چهار برنامه‌ی جانبی معروف و مهم برای نصب آسان در لینوکس

 • 1390/3/11
 • ITTeach
 • 4

می دانیم که برنامه‌های آزاد متعددی وجود دارد که هم در ویندوز و هم در لینوکس خانه‌ی خود را پیدا می‌کنند. بسیاری از این برنامه‌ها در میان کاربردهایی یافت می‌شوند که ما روزانه از آنها استفاده می‌کنیم. اما آیا شما می‌دانستید که می‌توانید برنامه‌های جانبی خاصی را فقط برای لینوکس دریافت کنید؟ علاوه بر اینها، اگر یک برنامه‌ی جانبی برای ویندوز موجود باشد، لینوکس نیز به شما این امکان را می‌دهد که آنها را به آسانی و سهولت نصب کنید. پس بیایید آنها را در یابیم.

FX-foundry  برای GIMP

FX-foundry،  مجموعه‌ای مهم از برنامه‌های جانبی برای GIM است تا ساخت تصویری را به سهولت تمام با عوامل کاری ایجاد سازد. این احتمال وجود دارد که همه‌ی آیتمهای موجود به یک گرافیک کاری (یا رسم) فعال و یا ویرایش گر تصویری نیاز خواهند داشت و در این مجموعه نیز دیده می‌شوند. زیرا منوی اختصاص داده شده به FX-foundry کاملاً پر هزینه خواهد بود.

برنامه‌های جانبی را می توان از وب سایت خودشان از طریق بارگزاری سیستم فشرده سازی فایل و استخراج همه‌ی فایلهای منفرد به مسیرهای مناسب نصب نمود. در این روش کاربران ویندوز می‌توانند برنامه‌های جانبی مشابه را مورد استفاده قرار دهند. اما در مقایسه با روش لینوکس، این جریان یک فرایند سخت در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال، فدورا (FEDORA) همه‌ی این برنامه‌های جانبی را دارد، بنابراین می‌توان اظهار کرد که این جریان فقط موضوع چهارگوشه‌ای انتخابی را حین نصب GIMP مورد اهمیت قرار می‌دهد. شما می‌بایست عمل ارسال داده به ویژه از طریق شبکه را کنترل کنید تا مطمئن شوید که آیا آنها برنامه‌های جانبی آماده دارند یا خیر. زیرا در اینصورت دسترس پذیری از دیسترو به دیسترو متغیر می باشد.

 

برنامه‌های جانبی THUNDERBIRD برای LIBNOTIFY

بسیاری از مسایل مربوط به توزیع داده‌های مبنی بر G-NOME گزینه‌ی LIBNOTIFY را به عنوان روشی معمول برای نشان دادن اطلاعیه‌هایی از برنامه‌های متعدد دیگر دارند. برنامه‌های مذکور که عمل ارسال داده‌هایشان از طریق DEFUALT یافت گردد سیستم آگاه سازی را مورد حمایت خود قرار می‌دهند. اما وقتی شما برنامه‌های دیگر را نصب کنید، همه‌ی گزینه‌ها به شکلی متفاوت پدیدار خواهند شد. اگر برنامه‌ی مذکور ساپورت بومی خود را برای LIBNOTIFY نداشته باشد، در نتیجه تنها امید شما یک برنامه جانبی خواهد بود که این عمل را به سهولت انجام دهد. Thunderbird سیستم آگاه سازی خاص خود را دارد و وقتی ظاهر می‌شود بی جا و بی مورد به نظر می‌آید. در هر حال، برای نصب آن نیز یک برنامه جانبی دیگری وجود دارد. شما می توانید به آسانی با کلیک به اینجا آن برنامه جانبی را دریافت کنید، نصب کنید و به تنظیمات مراجعه کنید. اکنون کار شما تمام شده است! همه‌ی اطلاعیه‌ها هم اکنون می‌بایست به LIBNOTIFY منتقل شوند. فراموش نکنید که آگاه سازی‌های دیفئولت توندربرد را خاموش کنید زیرا در غیر اینصورت پیام زیر را دو مرتبه دریافت خواهید کرد.

 

GnuCash Finance::Quote Plugin

در صورتی که شما با نسخه‌ی گناكش GnuCash ویندوز مشغول به کار هستید، متوجه خواهید شد که تعدادی مشخصه‌های بدون برنامه گنا كش كار نمي‌كنند. این برنامه‌ی جانبی که به زبان برنامه نویسی پرل (PERL) نوشته شده است به برنامه اصلی این امکان را می‌دهد تا مواردي راجع به مواد سهام، ارز و هر چیز دیگري مربوط به جهان بارگذاری کند. از آنجاییکه نرم افزار نویسان نمی‌توانند شما را وادار به نصب PERL بر ویندوزتان کنند، برنامه‌ی جانبی را رها می‌سازند و به شما اجازه‌ی نصب آن را در صورت نیاز می‌دهند. در هر صورت، در برنامه‌ی لینوکس، این جریان به این شکل نیست. برای همه‌ی اختلالاتی که با آن مواجه شدم، برنامه‌ی جانبی به صورت خودکار با نصب گنا كش بالا آمد. چقدر مطلوب است؟!

 

برنامه‌های جانبی بانشی (Banshee)

اگر یک سری برنامه‌های لینوکس را به دقت دنبال نکنید، متعجب خواهید شد که ویندوز‌های حاضر، بانشی را به عنوان موزیک پلیر حمایت می‌کنند. من هنوز کاربرد ویندوز مربوطه را امتحان نکرده‌ام اما کاملاً مطمئن هستم که چندین برنامه‌ی جانبی به آن اضافه شده است. اگر مشغول به کار با لینوکس هستید، متوجه خواهید شد که برنامه‌های جانبی متعددی برای این کاربرد وجود دارد. فقط کافیست بانشی را جستجو کنید. در آنصورت برنامه‌های جانبی متعددی برای نصب آسان آماده می‌شوند.يك لحظه به تصوير نگاه كنيد تا همه برنامه‌هایی که نصب کرده‌ام را مشاهده کنید.

نتیجه گیری

ماهیت فرآیند تغییر یک قطعه از نرم افزار یا سخت افزار همه منظوره جهت بالا بردن کارایی آن در لینوکس با یک سری برنامه‌های جانبی نصب آسان نمایش داده شده است که می‌توانند به طور محقق تجربه‌ی کاربر شما را در این زمینه بهتر کنند. مهمترین امر در زمینه‌ی برنامه‌های جانبی که به واسطه‌ی سیستمهای مدیریت بسته بندی نصب می‌گردند این است که آنها به صورت خودکار در زمان رها سازی به مخزن به روز می‌گردند. نسخه‌های جدید مشخصه‌های بیشتر و امنیت جدی‌تری را به شما ارائه می‌دهد. آیا برنامه‌هایی در لینوکس وجود دارد که شما واقعاً از آن لذت ببرید؟ می‌توانید در توضیحات برایمان بفرستید.

منبع: makeuseof

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 4 دیدگاه
 1. سلام
  من یک کاربر معمولی هستم که خب تلاش میکنم با مطالعه و وبگردی اطلاعاتم رو بالا ببرم. اما واقعا نمیدونم چی و چطور و از کجا شروع کنم. به هر چیزی که به کامپیوتر و برنامه نویسی و … مرتبط باشه علاقه مندم. اگه میشه یک راهنمایی بکنید
  در ضمن من میخوام با لینوکس کارکنم اما هیچ اطلاعاتی ندارم
  یک دنیا ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

 2. دممممممممممممممممممممممممتون گررررررررررررم پروژه داشتم بدجورگیربودم نجاتم دادین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *