10 وب سایت برتر برای تعریف کدهای خطای ویندوز و رفع مشکل بروز خطا

 • 1389/4/30
 • محمدرضا ارجمندی
 • 16


خطا رخ می دهد. خوشبختانه ، خطاهای رایانه ای مانند مشکلاتی که در زندگی اتفاق می افتد نیستند. در خطاهای کامپیوتر، بازخورد(فیدبک) آنی است. خطا به شکل پیام هشدار دهنده و یا تغییر در رفتار  رایانه خود را نشان می دهد.معمولترین خطای بدی که برای ویندوز اتفاق می افتد «صفحه مرگ آبی»  ویندوز است که کاربران دیگر به آن عادت کرده اند!

همچنین خطاها بیشتر به شکل کدهای خطا بیان می شوند.

کدهای خطای مایکروسافت نشان از  مشکلی در پروسه پردازش ویندوز  دارند. عیب ممکن است به خاطر ورودی اشتباه کاربر باشد ، یا مشکل از نصب نرم افزار یا سخت افزاری خاص به وجود آید. اما کدهای خطا یک کارکرد بسیار مهم دارند: معنای آنها این است که برای عیب یابی و رفع عیب رایانه دچار خطا شده راهی وجود دارد. کامپیوتر به ما می گوید – خیلی خوب ، در حال حاضر این مشکل وجود دارد و این دلایل احتمالا باعث ایجاد مشکل شده است .

کدهای خطا مراحل عیب یابی را برای ما محدودتر  و تشخیص را  سریع تر می سازند. البته  آن کدها  را فقط برای عیب یابی توسط متخصص رایانه طراحی نکرده اند. حتی ما ، کاربران معمولی ، هم می توانیم به کمک وب کدهای خطا و معنی هر کدام را درک کرده و کمی  هم از تشخیص عیب و رفع آن چیز بدانیم. با کمی خوش شانسی در برخی موارد دیگر مجبور به کمک گرفتن از متخصص نخواهیم بود و خودمان در نقش یک متخصص ظاهر خواهیم شد!

این 10منبع اینترنتی می توانند به شما ر رفع عیب رایانه و صرفه جوی در زمان با ارزش خود کمک شایانی نمایند:

ErrorGoblin


ErrorGoblin نوار جستجوی ساده ای  ارائه می کند. کافیست در این نوارجستجو  کد خطای ویندوز را وارد کرده و جستجو کنید تا سیستم  دلیل بروز خطا را به شما نمایش دهد. قسمت جستجو  کد های خطا به شکل 0xn  یا 0xen را که در آن n  معرف عدد میباشد می پذیرد. این ابزار راه سریعی برای جستجوی مشکل  شماست چون لازم نیست در سایت  ثبت نام کرده و سپس وارد شوید یا در یک  لیست بلند بالا بخواهید بگردید تا به خواسته خود برسید.جستجو در ErrorGoblin ممکن است همیشه به نتیجه نرسد. در این حالت شما می توانید کد خطا شما را برای انها ایمیل  کرده و آنها پس از فرستادن جواب برای شما آن کد را هم به  به بانک اطلاعاتی خود اضافه خواهند کرد.

مقاله تکمیلی ما در این مورد را  اینجا می توانید مشاهده کنید.

ErrorKey


ErrorKey به شما این امکان را می دهد تا در محیط های جستجوی وسیعی مثل  اوراکل Sybase, DB2, HTTP, Flash, SAP DB همچنین سیستم کدهای خطای مایکروسافت  بپردازید. یکی از قابلیت های منحصر به فرد این سایت ، دارا بودن محیط جستجو در کمک به  درک خطا های  سنسور خودرو های جدید است. شما می توانید شماره کد خطا یا نوع  خطا را در جستجوی خطا وارد کرده و معنی ومفهومش را دریابید.

سایت از بانک اطلاعاتی خود و همچنین جستجوی سفارشی گوگل برای معنی  کردن کدهای خطا استفاده می کند. شما برای مشاهده توضیح کامل خطا باید در سایت ثبت نام کرده و وارد شوید.

مقاله تکمیلی ما در این مورد را  اینجا می توانید مشاهده کنید.

ErrorHelp

این سایت پیش از این به عنوان Bug.gd شناخته می شد ،سپس به ErrorHelp تغییر نام داد.اما پایگاه داده و کارکرد های آن ثابت باقی مانده. راهنمای خطا نیز یک افزونه قابل نصب در فایرفاکس و IE7 برای جستجو کدهای خطا ارئه می کند. ErrorHelp دارای بخشی مربوط به حل خطاهاست ، که معلومات و دانش زیادی در این قسمت در دسترس کاربران علاقه مند قرار گرفته است. سایت حاوی لیستی  130،414 تایی از خطاهای مختلف و و راه حل های رفع آنهاست.

اعضا می توانند در ارائه  راه های رفع مشکل  با سایت همکاری  کرده همچنین می توانند به میزان کارآمدی و کارآیی  یک راه حل نمره دهند. سایت از شما می پرسد که آیا می خواهید روش ابتکاری خود را با دیگر کاربران سایت به اشتراک بگذارید یا نه و چگونه می توانید این کار را انجام دهید. از قسمت جستجو ، شما همچنین می توانید خطاهای اپل و لینوکس  را هم جستجو  کرده و از جستجوی گوگل هم بهره بگیرید.

EventID


EventID حاوی اعداد  منحصر به فردی متناظر با هر اتفاق قابل توجهی  که در ویندوز و یا یک برنامه تحت ویندوز رخ می دهد است. اطلاعات توسط کاربر وارد سیستم میشود. EventID مرجع غنی برای کلیه حوادث رخ داده در ویندوز است. ابزار عیب یابی ویندوز در Windows Event Viewer به حل هر مشکل ویندوز به کاربران کمک فراوانی میکند.

سایت دارای  10569 شناسه رویداد ثبت شده و 500 منبع رویداد را با اطلاعات ارائه شده بیشتری توسط همکاران سایت است. در EventID ، شما همچنین می توانید کد های خطای دیگر غیر از ویندوز را هم جستجو کنید.

Wikipedia’s List of HTTP Status Codes

کدهای HTTP را معمولا هنگامی که با یک صفحه وب غیر قابل دسترس و یا مسدود مواجه می شوید مشاهده می کنید. هنگامی که وب سایت مورد نظر ندارد درست بارگذاری نشود پیغام خطا به شکل کدهای وضعیت HTTP توسط سرور به مرورگر ارسال می شود. این حالت معمولا شامل کد وضعیت HTTP و دلیلی مانند «خطا در سرور داخلی »یا«404 هنوز خطا پیدا نشد». اگر می خواهید نگاه گسترده تری به خطاهای HTTP بیاندازید، ویکیپدیا برایتان یک لیست مرتب و  منظم از این  کدها را فراهم کرده است.

SMTP Error Codes

احتمالا پس از خطای 404 ، این رایج ترین نوع خطا است. بیشتر ما آن خطا را وقتی که  ایمیل به مقصد نرسیده باشد و یا در ارسال دچار مشکل شود دیده ایم. خطای SMTP مشخص کننده وضعیت بین  دو سیستم سرویس دهنده ایمیل یعنی سرور فرستنده و سرور گیرنده ان است. معمولا ما به کد خطای 3 رقمی توجه  نمی کنیم. اما اگر علاقه مند باشید سایت About.com مکان خوبی برای درک معنای هر عدد کد خطا می باشد. هر رقمی در کد خطای SMTP به معنی مطلبی است و ترکیب آنها به ما می گوید چه اشتباهی رخ داده و علتش چیست.

List of POST / beep codes

کامپیوترها هنوز هنگام بوت کردن بوق کوتاهی میزنند. بوق غیر عادی نشان از مشکل سخت افزاری در سیستم دارد. این  مشکل می تواند  از حافظه رم درست در جای خود قرار نگرفته و شل (بوق بلند) ، یا مشکلی جدی  مانند مادربرد معیوب باشد. صدای بوق ممکن است بسته به سازنده مادر برد متغییر باشد، اما  در لیست موارد مشترک بیپ ها آورده شده است. این سایت همچنین راه حل هایی دارد که  شما می توانید امتحان کنید تا مشکل بیپ رایانه تان برطرف شود، البته فقط در صورتی که  شما  مشکلی با  باز کردن کیس رایانه و دست به آچار شدن نداشته باشید.

Windows Stop Messages

هنگ کردن مداوم ویندوز را چه طور برطرف می کنید؟ خطاهای توقف ویندوز کاملا رایج هستند و گاهی هنگام نصب ویندوز اتفاق می افتد. اما بدترین کد خطا این است: “Stop 0×0000007B”. این بدان معناست که رایانه دارای  ویروس بوت شده است. لینک بالا فهرستی از کدهای خطای توقف و راه حل های آن از طریق لینک های پشتیبانی مایکروسافت دارد. شما همچنین می توانید از صفحه جستجوی سایت کمک بگیرید.

پشتیبانی مایکروسافت

سایت پشتیبانی مایکروسافت همراه با دو نوع جستجوی خطاها ارائه شده است. در جستجوی پایه(Basic search) ، شما فقط باید کد خطا را وارد و جستجو کنید. جستجوی پیشرفته به شما امکان  می دهد نتیجه را توسط  نوع محصول سخت افزاری و محل هایی از مایکروسافت که می خواهید نتیجه را از ان بیابید  مانند Microsoft Answers و ویندوز آنلاین و یا Windows Online or solutions محدودتر بسازید.

البته گوگل را فراموش نکنید… (و دیگران را!)

جستجو کلی برای فهمیدن خطاها دارای منابع دیگری مانند انجمن های بحث و وب سایت های  پرسش و پاسخ می باشد. همچنین با استفاده از موتور جستجوی متداول مانند گوگل ، یاهو و بینگ می توان مستقیما به صفحه اصلی محصول رفت و خطا را جستجو کرد. برای مثال ، دستگاههای جانبی مثل پرینتر دارای کدهای خطا مخصوص خود می باشند.

به نظر شما از چه سایت های دیگری می توان به جستجوی کدهای خطا  و معانی عمیق آنها پرداخت ؟

منبع:makeuseof

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 16 دیدگاه
 1. سلام متشكرم از زحمات شما سئوال من اين است ايميلهايي كه برايم ميآيد يك فايل خطا باز ميشود sorry bad request

 2. sorry bad request اين پيغامي است كه موقع باز كردن ايميل برايم ميايد چكار بايد بكنم؟

  1. سلام توي جي‌ميل با اين پيغام روبرو ميشيد؟ از اي‌دي‌اس‌ال استفاده ميكنيد يا ديال‌آپ

  2. منم همین مشکل رو دارم و از ای دی اس ال استفاده میکنم

 3. سلام :
  من با لب تاب به اينترنت وصل ميشدم ولي برام مشكل پيش اومده آي پي آدرس از proxy حذف كردم و اتومات كردم به اينترنت وصل شد ولي الان دوباره قطع شده چكار كنم لطفا راهنمايي كنيد؟

 4. محمدرضا یک پرسش داشتم :

  چرا هنگامی که میخوام وارد جیمیل بشم باید basic HTML باشه وگرنه اگر standard برم هر از گاهی ارور میده ؟

  یاعلی

 5. سلام.ممنونم از سایت خوبتون.من وقتی با گوشی وصل میشم به سیستم و اینترنت میرم از VPN نمیتونم استفاده کنم.خطای 619 میده یعنی پورت قطع میباشد.در این مورد یه توضیحی میدین.یعنی با ایرانسل نمیتونم از VPNاستفاده کنم؟!

 6. سلام ممنون از سایت جالبتون واسم مفید بود راستی من تمام کدخطا های عددی را با توضیح ان کد میخواهم برام پیدا نشد لطفا” راهنمایی کنید
  mer30

 7. سلام من ارور 1337 دارم کسی میتونه کمک کنه… برنامه proxifier نصب میکونم این ارور میده… fatal error

 8. با سلام
  دلیل پیغام با کد c0000005* چیست؟
  این پیغام در موقع باز کردن فایر فاکس وگوگل کروم رخ میدهد؟

 9. سلام من در نصب افیس 2010 بعد از نصب با این کد خطا روبرو شدم راه حل چیست؟
  eror cod: 0x8007007b

 10. سلام من در گوشی لومیا ۹۳۰ خودم طرح اینسایدر ویندوز ۱۰ رو نصب کردم ,و در پی سی خودم ویندوز ۱۰ را نصب کردم تمام ویندوز چه در گوشی و پی سی خوب کار میکنه به جز استور که این ارور (۰x80131500) را میده چیکار کنم لطفا راهنمایی کنین من رو..

 11. سلا م من وقتی مرور گر موزیلا رو باز میکنم و یه چیزی واسه سرچ میزنم این ارور رو میدهSEC_ERROR_OCSP_FUTURE_RESPONSE

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *