گوگل در زمین و آسمان ( قسمت اول ، Google Maps )

 • 1389/5/27
 • علیرضا
 • 6

شاید از جمله بالا تعجب کرده باشید ، ولی باید بدانید ، که گوگل همه جا حضور دارد ، حتی در آسمان ! گوگل با سرویس های متنوعی که ارائه میدهد ، نمیگذارد یک روز هم در مورد سرویس هایش مطلبی ننویسیم . در این سری مطالب قصد داریم تا شما را با سرویس های جغرافیایی گوگل آشنا کنیم .

تعدادی از این سرویس ها را میتوانید از لیست زیر مشاهده کنید :

1- Google Maps .

2- Google Mars .

3- Google Moon .

4- Google Sky Map .

در ادامه سرویس Google Maps را بررسی خواهیم کرد . پس با ما همراه باشید ……

Google Maps :

معروفترین سرویس از بین سرویس های جغرافیایی گوگل ، سرویسی با نام Google Maps میباشد . در Google Maps شما میتوانید جهان را از بالا نظاره کنید . وقت اینست که در مورد قابلیت های Google Maps صحبت کنیم .

ابتدا برای دستیابی به سرویس Google Maps به اینجا مراجعه کنید . پس از ورود به این سرویس ، با تصویری مشابه تصویر زیر برخورد خواهید کرد :

1- قابلیت Zoom In و Zoom Out : معمولی ترین قابلیتی که یک نقشه آنلاین بایستی داشته باشد ، همین قابلیت است . با استفاده از این قابلیت شما میتوانید تصاویر را نزدیکتر ( Zoom In ) و یا دورتر ( Zoom Out ) کنید . از سمت چپ صفحه اصلی Google Maps شما میتوانید از این قابلیت استفاده کنید .

در تصویر بالا دو مورد با شماره های 1 و 2 علامت گذاری شده اند .

مورد شماره 1 : با استفاده از جهت های موجود روی دایره میتوانید تصویر را به بالا ، پایین ، چپ و راست هدایت کنید . البته میتوانید از خود ماوس برای اینکار استفاده کرده و با کشیدن و رها کردن تصویر ، مکان خود را عوض کنید .

مورد شماره 2 : با استفاده از این اسکرول میتوانید میزان نزدیکی و یا دوری تصویر را تنظیم کنید . در این مورد هم شما میتوانید با دبل کلیک چپ تصویر را نزدیک ، و با تک کلیک راست تصویر را دورتر کنید .

2- جستجوی نام شهرها و کشورها : خیلی راحت میتوانید شهرها و کشورهای مورد نظر خود را بدون جابجا کردن تصویر و فقط با یک کلیک پیدا کنید . به عنوان مثال من میخواهیم شهر Durban در آفریفای جنوبی را پیدا کنم . اگر بخواهم از حالت جابجا کردن تصویر با ماوس استفاده کنم ، مطمئنا زمان زیادی میگیرد و شاید هم در نقشه گم بشوم ( مخصوصا اگر زوم تصویر زیاد باشد ) ولی با استفاده از قابلیت جستجو در نقشه میتوانم سریعتر مکان مورد نظر خود را پیدا کنم . وقتی که نام شهر Durban را تایپ میکنید ، قابلیت پیشنهاد ( Suggestion ) گوگل به شما کمک میکند که :

1- نام شهر را به صورت کاملا ننویسید . در عوض گوگل به شما کمک خواهد کرد که نام شهر ، استان و هم کشوری که آن شهر در آن قرار دارد را به صورت صحیح بنویسید .

2- اگر شهر همنامی هم وجود داشت و شما از وجود آن بی خبر بودید ، میتوانید آن را پیدا کنید .

در تصویر بالا یکسری اطلاعات مفید به ما داده میشود .

اولین پیشنهادی که گوگل به ما میدهد ” شهر Durban در استان KwaZulu-Natal در آفریقای جنوبی ست ” .

دومین پیشنهاد ، ” شهری به نام Durbanvile در استان West Cape در آفریقای جنوبی ست ” .

و الی آخر که پیشنهادهایی نظیر خیابان و غیره است .

اکنون ما با کلیک رو پیشنهاد اول به شهر Durban در آفریقای جنوبی خواهیم رفت .

به Durban خوش آمدید ! پس از وارد شدن به منطقه دوربان یک پنل در قسمت سمت چپ مرورگر باز شده و اطلاعاتی را در مورد شهر دوربان به ما خواهد داد .

تعدادی از این اطلاعات را شماره گذاری کرده ام . پس به ترتیب مروری بر آن ها خواهیم داشت .

معرفی Durban و اطلاعات بیشتر :

با کلیک بروی لینک More info یک سری اطلاعات شسته و رفته از شهر دوربان بدست می آورید که به صورت خلاصه ما را با شهر دوربان آشنا میکند .

عملیات روی منطقه مورد نظر :

در این قسمت میتوانید عملیاتی را روی منطقه دوربان انجام دهید . این عملیات خود شامل چند دسته است :

Directions : از این قسمت میتوانید روی جاده ها و خیابان کار کنید . به عنوان مثال قصد دارید از شهر دوربان به شهر Maydon Wharf بروید . در اینجا میتوانید از قابلیت Directions استفاده کنید . پس بروی لینک Directions کلیک کنید تا وارد آن شوید . نقطه A شهر دوربان را علامت گذاری کرده است و گوگل آن را به عنوان مبدا در نظر میگیرد . حالا شما باید نقطه B یا همان مقصد را مشخص کنید تا نزدیکترین راه به همراه آدرس دقیق و مسافتی که باید طی کنید به شما نشان داده شود . بنابراین روی شهر Maydon Wharf راست کلیک کرده و گزینه Direction to here را انتخاب میکنم . با انجام این عمل Maydon Wharf به عنوان مقصد ما مشخص میشود و اطلاعات مسافرت بین مبدا و مقصد به سرعت نمایش داده خواهد شد .

در تصویر زیر یک خط آبی رنگ را مشاهده میکنید که دوربان را به مایدون وارف متصل کرده و در واقع مسیر بین این دو را مشخص میکند . این مسیر طبق تشخیص Google Maps نزدیکترین مسیر است ( خیلی کم اتفاق می افتد که گوگل مپ اشتباه کرده و مسیر طولانی تر را نمایش دهد ) .

تصویر بالا اطلاعات گرافیکی خوبی را نصیب ما میکرد ولی باید به پنل سمت چپ هم نگاهی کنیم تا اطلاعات زیادتری بدست آوریم .

در پنل سمت چپ شما میتوانید اطلاعات زیر را بدست آورید :

مسیرهای پیشنهادی دیگر ، اگر از مسیر انتخاب شده توسط گوگل خوشتان نمی آید میتوانید از مسیرهای پیشنهادی گوگل هم استفاده کنید . در بخش Suggest Routes میتوانید این مسیرها را مشاهده و انتخاب کنید تا اطلاعات با توجه به انتخاب شما تغییر کنند .

در تصویر بالا گوگل دو مسیر دیگر را به غیر از مسیر پیشفرض ( که با پس زمینه آبی مشخص شده است ) به شما پیشنهاد میدهد . در کادر مربوط به هر مسیر پیشنهادی ، دو مورد دیگر وجود دارد ( هر مورد را با شماره گذاری مشخص کرده ام ) :

1- زمان : مدت زمانی که برای رسیدن از مبدا به مقصد صرف میشود ، مشخص شده است .

2- فاصله : در این قسمت هم فاصله مکانی بین مبدا و مقصد ذکر شده است .

آدرس دهی کامل و دقیق ، در این قسمت شما میتوانید آدرس دقیق مقصد را بدست آورید . در واقع گوگل شما را از مبدا تا مقصد همراهی خواهد کرد .

البته فکر نکنید که این قابلیت فقط برای فواصل نزدیک است . شما میتوانید مبدا را دوربان و مقصد را Ontario کانادا معین کنید تا گوگل به شما اطلاعات دقیق را بدهد . اگر هم دوست داشتید ، بعد از Ontario سری هم به یکی از شهرهای ایران بزنید !

Search nearby : از این قسمت میتوانید مکان های درون و یا نزدیک به شهر دوربان را جستجو کنید . به عنوان مثال من ، نام ورزشگاه Moses Mabhida Stadium را جستجو میکنم . گوگل تمامی مکان هایی که نام Moses Mabhida Stadium را داشته باشند ، به من نشان خواهد داد .

Save to : از این قسمت میتوانید تمامی تغییراتی را که روی نقشه داده اید در اکانت گوگل خود ذخیره کنید تا هر وقت که وارد Google Maps میشوید ، بتوانید با ورود به قسمت My Maps تغییرات را دوباره بازیابی کنید .

More : در اینجا چند قابلیت وجود دارد :

1- Zoom Here : به میزان حدودا 80 درصد روی منطقه مورد نظر Zoom میکند .

2- Street View : این هم همان سرویس معروف گوگل است که به تازگی دردسرهایی را هم برای مسئولان گوگل در کشورهای مختلف بوجود آورده است . با گوگل استریت ویو میتوانید داخل خیابان های شهر دوربان دوری بزنید . تصاویر قابلیت چرخش 360 درجه را دارا هستند . وقت اینست که گشتی در شهر بزرگ دوربان بزنید !

Images : در قسمت تصاویر میتوانید تعدادی عکس از قسمت های شناخته شده شهر دوربان را تماشا کنید . با کلیک هر عکس ، تعدادی عکس نیز رو نقشه و در مکان های اصلی مربوط به آنها ظاهر میشوند .

Places : در این قسمت میتوانید نام مکان های مهم شهر را پیدا کنید . مثل همین ورزشگاه Moses Mabhida Stadium . هر نام به صورت یک لینک قرار داده شده است که میتوانید با کلیک روی هر لینک ، موقعیت آن را روی نقشه پیدا کنید . در تصویر زیر من روی لینک مربوط به ورزشگاه Moses Mabhida Stadium کلیک کردم و گوگل رو نقشه آن را به من نشان داد .

3- نحوه ی نمایش نقشه :

گوگل مپ حق انتخاب سه نوع روش نمایش نقشه را به ما میدهد .

1- Street Map ، که جاده ها ، بزرگراهها ، خیابان ها و … را به ما نشان میدهد .

2- Satellite ، که به صورت واقعی منطقه مورد نظر را به ما نمایش میدهد . یعنی خیابان ها ، جاده ها ، مناطق مسکونی به صورت واقعی نمایش داده میشوند .

3- Earth ، که به صورت سه بعدی اماکن را به تصویر میکشد . البته این حالت نیازمند پلاگین Google Earth است که باید از همان قسمت Google Maps دانلود کنید . متاسفانه این پلاگین برای کاربرانی ایرانی در حالت تحریم است .

به پایان قسمت بررسی Google Maps رسیده ایم . قابلیت های زیادی در این نقشه آنلاین وجود دارد که بنده به تعدادی از آنها اشاره کردم . اگر شما هم موارد دیگری به ذهنتان میرسید در قسمت نظرات ، بیان کنید .

در قسمت بعد Google Mars را بررسی خواهیم کرد .

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 6 دیدگاه
 1. بازتاب: zibatar.in
 2. با سلام
  از اينكه وقت گذاشتيد و مطالبي بسيار مفيد راجع به گوگل در سايت گذاشتيد كمال تشكر را دارم. اگر در خصوصGOOGLE CHROME و Amazoon و kinder و Travel city هم مطلب داريد لطفا برام ايميل كنيد. با تشكر و احترام – سياوش

  1. در باكس جستجو اگر كلمه موردنظرتون رو تايپ كنيد مطالب خوبي در اين مواردي كه ذكر كرديد پيدا خواهيد كرد
   آرزوي موفقيت براي شما دوست عزيز

 3. ببخشید نقشه ی کامل شهرها رو چطوری میشه از گوگل مپ دانلود کرد؟ تا برای دفعات بعد به صورت افلاین قابل مشاهده باشه
  همچین چیزی میشه؟

  1. سلام .
   تا حالا امتحان نکردم و فکر هم نکنم بشه همچین کاری رو انجام داد .

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *