتمند در مقابل هکرها عمل می‌کنند و جلوی نفوذ آن‌ها به شبکه‌ها و دسترسی به اطلاعات حساس را می‌گیرند. این شرکت‌ها، با ارائه محصولاتی با قابلیت‌های کاربردی برجسته، توانسته‌اند در حوزه امنیت رقابت کنند و محصولاتی با کیفیت قابل مقایسه با محصولات خارجی تولید کنند.

خرید فایروال سخت افزاری

برای انتخاب و خرید فایروال سخت افزاری مناسب شبکه خود، در ابتدا باید نوع ساختار شبکه خود، حجم ترافیک، نیازمندی های امنیتی و کاربردهای شبکه را مشخص نمایید و سپس به مقایسه و بررسی فایروال های سخت افزاری مناسب بر اساس اطلاعات شبکه بپردازید. بهترین مرجع ها برای مقایسه فایروال های سخت افزاری، گزارشات مؤسسات بین‌المللی ارزیابی محصولات است که بصورت بی‌طرف به بررسی محصولات و مقایسه امکانات آن‌ها می‌پردازد.

در مرحله آخر نیز پیدا کردن یک فروشنده مناسب که بتواند دستگاه سالم، همراه با گارانتی و پشتیانی برا ارائه دهد، نکته مهم و قابل اهمیتی است.

امنیت شبکه با فایروال

سایت sophosfirewall.ir، نماینده فایروال سوفوس در ایران می‌باشد. این سایت یکی از سایت‌های مرجع و معتبر خرید فایروال‌های سخت افزاری در ایران می‌باشد. که به‌روزترین فایروال‌های سخت افزاری را به همراه گارانتی تعویض، لایسنس اصلی، پشتیبانی و آموزش به مشتریان خود ارائه می‌دهد.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *