متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

ضبط فیلم از صفحه نمایش در اوبونتو با نرم افزار RecordMyDesktop

12345 (بدون نظر)
Loading...
987

گاهی اوقات یک فایل ویدئویی می تواند بسیار کاربردی و مفید باشد؛ چون بعضی  اوقات یک فیلم می تواند کار یک کتاب یا راهنمای مرحله به مرحله را به خوبی انجام دهد و موضوع خاصی را به شما آموزش بدهد. در اینجا ما به شما طریقه ضبط کردن فیلم از صفحه نمایش در Ubuntu (اوبونتو) را آموزش خواهیم داد.

RecordMyDesktop یکی از معدود نرم افزارهای تصویر برداری از صفحه نمایش است که در اوبونتو قابل استفاده است. همانطور که می دانید، اوبونتو توزیعی از سیستم عامل لینوکس است که بسیار بین کاربران بسیار محبوب است. شما با استفاده از نرم افزار RecordMyDesktop می توانید از کل صفحه نمایش و دسکتاپ تان و یا قسمت انتخاب شده فیلم بگیرید و آن ها را در قالب فایل های صوتی تصویری Ogg Theora ذخیره کنید. اگر شما فایل های Ogg Theora را نمی شناسید، نگران نباشید؛ چون هر نرم افزار ویدئو پلیر جدیدی می تواند این نوع فایل ها را پخش کند. در دیگر مزیت های این فایل ها این است که شما می توانید بدون نیاز به هیچگونه تبدیلی، آن ها را در Youtube آپلود کنید.

نصب و راه اندازی

برای شروع ما باید RecordMyDesktop و ظاهر گرافیکی آن را را نصب کنیم.

مرکز مدیریت نرم افزارهای اوبونتو (Ubuntu Software Center) را از مسیر Applications > Ubuntu Software Center اجرا کنید. سپس کلمه “recordmydesktop” را در کادر جستجو در بالا سمت راست وارد کنید.

گزینه ای که با اسم “gtk-recordMyDeskop” مشخص شده را برجسته کنید و سپس رو Install کلیک کنید.


این همه آن چیزی است که باید انجام دهید! با انتخاب این گزینه هم نرم افزار RecordMyDesktop و هم ظاهر گرافیکی آن را نصب خواهید کرد.

برای شروع ضبط، بر روی قسمت recordMyDesktop از مسیر Applications > Sound & Video کلیک کنید.


صفحه اصلی شامل تعدادی گزینه های عمومی و همچنین ریز عکسی (Thumbnail) از دسکتاپ شما است.


اگر شما میخواهید صدا هم ضبط کنید، باید مطمئن شوید که چک باکس (CheckBox) کیفیت صدا (Sound Quality) در کنار آن انتخاب شده باشد.

تعدادی گزینه های بیشتر دیگری وجود دارند که ممکن شما بخواهید آن ها را تغییر دهید. برای دسترسی به آن ها روی دکمه Advanced کلیک کنید.

بیشتر گزینه ها مخصوص نیازهای شما هستند؛ اما یک چیز مشترک وجود دارد که ممکن است شما بخواهید آن را تغییر دهید که آن میزان فریم ها (Frame Rate) است. یک Frame Rate بالا، نرم تر و صاف تر به نظر می رسد و همچنین دارای قدرت پردازشی بالایی است. شما می توانید میزان فریم ها را در تب Performance تغییر دهید.


ضبط فیلم از کل دسکتاپ

به جز در مواردی که شما قسمتی از صفحه نمایش را انتخاب می کنید، RecordMyScreen هر چه که در حال رخ دادن در صفحه نمایش است را ضبط می کند. مراقب باشید؛ چون فایل های ویدئویی شامل فیلم از تمامی دسکتاپ شما است و می تواند بسیار بزرگ و یا حجیم باشد.
برای شروع ضبط از دسکتاپ، می توانید بر روی دکمه Record در صفحه اصلی یا بر روی دایره قرمز در بخش System Tray (که به طور پیشفرض در قسمت بالا-گوشه سمت راست است) کلیک کنید.


هنگامی که شما شروع به ضبط می کنید، دایره قرمز به یک مستطیل خاکستری تغییر شکل خواهد که داد که یک نماد استاندارد برای دکمه توقف (Stop) است.

وقتی که شما به اتمام فیلمبرداری رسیدید، بر روی دکمه Stop در System Tray کلیک کنید.


به طور پیشفرض، ویدئوهای ضبط شده با نام out.ogv در پوشه اصلی ذخیره می شوند. اگر فایلی با این نام در مسیر پیشفرض وجود داشته باشد، RecordMyDesktop فایل ویدئویی را با همان نام out.ogv و با شماره های ترتیبی در آخر آن ذخیره می کند.


من در اینجا برای شما یک فیلم سریع از یک بازی جالب به نام Mines گرفته ام. این بازی در Totem بدون هیچ مشکلی اجرا خواهد شد!


ضبط فیلم از قسمتی از دسکتاپ

در اغلب موارد، شما فقط میخواهید قسمت کوچکی از صفحه نمایش خود فیلم بگیرید. RecordMyDesktop این کار را به آسانی برای شما انجام می دهد.

برای این کار می توانید از صفحه اصلی این کار را انجام دهید. در صفحه اصلی بر روی عکس پیش نمایش کلیک کنید و آن را در محدود دلخواه خود بکشید. به جای آن می توانید راه آسان تری را بروید : بر روی دایره قرمز در System Tray کلیک راست کنید و گزینه Select Area On Screen را انتخاب کنید.


با این کار، مکان نما شما به یک شکل جدا کننده در خواهد آمد که به شما اجازه می دهد که کلیک کرده و محل مورد نظر خود را برای ضبط فیلم انتخاب کنید. این روش آسان تر از آن است که بخواهید محل مورد نظرتان را در بخش پیش نمایش صفحه اصلی انتخاب کنید.

وقتی شما ماوس خود را بکشید، یک مستطیل قرمز رنگ قسمت انتخاب شده برای ضبط را برای شما مشخص خواهد کرد (متاسفانه این مستطیل غیر شفاف است و اجازه نمی دهد که محیط زیر آن مشاهده شود).


وقتی شما دکمه ماوس را رها کنید، منطقه انتخاب شده شما با یک مستطیل سیاه مشخص خواهد شد.


اکنون بر روی دایره قرمز در System Tray برای شروع ضبط کلیک کنید. سپس آن به یک دکمه خاکستری تبدیل میشود. شما می توانید هنگام اتمام ضبط فیلم بر روی دکمه خاکستری توقف کلیک کنید.

سپس RecordMyDesktop برای شما یک فایل با نام out.ogv در مسیر اصلی ایجاد می کنید. این فایل به خوبی بر روی Totem اجرا می شود.

ضبط فیلم از پنجره یک نرم افزار

در بیشتر مواردی که شما می خواهید قسمتی از صفحه را ضبط کنید، شما در واقع می خواهید از پنجره یک نرم افزار خاص فیلم بگیرید. متاسفانه در آزمایش، من متوجه شدم که نسخه کنونی نرم افزار برای انجام این کار دارای یک باگ می باشد که مانع کار شما می شود.

این باگ برطرف شده است؛ اما هنوز تغییرات در مخازن Ubuntu منتشر نشده است. ولی ما می توانیم این مشکل را خودمان حل کنیم.

توجه : اگر راهکار ارائه شده برای انجام این کار سخت یا دشوار است، می توانید از همان متود گفته شده در قسمت قبلی برای انجام این کار استفاده کنید. اگر شما در هنگام انتخاب پنجره نرم افزار مورد نظر خود مشکل دارید، سعی کنید قسمت کوچک تری از آن را انتخاب کنید.را برای این کار استفاده کنید.

برای حل مشکل، ابتدا کلیدهای Alt+F2 را برای اجرا پنجره Run Application، انتخاب کنید. سپس متن زیر را در قسمت مشخص شده وارد کنید :

gksudo gedit /usr/lib/pymodules/python2.6/recordMyDesktop/rmdSimple.py


سپس رمز عبور خود را وارد کنید و gedit اجرا خواهد شد. در فایل باز شده به خط 222 بروید (شما می توانید شماره خط ها را در مسیر Edit < Preferences به نمایش در آورید) و یک خط جدید با متن زیر ایجاد کنید :

wid = None

در این بخش مطمئن شوید که متون وارد شده در فایل شما دقیقا مثل تصویر زیر باشد.


فایل متنی را ذخیره و ببندید. اگر RecordMyDesktop در حال اجرا است، آن بسته و آن را دوباره اجرا کنید (Restart).

حالا اگر شما در پنجره اصلی هستید می توانید روی دکمه Select Window کلیک کنید و سپس نشانگر به یک شی جدا کننده تغییر شمل می دهد و شما می توانید بر روی پنجره مورد نظر برای ضبط کلیک کنید.


متاسفانه، وقتی ما این ویژگی را تست کردیم، شکل بندی پنجره با وجود انتخاب گزینه “انتخاب مجموعه” در پنجره Advanced، شامل نمی شد.


بر روی دایره قرمز در System Tray برای شروع ضبط کلیک کنید. سپس دایره به یک مستطیل خاکستری تبدیل می شود که شما می توانید برای توقف ضبط، بر روی آن کلیک کنید.

سپس RecordMyDesktop برای شما یک فایل با نام out.ogv در مسیر اصلی ایجاد می کنید. برای بار دیگر، این فایل به خوبی بر روی Totem اجرا می شود.

نتیجه

RecordMyDesktop یک ابزار بسیار خوب و مناسب و سریع برای ضبط فیلم از صفحه نمایش در اوبونتو است. شما با استفاده از این نرم افزار می توانید فیلم ها و ویدئوهایی با شکل های مختلف از بخش های مختلف صفحه نمایش تهیه کنید که هر یک استفاده خاصی دارند.

شما از چه نرم افزار برای فیلمبرداری از صفحه نمایش استفاده می کنید؟ نظرات خود را به ما بگویید.

منبع : www.HowToGeek.com

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
4 دیدگاه
 1. رضا می‌گوید

  خوبه عالیه محمد جون ادامه بده به جایی میرسی

 2. Milad می‌گوید

  Thank You

 3. naser می‌گوید

  نرم افزار kazam بهتر هست!

 4. فرهاد می‌گوید

  در آخرین نسخه ابونتو ۱۶.۰۴ بدرستی کار نمیکنه …

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

گاهی اوقات یک فایل ویدئویی می تواند بسیار کاربردی و مفید باشد؛ چون بعضی اوقات یک فیلم می تواند کار یک کتاب یا راهنمای مرحله به مرحله را به خوبی انجام دهد و موضوع خاصی را به شما آموزش بدهد. در اینجا ما به شما طریقه ضبط کردن فیلم از