بیشتر وبسایت ها برای تامین امنیت کاربران خود از کلمات عبور استفاده میکنند که امر عادی است . کلمات عبور در واقع یک لایه از امنیت میباشند . اما اگر بخواهیم این امنیت را بیشتر کنیم باید چکار کرد ؟

مسلما باید اول از همه مراقب کلمه عبور خود باشیم تا بدست دیگران نیفتد . اما هر چقدر هم که مراقب باشید ممکن است این اتفاق رخ دهد . شرکت ها میتوانند با افزودن سطوح امنیتی بیشتر به حفظ امنیت کاربران خود کمک کنند . یکی از این قابلیت ها که در وبسایت های مشهور به کار گرفته میشود ، تایید دو مرحله ای میباشد که دو لایه امنیتی را در بر میگیرد . شاید اولین بار با این روش توسط گوگل آشنا شده باشید .

اولین لایه امنیت در این روش همان کلمه عبور شما خواهد بود . لایه دوم نیز خط تلفن ثابت یا همراه شما میباشد . اما سناریوی این روش چگونه خواهد بود . در ادامه توضیح مختصری در مورد آن خواهیم داد .

<< پس از اینکه روش تایید دو مرحله ای را برای اکانت خود فعال کردید ، به عنوان مثال وارد وبسایت گوگل شده و نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد میکنید . پس از تایید کلمه عبور ، اکنون نوبت به کد تایید یا همان Confirmation Code میرسد که از طریق خط تلفن ثابت یا همراه برای شما ارسال میشود . اکنون اگر فردی حتی کلمه عبور شما را در اختیار داشته باشد ، ولی نتواند به خط ثابت یا همراه شما دسترسی پیدا کند ، با شکست مواجه خواهد شد . چون نتوانسته از لایه امنیتی دوم عبور کند . >>

البته بحث امروز ما در مورد گوگل نیست و میخواهیم قابلیت مشابهی با نام Login Approvals در فیسبوک را به شما معرفی کنیم . همچنین پس از معرفی این قابلیت به روش Code Generator که فیسبوک به تازگی برای گوشی های آندرویدی ارائه کرده است ، اشاره ای خواهیم داشت . پس با گویا آی تی همراه باشید ……..

چگونه قابلیت Login Approvals را فعال کنیم ؟

ابتدا روی این لینک کلیک کرده تا به بخش تنظیمات امنیتی فیسبوک وارد شوید . در سمت راست قسمت های مختلفی را مشاهده میکنید که یکی از آن Login Approvals نام دارد که باید روی آن کلیک کنید تا باز شود .

تنها گزینه موجود در این قسمت را فعال کنید . پس از فعال شدن این گزینه پنجره ای باز شده که باید دکمه Set Up Now را کلیک کنید .

در ادامه پنجره ای نمایش داده شده که دارای دو گزینه است . از بخش Country Code باید Iran را انتخاب کرده و در بخش Phone Number نیز باید شماره تلفن همراه خود را وارد کنید . حتما این نکته را مد نظر داشته باشید که شماره را بدون 0 وارد کنید .

لازم به ذکر است که فیسبوک امکان ارسال کد ( به صورت برقراری تماس ) به خطوط ثابت را ندارد . پس از تکمیل موارد بالا روی دکمه Continue کلیک کنید . کدی برای شما ارسال میشود .

سپس فیسبوک کد ارسالی را از شما درخواست میکند که باید آن را در پنجره مذکور وارد کنید .

پس از تایید کد مذکور دوباره پنجره ای باز میشود که این بار باید پسورد اصلی خود را در آن وارد کنید .

پس از تایید شدن پسورد وارد شده توسط فیسبوک پنجره دیگری نمایش داده میشود که مربوط به عملیات فعال کردن Login Approvals میباشد . این پنجره مورد خاصی ندارد و مواردی صرفا جهت توضیحات است . پس روی دکمه Next کلیک کنید .

در پنجره بعدی فیسبوک از شما میپرسد که آیا قصد استفاده از روش Code Generator را دارید یا خیر ؟ این روش فعلا برای سیستم عامل آندروید موجود است ( در زمان نوشته شدن این مطلب ) ، در مواقعی به درد میخورد که به دلیل اختلالات در شبکه های تلفن همراه امکان دریافت پیام کوتاه یا دسترسی به اینترنت را نداشته باشید . با این اپلیکیشن میتوانید کدهای تایید را روی اسمارت فون خود ایجاد کنید .

در ادامه بیشتر در این مورد توضیح خواهیم داد . پس فعلا روی دکمه Not Now کلیک کنید .

دوباره وارد صفحه تنظیمات امنیتی فیسبوک خواهید شد . دوباره گزینه ی موجود در بخش Login Approvals را فعال کنید . یک پنجره باز شده که زیاد مهم نیست و باید دکمه Set Up Now را کلیک کنید . پنجره جدیدی باز شده و همزمان یک کد تایید برای شما ارسال میشود . کد تایید را وارد کنید تا فعال سازی Login Approvals تکمیل شود .

از این به بعد هرگاه که بخواهید از دستگاهی که برای فیسبوک ناشناخته باشد استفاده کنید ، یک کد تایید برای شما ارسال خواهد شد تا با وارد کردن آن امنیت تان بیشتر شود .

* یک مزیت دیگر استفاده از Login Approvals : علاوه بر اینکه این قابلیت یک سطح امنیتی دیگر به اکانت شما اضافه میکند ، این امکان را نیز فراهم میسازد تا متوجه شوید که کلمه عبور شما هک شده است یا نه ؟ چون اگر فردی کلمه عبور شما را پیدا کند ، مسلما وارد فیسبوک شده و از این کلمه عبور به منظور لاگین به اکانت شما استفاده خواهد کرد . در این هنگام فیسبوک یک کد تایید برای شما ارسال خواهد کرد . اگر شما در آن لحظه اقدام به لاگین به اکانت خود نکرده باشید ، این چه معنایی میتواند داشته باشد ؟ درست است ؛ این نشان میدهد که کلمه عبور شما هک شده و کسی سعی در نفوذ به اکانت شما دارد . پس هرچه سریع تر وارد فیسبوک شده و کلمه عبور خود را عوض کنید .

استفاده از Code Generator برای دستگاه های آندرویدی

ابتدا باید اپلیکیشن Facebook را روی دستگاه آندرویدی خود نصب کنید . اکنون اپلیکیشن فیسبوک را اجرا کرده و با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود لاگین کنید . به دلیل اینکه قبلا Login Approvals را فعال کرده اید ، یک کد تایید برای شما ارسال شده و دوباره همین کد از شما درخواست خواهد شد .

کد را یادداشت کرده و دوباره لاگین کنید . البته با این تفاوت که این بار به جای پسورد اصلی ، کد تایید را وارد کنید .

تقریبا 90 % راه را پیموده اید . اکنون روی دکمه Setting ضربه زده و سپس به قسمت Account بروید . حالا گزینه Code Generator را انتخاب کرده و Add App را انتخاب کنید . آخرین مرحله انتخاب گزینه Activate میباشد .

اکنون گزینه Code Generator به بخش Security اضافه خواهد شد .

حالا فرض کنید که به دلیل اختلالات شبکه ای امکان دریافت پیام کوتاه از طرف فیسبوک را ندارید و یا اینکه سیم کارت خود را عوض کرده اید . کافیست وارد اپلیکیشن فیسبوک شده و به بخش Settings بروید . اکنون به بخش Code Generator رفته و روی آن ضربه بزنید . حالا کد مورد نظر را مشاهده خواهید کرد و میتوانید از آن استفاده کنید .

با الهام از وبسایت makeuseof.com