معرفی ۸ وب‌سایت پانورامای ۳۶۰ درجه برای گردش با تور مجازی دور دنیا!

 • 1389/7/1
 • محمدرضا ارجمندی
 • 12


زیبایی تصاویر پانوراما را هیچ گاه نمی توان در کلمات و عبارات توصیف کرد؛ به عبارت ساده تر باید این نوع تصاویر  را دید تا زیباییش را بتوان درک نمود. در جهان بسیار شلوغ امروز، محل های تماشای دورنمای پانورامیک کم و معدود هستند.  بله ، درست است که می توانید ببینید محدوده وسیعی از شهرتان را  از بالای آسمان خراش یا برج بلندی ببینید و لذت ببرید، اما هیچ چیز دیدن مناظر  تماشایی طبیعی و حیات وحش  به صورت پانوراما (دید ۳۶۰ درجه) نمی شود  . به عنوان مثال ،تماشای یکی از منظره های بی بدیل طبیعی در Yavapai در منطقه دره بزرگ (Grand Canyon) ایالات متحده شگفت آور است.

عکاسی با زاویه عریض (Wide angle) و نرم افزارهای کمکی اتصال قطعات عکس برای تبدیل چند عکس پی در پی به یک نمای ۳۶۰ درجه ساخت پانورامای شخصی را برای ما بسیار آسان کرده اند. دقیقا همین مهارت ها و ابزار ها هستند که به ایجاد جهان پانورامایک در برخی از سایت ها کمک کرده اند و اکنون قادریم به راحتی از طریق مرورگر وب رایانه خود به مشاهده این مناظر بنشینیم. در بیان دیگر وب سایت هایی که به ارائه تصاویر پانوراما با دید وسیع از مناظر طبیعی و تاریخی و … دنیا می پردازند را می توان به عنوان یکی دیگر از روزنه های گردشگری مجازی (virtual tourism) در نظر گرفت. البته ، درست مثل فیلم های نمایشی گردشگری که در مقالات پیشین تحت پوشش قرار دادیم ، آنها هیچ گاه طعم زندگی و گردش واقعی را به ما نمی چشانند و هنوز هم بسیار سفر باید تا پخته شود خامی…!

اما حتی از دریچه مرورگر رایانه خود هم ممکن است از دیدن مناظر تماشایی وسیع دچار سرگیجه شوید به خصوص که هنگامی  که در ذهن خود را به شکل پرنده ای نشسته روی شاخه درختی در نظر گرفته و از چشم او مناظر برخی از نقاط معروف جهان را تماشا کنید! آماده اید؟ پس دیدتان را کمی وسیع تر کنید و نگاهی به  ۸ وب گاه معرفی شده این مقاله که نمایش دهنده مناظر پانورامیک از سراسر جهان هستند بیاندازید.

۳۶۰Cities

وب گاه ۳۶۰Cities.net  کلکسیون خوبی از مناظر بدیع پانورامیک از سراسر جهان است. بسیاری از عکس های پانوراما بر مبنای موقعیت جغرافیایی و با رابط تعاملی طراحی شده اند. شما می توانید از «انتخاب سردبیر» گشت و گذارتان را شروع کرده و یا به «نقشه چشم انداز جهانی» و «نقشه عکاس» برای مسافرت به یک نقطه از نقشه جهان که دوست دارید مراجعه کنید. پس از بارگذاری یک چشم انداز می توانید تصویر را به صورت تمام صفحه (فول اسکرین) تماشا کرده و با کنترل های ارائه شده در رابط کاربری در عکس به طرفین پیمایش نمایید. البته این تجربه «از این سو به آن سو حرکت دادن چشم» پیش از این در کنار نقشه های گوگل نشان داده شده بود.

اگر برنامه گوگل زمین(Earth) را نصب کرده باشید، به معنای واقعی کلمه می توانید مجازی به هر نقطه در سراسر جهان سفر کرده و به مشاهده مناظر پانورامای با استفاده از فایل KML قابل دانلود بنشینید.

اما در حال حاضر ، ضمن بازدید از این سایت مشغول تماشای آگهی این سایت مبنی بر نمایش بزرگ ترین عکس ۳۶۰ درجه جهان که عکسی  ۱۸ گیگا پیکسلی از شهر پراگ. است می باشم! (تصویر بالا)

Panoramas.dk

وب سایت پانوراما کاری است از آقای هانس نایبرگ (Hans Nyberg)، عکاس و از علاقه مندان به تصاویر پانورامای شگفت انگیز. آن طوری که او می گوید ، مناظر پانورامای واقعیت مجازی تعاملی را به هیچ وجه نمی توان در کتاب ها و یا تصویر چاپ شده تماشا کرد. پس لازم است از طریق صفحه نمایش کامپیوتر آن را تجربه کرد. این سایت همچنین دارای پیوند به منابع غنی دیگر برای یادگیری بیشتر در مورد هنر عکاسی VR ( واقعیت مجازی) می باشد. سایت مجموعه عظیمی از مناظر پانوراما از سراسر جهان در خود گردآوری کرده. به عنوان مثال می توانید از سخنرانی اوباما در مراسم جایزه نوبل عکس ببینید تاعکس های پانوراما از مسابقات دوچرخه سواری توردو فرانس.

من چی دیدم؟ معلومه  Grand Canyons یا دره بزرگ در ایالات متحده!

Gigapan

وب سایت پانورامایی Gigapan تماما در زمینه تصاویر پانورامایی با کیفیت گیگاپیکسل  از سراسر جهان فعالیت می کند. آن چه جالب است این است که GigaPan توسط دانشگاه کارنگی ملون(Carnegie Mellon) و با همکاری گروه رباتیک هوشمند بخش هوانوردی ناسا اداره می شود، همچنین از پشتیبانی گوگل برخوردار است.

این وب سایت همچنین دارای یک جامعه مجازی متشکل از کسانی است وجه مشترک همه شان شور و شوق برای عکاسی پانوراما است. می توانید به صورت رایگان به عضویت این جامعه درآیید. با استفاده از بارگذاری ویژه سایت به اشتراک گذاشتن عکس های پانورامای خود با جامعه عمومی مبادرت نمایید. می توانید در مجموعه تصاویر با استفاده از جعبه جستجو  به دنبال عکس مورد نظر خود بگردید، یا به بخش نارنجی رنگ بالای صفحه که با عنوان «محبوب ترین ها» ، «جدیدترین ها» ، «برچسب ها»، و گفتگوها مشخص شده اند بروید. همچنین می توانید به تماشای بسیاری مناظر پانوراما در گوگل ارث با استفاده از لینک داده شده درست در زیر مناظر بنشینید. سایت امکان مشاهده تصویر به صورت فول اسکرین را نمی دهد، اما در گوگل زمین این امکان وجود دارد.

در تصویر بالا ملاحظه می کنید پل گلدن گیت و آلکاتراز را تماشا نموده ام!

ARounder

چه طوره با بازدید از این سایت خود را در مناظر پانوراما از شهرها ، موزه ها ، پارک ها ، کافه ها و فروشگاه های محلی ، کلیساهای ، و غیره غرق کنید!  ARounder یک مجله مسافرتی آنلاین و وب سایت پانورامای شسته و رفته اما با مجموعه ای کوچکتر از آنهایی که قبل از این معرفی شد می باشد. اما مناظر به شکل منظمی بر اساس منطقه مرتب شده اند. و جالب آن است که دو مکان بیرون از کره زمین، یکی در ماه و دیگری در مریخ نیز برای لذت بردن عاشقان فضا وجود دارد. شما می توانید روی محلی که دوست دارید کلیک کنید و یک تور دید گسترده مجازی را از همان محل خود آغاز کنید. همچنین می توانید از برنامه ویژه آی فون ARounder   که رایگان هم می باشد برای برخی از گشت و گذارهای مجازی در حین حرکت استفاده کنید.

(تصویر بالا)قصد ندارم به تاهیتی بروم در عوض اجازه دهید کمی از این فضای مجازی استفاده کرده و به چشم انداز مریخ برای تغییر ذائقه گام بگذاریم.

Panoguide

سایت Panoguide  اساسا مرکزی رایگان برای دریافت اطلاعات و بحث و تبادل نظر در زمینه عکاسی پانوراما است. در صفحه «در مورد ما» می خوانیم که این وب سایت پانوراما همچنین در زمینه تکنیک های ایجاد تصاویر پانوراما با استفاده از یک دوربین معمولی و “دوختن” عکس ها به هم در یک کامپیوتر آموزش هایی دارد. دیگر اینکه  با کلیک بر روی زبانه گالری می توان یکدفعه به داخل مجموعه ای از تصاویر پانوراما که بر اساس نام کشور ها مرتب شده اند شیرجه زد. همچنین می توانید از نقشه های گوگل برای یک نقطه  استفاده کرده و با یک کلیک از این روش بهره ببرید.

راستش همیشه می خواستم به کولوسئوم در ایتالیا سفری داشته باشم. حال من اینجا آن را انجام داده ام، آنهم در شب.

ViewAt

با این سایت کافیست نفطه ای از بین طیف گسترده ای از نقاط را از منوی کرکره ای و یا بر روی نقشه انتخاب کرده و شما تنها با ۲ کلیک انجا خواهید بود. می توانید مناظر پانوراما را با کیفیت پیش فرض تماشا کرده و یا به تماشای تصویر با وضوح بالا بپردازید. انجمن سایت را نیز می توان نقطه ای برای سفر درنظر گرفت البته اگر به عکاسی و پانوراما علاقه مندید.

در این سایت  به کشورم بازگشتم با بازدید از کلیسای سنت کرمل در گوا.

Panedia

سایتPanedia ترکیبی از منظر پانورامیک و دایره المعارف است. این وب گاه واقعا خدمات حرفه ای برای عکاسی زمین گرا (georeferenced)  با استفاده از فن آوری های منحصر به فرد پانورامیک به کاربران خود ارائه می دهد. سایت گنجینه کوچکی از عکس های پانورامیک ، همه درباره استرالیا، دارد. هر منظره دارای hotpsot  یا نقاط مهمی است که با کلیک روی هر یک به  به تصاویر پانورامای دیگری هدایت می شوید. اگر تماشای محیط های طبیعی و شهری استرالیا  را دوست دارید می توانید مجموعه کوچک تصاویر این سایت را آزمایش کنید.

من برای مثال سری زدم به باغ Eden Walk

۱۰۰۱ Wonders

سایت عجایب  ۱۰۰۱گانه امکان بازدید مجازی به شکل تور از مناظر پانورامای مختلف و از سایتهایی که در فهرست میراث جهانی توسط یونسکو ثبت شده است را برایمان فراهم می آورد. در حال حاضر ۲۶۳ مکان ثبت یونسکو در وب سایت گردآوری شده. آن طور که از نام سایت و صحبت های گردانندگان ان بر می آید، هدف نهایی این است که ۱۰۰۱ سایت تاریخی را به شکل پانوراما درآورند.

من با بازدید از دیوار بزرگ چین گشت و گذارم را شروع کردم.

سخن آخر

مانند «چشم سوم» ، تورهای مجازی پانوراما زیبایی های دنیای اطراف ما را به ما نشان می دهد. از سایت های بالا حتما بازدید کنید سپس با ما در مورد سفر های مورد علاقه مجازی و یا حتی واقعی خود هر چه دوست داشتید مطرح کنید.

منبع: makeuseof

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 12 دیدگاه
 1. عاليه-سپاسگذارم.
  شما كه كامپيوترباز هستيد لطفا بگيد چه كارهايي براي بهبود عملكرد ويندوز ميشود كرد؟

  1. لطفا به سايتهاي ذكر شده مراجعه كنيد… .

 2. مرسی از معرفی سایتها! جالبه خیلی که آدم بتونه جایی که تا حالا نبوده و ندیده رو اینجوری گنده ببینه! فکر کن گنده تر از وقتی که حتی اگه خودتم اونجا باشی نتونی اینجووووری ببینیش!
  قشنگ بود. مرسی 2باره

 3. عالی بود.واقعا” محسور کننده بود.
  امروز سر کلاس یکی از استادامون این مسئله رو مطرح کرد که همچین سایت هایی وجود دارن.
  الان که دیدم واقعا” لذت بردم
  مرسی
  پیروز باشید

 4. درود به شما دوست عزیزم. جدا از مطلب و عکس ها استفاده کردم. پانوراماهای فوق العاده زیبایی بودند….

 5. اولین گروه عکاسی ۳۶۰ درجه هوایی/زمینی درایران
  ساخت تور مجازی ۳۶۰ درجه با امکانات جدید
  helikopter.ir
  ۰۹۱۹۶۰۲۸۰۵۹ جعفری

 6. با تور مجازی پانوبین به خوبی نمایش دهید تا به خوبی دیده شوید
  قابلیت نمایش بر روی سیستم های فاقد فلش پلیر از جمله گوشی های آیفون
  نمایش فیلم بصورت همزمان بر روی تصاویر پاناروما
  نمایش لینک های مورد نیاز بر روی تصاویر پاناروما
  استفاده از ژیروسکوپ گوشی و تبلت جهت انتقال حس بهتر به بازدید کننده

 7. سلام من تو کلاسم به دانشجوها میخوام چندتا عکس ۳۶۰ در جه نشون بدم!ولی نمیدونم چطور این عکسا رو باید دانلود کرد تا نمایششون بدم تو کلاس

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *