در دنیای امنیت هیچ چیزی از دست بدافزارها و حملات نرم افزاری در امان نیست و هر روز بر تعداد دستگاه هایی که مورد این حملات قرار میگیرند افزوده میشود . از کامپیوتر شخصی شما گرفته تا پمپ های انسولین . پس میبینید که امنیت هیچ دستگاه الکترونیکی را نباید دست کم گرفت . تلفن همراه شما هم یکی از این دستگاه ها میباشد که باید توجه ویژه ای به امنیت آن داشته باشید . حتی شاید بتوان گفت که این روزها امنیت تلفن همراه مهم تر از دیگر دستگاه ها است . چون تقریبا هر کسی تلفن همراه دارد و بیشتر کارهایی که توسط کامپیوتر خود میتوانستید انجام دهید ، امروزه با تلفن های همراه قابل انجام هستند . از خواندن کتاب های الکترونیک تا دسترسی به اینترنت و موارد دیگری که بر حسب توانایی تلفن همراهتان در اختیار شما قرار میگیرد .

گوشی های هوشمند به دلیل توان سخت افزاری بالا و سیستم های عامل های مدرن خود که قابلیت توسعه دادن برنامه های فراوانی برای آن وجود دارد ، مستعد ابتلا به بدافزارهای زیادی هستند . همچنین به دلیل کاربران زیادی که گوشی های هوشمند دارند ، هکرها و خلافکاران تمایل بیشتری برای پیدا کردن حفره های امنیتی سیستم عامل این دسته از گوشی ها دارند . چون با پیدا کردن این حفره ها و نوشتن بدافزار به منظور ضربه زدن به آنها ، میتوانند بیشتر به سمت اهداف مالی خود حرکت کنند .

یکی از سیستم عامل هایی که بیشترین میزان آسیب پذیری ها را دارد ، سیستم عامل آندروید محصول غول اینترنتی دنیا یعنی گوگل میباشد . اگر شما هم یکی از کاربران گوشی های آندرویدی هستید ، شاید در جستجوی یک راه حل اساسی برای حل موضوع بدافزارها باشید .

برنامه های زیادی وجود دارند که بعضی از آنها محصول شرکت های امنیتی معتبری مثل کسپرسکی و ESET هستند . البته اپلیکیشن های تولید شده توسط این شرکت ها به صورت تجاری بوده و نسخه رایگان ندارند . در میان نرم افزارهای امنیتی میتوان برنامه هایی را پیدا کرد که مجانی باشند ، اما اعتماد کردن به آنها از دو جنبه خیلی راحت نیست .

1- شاید خود این برنامه های امنیتی جزو دسته نرم افزارهای امنیتی تقلبی باشند و با نصب کردن آنها وضعیت بدتر از قبل شود .

2- دومین مورد ، کارایی این اپلیکیشن ها میباشد . حتی اگر این اپلیکیشن ها تقلبی نباشند ، بحث کارایی آنها به میان می آید . اگر این اپلیکیشن ها نتوانند تکنیک های امنیتی مناسبی به کار بگیرند ، بنابراین امنیت شما هم در حد خوبی نخواهد بود .

 

اما یک اپلیکیشن امنیتی شناخته شده و رایگان چطور ؟؟؟ شاید این چیزی باشد که بتواند معادلات را بر هم بزند . در این مطلب قصد داریم تا یک برنامه امنیتی مخصوص سیستم عامل آندروید به شما معرفی کنیم تا بتوانید از شر بدافزارها در امان بمانید . با گویا آی تی همراه باشید ……. 

Avast Mobile Security محصول جدیدی از کمپانی معتبر Avast Software میباشد که به منظور تامین امنیت کاربران سیستم عامل آندروید طراحی شده است . این برنامه کاملا رایگان بوده و نیازی به پرداخت هزینه به منظور استفاده از آن نیست . شاید این همان چیزی باشد که مدت ها به دنبال آن بوده اید . اگر موافق باشید نگاهی به امکانات و قابلیت های این برنامه داشته باشیم .

به صورت کلی از قابلیت های این برنامه میتوان به محافظ اطلاعات شخصی ، اسکنر ویروس اتوماتیک ، سیستم هشدار دهنده در برابر آدرس ها و وبسایت های اینترنتی آلوده ، فایروال ، ابزارهای ضد سرقت و اعمال دستورات از طریق SMS اشاره کرد . در ادامه با هم نگاهی به بخش های مختلف این نرم افزار امنیتی خواهیم داشت .

 

آنتی ویروس : در بخش آنتی ویروس عملیات اسکن On-Deamend بروی اپ های نصب شده و همچنین محتوای کارت حافظه انجام میشود . اسکن On-Access هم پس از اولین اجرای اپ ها انجام میشود . همچنین شما میتوانید تنظیمات مربوط به زمانبندی اسکن ، آپدیت آنتی ویروس ، پاک کردن اپ ها ، حذف کردن فایل ها و ارسال گزارش ” خطای مثبت کاذب ” به آزمایشگاه آواست را تغییر دهید .

گزارشات حریم خصوصی : آواست میتواند برنامه های نصب شده را اسکن کرده و میزان دسترسی هر کدام از آنها به بخش های مختلف را نشان دهد . شما میتوانید با بررسی این دسترسی ها ، خطرات بالقوه مربوط به حریم خصوصی را تشخیص داده و تصمیمات خود را اتخاذ کنید . به عنوان مثال دسترسی یک بازی به اطلاعات دفترچه تلفن امری غیر عادی به نظر میرسد . پس میشود احتمال داد که این برنامه مقاصد دیگری هم داشته باشد .

فیلتر تماس/پیام کوتاه : شما میتوانید تماس و/یا پیام های کوتاه را مدیریت کنید . به عنوان مثال میتوانید تماس های خاصی را بر اساس روزهای هفته و یا زمان شروع – زمان پایان ، مسدود کنید . تماس های مسدود شده به صندوق پست صوتی هدایت میشوند . اگر پیام های کوتاه را مسدود کنید ، توسط سیستم Filter Log ذخیره میشوند . همچنین شما میتوانید تماس های خروجی را نیز مسدود کنید .

مدیر اپلیکیشن ها : در ویندوز شما میتوانید با استفاده از ابزار Task Manager به مدیریت برنامه های در حال اجرا بپردازید . اکنون آواست این امکان را برای شما فراهم میکند تا بتوانید ابزاری شبیه Task Manager ویندوز را داشته باشید . با استفاده از این ابزار شما میتوانید حجم ، میزان استفاده از پردازنده ، میزان استفاده از حافظه و تعداد Thread ها و سرویس ها را مشاهده کنید . همچنین از همین بخش شما میتوانید هر کدام از اپلیکیشن ها را متوقف و یا حذف کنید .

محافظت از وب : بخشی به نام Web Shield وجود دارد که تمام آدرس های اینترنتی بارگذاری شده را از لحاظ انواع آلودگی بررسی میکند . در صورتی که آلودگی کشف شود به شما هشدار داده خواهد شد . این بخش خود قسمتی از Avast! WebRep Cloud میباشد .

فایروال : آواست همچنین دارای یک فایروال میباشد که دسترسی هکرها به دستگاه آندرویدی شما را بیش از پیش مشکل میکند . با استفاده از این فایروال میتوانید دسترسی اپ ها به اینترنت را هنگامی که در شبکه های 3G ، Wi-Fi و رومینگ قرار میگیرند ، غیر فعال کنید ( این امکان فقط در گوشی ها روت شده فراهم میباشد ) .

محافظت از آواست :

* با استفاده تغییر نام : ممکن است دستگاه آندرویدی شما به دست افراد خرابکار بیفتد . اکنون اگر برنامه امنیتی را روی دستگاه شما پیدا کنند ، ممکن است در صدد از کار انداختن آن برآیند . شما میتوانید پس از دانلود و نصب آواست ، آن را تغییر نام دهید تا برای دیگران جلب توجه نکند .

* با استفاده از حالت مخفی : با یک بار فعال شدن حالت “ضد سرقت” یا همان Anti-Theft ، آیکون برنامه از قسمت App Tray حذف میشود . همچنین هیچ هشدار صوتی دریافت نخواهید کرد . با استفاده از این روش ، پیدا کردن آواست برای دیگران بسیار مشکل خواهد شد .

* با استفاده از حالت Self Protection : با استفاده از این حالت اگر گوشی شما Hard-Reset نیز شود ، آواست میتواند به کار خود ادامه دهد . البته این امکان تنها در گوشی های روت شده وجود دارد .

 

ذخیره انرژی باتری : حالت Anti-Theft تنها در هنگامی که برای انجام کاری نیاز باشد ، فعال خواهد شد . بنابراین انرژی باتری بیهوده هدر نخواهد رفت .

هشدار تغییر سیم کارت : اگر گوشی شما به سرقت برود و سیم کارت موجود روی آن عوض شود ، آواست میتواند گوشی را قفل کرده ، آژیر را فعال کند و همچنین شماره سیم کارت جدید و موقعیت جغرافیایی را برای شما ارسال کند .

ایجاد لیست سفید برای سیم کارت ها : شاید الان این سوال در ذهن شما بوجود بیاید که اگر خواستیم سیم کارت خود را عوض کنیم ، چه ؟ در اینجاست که آواست به شما امکان ساخت یک لیست سفید از سیم کارت های مورد اعتمادتان را میدهد . اکنون باید شماره سیم کارت جدید خود را به این لیست بدهید تا با قرار دادن سیم کارت خود در گوشی ، سیستم های هشدار دهنده آواست غیر فعال شوند .

قابلیت کنترل از راه دور از طریق پیام کوتاه : شما میتوانید از طریق پیام کوتاه ، به صورت از راه دور به قسمت های مختلف گوشی خود دسترسی پیدا کنید . این قابلیت میتوانید برای افرادی که گوشی آندرویدی شان گم شده و یا به سرقت رفته است بسیار مفید باشد . امکاناتی که از این طریق در اختیار شما قرار خواهد گرفت عبارتند از : فعال سازی آژیر و قفل ، سفارشی سازی تنظیمات صفحه نمایش ، مکان یابی ، پاک کردن حافظه ، تماس مخفیانه ، ارسال پیام کوتاه ، فورواردینگ ، اطلاعیه گم شدن گوشی ، دسترسی به تاریخچه ی گوشی ، ریستارت کردن گوشی و موارد دیگر .

 

امتیاز دهی کاربران به این اپلیکیشن تا تاریخ 24 دسامبر 2011 ، 4.6 از 5 بوده است و همین مورد نشان دهنده رضایت بالای کاربران میباشد . تعداد کاربران شرکت کننده در این امتیازدهی تا تاریخ ذکر شده بیش از 2000 نفر بوده است . 

دانلود این اپلیکیشن بدون تحریم گوگل ( با تشکر از دوستمان کیانوش عزیز که لینک دانلود را در اختیار ما گذاشتند ) . 

دانلود از سرور گویا آی تی