ویرایش حرفه ای تصاویر به صورت آنلاین توسط lunapic (قسمت اول)

  • 1389/7/11
  • سپهر خيري
  • 3

ویرایش و ادیت تصاویر یکی از مهمترین کار های برنامه سازان ، سایت داران ، گرافیست ها و غیره هست که برای اینکار احتیاج به نرم افزار های همچون فلش و فتوشاپ است. ولی اگر کسی لازم نداند که این نرم افزار ها را نصب کند و فقط کار های ساده گرافیکی دارد میتوانید ادامه این مطلب را مطالعه کند.

در این مقاله قصد داریم یکی از پیشرفته ترین و شاید تنها ویرایشگر حرفه ای آنلاین را به شما معرفی کنیم و نحوه ی کار کردن با آن را به شما بیاموزیم. اسم این ویرایشگر Lunapic هست که تحت وب است و به رایگان هر کاربری میتواند از آن استفاده کنید.

این مقاله به دلیل گستردگی نرم افزار ویرایشگر به چند قسمت تقسیم میشود که این اولین قسمت آن است و سعی میکنیم به کامل ترین و ساده ترین روش به شما این وب سایت را معرفی کنیم.

اول از همه به سایت زیر مراجعه کنید تا محیط ویرایشگر برای شما باز شود. توصیه میکنیم از مرورگر OPERA یا IE 8 استفاده کنید:

lunapic.com

آپلود تصاویر

پس از وارد شدن به سایت lunapic.com در وسط آن قسمتی به نام Upload an image to begin or continue editing current image وجود دارد که در عکس زیر هم مشخص است. همانند عکس زیر روی گزینه Choose… کلیک کنید و سپس عکس مورد نظر خود را از دورن هارد خود انتخاب کنید و در آخر روی دکمه Upload کلیک کنید تا عکس شما آپلود شود.

همچنین اگر عکس شما در اینترنت است لازم نیست آن را درون هارد خود ذخیره کنید و بعد دوباره آپلود کنید. کافی است به پایین صفحه رفته و در قسمت Open from Web: Enter URL of Image لینک آدرس عکس مورد نظر خود را از اینترنت وارد کنید و روی دکمه Go کلیک کنید.

حال کمی صبر کنید تا عکس شما آپلود شود ، مدت آپلود شدن بستگی به مقدار حجم عکس شما دارد که به طور مثال یک عکس 100 کیلوبایتی کمتر از 30 دقیقه زمان میبرد. پس از آپلود شدن سایت به صفحه ای دیگر منتقل میشود و عکس آپلود شده شما را به نمایش میگزارد.

حال در این قسمت میتوانید به ویرایش عکس آپلود شده خود بپردازید که اگر به سایت نگاه کنید یک نوار ابزار در سمت چپ و یک نوار ابزار دیگر در بالای صفحه وجود دارد. ما در این قسمت میخواهیم در وسط عکس خود یک نوشته اضافه کنیم به طور مثال کلمه gooyait برای اینکار همانند عکس بالا روی این گزینه کلیک کنید.

اضافه کردن متن به تصویر

بعد از کلیک روی این گزینه سایت به صفحه ای دیگر منتقل میشود و در بالای تصویر آپلود شده شما قسمتی مانند عکس زیر برای شما ظاهر میشود که دارای قسمت های Text: ، Font ، Size ، Color ، Pattern ، Animation و Rotate میباشد.

ابتدا در کادر سفید اول متن مورد نظر خود را وارد کنید به طور مثال www.gooyait.com و سپس در کادر بعدی یعنی Font نوع فونت را انتخاب کنید و در قسمت Size سایز متن خود را تعیین کنید و قسمت Color رنگ متن را مشخص کنید که با کلیک روی دکمه pick میتوانید رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید.

دیگر گزینه ها هم اختیار هستند و اگر مایل بودید میتوانید آنها را هم پر کنید ، به طور مثال در قسمت Rotate میتوانید موقعیت چرخش متن خود را تنظیم کنید.

در آخر روی دکمه Aplay Text کلیک کنید تا تنظیمات بالا روی عکس اعمال شود. متنی که من نوشتم به این صورت در آمد که میتوانید در عکس زیر ببینید:

همچنین باز میتوانید نوشته های دیگری در کنار نوشته قبلی خود اضافه کنید که برای اینکار در صفحه باز شده جدید به بالای صفحه رجوع کنید. حال میخواهیم در این قسمت عکس مورد نظر را بچرخانیم که برای اینکار ابتدا باید روی گزینه ای که در عکس زیر مشخص است کلیک کنید:

بعد از اینکه روی این گزینه کلیک کردید به صفحه ای دیگر منتقل میشود که در آنجا فقط یک کادر و یک قسمت به نام Or, Enter Angle (Clockwise) وجود دارد که باید در کادر سفید رو به روی آن عدد زاویه را بنویسید ، به طور مثال من در این قسمت 90 را تایپ کردم و روی دکمه Rotate کلیک کردم

اگر به عکس بالا دقت کنید در بالای تصویر 2 فلش سبز رنگ وجود دارد که اگر وی آنها کلیک کنید عکس شما به زاویه های دیگر میچرخد و دیگر لازم نیست در کادر سفید پایین عدد مورد نظر را وارد کنید. به طور مثال اگر در قبل عدد 90 را تایپ کرده باشید و در این قسمت روی فلش سبز رنگ سمت راست کلیک کنید عکس شما کاملا برعکس میشود یعنی 180 درجه عکس شما میچرخد.

در قسمت بعدی میخواهیم روی عکس یک افکت رنگی بگذاریم ، اسم این قسمت gradient هست ، به صورتی که بالای تصویر یک رنگ و پایین تصویر به رنگ دیگر در بیاید ، البته رنگ اصلی آن باقی میماند. برای اینکار ابتدا روی گزینه ای که در عکس بالا مشخص است کلیک کنید.

اضافه کردن افکت رنگی ساده به تصویر

پس از کلیک سایت به صفحه ای دیگر منتقل میشود که در آن 2 کادر سفید وجود دارد یکی Top Color: و دیگری Bottom Color هست که در کادر اولی باید رنگی که در بالای تصویر نمایان میشود را مشخص کنید و در کادر Bottom Color رنگی که در پایین عکس نمایان میشود را مشخص کنید. به طور مثال من در کادر Top Color رنگ سفید را انتخاب کردم و در کادر دوم یعنی Bottom Color رنگ قرمز را انتخاب کردم.

سپس روی دکمه Do Gradient کلیک کنید تا افکت مورد نظر روی تصویر شما اجرا شود. پس از کلیک کمی صبر کنید و باید تصویر شما مانند عکس بالا در بیاید. همچنین میتوانید به جای تایپ رنگ مورد نظر از دکمه Pick Color استفاده کنید که روبه روی هر کادر وجود دارد. بعد از کلیک روی دکمه Pick Color یک پنجره کوچک باز میشود که در آن پنجره های رنگی وجود دارد و با کلیک روی هر یک ، رنگ مورد نظر انتخاب میشود.

آخرین کاری هم که در تولبار سمت چپ میخواهیم در این قسمت مقاله به شما نشان دهیم خط کشیدن با دست آزاد روی تصویر هست ، به طور مثال میخواهید قسمتی از عکس را به سرعت و بدون دقت بالا از بین ببرید و نا معلوم باشد ، برای اینکار ابتدا روی گزینه ای که در عکس بالا مشخص است کلیک کنید تا به قسمت Draw منتقل بشوید.

سپس در این صفحه 3 قسمت با نام های Tool ، Color و Pen Size وجود دارد که اولین قسمت نوع خط را میتوانید انتخاب کنید و در دومین قسمت یعنی Color رنگ خط را میتوانید مشخص کنید که با کلیک روی دکمه Pick میتوانید رنگ ها را آسان تر انتخاب کنید و آخرین قسمت یعنی Pen Size برای انتخاب اندازه قلم میباشد.

حذف سریع و بی دقت قسمت ها به وسیله مداد

حال ما میخواهیم در این قسمت علامت های مشکی رنگی که در وسط دستگاه MP4 هست را با مداد حذف کنیم که ابتدا باید رنگ قلم را روی سفید و اندازه را کوچک انتخاب کنیم و سپس با کلیک ماوس روی علامت های مشکلی خط میکشیم تا در نهایت به این شکل در بیاید:

از عکس بالا هم مشحص است که چه کاری انجام داده شده است.همانطور که در قبل گفتیم یکی از کاربرد های گزینه Draw همین کاری هست که در عکس بالا دیدید البته اینکار بیشتر برای کار های گرافیکی که احتیاج به دقت ندارند هست و اصلا برای کار های گرافیکی حرفه ای توصیه نمیشود.

یک قسمت جالب در این سایت به نام Paint Tool وجود دارد که البته فعلا نسخه Beta هست. شما از طریق منوی تولبار بالا روی گزینه Draw کلیک کنید و سپس در پنجره کوچک نمایان شده روی گزینه Paint Tool (beta) کلیک کنید ، سپس به پنجره ای دیگر متقل میشوید که انگار یک منوی جداگانه از سایت دارد.

همانطور که در عکس بالا میبینید 4 قسمت اصلی Paint tool را شماره گذاری کرده ایم که به وسیله شماره 1 میتوانید حرکات خود را به عقب یا جلو برگردانید یا به عبارتی کار کلید های Ctrl+Z و Ctrl+y را انجام میدهد. به وسیله شماره 2 میتوانید عکس خود را ذخیره کنید که بعد از انجام کارتان حتما باید روی این گزینه کلیک کنید تا در قسمت های دیگر سایت هم بتوانید کار خود را ادامه دهید.

به وسیله شماره 3 میتوانید مداد و پاکن را انتخاب کنید که تقریبا همان کار مداد و پاکن ویندوز XP را انجام میدهد. و در آخر هم به وسیله شماره 4 میتوانید 2 رنگ برای مداد یا پس زمینه خود انتخاب کنید که با کلیک روی هر یک از مربع ها یک پنجره باز میشود که در آنجا میتوانید به صورت ساده رنگ های خود را تعویض کنید.

این قسمت یعنی Paint tool آنقدر خوب کار شده است که دیگر به قسمت های دیگر سایت احتیاج نیست و میتوان فقط به وسیله این قسمت تمام کار های ساده خود را انجام دهید. همچنین در این قسمت میتوانید اشکال هندسی مانند دایره و مربع را هم ترسیم کنید.

البته این نکته را بگویم که این قسمت از سایت با مرورگر فایرفاکس بهتر عمل میکند و در حین ذخیره تصویر به مشکل بر نخواهید خورد.

نکات این قسمت

– در تمام این سایت میتوان با انواع مرورگر ها کار کرد ولی در بعضی از قسمت ها مانند Draw و Paint tool بهتر است از مرورگر فایرفاکس استفاده کنید.

– بعد از انجام کارهایتان حتمی از منوی Save عکس خود را ذخیره کنید ، در غیر اینصورت عکس شما بعد از گذشت چند دقیقه حذف خواهد شد.

– بهتر است در این سایت عکس های سایز بزرگ را ویرایش نکنید چون ممکن است در حین کار به مشکل برخورد کنید و دیگر قابل بازگشت نیست.

– در تمام قسمت ها برای تعیین رنگ باید روی دکمه Pick کلیک کنید در غیر اینصورت باید خودتان نام رنگ یا کد رنگ را در کادر سفید مخصوص وارد کنید.

– برای بهبود کار و کیفیت از عکس های فرمت PNG استفاده کنید. گرچه حجم این نوع فرمت ها بیشتر است ولی کیفیت کار شما بیشتر میشود.

– بهتر است از آخرین نسخه مرورگر ها استفاده کنید ، به ویژه کسانی که از IE استفاده میکنند که پیشنهاد میکنیم از نسخه 9.0 آن استفاده کنند.

این بود قسمت اول مقاله که در قسمت دوم با جاهای بیشتر این سایت و نرم افزار آشنا میشویم. لطفا اگر شما هم سایت های مشابه یا بهتری را میشناسید در قسمت نظرات به ما معرفی کنید.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 3 دیدگاه
  1. با تشکر از وبسایت خوبتون . مطلب عالی بود .
    میشه کد بنر تبلیغاتی محک رو برام بفرستید ؟؟ خیلی دنبالش گشتم ممنون میشم اگه برام بفرستید

  2. سلاااام.دنبال یه سایت میگردم که عکسا رو کنار هم بذاره و روشم یه آهنگ بتونم بذارم.اگه میشه معرفی کنین خیلی لازم دارم

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *