حذف پس زمینه از اشیاء در فتوشاپ

 • 1389/9/11
 • محمدرضا ارجمندی
 • 24


اگر با فتوشاپ کار کرده باشید می دانید که برای حذف پس زمینه از تصویر یک فرد یا شی ابزاری به نام  پاک کن سحر آمیز (Magic Eraser) وجود دارد که می تواند بسته به نوع پس زمینه (background) آن را از تصویر حذف کند. اما واقعیت این است که در صورتی که عکسی با پس زمینه پیچیده ( و نه یک رنگ سفید یا سیاه ساده) داشته باشید با استفاده از این ابزار به زودی تصویرتان دچار مشکل می شود و قسمتهایی از خود سوژه نیز حذف می گردد. در حالی که استفاده از این ابزار به دلیل دقت و مهارت زیاد  می تواند بسیار وقت گیر باشد، خودتان می توانید با ترفند جادوگری فتوشاپ که در این مقاله می آموزید ضمن انجام درست حذف پس زمینه از سوژه اصلی در وقت هم به میزان زیادی صرفه جویی نمایید. بیایید نگاهی به نحوه انجام این ترفند فتوشاپی بیاندازیم.

پس از باز کردن تصویر در برنامه فتوشاپ، روی لایه بک گراند در پالت لایه ها  راست کلیک کرده، گزینه  Layer from Background… را انتخاب کنید. در کادر محاوره ای که باز می شود نام Layer 0 را می بینید که به لایه بک گراند داده شده. خیلی ساده روی OK کلیک کنید!

حالا در پالت لایه ها باید فقط یک لایه داشته باشید به نام Layer 0 بدون علامت قفل در کنارش، اگر این چنین است ادامه  دهید…

دکمه L را روی صفحه کلید کامپیوتر برای انتخاب ابزار کمند یا Lasso فشار دهید. گزینه های نوار ابزار کمند در بالای صفحه نمایش محیط فتوشاپ را نگاه کنید. اطمینان حاصل کنید که گزینه های انتخاب شده شبیه تصویر ما (اسکرین شات بالایی) باشد. مهمتر از همه ، مطمئن شوید که Anti-Alias تیک نخورده باشد.

با استفاده از ابزار کمند و با کلیک و کشیدن ماوس، اطراف سوژه خود را به طور تقریبی و نه دقیق (مانند تصویر بالا) انتخاب کنید. درباره اینکه دقیق نباشید و بخشی از پس زمینه هم درون انتخاب قرار بگیرد زیاد نگران نباشید. چون در مراحل بعد ان را با دقت خوبی از سوژه حذف خواهیم کرد. فقط مطمئن شوید که همه سوژه داخل انتخاب قرار گرفته است.

زمانی که کار انتخاب شی انجام شد، همزمان دکمه های CTRL+SHIFT+J را فشار دهید تا انتخاب خام شما به یک لایه جدید  منتقل (Cut) شود. حال با آسودگی می توان  Layer 0 را حذف کرده و در لایه جدیدی که ایجاد شده مراحل را ادامه داد.

برای فعال کردن ابزار  پاک کن دکمه E را فشار داده، یا آن را با کلیک روی آیکونش از  جعبه ابزار احضار کنید.

دوباره گزینه های موجود در منوی ابزار پاک کن را با اسکرین شات بالا چک کنید که گزینه های شما مثل این اسکرین شات باشد و پالت و Mode  را به Pencil  تغییر دهید. این امر تضمین می کند که پاک کن دارای  لبه سخت باشد.

با استفاده از پاک کن و نگه داشتن دکمه چپ و حرکت موس به حذف قسمت های باقی مانده از پس زمینه بپردازید. بهتر است تا جایی که ممکن است روی تصویر زوم کنید، تا خذف قسمت ها دقیق تر انجام شود و مراقب باشید لبه های سوژه را حذف نکنید. اگر هم حذف شد سریع با زدن CTRL+Z به حالت قبل برگردید و دوباره کار را ادامه دهید تا این کار تمام شود.

همان طور که گفتم به خاطر داشته باشید که همیشه می توانید با زدن CTRL+Z  سریع به حالت قبل برگشته یا باز زدن CTRL+ALT+Z بر اساس تاریخچه اعمال انجام شده به عقب برگردید (اگر با این دستور آشنا نبودید باید بگویم این دستور برای چندمرحله به عقب برگرداندن اعمال انجام می شود.)

البته توجه کنید که لازم نیست هر ذره از پس زمینه را که باقی مانده  حذف کنید. فقط کافیست بین سوژه و باقی مانده پس زمینه یک فاصله ای ایجاد کنید، سپس می توانیم شروع به حذف موراد زائد که دیگر نیازی نداریم کنیم.(به شیوه زیر)

اینجا جاییست که کمی پیشرفته تر عمل می کنیم. بله، شما می توانید به سادگی و به شیوه دستی همه خود باقی مانده پس زمینه  را از تصویر خود با پاک کن حذف کنید ، اما با انجام این ترفند پیشرفته به شما نشان می دهم که دوست ندارم بیشتر از روال کار معمول ئقت صرف حذف پس زمینه نمایم.

شیوه کار به این ترتیب است که دکمه CTRL را نگه دارید و روی Layer 1 کلیک کنید.  این کار سبب می شود که تمام اطراف تصویر برش خورده شما به حالت انتخاب شده درآید.

سپس به پالت کانال ها (Channels) رفته و در پایین پالت روی آیکون create a new Channel کلیک کنید تا یک کانال جدید در انتهای لیست کانال ها ایجاد شود.

با کلیک روی این کانال آلفا(به احتمال زیاد ” Alpha 1″ نام دارد) آن را انتخاب کنید. همچنین ملاحظه می کنید که یک کلید میانبر به آن نیز ذکر شده. در اینجا با زدن کلیدهای CTRL+4 به سادگی می توان در یک فایل قرمزسبزآبی به این کانال منتقل شد.

به منوی Edit  رفته Fill  را انتخاب کرده و کادر محاوره ای Fill  را درست مثل اسکرین شاتی که در تصویر بالایی برای شما آورده ام تنظیم کنید و در قسمت Use  گزینه White  را انتخاب کنید و سپس OK کنید.

کانال آلفای شما باید با رنگ سفید تصویر تقریبی برش خورده را پر کند. با زدن CTRL+D از حالت انتخاب خارج شوید.

با کلیک روی  ابزار گرادیانت و نگه داشتن آن  منوی متنی را باز کنید. ابزار سطل رنگ یا Paint Bucket را انتخاب کنید. اطمینان حاصل کنید که ” رنگ پیش زمینه ” سیاه است.

حال با آسودگی روی  قسمت هایی از تصویر که نمی خواهیدشان بکشید تا با رنگ سیاه پر شوند. البته اگر در هنگام این کار رنگ سیاه به تصویر اصلی برخورد کند ان را م رنگ کرده و خراب می کند، پس مراقب باشید

حال با نگهداشتن CTRL و  با کلیک بر روی کانال آلفا 1 انتخاب جدید خود را بارگذاری می کنید.

با زدن کلیدهای CTRL+~  به مد قرمزسبزآبی بازگردید. توجه کنید که کلید ~ در سمت چپ کلید عددی 1 و درست بالای کلید Tabبر روی صفحه کلید واقع شده است.

به پالت لایه ها برگردید. با زدن CTRL+SHIFT+J تصویر انتخابی خود را به یک لایه جدید می فرستید. حال می توان با خیال راحت لایه های قدیمی را حذف یا با برداشتن آیکون چشم آنها را پنهان کنید.

همانطور که مشاهده می کنید کار تمام است و سوژه دقیقا از پس زمینه جدا شده (تصویر بالا)

معمولا در انتهای کار با کلیک روی آیکون Color Fill style Adjustment Layer  در پایین پالت لایه ها، رنگی را به پس زمینه سوژه اصلی می زنم (باید لایه رنگ پس زمینه زیر لایه سوژه در پالت لایه ها قرار بگیرد با کلیک کردن روی لایه رنگ پس زمینه و درگ آن به زیر لایه سوژه می توان این کار را انجام دهید). این کار کمک می کند کار نهایی رابرای وجود زوائد باقی مانده از پس زمینه که از قلم افتاده اند و اشتباهات چک کنم.

منبع:HOWTOGEEK

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 24 دیدگاه
 1. آقا من تا انتها رفتم ولی هنگام حفظ رنگ پس زمینه هم هست چطوری سایو کنم که فقط تصویر بماند و وان رنگ خاکستری نباشد ؟لطفا راهنمایی کنید

  1. عزیز جان رنگ خاکستری اسکرین شات مقاله برای اینه که مطمئن شویم موضوع را از زمینه به درستی و بدون باقی ماندن نقاطی از پس زمینه استخراج کردیم وگرنه مرحله قبلش رو اگه نگاه کنید کار تموم شده (توی مقاله هم اسکرین شات یکی مونده به آخر این مطلب گفته شده: همانطور که مشاهده می کنید کار تمام است و سوژه دقیقا از پس زمینه جدا شده (تصویر بالا))

  2. محمدرضا ببین من متوجه هستم شما چه میفرمایی ولی من وقتی تصویر را سایو میکنم یک بکگراند سفید دارد آیا راهی هست تصویر را طوری حفظ کنیم که مثل برش با قیچی از یک عکس در بیاید و این تصویر بدون بکگراند حفظ شود؟

  3. آهان شما منتظورت اینه که عکس رو ترنسپرنت (transparent) کنی آره؟
   خوب اون یه آموزش دیگه ای داره که اگه می خواهی سریع ترین راهنمایی رو بهت کنم برو به لینک زیر:
   http://www.mobilestan.net/archive/index.php/t-50237.html
   اگه سوال دیگه ای داشتی در خدمتیم!

  4. محمد جان دستت طلا حل شد آفرین از زحماتتون ممنون

  5. سلام میخواستم بدونم چطور میشه عضو سایت شما شد و به سوالات من شما هم پاسخ بدهید با تشکر

 2. سلام.خسته نباشیددوست عزیز شاید بی ربط باشه ولی درخواستی داشتم.میخواستم در رشته ژنتیک پزشکی در مالزی تحصیل کنم.میخوام هزینه های جاری زندگی و ترم تحصیلی و چیزهایی که برای زندگی کردن نیازه رو برام بازگوکنی ممنون میشم.اگه ایمیلت هم لطف کنی که عالی عالی میشه.واقعا به جواب این سوال ها احتیاج دارم امیدوارم کمکم کنید.منتظر جوابت هست حتی اگه منفی باشه.مرسی.

 3. با سلام. پس از حذف رنگ زمینه چرا عکس ذخیره نمی شود؟ و اگر ذخیره می شود مجدد رنگ زمینه سفید دارد؟ لطفا پاسخ دهید

 4. سلام آقای محمد رضا ارجمندی . من اون لینکی که دادید به آقای درف رو نیاز دارم. مشکل من هم همینه . ولی لینکتون کار نمیکنه. اگه میشه برا منم بذارید ممنون میشم. 🙂

 5. سلام محمد رضا انگار همین دیروز بود یادش بخیر سال 89 اینجا مزاحم شدم
  آقا من تو رنگ پس زمینه گیر کردم
  و دیگر اینکه تو آموزش بقیه هم دارم کار میکنم الان قسمت کارتن سازی هستم لطفا توضیحات را مختصر ننویسید کمی بازتر کنید الان فتوشاپ من cs6 و ورژن
  Adobe Photoshop CS6 v13.0.1.3 Extended
  با تشکر
  وبیشتر قصدم عرض ادب بود و تجدید خاطرات بود.
  شاد باشید

 6. سلام اسکرین شات هایى که از فتوشاپ تو توضیحات گذاشتین خیلى کمک مى کنه ممنون از دقت و حوصله اى که به خرج دادین .

 7. سلام من نمیخوام پس زمینه داشته باشه حتی نمیخوام پس زمینه شطرنجی داسته باشه فقط میخوام (غورباقه باشه بعد سیو کنم )
  یعنی عکسو باز میکنم جز غورباقه چیز دیگه ای نبینم ممنون میشم ج بدید

  1. سلام. شما باید عکس رو با پسوند PNG ذخیره کنید. به این ترتیب فقط عکس، بدون هیچ بکگراندی ذخیره میشه

 8. ببخشی راهی برای برداشتن سانسور عکس ک با برنامه ی پینت گزاشته شده هست
  از سایت خوبتونم ممنونم ..

 9. آموزشتون خیلی عالیه فقط من مبتدی ام تو یک مرحله مشکل دارم
  اونجا که چنل alpha 1 رو اضافه کردیم پشت زمینه سفید بود بعد تو همون چنل که fill رو میزنیم بازم تصویر سفید میشه فقط محدوه ای که انتخاب کردیم رو نشون میده ولی برای شما پشت زمینه مشکیه و محدوده انتخاب سفید
  اشکال کارم کجاست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *