منتظر مقدمه هستین ؟؟؟ به نظرتون اصلا نیازی به مقدمه چینی داره ؟؟؟ گوگل رو که دیگه بچه های دبستانی هم میشناسن چه برسه به شما اساتید کامپیوتر و اینترنت !!! پس فقط یه جمله میگم و بس : ” گوگل بهترین ، سریعترین و قدرتمندترین موتور جستجوی اینترنت است ” . توی این مقاله میخوام با هم دیگه سری به قسمت مربوط به تنظیمات جستجوی گوگل بزنیم . قسمتی که شاید کمتر از هر چیز دیگه ی گوگل بهش توجه شده . شاید جواب بعضی از مشکلاتتون رو داخل همین مقاله پیدا کنید .

پس با ما همراه باشید …………..

اولین کاری که باید انجام دهید ورود به معروف ترین و پربازدیدترین وبسایت دنیا ، یعنی Google.com است . پس از اینکه وارد وبسایت گوگل شدید ، باید به قسمت بالا و سمت راست صفحه بروید . اکنون روی لینک Settings کلیک کرده و در قسمت باز شده ، گزینه Search settings را کلیک کنید .

بعد از آن وارد صفحه ای دیگر خواهید شد که در آنجا میتوانید به اعمال تنظیمات مورد نظر خود بپردازید .

1- Interface Language : در این قسمت میتوانید زبان مربوط به صفحه اصلی و صفحه مربوط به نتایج را مشخص کنید .

اینکار با استفاده از لیست کشویی مقابل این گزینه امکان پذیر خواهد بود .

2- Search Language : اگر قصد داشته باشید فقط نتایج مربوط به یک زبان خاص را مشاهده کنید ، باید از این قسمت زبان مورد نظر خود را انتخاب کنید .

به عنوان مثال اگر میخواهید نتایج مربوط به جستجوهای شما فقط از صفحاتی که به زبان فارسی نوشته شده اند ، نمایش داده شود ، بایستی مانند تصویر بالا ، گزینه Persian را فعال کنید .

البته این قسمت با قسمت بالا ارتباط دارد . یعنی اگر شما هم مانند من زبان صفحه گوگل را انگلیسی انتخاب کرده باشید ، گزینه English غیر قابل تغییر خواهد بود و همواره فعال میباشد .

اکنون اگر از قسمت بالا زبان صفحه را فارسی انتخاب کنید ، گزینه Persian غیر قابل تغییر خواهد شد .

3- جستجوی امن گوگل : اگر شما هم فرزندی دارید و میخواهید او را از دسترسی به مطالب غیر اخلاقی که از طریق نتایج جستجوی گوگل بدست خواهند آمد در امان نگه دارید ، میتوانید از این قسمت وارد عمل شوید .

Use strict filtering : در صورتی که این گزینه را فعال کنید ، گوگل به صورت سختگیرانه ای با این موارد برخورد خواهد کرد و تمامی متون و تصاویر با این مضمون را فیلتر خواهد کرد .

Use moderate filtering : این گزینه سختگیری گوگل را کاهش خواهد داد و به صورت معتدل تری با این گونه موارد رفتار خواهد کرد .

Do not filter my search results : در صورتی که این گزینه فعال باشد ، نتایج گوگل بدون هیچ گونه تغییری به شما تحویل داده خواهند شد .

4- Format : در این قسمت میتوانید فرمت نمایش صفحات گوگل را تغییر دهید .

این فرمت ها عبارتند از :

1- HTML ( که حالت پیشفرض نمایش صفحات گوگل است ) .

2- PDA

3- XHTML

5- Number of results : تعداد نتایج موجود در هر صفحه از نتایج گوگل از این قسمت قابل تغییر است .

به صورت پیشفرض 10 نتیجه نمایش داده خواهند شد که شما میتوانید این تعداد را افزایش دهید .

6- Results Window : در این قسمت میتوانید مشخص کنید که صفحه نتایج در یک پنجره جدید از مرورگر شما باز شود یا خیر .

اگر میخواهید نتایج گوگل در یک پنجره جدید از مرورگرتان باز شود بایستی گزینه Open search results in a new browser window را فعال کنید .

7- Autocomplete : گوگل یک قابلیت بسیار بدرد بخور دارد . این قابلیت شما را از شر تایپ کردن کامل آن چیزی که میخواهید خلاص میکند . این همان قابلیت Autocomplete دوست داشتنی گوگل است . کافیست در باکس جستجوی گوگل ، چند حرف ابتدایی کلمه مورد نظر خود را تایپ کنید ، خواهید دید که گوگل لیستی از کلمات را به شما نشان خواهد داد که به احتمال 99 درصد ، کلمه مورد نظر شما نیز در آن وجود خواهد داشت .

در این قسمت دو گزینه وجود دارد :

1- Provide query predictions in the search box : اگر این گزینه را فعال نگه دارید ، این قابلیت گوگل هم کماکان به کار خود ادامه خواهد داد .

2- Do not provide query predictions in the search box : در صورتی که این گزینه را فعال کنید باعث غیر فعال شدن این قابلیت گوگل خواهید شد .

8- Subscribed Links : این قسمت لیست اشتراکات شما را نشان میدهد . این اشتراکات در نتایج جستجوی شما تاثیر گذار خواهند بود .

تمام شد !

اکنون فقط باید دکمه Save Preferences را زده و دوباره گوگل را با طعم تغییرات مورد خودتان تجربه کنید !!!