خب، بعد از کلی انتظار کشیدن یک دستگاه شیک با کیفیت از محصولات اپل را خریداری کرده و آماده لذت بردن از امکاناتش هستید، اما به زودی متوجه خواهید شد که بیش از حد به استفاده از این دستگاه معتاد شده اید طوری که که باتری آن خیلی زود خالی شده و نیاز به شارژ پیدا می کنید- آنچه شما نیاز دارید چند راهنمایی و نکته ساده برای به حداکثر رساندن زمان تخلیه باتری دستگاه محبوبتان است، و این همان چیزیست که ما در این مقاله قصد داریم بدان بپردازیم.

بسیاری از این راهنمایی ها برای شما بدیهی بوده و هر عقل سلیمی چنین حکم می کند، و برای افراد کارکشته و حرفه ای که به هیچ وجه سورپرایز بزرگ نیستند، اما  حتی اگر شما نیز از جمله چنین افرادی باشید خواندن و مطالعه  مقاله حاضر حداقل این سود را دارد که توانید به دوستان و اقوام که تازه یکی از محصولات فوق را خریده اند و تازه کارند راهنمایی های مفیدی برای بهبود عمر باتری و افزایش زمان تجربه از دستگاه ارائه دهید. و همچنین این را هم بگوییم که یک مقاله در مورد راهکارهای افزایش باتری در آندروید هم نوشته ایم که می توانید آن را اینجا مطالعه کنید.

دستگاه خود را دور از تابش مستقیم خورشید نگهداری کنید!

هر کاری که می کنید، فقط آیفون یا آی پاد خود در دمای بالای درون ماشین رها نکنید، چرا که گرما سریع تر از هر عامل دیگر باتری را تخلیه می کند، و دستگاهی که در شرایط عادی می تواند برای ساعت ها با شارژ باتری به شما سرویس دهد، در این حالت به سختی می تواند شارژ طولانی مدتی به ما ارائه داده و سبب کاهش عمر باتری شده به طوری که در نهایت باید برای جایگزینی ان یک محصول جدید را از اپل بخرید. چنین نکته ای  برای هر محیط واقعا گرمی صادق است؛ پس سعی کنید: دستگاه شما در محلی خنک و دور از گرما و تابش طولانی مدت آفتاب نگهداری شود.

کاهش روشنایی صفحه نمایش

اگر تمام اوقات صفحه نمایش  دستگاه خود را در حداکثر روشنایی نگه دارید، مقدار زیادی از عمر باتری را هدر داده و همانطور که می دانید این روزها صفحه نمایش دستگاه ها به هر حال خیلی روشن است که واقعا نیازی بدان نیست، به خصوص در شب. برای کاهش روشنایی کافیست سری به Settings -> Brightness & Wallpaper برای تنظیم سطح پیش فرض روشنایی بزنید که احتمالا می توانید سطح ان را حتی تا 30 درصد پایین آورده و بیشتر اوقات هم مشکلی با این نور صفحه نداشته باشید.

مطمئن شوید که صفحه نمایش به سرعت قفل و در حالت استندبای قرار بگیرد

حتی اگر روشنایی صفحه نمایش را به درستی تنظیم کنید، هنوز نمی تواند جایگزین سریع خاموش کردن آن زمانی که از آن استفاده نمی کنید شود. پس به General -> Auto-Lock  رفته و زمان قفل صفحه نمایش را در کوتاه ترین زمان ممکن که دستگاه اجازه می دهد تنظیم کنید. این مسئله اگر شما از جمله افرادی هستید که همیشه گوشی را برداشته و آن را در جیب خود می گذارید انهم  بدون خاموش کردن صفحه نمایش، در بهبود عمر باتری بسیار موثر است.

هنگامی که از اینترنت استفاده نمی کنید از حالت پرواز استفاده کنید (آیپد/ آیفون)

اگر قرار است 8 ساعت آینده را در هواپیما بنشینید و به یک سفر طولانی هوایی بروید، ممکن است دلیل موجهی  برای روشن نگه داشتن امکان دسترسی به اینترنت برای دستگاه وجود نداشته باشد، بنابراین شما می توانید حالت پرواز (Airplane Mode) را فعال کنید ، که هم اتصال وای-فای و هم رادیوی بی سیم را غیرفعال و خاموش می کند. البته، اگر آی فون داشته باشید این امر سبب عدم دسترسی به تماس های تلفنی می گردد، اما معمولا همانطور که در ابتدای پروزها از مسافران خواسته می شود تلفن همراه خود را خاموش نمایند، نیازی به برقراری تماس یا جواب دادن به تلفن ها نخواهید داشت.

نکته مهم تر  برای استفاده از «حالت هواپیما» حالتی است که شما در منطقه ای قرار دارید که تعداد زیادی کانکشن یا شبکه ارتباطی موجود است، چرا که آیفون یا آیپد سعی خواهد کرد در تمام اوقات، به یکی از شبکه های ارتباطی متصل شود، این امر یعنی جستجوی مداوم برای کانکشن ها، که می تواند منجر به تخلیه سریع تر باتری دستگاه گردد. پس در این مواقع، به تنظیمات دستگاه رفته و گزینه  حالت هواپیما در بالای صفحه نمایش را به سمت چپ بکشید تا فعال گردد.

در صورت امکان از ارتباط بی سیم به جای 3G استفاده کنید

به گفته متخصصان اپل، در صورت استفاده معمولی از وای-فای، آیپد با شارژ کامل باتری می تواند 10 ساعت به کابر سرویس دهد تا باتری به طور کامل تخلیه شود، اما در حالت استفاده از شبکه نسل سوم یا 3G  این زمان به 9ساعت کاهش می یابد و این زمان برای آی فون 10 و 6 ساعت به ترتیب  برای وای-فای و 3G است. البته ، اگر شما به میزان بیشتر از حد معمول از Wi-Fi  استفاده کنید، هنوز هم تخلیه باتری سریع تر می شود، اما تحت شرایط کاری مشابه ، Wi-Fi بهتر از 3G  از نظر افزایش عمر باتری می باشد.

شما می توانید اتصالWi-Fi  را در بخش Settings -> Wi-Fi فعال کنید، و سپس شبکه وایرلسی را که می خواهید بدان متصل شوید را از لیست انتخاب کنید.

کاهش یا حذف چک کردن ایمیل ها و قرار های تقویم

اگر بیش از حد معمول ایمیل دریافت می کنید، قرار و وقت های ملاقات زیادی در تقویم تنظیم کرده، و یا حساب های زیادی برای مخاطبین پیکربندی نموده اید، و دستگاه در همه حال و به طور دائمی مشغول بررسی و ارتباط با میل سرور برای دانلود ایمیل هاست، مطمئن باشید  امکان تخلیه باتری خیلی سریع تر از انچه فکرش را می کنید فراهم آورده اید!

برای پیشگیری از این حالت، به بخش تنظیمات و زیر بخش Mail, Contacts, Calendars  بروید و گزینه Fetch ( بررسی برای اطلاعات جدید) را به حداقل دفعات بررسی مکرر ممکن تغییر دهید. اگر هم اغلب اوقات از آن استفاده ای نمی کنید، می توانید در قسمت بالا Push را با زدن Off  به طور کامل خاموش کنید تا هر زمان لازم به بررسی ایمیل ها بود به طور دستی چک کنید.

کاهش یا حذف پیام های هشدار Push

آیا واقعا نیاز به دریافت اطلاعیه های توییتر و یا هر برنامه دیگری که استفاده می کنید دارید؟ می توانید این هشدارها را یک به یک خاموش کرده یا با رفتن به Settings -> Notifications به طور کامل Push را غیرفعال کرده و به این ترتیب گام دیگری در صرفه جویی در مصرف باتری بردارید، چرا که از این به بعد دستگاه شما برای دریافت داده ها برای آن برنامه های کاربردی دیگر نیازی به انجام پردازش و استفاده از شبکه نخواهد داشت.

صداهای دستگاه را کم یا غیرفعال کنید

این یکی شاید کمی احمقانه به نظر برسد، اما اگر شما واقعا زمانی به صداهای هشداردهنده دستگاه یا زنگ بلند برای گوشی اهمیتی نمی دهید، با این کار می توان مقداری هر چند کم در عمر باتری  صرفه جویی کرد. به احتمال زیاد  این مقدار بسیار بسیار، کوچک است. به ترتیب به Settings -> General -> Sounds بروید تا صدا را کم یا غیر فعال کنید.

خدمات محل سکونت (Location Services) را غیر فعال کنید

اگر واقعا نیازی به استفاده از سرویس های محل سکونت (location services که بخشی از خدمات اپراتور هست) حس نمی کنید، می توانید با غیر فعال کردن آنها، شارژ باتری ذخیره کنید. پس به Settings -> General  رفته و گزینه Location Services را با لغزاندن دکمه لغزنده روی  off  خاموش نمایید.

اگر به بلوتوث احتیاج ندارید آن را خاموش کنید

اگر از لوازم جانبی بی سیم مانند هدست بلوتوث یا صفحه کلید بلوتوث استفاده نمی کنید، و قصد ارسال فایلی از طریق بلوتوث را هم ندارید چرا باید این بخش دستگاه فعال باشد؟ بهتر نیست با خاموش کردن بلوتوث به خوبی سبب افزایش عمر باتری دستگاه خود گردیم؟ پس به Settings -> General -> Bluetooth رفته و اگر بلوتوث را نمی خواهید با لغزاندن دکمه آن، خاموشش کنید.

قابلیت ارتعاش (ویبره) در بازی ها را غیر فعال کنید

اگر شما روی آیفون خود بازی نصب کرده اید که از قابلیت ارتعاش یا ویبره دستگاه می تواند استفاده کند، می توانید به سادگی با غیر فعال کردن این ویژگی مقداری در شارژ باتری صرفه جویی کرده و زمان اماده به کار دستگاه را افزایش دهید. عمدتا این نکته زمانی بیشتر حاز اهمیت است که بازی به شدت از ویبره استفاده کند، و در این حال باید به تنظیمات بازی رجوع کرده و این ویژگی را غیر فعال کنید (معمولا گزینه Vibrate را باید خاموش کنید). به عنوان نکته ی جانبی عرض می کنم، و ناگفته پیداست، اگر روی دستگاه خود بازی های سنگین و با گرافیک بالا را اجرا کنید ، آنها بسیار سریع تر باتری شما را مصرف می کنند تا بازی های ساده تر.

باتری دستگاه را بطور مرتب شارژ و تخلیه کنید

دستگاه اپل شما که نامش با حرف i شروع می شود به گونه ای ساخته شده که باتری ان باید حداقل ماهی یکبار به طور کامل تخلیه شده و سپس کاملا شارژ گردد تا حداکثر بهره وری و بازدهی باتری را در عمل به شما ارائه داده و علاوه بر آن عمر کلی باتری افزایش یافته و دیرتر خراب شود. همچنین می بایست مطمئن شوید که دستگاه خود را با باتری تخلیه شده نگهداری نکنید، چرا که می تواند باعث کاهش قابلیت شارژ  و ذخیره انرژی در باتری گردد، پس هنگامی که باتری دستگاه تخلیه می شود، در اسرع وقت آن را شارژ کنید.

همین! این بود نکات و راهنمایی های ما برای افزایش زمان شارژ باتری محصولات محبوب اپل- اگر یک محصول از اپل دارید (آیپد، آیفون یا آیپاد) به ما بگویید چگونه عمر شارژ باتری را افزایش می دهید: تجربیات خود را در نظرات به اشتراک گذارید.

منبع: howtogeek