اپل در کنفرانس WWDC 2014 نسخه جدید سیستم عامل مک یعنی OS X 10.10 یوسمیتی را به جهان معرفی کرد، نسخه‌ای با چندین ویژگی جدید و ظاهری به روز رسانی شده.

Yosemite main

درست مثل موریکس (OS X 10.9)، شیر کوهی (OS X 10.8) و شیر (OS X 10.7)، آپدیت یوسمیتی هم یک به روز رسانی عظیم به حساب می‌آید ولی روش نصب آن بسیار ساده است. اما قبل از اینکه اقدام به نصب یوسمیتی روی مک خود بکنید، چند کار هست که باید برای آماده کردن مک برای یوسمیتی انجام دهید. بنابراین نگاهی می‌اندازیم به کارهای لازم قبل از نصب کردن OS X 10.10 یوسمیتی که قرار است در پاییز سال جاری میلادی برای عموم عرضه شود.

1- چک کنید که آیا اصلا یوسمیتی روی مک شما نصب می‌شود یا نه

با اینکه اپل هنوز لیست کامل سیستم مورد نیاز برای نصب نسخه نهایی OS X 10.10 را منتشر نکرده است اما بر اساس سیستم مورد نیاز برای نسخه حال حاضر یوسمیتی که برای دولوپرها عرضه شده می‌توان پیش‌بینی کرد که شما به چه سیستمی برای یوسمیتی نیاز دارید.

به بیان ساده، اگر مک شما ماوریکس را اجرا می‌کند پس یوسمیتی را هم می‌تواند اجرا کند. با این حال بهتر است لیست کامل دیوایس‌هایی که می‌توانند با یوسمیتی کار کنند را نام ببریم تا جای ابهامی باقی نماند. برای این کار اول باید بدانید که مدل مک شما چیست:

1- در قسمت بالا و سمت چپ صفحه روی آیکان اپل کلیک کنید و گزینه About This Mac را انتخاب کنید

Yosemite 07

2- روی More Info کلیک کنید

Yosemite 08

3- در این پتجره مثل عکس زیر می‌توانید به مدل مک خود پی ببرید

Yosemite 09

حالا بررسی کنید که آیا مدل مک شما در لیست زیر وجود دارد یا نه.

یوسمیتی روی مک‌های زیر قابل نصب و اجرا است:

Yosemite 10

یوسمیتی همان سیستمی را نیاز دارد که ماوریکس به آن احتیاج دارد. موریکس از مک‌های ساخت سال 2007 به بعد پشتیبانی می‌کند پس می‌توان گفت تمام مدل‌های مک که ماوریکس روی آنها نصب می‌شود، یوسمیتی هم روی آنها قابل نصب و اجرا است.

2- مطمئن شوید رم کافی برای اجرای یوسمیتی را دارید

Yosemite 01

باز هم باید یادآوری کرد که اپل هنوز به طور رسمی اعلام نکرده که برای یوسمیتی به چه مقدار رم نیاز است ولی می‌توان پیش‌بینی کرد که شما به 2 گیگابایت رم احتیاج دارید، هر چند اگر 4 گیگابایت رم داشته باشید بهتر است. اگر رم مک شما کمتر از 4 گیگابایت است زمان آن رسیده که به فکر یک مک جدید باشید یا اینکه رم مک خود را ارتقا دهید. اگر تصمیم گرفتید رم را ارتقا دهید حتما مطمئن شوید که رم جدید با سیستم سازگار باشد.

3- مطمئن شوید به اندازه کافی جای خالی برای یوسمیتی دارید

Yosemite 06

قدم بعدی شما این است که مطمئن شوید آیا برای یوسمیتی در هارد درایو خود به اندازه کافی فضای خالی دارید یا نه. اپل معمولا توصیه می‌کند برای نصب به روز رسانی‌های بزرگ شما به 8 گیگابایت فضای خالی نیاز دارید اما ما توصیه می‌کنیم که شما 15 تا 20 گیگابایت جای خالی داشته باشید. ضمنا به این نکته توجه داشته باشید که اینستالر یوسمیتی به خودی خود 5.9 گیگابایت فضا را به خود اختصاص می‌دهد.

بنابراین به شما توصیه می‌کنیم که برای نصب یوسمیتی حداقل 20 گیگابایت فضای خالی روی هارد درایو مک خود داشته باشید تا هیچ مشکلی پیش نیاید.

4- مطمئن شوید مک شما پلنگ برفی یا نسخه‌های جدیدتر را اجرا می‌کند

Yosemite 02

طبق رسم اپل، نسخه جدید مک از طریق مک اپ استور عرضه می‌شود. این یعنی اینکه اگر می‌خواهید یوسمیتی را دانلود کنید به مک اپ استور نیاز دارید. اگر هنوز از سیستم عامل مک نسخه 10.5 با نام پلنگ استفاده می‌کنید و هنوز به مک اپ استور دسترسی ندارید باید به OS X 10.6 پلنگ برفی آپدیت کنید چون از این نسخه به بعد مک اپ استور قابل دسترسی است.

5- نرم‌افزارهای خیلی قدیمی را پاک کنید

Yosemite 03

اگر از هر نسخه‌ای قدیمی‌تر از OS X 10.7 استفاده می‌کنید، احتمالا هنوز از برخی از برنامه‌های PowerPC هم استفاده می‌کنید – نرم‌افزاری که هرگز برای اجرا روی مک‌های مجهز به پردازنده‌های اینتل به روز رسانی نشد. با عرضه OS X 10.7 اپل دیگر از PowerPC پشتیبانی نکرد. این یعنی اگر بخواهید به یوسمیتی آپدیت کنید نمی‌توانید از برنامه‌های PowerPC استفاده کنید.

شما دو راه در اختیار دارید: یا اینکه نرم‌افزارهای خیلی قدیمی خود را حذف کنید و جایگزین‌های جدیدتری برای آنها پیدا کنید یا اینکه در عصر حجر باقی بمانید و از نرم‌افزارهای خیلی خیلی قدیمی استفاده کنید. انتخاب با خود شماست.

6- همه نرم‌افزارهای متفرقه را به روز رسانی کنید

قبل از نصب یوسمیتی باید اطمینان حاصل کنید که تمامی نرم‌افزارهای متفرقه به آخرین نسخه موجود به روز رسانی شده باشند. دلیل این کار این است که برخی از نرم‌افزارهای متفرقه در نسخه‌های جدیدشان تغییراتی را شامل می‌شوند که برای آپدیت به یوسمیتی ضروری هستند و اگر این کار را نکنید ممکن است بعد از نصب یوسمیتی این نرم‌افزارها به خوبی کار نکنند.

برای چک کردن آپدیت‌ها در مک اپ استور، نرم‌افزار اپ استور را در مک خود باز کنید و به بخش Updates بروید.

Yosemite 04

اگر آپدیتی وجود داشت کافی است روی Update All کلیک کنید و بعد اپل آی دی و پسورد خود را وارد کنید تا تمام نرم‌افزارها به آخرین نسخه موجود به روز رسانی شوند.

برای نرم‌افزارهای متفرقه، باید به صورت دستی اقدام به آپدیت کنید که این کار با رفتن به وب‌سایت دولوپر آن نرم‌افزار و نصب آخرین نسخه انجام می‌شود. یک راه دیگر هم این است که نرم‌افزار متفرقه مورد نظر خود را باز کنید و بعد در نوار بالایی صفحه روی گزینه Help کلیک کرده و Check For Updates را انتخاب کنید. این روش برای اکثر نرم‌افزارهای متفرقه جواب می‌دهد.

Yosemite 05

7- حتما از اطلاعات مک خود بک‌آپ بگیرید

بک‌آپ گرفتن از تمامی اطلاعات موجود در مک به خصوص در هنگام به روز رسانی سیستم عامل از واجبات است. اگر بر فرض محال جایی از کار به روز رسانی به مشکل برخورد اگر از فایل‌های خود بک‌آپ داشته باشید خیال‌تان راحت خواهد بود که هیچ چیزی از دست نخواهید داد. برای بک‌آپ گرفتن، تایم ماشین اپل نرم‌افزار خوبی است، هر چند اگر مثل من روی یک هارد اکسترنال هم همه اطلاعات خود را ذخیره کنید بهتر است.

حالا که همه کارهای ذکر شده در بالا را انجام دادید، می‌توانید 100٪ مطمئن باشید که مک شما برای یوسمیتی آماده است.

موفق باشید!