چگونه می توان مرورگر فایرفاکس را سریع تر راه اندازی نمود؟

 • 1389/6/7
 • محمدرضا ارجمندی
 • 7

آیا شما هم از انتظار طولانی برای راه اندازی فایرفاکس در رایانه خود خسته شده اید؟ فایرفاکس 3.5 در  زمان مورد نیاز برای راه اندازی دچار مشکلات جدی بود. برخی از کاربران هر بار برای ظاهر شدن پنجره مرورگر پس از کلیک روی آیکون آن مجبور بودند چند دقیقه ای دندان روی جگر بگذارند. دلیل این طولانی شدن زمان بارگذاری این بود که فایرفاکس  می خواست به فایل های  موقت ویندوز و اینترنت اکسپلورر دسترسی پیدا کند. با انتشار فایرفاکس 3.6 ، این مشکل خاص تا حدودی برطرف شد. با این حال ، بسیاری عوامل دیگر بر زمان راه اندازی مرورگر موثر است.

در صورت تمایل به درک عواملی که سبب طولانی شدن زمانی راه اندازی فایرفاکس می شود و چگونگی اصلاح این مشکلات، این مقاله را حتما بخوانید. در این نوشتار شما را به چگونه تنظیم کردن مرورگر فایرفاکس برای راه اندازی سریع راهنمایی خواهم نمود. بسیاری از این راهنمایی ها در فایرفاکس 4 نیز جواب می دهد.

1- قید افزونه های اضافی را بزنید!

خیلی ساده است، هر چه افزونه های بیشتری روی مرورگر داشته باشید و در زمان بارگذاری نیاز به اجرا داشته باشند زمان راه اندازی طولانی تر می شود. مرورگر قبل از آنکه بخواهد اجرا شود، مجبور است  تمام افزونه های فعال  را مثل یک کوله پشتی بر پشت خود بیاندازد. حال هر چه بار کوله کوچکترو سبک تر، آماده اجراشدنش سریع تر!

بنابراین اولین گام این است که کمی وقت بگذارید و سری به افزونه های نصب شده در مرورگر بزنید:(از طریق رفتن به ترتیب روبه رو: Tools > Add-ons و انتخاب  Extensions در نوار جانبی) را و آنهایی که شما واقعا هرگز استفاده نکرده و نخواهید کرد را حذف کنید.

2- تنظیم کنید که پس از هر بار بستن مرورگر  تاریخچه مرور خود را پا ک کند

در سال 2008 دوستم مارک در مقاله ای این مساله را مفصل تحت پوشش قرار داد. تمام اطلاعات ناشی از جلسه گذشته مرور شما سبب آهسته شدن فایرفاکس در هنگام بارگذاری برای جلسه تازه میگردد. اگر شما هرگز نیاز به داده های ذخیره شده در تاریخچه مرور (history) مرورگر ندارید، می توانید از فایرفاکس بخواهید هر زمان که مرورگر را می بندید اطلاعات مرور آن جلسه را حذف کند.

برای این منظور به Tools > Options  بروید و زبانه Privacy  را باز کنید.گزینه Clear history when Firefox closes  را تیک بزنید و روی Settings  کلیک کنید تا مشخص کنید که می خواهیم کدام بخش از تاریخچه مرور بار بستن مرورگر پاکسازی شود.

3- بی خیال ذخیره Session ها شوید یا تعداد زبانه های باز را کاهش دهید

مهم ترین مسئله ای که سبب کاهش سرعت بارگذاری فایرفاکس می شود میزان صفحاتی از  آن است که لازم است در راه اندازی بار گذاری شود (صفحات بازی که در اخرین بار بستن پنجره مرورگر نبسته ایم). از این رو ، با یک اصلاح کوچک دیگر فایرفاکس نیازی به  بارگذاری session  های ذخیره شده ندارد و یا حداقل زبانه های باز کمتر را بایستی بارگذاری کند. توصیه ما این است که صفحاتی را که می خواهید سر فرصت مناسب بخوانید را به افزونه ای مانند Read It Later بسپارید و به این ترتبی پنجره غیر ضروری را ببندید.دیگر اینکه صفحه هایی که به طور منظم استفاده می کنید اما نه به شدن هر روز و یا نه بلافاصله پس از راه اندازی مرورگر را  می توانید بوک مارک کنید و به وقت ضرورت انها را بارگذاری کنید.

اگر بتوانید تعداد زبانه های باز خود را با کمک افزونه های اضافی و یا بوک مارک کردن برخی به چند صفحه کاهش دهید، به طور قطع در زمان بارگذاری ابتدایی مرورگر تاثیر به سزایی خواهد گذاشت.

برای ایده های بیشتر در این زمینه، به  مقاله یکی از دوستان با عنوان « 4 ابزار بسیار معروف برای  ذخیره صفحات وب برای مطالعه بعدی» مراجعه کنید.

4-سرعت بارگذاری صفحات را افزایش دهید

خب، اگر نمی توانید شروع فایرفاکس با یک صفحه ی خالی و سفید را تحمل کنید، زمان لازم برای بارگذاری جلسه قبلی تعیین خواهد کرد که مرورگر به چه سرعتی قابل استفاده است. شما می توانید سرعت بارگذاری صفحه با استفاده از ترفند  ‘about: config’ افزایش دهید. Mahendra  این ترفند ها را در موارد 10 و 11 مقاله خود به طور مفصل شرح داده؛ مقاله اش با عنوان « راهنمای نهایی برای بالا بردن سرعت فایرفاکس  3.5» را مطالعه کنید.

5- بوک مارک ها را سر و سامان دهید!

ظاهرا ، مقدار بوک مارک هایی که ایجاد کرده اید می تواند در زمان راه اندازی فایرفاکس موثر باشد.. به خصوص نشانکهای زنده (Live Bookmarks) آن را کند تر  هم می کند چرا که فایرفاکس نیاز به چک کردن محتوا برای دریافت آخرین به روز رسانی است. بنابراین هر نشانکها زنده ای را که واقعا و نمی خواهید حذف کنید، و به طور کلی بقیه بوک مارک های زائد را پاکسازی کنید. Mahendra در مقاله اش توصیه می کند از افزونه  CheckPlaces برای اسکن بوک مارک ها به منظور یافتن موارد  تکراری و زائد استفاده کنیم.

اگر کمی حرفه ای تر باشید، می توانید تمام بوک مارک ها به جز مهم ترین ها را حذف کرده و بوک مارک های مورد استفاده و ضروری را به سرویس Delicious یا هر سرویس مشابه بوک مارک کردن آنلاین منتقل کنید. افزونه Delicious Bookmarks به شما کمک خواهد کرد تا در ارتباط با بوک مارک های خود به شکل آنلاین باشید. اگر چه حتی  استفاده از یک افزونه احتمالا نه چندان به کار نخواهد آمد.

6- فایرفاکس را از پیش بارگذاری کنید

خب، شاید بگویید دوست ندارم با ترفند  about:config  کار کنم، با هیچ یک از افزونه ها هم مشکلی ندارم و بنابراین انها را هم پاک نمی کنم، و واقعا ، واقعا لازم است که هر گاه که مرورگر را باز می کنم  ب بیش از 20 زبانه از جلسه قبل مرور باز باشند. خب ، پس تنها امید شما این است که فایرفاکس را در راه اندازی ویندوز (startup) از پیش بارگذاری کنید. این کار اگرچه  ممکن است سبب کاهش سرعت راه اندازی ویندوز به اندازه کمی گردد، اما حداقل فایرفاکس  به سرعت ظاهر می شود مثل آن که هرگز بسته نشده بود.

به شکل پیش فرض ، ویندوز قبلا به گونه ای تنظیم شده که اینترنت اکسپلورر را پیش بارگذاری می کند ، به همین دلیل است که مرورگر IE با سرعت بیشتری نسبت به فایرفاکس شروع می شود. Preloader ابزاری است که قطعاتی از فایرفاکس را در حافظه ویندوز قبل از راه اندازی مرورگر بارگذاری می کند. بدیهی است، این ابزار افزونه فایرفاکس نیست، بلکه نرم افزاری مستقل است که راه اندازی ویندوز را به نفع فایرفاکس انجام می دهد.

مارک این ابزار را در مقاله خود معرفی کرده؛ مقاله ای با عنوان: «با Preloader  به فایرفاکس خود سرعت بیشتری اهدا کنید

7- مرتب سازی (Defragment) پایگاه داده Places

فایرفاکس نسخه 3.x  بوک مارک ها، تاریخچه مرور ، و اطلاعات ذخیره ای دیگر را در یک پایگاه داده به نام Places’ ذخیره سازی می کند. با گذشت زمان ، این پایگاه داده نامرتب و ناهمگون می شود. پس از آن،عمل مرتب سازی یا defragmenting  می تواند سرعت هر فرایندی در مرورگر که نیاز به دسترسی به این بانک اطلاعاتی دارد، از جمله پروسه  راه اندازی را سرعت ببخشد.

شما می توانید به صورت دستی پایگاه داده را مرتب سازی کنید، اما از آنجایی که یک کار خسته کننده است، توصیه میکنم از افزونه ای به نام Vacuum Places Improved استفاده نمایید. هر دفعه ای که تعداد بارهای راه اندازی فایرفاکس به عدد 30 برسد، آیکون این افزونه در نوار وضعیت ( statusbar )ظاهر می شود. این یک یادآوری است و باید آنرا کلیک کنید تا کمی از بانک اطلاعاتی خالی کرده (داده های قدیمی پاک شوند)و یا به مرتب سازی  پایگاه داده Places  بپردازد. همچنین می توانید فرایند  را خودکار کنید؛ با تیک دار کردن گزینه Automatically clean places در پنجره تنظیمات افزونه

من امیدوارم که این راهنمایی ها به  شما کمک کرده باشد تا مدت زمان لازم برای بارگذاری فایرفاکس خود را کاهش دهید.

راستی، بزرگترین شکایت شما از فایرفاکس چیست؟

منبع: makeuseof

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 7 دیدگاه
 1. سلام جالب بود ولی مطالبی که در رمورد سخت افزار و بقیه مطالب که مینوشتی جالب تربود میخواستم بدونم این مطالب رو ازروی سایت های خارجی چه طوری ترجمه میکنید

 2. سلام جالب بود ولی مطالبی که در رمورد سخت افزار و بقیه مطالب که مینوشتی جالب تربود میخواستم بدونم این مطالب رو ازروی سایت های خارجی چه طوری ترجمه میکنید ممنون

 3. سلام
  مقاله جالبی بود
  حدودا 120 بوک مارک و 30 تا افزونه داشتم
  بوک مارک ها رو کاری نکردم ولی 4 تا از افزونه ها رو پاک کردم
  به کمک اموزشی که در آدرس زیر داده شده about:config رو ویرایش کردم
  http://magichards.persianblog.ir/post/134
  افزونه vacuumPlaces Extension رو داشتم و افزونه Vacuum Places Improved رو هم نصب کردم
  افزونه Click&Clean رو هم داشتم که همیشه بعد از بسته شدن Firefox ظاهر میشه و تمام هیستوری، کوکی ها و… رو باهاش پاک می کنم

  خلاصه الآن سرعت باز شدن فایر فاکس خیلی با کروم فرقی نداره

 4. بازتاب: LinkSanie.Com
 5. با سلام
  آقا دمت گرم!
  خیلی جالبه این واقعا!
  فقط یه سوال!
  این ابزار Preloader رو چجوری ازش استفاده کنیم؟
  من dl ش کردم یه فایل زیپ که داخلش یه پوشه باز داخل اون پوشه یه سری فایل با پسوندهای مختلف هست!
  یعنی هیچ فایل نصبی نداره!
  یه اسکریپت داخلش هست با اسم autover.js !
  رو همین کلیک واجراش کردم!یه سری پنجره با شد (پیغام خاصی هم تو پنجره هاش ندیدم)
  آخر سری هم یه ارور داد که ظاهرا command هاش ایراد داشت!
  اتفاق خاصی نیفتاد!
  اگه ممکنه راجع بهش توضیح بده
  ممنون

 6. سلام ….. من كاربر چت روم هستم .. چند روز پيش سرورمون قطع شد دوباره درست كردن ولي الان من نميتونم وارد روم بشم … اسم چت رومو كه وارد ميكنم به جاش ياهو سرچ مياد از مدير روم پرسيدم گفت ممكنه كوكي داشته باشه….. لطفا راهنمايي كنيد من چطور وارد بشم….. مرسي

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *