چگونه از برنامه کاربردیPreview مک برای ویرایش عکس استفاده کنیم

  • 1388/12/22
  • سپهر خيري
  • 1

همه برنامه های مک توسط برنامه کاربردی، Preview ، مفید و ساده اپل نصب می شوند. عموماً از این برنامه کاربردی بعنوان برنامه پیش فرض برای دیدن پی دی اف ها استفاده می شود، اما از این برنامه می توان برای پیش نمایش و ویرایش عکس نیز استفاده کرد. درست است، تعدادی از ابزار تنظیم و ویرایش تصویر که در فتوشاپ و آی فتو هم یافت می شود در Preview هم وجود دارند.
پس اگر قصد نصب برنامه آی فتو را دارید، دیگر چرا خود را با برنامه های Preview به دردسر می اندازید؟ خوب گاهی، اگر لازم است قبل از ایمیل کردن یا چاپ، سریع عکسی را ویرایش کنید و احساس می کنید باز نمودن برنامه ای چون ای فتو یا برنامه های سنگینی از این قبیل به زحمتش نمی ارزد، از Preview بعنوان یک برنامه دم دستی استفاده کنید.
Preview ابزارلازم ویرایشی برای دوران و تغییر اندازه تصاویر را دارد، همچنین برای نوردهی عکس ، تنظیم رنگ و تبدیل ابعاد آن کارآیی لازم را داراست.
باز کردن عکس ها با Preview
زمانی که روی یک فایل تصویری کلیک می کنید، آن فایل با برنامه Preview باز می شود، مگر تصاویری که با فرمت فایل تصویری RAW باشند. در ضمن می توانید یک یا چند فایل عکس را به سادگی در آیکون Preview در Dock قرار دهید و همه آنها در اپلیکیشن اجرا خواهند شد.


البته من تا پیش از نوشتن این مقاله این موضوع را نمی دانستم، شما هم می توانید تصاویر را مستقیماً از دوربین یا اسکنر خود با استفاده از Preview منتقل کنید. وقتی چند عکس برگزیده را در فولدر خاصی ذخیره می کنید، آن عکس ها با برنامه Preview باز می شوند، بشرطی که فضای بسیار کمی برای مدیریت تصاویر وجود داشته باشد.
و شما که دلباخته هنر عکاسی هستید، خیال نکنید دیگر نمی توانید اطلاعات اساسی EXIF یا IPTC را در مورد عکس های باز شده در Preview در اختیار داشته باشید. این اطلاعات در این آدرس Tools>Show Inspector هستند. Inspector خودش در بردارنده روشی برای افزودن لغات کلیدی لازمدر زمینه یا متن فایل تصاویربرگزیده نیز هست.


ویرایش عکس ها در Preview
در منوی Preview ، بیشتر ابزار ویرایش تصویر در زیر منوی ابزار یافت می شود، از جمله ابزار دوران و چرخاندن تصویر، و حتی افزودن متن یا نوشته در بالای عکس.
ابزار تنظیم سایز به شما امکان تغییر دادن ابعاد و وضوح تصویر را می دهد. این برنامه حتی شامل پاره ای پیکسل سایز های پیش فرض وب هم می باشد، اما متاسفانه هیچ راهی برای ذخیره کردن تنظیمات شخصی خودتان دراین برنامه وجود ندارد.


همانطور که خواهید دید، این ابزار تبدیل اندازه حتی عکس شما را دوباره سازی کرده و تناسب آن را تنظیم می کند، درست همان کاری که شما خودتان در فتوشاپ یا با آی فتو انجام می دهید. اگر لازم باشد ابعاد تصاویری را برای ارسال و پست در وب به سرعت تغییر دهید، این بسیار وسیله مناسبی است. دقت کنید که در پایین پنجره جعبه ابزار، در صورت لزوم می توانید حتی درباره نتیجه تبدیل اندازه ی تصویر به خصوص وقتی ابعاد آنرا تغییر داده اید، اطلاعاتی بدست آورید.


نوردهی و تنظیم رنگ
قلب ابزار تنظیم Preview را می توانید با کلیک بر روی آیتم Adjust Color در منوی تول پیدا کنید. فریب اسم این ایتم را نخورید. این برنامه چیز های خیلی بیشتری از تنها تنظیم رنگ یک عکس در خود دارد. مهمترین امکانی که برای شما فراهم می کند تنظیم میزان نوردهی عکس است، پس اگر عکس هایتان خیلی تاریک یا خیلی روشن هستندمی توانید با استفاده از اینابزار انها را تصحیح کنید.


اگر عکس تان خیلی تاریک یا روشن است، یا اگر جزئیات عکس در سایه و روشنایی زیاد قرار گرفته اند، سعی کنید با استفاده از لغزانه نوردهی میزان نور آنها را تنظیم کنید.
عموماً می توان کنتراست اغلب تصاویر دیجیتالی را افزایش داد تا جزئیات بیشتری در عکس دیده شود، پس لغزانه کنتراست را هم یک امتحانی بکنید تا ببینید چه تاثیری بر روی عکس هایتان دارد.
تبدیل رنگ عکس به سیاه و سفید یا قرمز قهوه ای
اگر بدنبال راهکاری سریع برای تبدیل عکس رنگی به سیاه و سفید یا قرمز قهوه ای هستید، خیلی راحت لغزانه اشباع (Saturation) را به جهت چپ بلغزانید تا رنگ تصویر از بین برود. این ابزار در این برنامه به پیشرفتگی ابزار مشابه خود در فتوشاپ نیست، اما برای تبدیل عکس به یک عکس تک رنگ نه خیلی جالب بدک نیست و ممکن است بعنوان یک وسیله دم دستی بد چندان بد هم نباشد. همچنین، می توانید با استفاده از لغزانه قرمز قهوه ای عکس را به یک تصویر قرمز قهوه ای تبدیل کنید.


وقتی ابزار پوشش رنگ امکان پوشش دادن کمتر یا بیشتر رنگی را برای شما فراهم آوردهاست، با لغزانه درجه گرما می توانید مقداری فضای عکس را گرم کنید یا آنرا کمی سرد تر جلوه دهید.
و سرانجام اینکه، آخرین کاری که می توانید با یک عکس بکنید تنظیم میزان درخشندگی یا شارپ کردن آن است. طبق تجربه من، لغزانه درخشندگی در Preview هم به همان خوبی آی فتو کار می کند. پس زمانی که میزان نور دهی و تنظیم رنگ عکسی را کامل انجام دادید، می توانید میزان درخشندگی آنرا هم افزایش دهید.
آه، یک موضوع دیگر. اگر لازم است نوشته ای یا علامت پیکانی ، دایره ای ، شکل بیضی یا مسطیلی هم به عکس اضافه کنید، Preview در اینجا هم بدردتان می خورد. روی Annotate در منوی ابزار کلیک کنیدو هر چه خواستید به عکس اضافه کنید. ، البته، این حاشیه گذاری ها همه در قسمت بالای تصویر طبقه بندی شده اند ، و می توان در صورت لزوم هر یک را انتخاب و ویرایش نمود.


اینها ابزار نسبتاً اصلی هستند. تنظیمات Preview شامل ابزار پیشرفته ی موجود در آی فتو مثل “کاهش نویز” نیست، و امکان کپی و پیوست کردن تنظیمات آن به عکس بعدی هم وجود ندارد، اما در مجموع می شود گفت که کار با این ابزار نسبتاً ساده و سودمند است.
تنظیمات ویرانگرند
در پایان می خواهم اضافه کنم که البته Preview یک برنامه کاربردی مدیریت تصویرمثل آی فتو نیست. تنظیماتی که شما برای کار با Preview انجام می دهید می توانند ویرانگر هم باشند. در آی فتو همه تصاویر اصلی محفوظ می مانند بدون توجه به تعداد و مقدار تنظیماتی که شما در زمان کار روی عکس اعمال می کنید. اما، زمان کار با Preview باید قبل از انجام هر گونه ویرایش یک کپی از تصویر اصلی تهیه کنید یا توسط Save As یک کپی از عکس را ذخیره کنید و بعد کار ویرایش را شروع نمایید تا عکس صلی دست نخورده باقی بماند.
Previewنمی تواند جانشین آی فتو و یا دیگر برنامه های پیشرفته تنظیم تصاویر گردد اما از آنجایی که یکی از برنامه های کاربردی پیش فرض سیستم عامل مک می باشد، می خواستم بعنوان یک برنامه ویرایشی سبک و آسان با آن آشنا شوید ، در ضمن استفاده از این برنامه یک پول سیاه هم هزینه ندارد.
اگر از Preview برای ویرایش و تنظیم تصاویر استفاده کرده اید تجربه خود را با ما در میان بگذارید. به نظر تان برنامه سودمندی بود؟ چرا آری و چرانه!

منبع: makeuseof

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *