متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

ال سی دی، ال ای دی، یا پلاسما؟ (راهنمای گویا آی تی برای خرید تلویزیون اچ دی)ال ای دی

12345 (بدون نظر)
Loading...
1,317


با توجه به اینکه فناوری های نمایش تصاویر تلویزیونی سریع تر از همیشه در حال پیشرفت و تغییر هستند، تلویزیون هایی که تصاویر را به صورت «با کیفیت» (High-Definition یا اچ دی) نمایش می دهند کم کم به استانداردی برای خریداران تلویزیون تبدیل شده اند، که امکانات بیشتری را همراه با افت قیمت ها به خریداران عرضه می دارند. اما در مورد برچسب های گیج کننده انواع تلویزیون های باریک و فوق باریک، آیا تفاوت های بین آنها را می دانید؟ و می دانید قبل از خرید تلویزیون به چه نکاتی باید توجه نمود؟ در این مقاله شما را با این مطالب آشنا می کنیم.

اگر قصد خرید یک تلویزیون در تعطیلات این فصل برای یک دوست (و یا به سادگی برای خانه خودتان) را دارید، دانستن آنچه که باید دنبالش بگردید می تواند کمک بزرگی باشد. نگاهی به نوشته حاضر بیاندازید تا بدانید چه نکاتی تلویزیون های HD  را از هم متمایز می کند ، یا با بعضی از اصطلاحات گیج کننده در ارتباط با آنها آشنا شوید، و در نهایت مقایسه ای کاربردی از چهار نوع تلویزیون HD  متداول که این روزها در فروشگاه های صوتی تصویری به فروش می رسند را در این مقاله مطالعه کنید.

HDTV ها در مقابل تلویزیون های استاندارد

تلویزیون ها و مانیتورهای رایانه تصاویر را به یک شیوه ایجاد و به بیننده انتقال می دهند، آن هم با روشن کردن اجزا زیر روی صفحه نمایش با نام «پیکسل» با رنگهایی که ترکیبی از سه رنگ اصلی قرمز ، سبز ، آبی برای ایجاد عناصر تصویر. انواع صفحات نمایش روش منحصر به فرد خود در انجام این کار را دارند، اما در تئوری ، آنها همه کاری مشابه انجام می دهند: ایجاد تصور از یک تصویر در ذهن بیننده با تعداد فراوانی نقاط رنگی (یا سیاه و سفید) کوچک  که  ترکیبی از مقادیر مختلف رنگ های اصلی می باشند.

برای سالیان متوالی، استاندارد رایج برای تلویزیون ها یا سینمای خانگی، نمایشگرهای لامپی با پرتو تابشی کاتدی (کیفیت پایین یا Low-Def) بودند ، که در شرایط عادی و خانگی معمولا از رزلوشن یا وضوح تصویری ۶۴۰ پیکسل (طول) در ۴۸۰ پیکسل (عرض) برخوردار بودند. در حالی که همان زمان ایجاد تصاویر با جزئیات کامل در فیلمبرداری از صحنه های فیلم میسر شده بود و در نتیجه صنعت فیلمسازی به فیلم های با کیفیت تر روی اورده بود، زمانی که همین فیلم ها را در تلویزیون های کم کیفیت به نمایش در می آوردیم، کیفیت بالای فیلم کمکی به نمایش بهتر ان در تلویزیون نمی کرد، و این مسئله در مورد عکاسی  با کیفیت بالا  و خلق تصاویر با کیفیت نیز صدق می کرد و عکس ها با کیفیتی پایین تر از رزلوشن واقعی به نمایش در می امد. در حالی که فیلمسازی مستقل از محدودیت های مبتنی بر پیکسل های ویدئویی بود، برای مصرف کنندگان تماشای فیلم های دلخواه  با کیفیت بالا و بدون خرید کپی حلقه فیلم و راه اندازی پروژکتورهای قدیمی و از مد افتاده (آپارات) ، که انها نیز ازرزلوشن مستقل بودند، غیر ممکن بود.

راه حل ساده تنها معرفی و ارائه نمایشگرهای خانگی با پیکسل های بیشتر و بیشتر، با تعریف سطوح نمایش واید (عریض) با وضوح ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل بود. این امر باعث کوچکتر شدن هر کدام از پیکسل های نمایش دهنده شده و در نتیجه تصاویر واضح و شفاف تری ارائه می شود. با این حال ، تلویزین های اچ دی و مانیتورهای کامپیوتر از فناوری هایی بسیار پیچیده تر از افزایش تعداد پیکسل ها برخوردارند.

آشنایی با برخی اصطلاحات مهم که باید  هنگام خرید HDTV بدانید

با معرفی هر نسل از تلویزیون های جدید، زبان و اصلاحات جنجالی مربوط به تلویزیون های اچ دی پیچیده و پیچیده تر می شوند. در اینجا خلاصه ای از اصطلاحات و واژه هایی که شما به احتمال زیاد از فروشنده تلویزیون می شنوید و معانی هر لغت را برایتان شرح می دهیم.

نسبت کنتراست (Contrast Ratio): عددی به فرم نسبت مانند ۱:۱ یا ۱۰۰۰۰:۱، که نشان دهنده میزان تفاوت بین درخشان ترین نقطه سفید و تیره ترین نقطه به رنگ سیاهی است که تلویزیون می تواند روی صفحه نمایش به نمایش درآورد. هر چه نسبت کنتراست بالاتر باشد، تصاویر با کیفیت بهتری (شفاف تر) به نمایش در می آیند.

نرخ تجدید (Refresh Rate): یعنی سخت افزار نمایشگر در چه فواصل زمانی تصویر ایجاد شده روی صفحه نمایش بازترسیم (یا “رفرش”) می کند. فیلم ها و فایل های ویدئویی از “فریم ها ” ساخته شده اند، که بر روی هر نمایشگر در هر فریم چند بار فلش می خورد چون نرخ تجدید صفحه سریع تر از نرخ فریم های فیلم است. به عبارت دیگر ، شما همان فریم را چند بار در یک ثانیه مشاهده می کنید، چون نرخ تجدید فوق العاده سریع می باشد. نرخ تجدید با واحد هرتز یا سیکل در ثانیه، اندازه گیری می شود.

هر چه این نرخ تجدید بالاتر باشد، تصاویر بهتر به نمایش در امده، که در نمایش روان و سریع صحنه های متحرک و فوق سریع (مثلا در فیلم های اکشن هالیوودی) بسیار موثر است، و سبب کاهش بلوری شدن و افزایش وضوح می شود. نمایشگرهای پلاسما معمولا نرخ تجدید بسیار بالاتری نسبت به بقیه انواع تلویزیون های اچ دی دارند، مثلا یک صفحه نمایش معمولی از نوع پلاسما نرخ تجدید ۶۰۰ هرتز دارد، اما تلویزیون های ال سی دی یا ال ای دی دارای نرخ تجدید مختلف مثل ۶۰ ، ۱۲۰ ، ۲۴۰ ، و در بالاترین حالت، نرخ تجدید ۴۸۰ هرتز دارند.

زمان پاسخدهی پیکسلی (Pixel Response Time): مشابه نرخ تجدید، زمان پاسخ دهی پیکسلی عبارت است از زمانی که هر پیکسل صفحه نمایش برای  واکنش نشان دادن به تجدید تصویر مصرف می کند (به میلی ثانیه). در حالی که نرخ تجدید مربوط به زمان گرفته شده توسط سخت افزار برای تازه کردن تصویر  می باشد، زمان پاسخ دهی اشاره به میزان سرعت هر پیکسل برای تغییر رنگ از سفید به سیاه یا از قرمز به سبز دارد. بدیهی است هر چه زمان پاسخ دهی کمتر باشد، بهتر است. زمان پاسخ دهی بهتر همچنین سبب بلوری شدن کمتر تصاویر در زمان پخش تصاویر متحرک با نرخ فریم سریع می گردد.

نمایشگرهای لامپی (CRT): CRT مخفف عبارت Cathode Ray Tube یا لامپ با اشعه کاتدی است، که قدیمی ترین مدل تجاری تلویزیون ها و مانیتورهای کامپیوتر است. لامپهای پرتوی کاتدی با وجود کیفیت تصویر عالی برای مصرف کنندگان مدرن دیگر جذابیتی ندارد، چرا که تلویزیون ها و مانیتورهای برخوردار از این تکنولوژی لزوما بزرگ ، حجیم و سنگین هستند.

نمایشگرهای ال سی دی (LCD): مخفف عبارت Liquid Crystal Display یا صفحه نمایش کریستال مایع است، که امروزه رایج ترین مدل صفحه نمایش ، موجود در مانتورها، صفحه نمایش لپ تاپ ها و تلویزیونو همچنین نمایشگر ساعتهای زنگدار و نمایشگرهای مایکروویو می باشد. استفاده از فناوری ال سی دی برای ایجاد نمایشگرهای رنگی در مقایسه با فناوری لامپ تصویری سبب صرفه جویی بسیار زیادی در مصرف انرژی مصرفی می گردد.

نمایشگرهای ال ای دی (LED): مخفف عبارت Light Emitting Diode  یا دیود ساطع کننده نور، مدار ساده ایست که نور ساطع می کند. LED  از جدیدترین فناوری های وارد شده به مقوله تلویزیون های اچ دی است، و این فناوری جدید به دلیل مزایایی که نسبت به ال سی دی دارد از جمله ضخامت کمتر  و وضوح بالاتر سبب تمایل خریداران به خرید محصولات این تکنولوژی شده است.

نمایشگرهای پلاسما (Plasma): پلاسما با استفاده از همان فن آوری که چراغ های فلورسنت بالای سر شما نور ساطع می کنند تلویزیون های مبتنی بر این فناوری را روشن می کند. برای سال ها تلویزیون های با صفحه نمایش های پلاسما مانند رولز رویس لوکس و باکلاس تلقی می شد، اما اخیرا با ورود نمایشگرهای ال ای دی این تلویزیون ها در کانون توجهات قرار گرفته و دیگر کسی به پلاسما روی خوش نشان نمی دهد.

نمایشگرهای پروجکشن (RPTV): این نمایشگرها که پروجکشن از عقب نیز نامیده می شوند، در عمل پروژکتوری با وضوح بالای تصاویر  بودند که در پشت صفحه نمایش های بزرگ جاسازی شده بودند، شبیه به پروژکتورهای سینما عمل کرده، جز اینکه درون یک بدنه تلویزیونی قرار گرفته بودند.

کامپوزیت (Composite): کابل ویدیوئی زرد رنگی که سیگنال قدیمی آنالوگ را به تلویزیون متصل می کند. اتصالات کامپوزیت تنها کیفیت پایین ارائه کرده، و برای HDTV ها ایده آل نیست.

کامپوننت (Component): کابل اتصال تقسیم کننده ویدیو به سه سیگنال ،امکان دریافت سیگنال های اچ دی برای تلویزیون.

HDMI : استانداردی برای ورودی های دیجیتال؛HDMI  یک اتصال دیجیتال برای  متصل کردن دستگاه های مختلف سازگار با این فناوری به تلویزیون بوده، قابلیت خروجی صوتی و تصویری اچ دی  را نیز پشتیبانی می کند.

DVI: نقطه مقابل HDMI  در رایانه ها؛ در گذشته در مقاله ای تفاوت بین  HDMI  و  DVIرا شرح داده ایم.

تلویزیون های صفحه نمایش کریستال مایع (LCD)

نمایشگرهای کریستال مایع یا ال سی دی ، اولین نوع از نمایشگرها بودند که ضخامت کم را به جهانیان معرفی کردند، و این نکته دست طراحان صنعتی را برای طراحی صفحه نمایش های باریک و فوق باریک که در ضمن کیفیت تصویر خوب ارائه می کرد را باز می گذاشت. در حالی که آنها عمق طیف رنگ و نسبت کنتراست بالای نمایشگرهای لامپ تصویری را ندارند، تلویزیون های ال سی دی مدرن ، طیف خوبی از رنگ ها دارند که می تواند حتی اتاقهای روشن  را نیز نورانی نماید.

کریستال های مایع هیچ نوری از خود ساطع نمی کنند و باید از نور پس زمینه (backlit) به منظور تولید رنگ های روشن در آنها استفاده کرد. (اگر تا حالا صاحب اولین نسل گیم بوی پیشرفته (Advance) بوده اید، خوب درک می کنید چه صفحه نمایش ال سی دی بدون نور پس زمینه  چگونه به نظر میرسد.) وقتی یک HDTV  در رده تلویزیونهای ال سی دی طبقه بندی می شود، معمولا به معنای آن است که  نور پس زمینه از CCFL ، یا «لامپ کاتدی فلورسنت سرد » برخوردار است

تلویزیون دیود ساطع کننده نور (LED)

در حالی که تلویزیون هایLED  همان چیزی است که در حال حاضر مصرف کنندگان را برای خرید تحت فشار قرار داده، آنها دقیقا همانچیزی که در تبلیغات به مصرف کنندگان معرفی می شوند نیستند. تلویزیون های LED  تجاری در واقع همان تلویزیون LCD  است که با دیودهای ساطع کننده نوری به جای  CCFL استاندارد که در بالا بدان اشاره شد روشن می شوند. آنها مزایای خاصی نسبت به ال سی دی ها ارائه نمی کنند، اما همیشه زمانی که فناوری های جدیدی به مصرف کنندگان ارائه شود ، نسبت به مدل های قدیمی تر گرانقیمت ترند ، و لزوما به دلیل جدیدتر بودن کیفیت بالاتری نسبت به  LCD  ارائه نمی کنند.

تلویزیون های ال سی دی به سبک CCFL و تلویزیون های پلاسما انرژی بیشتری نسبت به LED ها مصرف می کنند، و این از جمله نقاط قوت دیودهای نوری است که در مصرف انرژی الکتریکی برای تولید نور فوق العاده زیاد بسیار کارآمد و بازدهی زیادی دارد. به همین دلیل، از LED به عنوان “محصول سازگار با محیط زیست ” و جایگزینی برای تلویزیون های سنتی پلاسما و ال سی دی یاد می شود. LED همچنین فاقد مواد شیمیایی مضر مانند جیوه می باشد.

دو سبک تلویزیون LED  وجود دارد. یکی به نام “لبه روشن” (edge-lit) شناخته می شود، با مجموعه ای با از ال ای دی ها در اطراف قاب تلویزیون؛ دیگری “با آرایش منظم ” (full-array) با مجموعه ای از چراغها در پشت صفحه نمایش در الگوی شبکه ای. مدل های لبه روشن نور را به مرکز صفحه نمایش منعکس می کنند، و باریکترین ، و سبکترین مدل تلویزیون ها در حال حاضر هستند. از آنجا که آنها چراغ های کمتری در داخل دارند، مدل های LED لبه روشن، نسبت به مدل های «با آرایش منظم» ارزان ترند. با این حال ، مدل های «با آرایش منظم» بهترین نسبت کنتراست را در تکنولوژی LED  دارا هستند.

تلویزیون های LED  نمی توانند نسبت کنتراست و رنگ هایی که صفحه نمایش های پلاسما ایجاد می کنند  را تولید کنند، هر چند که آنها، کیفیت تصویر عالی و نسبت کنتراستی به کاربر ارائه می کنند که هیچ صفحه نمایش ال سی دی استانداردی نمی تواند ارائه کند.

تلویزیون پلاسما

هنگامی که جریان الکتریکی (الکترون ها) از بین گازهای باردار با بار مثبت (پروتون ها و هسته نوترون ها) در داخل لامپ منتقل می شود، این معجون جریان الکتریکی و یونهای به نام “پلاسما” شناخته شده و نور (فوتون) در طول موجهای مختلف (رنگ) ساطع می کند. اما این مطالب در مورد تلویزیون پلاسما چه معنی دارد؟

صفحه نمایش تلویزیون های پلاسما از یک منظر بهترین کیفیت تصویری را که مصرف کنندگان می توانند در بازار پیدا کنند ارائه می دهند. مدل آنها به خوبی برای تولید صفحات نمایش بزرگتر مناسب است، و به نوعی بهترین نسبت کنتراست و رنگ را در خود عرضه می کنند. پلاسما ها همچنین حجم کمی دارند، و با وجود نمایشگرهای باریک و کم ضخامت، درست همانند تلویزیون های ال سی دی یا LED  می توانید ان را روی دیوار نصب کنید. زمان پاسخ دهی پیکسلی نیز از دیگر مزایای کلیدی تلویزیون های پلاسماست؛ تصاویر در این نمایشگرها به سرعت راندو (render) شده که همین امر روش موثری برای جلوگیری از  اثرات بلوری شدن تصویر در هنگام پخش صحنه های سریع و اکشن روی نمایشگر و ارائه تصاویر واضح می باشد. علاوه بر تمام اینها، تلویزیون های پلاسما وسیع ترین زاویه دید تصویر ، با کیفیت ثابت از دید مستقیم  از روبه رو گرفته تا مشاهده از طرفین، ارائه می کنند که این امر سبب نمایش بهتر تصویر در مکانهایی که جمعیت زیادی مشغول تماشا هستند می گردد.

البته درست است که  پلاسما می تواند بهترین کیفیت تصاویر را ارائه دهد اما،  در میان تلویزیون های تخت اچ دی جایگاه اول را در مصرف انرژی به خود اختصاص داده و از این نظر بسیار پرمصرف تر از بقیه انواع مدل هاست. این در حالیست که بسیاری مدل ها موفق به کسب استاندارد انرژی استار (Energy Star) در زمینه مصرف بهینه انرژی شده اند این موضوع در مورد تلویزیون های پلاسما صدق نمی کند، جدی ترین رقیب پلاسما یعنی نمایشگرهای LED  مصرف برق بسیار کمتری داشته و حاوی مواد شیمیایی مضر کمتری هستند. خریداران طرفدار محیط زیست و افرادی که هوشیارانه و با دقت تلویزیونی را برای خرید انتخاب می کنند باید هنگام خرید این نکات منفی پلاسماها را نیز در نظر بگیرند. تلویزیون های پلاسما همچنین بیشتر در معرض خطر سوختن پیکسل های صفحه نمایش خود نسبت به تلویزیون های ال سی دی یا ال ای دی هستند و بنابراین کاربران  باید مراقبت های بیشتری در خصوص آنها به عمل آورند.

تلویزیون پروجکشن (RPTV)

این نوع نمایشگرها در واقع اجداد فراموش شده تلویزیون های «سینمای خانگی» محسوب می شوند، با این حالRPTV  ها هنوز هم چیزهای زیادی برای ارائه به مصرف کنندگان در چنته دارند. از آنجا که آنها از پشت توسط پروژکتوری روشن می شوند، نسبت کنتراست آنها تا حدودی محدود تر بوده ، و تصاویر به نمایش درآمده از آن در یک اتاق تاریک بسیار عالی به نظر می رسد. آنها همچنین ضخیم تر، حجیم تر و سنگیت تر از هر نوع HDTV مدرنی (که معمولا تشکیل شده از یک صفحه نمایش درون پنل مستطیلی شکل و براق که روی دیوار نصب شده است) هستند. در حالی که امروزه بسیاری از تلویزیون های پروجکشن مدرن نازک تر از مدل های قدیمی تر شده اند، بسیاری از مصرف کنندگان به این تلویزیونها به چشم یک محدودیت نگاه می کنند، با وجود فضای کوچک و محدود آپارتمانی امروز در جوامع شهری، اندازه و حجم فضای اشغالی یک دستگاه تلویزیون و همین طور حداقل فاصله لازم برای مشاهده تصاویر به صورت با کیفیت ممکن است از عوامل مهم برای بسیاری خریداران باشد که در هر دو مورد پروجکشن نمره قبولی نمی گیرد.

اگر تاکنون یکی از این تلویزیون های پروجکشن را جابه جا کرده باشید می دانید که به طرز شگفت آوری کمتر از آنچه به نظر می رسد وزن دارند، دلیلش هم مشخص است: درون این تلویزیون ها تقریبا به طور کامل خالی و بدون قطعات و اجزاست. جابجایی یک RPTV  کار ساده ای است ، در حالی که برخی از تلویزیون های تخت در واقع ممکن است در مقایسه با نمایشگرهای پروجکشن سنگین تر هم باشند!

از آنجا که در این نمایشگرها تصاویر توسط پروژکتور به نمایش در می ایند، قیمت سایز های بزرگ صفحه نمایش این تلویزیون ها تفاوت چندانی با سایزهای کوچکتر ندارد، و تا آنجا که از اخبار بازارهای جهانی اطلاع داریم تلویزیونهای پروجکشنی با کیفیت تصویر عالی و قیمت قابل قبول تا سایز ۸۲ اینچ نیز عرضه شده اند. در مقایسه، نمایشگر پلاسما یا LED  با چنین سایزی مسلما قیمتی نجومی خواهد داشت، و اغلب فروشندگان به دلیل نبود خریدار تمایلی به عرضه آنها در فروشگاه خود ندارند. با وجود همه کاستی ها، پروجکشن ها می توانند تجربه عالی تماشای تصاویر HD را برای خریداران سینمای خانگی که به قیمت بیش از هرچیز دیگری توجه دارند به ارمغان بیاورد.

تلویزیون های مجهز به فناوری سه بعدی (۳D)

با خلق آثار سینمایی بی نظیری همچون آواتار که امکان تماشای صحنه های فوق العاده اش برای تماشاگران به صورت سه بعدی فراهم شده بود، و تمایل روزافزون دیگر فیلم سازان به خلق آثار ۳D  ، هم اکنون بسیاری از سازندگان بزرگ تلویزیون های اچ دی از جمله سونی، سامسونگ و ال جی برای محصولات جدید خود پشتیبانی سخت افزاری از نمایش سه بعدی را در محصولات جدید گنجانده اند و به عنوان یک فاکتور مهم در تبلیغات خود از ان بهره می گیرند. تلویزیون های ۳D  و سخت افزار  موجود در آن پیچیده ، گیج کننده، و به طور بالقوه برای خریدار بسیار گران است. اما نگران نباشید! اگر پیگیر مقالات مجله گویا آی تی باشید تصمیم داریم در آینده ای نزدیک یک راهنمای جامع در مورد تلویزیون های اچ دی مجهز به فناوری سه بعدی و فاکتورهایی که در هنگام خرید یک دستگاه از این نوع تلویزیون ها باید مد نظر داشته باشید به شما ارائه کنیم.

پایان سخن

بسیاری از شما خوانندگان ممکن است از این نوشته گله کنید که چرا بالاخره هیچ جواب روشنی به پرسش: “کدام HDTV بهتر است؟” داده نشده. واقعیت آن است که هیچ پاسخ قطعی و منحصر به فردی برای این سوال وجود ندارد ، چرا که هر خریدار نیازهای منحصر به فرد خود را داراست. بازی خورهای عاشق بازی با کنسول های بازی رایانه ای ممکن است از ویژگی نرخ تجدید سریع و رنگ های روشن و زنده تلویزیون های لذت LED ببرند و علاقمندان به تماشای مسابقات ورزش و فیلم ها ممکن است از نسبت کنتراست بهتر و رنگ های گرمتر موجود در تلویزیون های پلاسما لذت برده و میل به خریداری این تلویزیون ها داشته باشند. برخی دیگر هم هنوز هم ممکن است بخواهند تجربه تلویزیون تئاتر مانند را با قرار دادن یک تلویزیون عظیم پروجکشن که قیمت کمی هم دارد در یک اتاق تاریک و بزرگ از نو خلق کنند. به هر حال تصمیم نهایی شما هر چه که باشد، مدتی زمان صرف فکر کردن در باره وضعیت و نیازهای خود کنید ، و این راهنما را هم از نظر دور ندارید چرا که می تواند کمک موثری به تصمیم گیری آگاهانه تر برای برآوردن نیازهای شما نماید.

در پایان نظرات و سوالات خود را در قسمت نظرات وارد کنید. با آغوش باز پذیرای نظرات شما دوستان عزیز هستیم!

منبع: Howtogeek

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
74 دیدگاه
 1. mehdi می‌گوید

  خواهش میکنم مطلب بالا رو تصحیح کنید و به کاربران اطلاعات غلط ندید.
  چیری به نام تلویزیون LED وجود ندارد.
  LED یک نوع Back light هست که در تلویزیون های LCD به کار می رود.
  اصطلاح تلویزیون LED متاسفانه از طرف شرکت های سودجو مثل سامسونگ و ای جی منتشر شد.
  شرکت سونی هم چندی پیش طی بیانیه ای این مطلب رو عنوان کرد که چیزی به نام تلویزیون LED در دنیا وجود ندارد. میتوانید به سایت سونی مراجعه کرده و مشاهده کنید تمامی تلویزیون های این شرکت با LCD نام گذاری شده اند.

  1. محمدرضا ارجمندی می‌گوید

   حرف شما در مورد اینکه چیزی به نام ال ای دی نداریم و بک لایت ال ای دی است کاملا درسته اما در نوشته هم توضیح داده شده که دو نوع بک لایت ال ای دی داریم و مکانیسم هر یک توضیح داده شده که با توجه به توضیحات کاملا معلوم بود و خواننده به طور معمول نباید گمراه بشه و به قول شما ما متهم به دادن اطلاعات غلط بشیم
   با این حال از اطلاعات مفیدی که در کامنت خود گذاشتید تا دیگه هیچ کس دچار اشتباه نشه ممنونم

  2. mehdi می‌گوید

   خواهش میکنم.
   بنده منظورم به قسمتی هست که عنوان شده : تلویزیون های LED
   این خودش خواننده رو به اشتباه می اندازه…
   دوستان باید بدونند که به کار رفتن تکنولوژی LED به هیچ وجه ضامنی برای بهبود کیفیت نیست !
   تنها چیزی که به طور مستقیم در کیفیت تصویر تاثیر داره پنل به کار رفته در LCD می باشد.

  3. هادی نیایی می‌گوید

   آسلام با ارجمندی مله نسبت دارید؟

  4. سيدآرمان حسيني می‌گوید

   با سلام.
   خیلی خوشحالم که خوانندگان گویا آتی به تمامی نکات و مسائل مربوط به وسایل دیجیتالی آشنایی دارند و با تکنولوژی روز آشنایی دارند.
   اگر دقت کنید در انتهای مطلب لینک منبع قرار داده شده است و این مطلب توسط دوست عزیزمان “محمد رضا ارجمندی ” ترجمه شده است ،‌شاید مقداری از متن توسط خودشان اضافه شده باشد ولی اصل و پایه این نوشته توسط سایت مربوطه نوشته شده است و ایشان فقط ترجمه را انجام داده اند .اما شاید خودشان با این موضوع مخالف باشند و نظر دیگری داشته باشند.

   در ضمن ، گفته شما تا حدودی صحیح است و شرکت ها برای اینکه تقریبا یک نوع جدید را معرفی کنند گونه LED را معرفی کرده اند ولی به جز Back light ، تغییرات جزئی دیگری در LED داده اند ولی خیلی اساسی نیست. در کل شرکت هایی مثل سامسونگ به جای اینکه نسل جدید به نام LED را معرفی کنند می توانستند پسوندی به LCD ها اضافه کنند تا اینکه کل مفهوم را عوض کنند

  5. ahmad می‌گوید

   با سلام خدمت آقا محمدرضا از راهنمایی شما ممنونم
   راستش من می خواستم تلوزیون بخرم و تو انتخاب اینکه lcd یا led یا چه مارکی بگیرم موندم پولم حدود یک میلیون تومانه به نظر شما سونی بگیرم یا الجی یا سامسو نگ راستی در مورد محصولات هان سن که می گن چینیه اطلاعات دارین منو راهنمایی کنین ممنون میشم

  6. MAHDI می‌گوید

   فقط سونی شک نکن.هم کیفیت تصویر وهم کیفیت صداش بهتره.من مدل EX520خریدم خیلی راضیم.البته الان مدلهای جدیدتری اومده.

  7. سارینا می‌گوید

   شما فقط دنبال سامسونگ بگرد چون سونی فقط قیمت بالا هاش تصویر دارند مثلا حدود ۳۰۰۰۰۰۰تومانی هاش اگه در این حدود پول داری سونی بخر اگه نداری بهن پیشنهاد میکنم نخر چون تصویر نداره

  8. SAEID می‌گوید

   با سلام کاملا ویژه خدمت آقا مهدی عزیز
   کاملا صمیمانه از شما مچکرم بخاطر این اصل مطلبی که ارایه کردین
   میخواستم بخاطر همین مسئله تلویزیون ال سی دی رو که فروشنده بعنوان ال ای دی بهم داده بود همین فردا پس ببرم امشب حدود دو سه ساعت دنبال تفاوت اینا بودم که فقط مطلب شما کاملا منو راهنمایی کرد بازم تشکر

 2. م می‌گوید

  سلام

 3. مصطفی می‌گوید

  سلام جناب ارجمندی

  از مطلب ( یا بهتر است بگویم تمامی مطالب ) ارسالی شما کمال تشکر را دارا می باشم.

  من می خواهم یک تلویزیون lcd خریداری نمایم، حال این سوال برایم مطرح شده است که کدام مدل بهتر است؟
  چرا در بعضی مدل ها با آنکه کارخانه و سایز یکسان است ، قیمت ها متفاوت هستند؟ برای مثال چه فرقی بین این دو مدل سامسونگ می باشد که یکی ۱۲۰۰ تومان و دیگری ۱۳۵۰ است؟ از کجا متوجه تفاوت این دو شوم؟ این اعداد و ارقام پسوند چه چیزی را می رساند؟
  سامسونگ B580
  سامسونگ B470

  شما بودی کدام را می خریدی و در نهایت بعنوان یک دوست پیشنهادت برای خرید ال سی دی چیست؟( حدا کثر ۱/۳ تومان)

  موفق و پیروز باشید

 4. عارف می‌گوید

  سلام
  از اطلاعات بسیار مفیدی که دادید متشکرم. پاینده و پیروز باشید

 5. اکبر می‌گوید

  با سلام.این نظرات راجع به اینکه ال ای دی وجود ندارد کاملا اشتباه است شما اگر سری به سایت شرکت شارپ بزنید خواهید دید که این شرکت اولین سری تلویزیون های ال ای دی کامل را تولید کرده آن هم با فناوری quatron

 6. رزا می‌گوید

  سلام ممنون از اطلاع رسانی موثرتان سوالی داشتم تصور میشود که تا ۴ ۵ ماه اینده با امدن سه بعدی قیمت ال ای دی افت شدیدی میکند درست است؟ با وجود تقاوت کم ال ای دی با ال سی دی دادن پول بیشتر برای ال ای دی ارزش دارد؟

  1. محمدرضا ارجمندی می‌گوید

   مسلما با متداول تر شدن هر تکنولوژی قیمت آن روندی نزولی را طی می کند و این مسئله را در مورد تمامی قطعات الکترونیک بازار درست خواهید یافت و فناوری LED نیز از این مسئله مستثنا نیست
   اما به عنوان یک خریدار همیشه به آخرین تکنولوژی ها بیشتر علاقه داشتم و به همین دلیل هم خرید تلویزیون های سه بعدی LED را پیشنهاد می کنم که البته همین فناوری با گذشت زمان ارزان تر شده و عده بیشتری از مردم توانایی خرید آن را دارند و همین زمان است که تکنولوژی های پیشرفته تری پا به عرصه حیات می گذارند

  2. بهنام می‌گوید

   با سلام وخدا قوت . من می خواهم یک تلویزیون lcd یا led بخرم نمی دانم کدام واز چه شرکتی بخرم لطفا هر چه زودتر مرا راهنمایی کنید .

 7. sadegh می‌گوید

  سلام میخواستم بدونم چه پسوندی در تلویزیون ال ای دی سونی از طریق فلش قابل اجراست
  ممنون

 8. amir می‌گوید

  faqat SONY

 9. نام شما... می‌گوید

  سلام .من تو پیدا کردن کانال های دیجیتال تلوزیون led سامسونگ مشکل دارم اگه ممکنه منو راهنمایی کنید ( لطفا اگه میدونستید برام بفرستید)

 10. اكبر علي نژاد می‌گوید

  سلام. از راهنماییهاتون تشکر می کنم.

  برای تنظیمات تغییر زبان در تلوزیون ال ای دی مختلف مشکل دارم. تنظیماتش فعال و اجرا نمیشه .
  اگه ممکنه راهنماییم کنید. باز هم تشکر…

 11. مريم می‌گوید

  با سلام و تشکر از وقتی که می گذارید .
  می خواستم بدانم کیفیت تصویر تلویزیون های سه بعدی چقدر به زاویه ی دید بستگی دارد ؟ کیفیت تصویر این تلویزیو ها بدون عینک چگونه است ؟ آیا می توان با خرید یک سینمای خانگی در کنار ال ای دی سه بعدی از تمام امکانات هر دو استفاده کرد ؟

 12. sjml می‌گوید

  سلام من میخواهم یک تلویزیون ۳۲ اینچ LED بخرم که هم دیجیتال باشد و از نظر کیفیت عالی لطفا” قیمت مدل و نام شرکتی که بهتر است را در صورت امکان ایمیل نمائید .

  با تشکر – SJML

  sjmlsjml@yahoo.com

 13. سهیلا می‌گوید

  سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون خیلی از سوالاتم حل شد فقط نفهمیدم تلوزیون های ال سی دس بهتر اند یا ال ای دی؟

 14. parvin می‌گوید

  با سلام
  یک تلویزیون سونی led اما دوبعدی به شماره ۴۰ex520است.
  سوالم این است در فلش با چه فرمتی می توان فیلم دید چون با هر فرمتی که روی فلش ریختم نتوانستم فیلم ببینم لطفا راهنمایی کنید

  با تشکر

 15. me می‌گوید

  سلام من شنیدم پلاسما ۶۰بار ریفرش میکنه در حالی که ۳۰ بار کافیه پس ۶۰بار به چه دردی میخوره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. میثم می‌گوید

   توی همین مطلب اشاره شده بود. این مزیت پلاسماست. امکان داره هر فریم چندین بار در ثانیه تکرار بشه و نتیجه ی این پردازش سریع و زیاد فریم ها، تصویر روان و فوق العاده نرم و مناسبه تصاویر اکشن و مسابقات ورزشیه.

 16. پرویز می‌گوید

  سلام
  خواهشا کمکم کنید من یک تلویزیون سونی مدل klv-32bx310 خریدم ولی فیلم ها را یا نشون نمیده یا کوچک(انگشتی) نشون میده چیکارکنم که تمام صحفه نشون بده؟
  لطفا کمکم کنید

 17. میثم می‌گوید

  واقعا مقاله خوبی بود و به من کمک کرد.وظیفه دونستم ازتون تشکر کنم.موفق باشین.

 18. النا می‌گوید

  ممنون از مقاله خوبتون
  ما از تلویزیون سونی ۴۰ اینچ استفاده میکردیم که متاسفانه سوخت
  کارشناسای مربوطه گفتن باید پنلش عوض بشه که حدود ۶۰۰۰۰۰ هزار تومن هزینه داره
  تصمیم گرفتیم به جای تعمیر یه تلویزیون بخریم
  الان هم تصمیم بر این شد تلویزیون پاناسونیک پلاسما ۳D با قیمت ۲۴۰۰۰۰۰ بخریم
  نظرتونو میخواستم بدونم
  ممنون از راهنمایی شما

 19. ali می‌گوید

  با سلام خدمت تمامی کسانی که این مطا لب را میخوانند
  من خودم کارمند شرکت سونم تو نظر سنجی از متشری انجام دادم بالای ۸۰درصد مردم از سونی راضی هستند حرف مردم این بود بعداز مدتی که از دستگاه مانندx استفاده میکنیم افت کیفیت دارد ولی تو سونی اینچنین نیست شما کیفیت سال اول با دوم هیچ فرقی ندارد

 20. nima می‌گوید

  با سلام
  میخواستم ببینم میشه فیلم ۳ بعدی رو بدون بلوری ۳ بعدی پخش کرد مثلا فیلم رو فلش زد بعد با تلویزیون ۳ بعدی دید؟

 21. مسعود می‌گوید

  با سلام
  از ارایه نظرات فنی شما در خصوص راهنمایی برای خرید تلویزیون با کیفیت و شرح آن در مقاله تان از شما سپاسگزارم ! … تازه های دیجیتال و آی تی را برایم ایمیل کنید سپاسگزارتر می شم .

 22. مهدی می‌گوید

  من امروز یک پلاسمای ال جی ۵۰ اینچ خریدم.الان که مطلبتونو خوندم یکمی دچار شک شدم آخه فکر می کردم پلاسما از ال ای دی بهتره.حالا به خریدم امید داشته باشم یا نه؟

 23. رامین می‌گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید از وب سایت خوبتون

  می خواستم تفاوت کیفیت ال ای دی و پلاسما رو با گذشت زمان بدونم
  بین دو برند سامسونگ ۷۷۷۰ و پاناسونیک viera vt
  سامسونگ ال ای دی و پاناسونیک پلاسماست هر دو سه بعدی,میگن پلاسما کیفیتشو از دست می ده یا ال ای دی
  برای مصرف خانگیه
  ممنون میشم راهنماییم کنید ایمیلم هم می نویسم در صورت امکان به هر طریق تونستین راهنماییم کنید
  http://www.milad_19283@yahoo.com

 24. علیرضا می‌گوید

  با عرض سلام وخسته نباشید
  من تجربه دیدن تصاویر از پلاسما رو نداشتم ولی از لحاظ خصوصیات تو سایت ها ازش تعریف میشه ولی عوام اونو نمی پسندند
  میخواستم پلامای ال جی مدلz5500 رو بگیرم تنها آیتمی که یه کم منو به شک انداخته کنتراست ۱به ۳۰۰۰۰۰۰شه
  لطفا یه راهنمایی کنید برای دیدن کاانال های اچ دی پلاسما بهتره یا ال ای دی؟

 25. یاسا می‌گوید

  با سلام و تشکر از وب خوبت هم شهری 🙂
  داشتم در مورد dD5500 سامسونگ(۴۶اینچ) تحقیق میکردم که ببینم چه ویژگی هایی داره؟
  یکی از مغازه ارا دمیگفت توی شهری که سیگنال های دیجیتال باشه دیگه نیازی به مبدل آنالوگ به دیجیتال نیست و بدون آنتن کانال های دیجیتال رو نشون میده اما توی یکی از سایت ها نوسته که این مدل اصلا گیرنده دیجیتالی نداره!!!
  خب اگه اینطوره فرق بین این مدل و مدل D5000 چی هستش؟؟؟
  در آخر هم میخوام بدونم انتخابم خوب هست واسه خریدش؟
  مرسی کاکو….

 26. اژدر عقیقی می‌گوید

  بیانات شما برای بنده که تعمیرکار هستم و نمیندگی چند شرکت را دارم خیلی مفید بود ممنون هستم

 27. مهدي می‌گوید

  با سلام ممکنه منو راهنمایی کنید که چه فرمتهایی ( فیلم ) توسط ورودی USB در ال سی دی های پاناسونیک قابل مشاهده است ؟ مدل TH-P42U30
  با تشکر

 28. مليحه می‌گوید

  قصد خرید یک ال ای دی سامسونگ را دارم حدودا تا یک میلیون و دویست لطفا راهنمایی بفرمائید این بهتر است تا ال سی این شرکت

 29. ساسان می‌گوید

  درود بر شما.میخواهم یک تلویزیون ال ای دی برای خانوده ام بخرم. با قیمتی در حدود ۱ونیم تا ۲ میلیون تومان.چی بخرم با چه برندی خوب و مناسبه؟
  ممنون میشم جواب منو برام هرچه زودتر ایمیل کنید

 30. حسین احمدی می‌گوید

  با سلام ؛در خصوص خرید تاویزیون بنده را راهنمایی فرمائید بین تلویزیون پلاسما -lled یاlcd -چون هرکدام مزایا و معایبی دارند با تشکر

 31. کوروش می‌گوید

  سلام به شما همشهری عزیز
  کوروش هستم از شیراز معالی اباد.
  من میخواستم بدونم بین این دو محصول کدام یکی بهتره البته سامسونگ ۱اینچ کمتره ولی درکل خودم ال جی رو بیشتر می پسندم . ممنون از اطلاعات بسیار عالی و جامع .کاکو
  LG LED 3D 47LX9500
  Samsung LED 46D7770

 32. مهدی می‌گوید

  سلام یه لطفی کنید منو راهنمایی کنید من یه تلویزیون ال سی دی ۴۰ دارم منو انگلیسی هست نمیتونم بهاش کار کنم فقط میخوام تنظیمات فلش که میخوره را بهم بگید چون فلش که بهش میزنم نمتونم باهاش کار کنم تنطیماتش هم انگلیسی هست …مرسی از لطفتون

 33. سعید می‌گوید

  به نظر شما چه led ای خوبه؟
  samsung sony panasonic lg یا مارک های متفرقه؟
  لطفا خیلی سریع پاسخ دهید چون قصد خرید داریم

 34. صالحی از تبریز می‌گوید

  با سلام من میخواستم تلویزیون شارپ۴۶۳d اینچشو بخرم ولی با توصیفهائی که از پلاسما کردین حالا دو دلم با اینکه شارپ قیمتش بیشتر از ۲ برابر پلاسمای سامسونگ میباشددر ضمن من بخاطر بازی نمیخوام بلکه بخاطر کیفیت تصویرش در فیلمو مناظر طبیعتش میخوام خواهشمندم راهنمائیم کنید ممنون میشم

 35. سلینا می‌گوید

  سلام.و با تشکر از شما.ما ال سی دی سونی داریم.تصمیم گرفتیم ال ای دی ۳ بعدی بگیریم.ممکنه لطف کنید و مدل های خوبی که تو بازار هست رو معرفی کنید؟می گن سونی های جدید خوب نیستن و سامسونگ بهتره.اگر ممکنه لطف کنید و سریع پاسخ بدید.با سپاس.

 36. ناصر می‌گوید

  سلام. نمی دونم ال سی دی بگیرم یا ال ای دی؟تفاوتای اساسیش چیه؟چه مارکی بگیرم؟
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنین!

  1. سارینا می‌گوید

   عزیزم به نظر من ال ای دی بهتر است چون من تحقیقات زیادی را در باره این موضوع انجام دادم

 37. سارینا می‌گوید

  سلام من می خوام یک LED 3Dبگیرم تنها سوالی که داشتم اینه که برای پخش شدن سه بعدیش باید دستگاه خاصی بخریم یانه متلا شبکه های تلوزیونی را بدون هیچ دستگاهی سه بعدی نشان میدهد ممنون میشم اگه راهنماییم کنین

  1. پدرام می‌گوید

   سارینا جان شما که تحقیق کردی باید بگم اون برنامه ای که پخش میش باید سیستم ۳Dباشه نه اینکه بزنی شبکه۳ فوتبالو ۳Dببینی عزیزم

 38. پدرام می‌گوید

  بیخیال شین ببینین اصلا چیزی تو بازار هس که حالا ال سی دی….ال ای دی …..یا پلاسما بودنش فرق کنه

 39. پدرام می‌گوید

  سارینا جان شما که تحقیق کردی باید بگم اون برنامه ای که پخش میش باید سیستم ۳Dباشه نه اینکه بزنی شبکه۳ فوتبالو ۳Dببینی عزیزم

 40. saeed می‌گوید

  سلام
  من یک تحقیق کوچکی در مورد پلاسما انجام دادم معایبش خیلی زیاده مثلا در مکان های پرنور به درد نمی خوره و مصرف انرژیش بالاست و ….

  http://www.svba.ir/plasma

 41. موعود می‌گوید

  ممنونم عالی بود دوست خوبم

 42. سلام می‌گوید

  سلام من میخوام یه ال سی دی ۳۷ یا ۴۲ بگیرم پولمم در حد ۱۶۰۰تا ۱۸۰۰است میشه خواهرانه منو راهنمایی کنید تا یه جنس خوب بگیرم من شاغلم با شرایط سخته خونودگی کلی زحمت کشیدم تا این پولو برای تلوزیون پس انداز کردم نمیخوام پولم هدر بره منو راهنمایی کنید

 43. ئاگرین می‌گوید

  سلام .آقا جون ما پول زیاد نداریم .تلویزیون قدیمی مونم دیگه خراب شده واسه همین مجبوریم از این گرونا بخریم .می خوایم یه چیزی بگیریم دیگه خراب نشه چون پووووووووووووووووووول نداریم .اینم از شکم گرفتیم میدیم تلوزیون .میشه رک و راست بگید چه مارکی بگیریم.لطف میکنید خیلی زیاد

 44. hojjat می‌گوید

  با عرض سلام خدمت دوستان عزیز .لطفا هرکس میتونه منو صریح و روشن راهنمای کنه .لطف کنه جوابمو بده من حدود سه تومن پول با هزار بدبختی جور کردم میخواستم تلویزیون پاناسونیک بخرم تو بازار تلویزیونی بنام neo plasma اومده چون به صدق گفتار فروشنده ها اطمینان ندارم گفتم از شما دوستان عزیز کمک بگیرم که ال ای دی بگیرم یا نیو پلاسما که خیلی تبلیغ میکرد فروشندش

 45. سایت تاپ ناب می‌گوید

  باتشکر از شما توضیحات خیلی خوبی بود ولی در کلبه نظرم پلاسما از همه بهتره

 46. lmilad می‌گوید

  با سلام
  من میخواهم تلویزیون پلاسما بگیرم چه مارکی و چه مدلی رو پیشنهاد می کنید حدود قیمت ۲٫۵ میلیون به پایین

 47. panasonic.ir می‌گوید

  سلام..مقاله ال سی دی با پلاسما رو هم ببینید

  http://www.panasonic.ir/guide-to-buying-a-tv-lcd-or-plasma-which-one-is-best-for-you/

 48. نازنین می‌گوید

  به نظر من اصلا خوب نیست ماقیمت را خواستیم نه این همه توضیع اضافه فرع راگرفتید واصل راول کردید

 49. حبیب 15 بهمن ساعت 21:00 می‌گوید

  سلام به نظر شما تلویزین TCLدر برابر برند های دیگر حرفی گفتن دارد با توجه به گفته های کارخانه مونتاژ کننده و قیمت مناسب آن.خواهشمند است در صورت امکان پاسخ را برایم ایمیل کنید.باتشکر

 50. امید می‌گوید

  باسلام آل ای دی های که ازبانه بخریم دیجتالش ون باایران فعال هستند

 51. الی می‌گوید

  سلام خسته نباشید.میشه لطف کنید بهم بگین کدوم یک ضررکمتری واسه چشم داره.ال ای دی یا ال سی دی؟

  1. عباس. می‌گوید

   سلام تا چهار ماه اول که سامسونگ خریدم از یک ربع به بعد چشم قدرتشو خسته میکنه تا یک ساعت تا دو ساعت کلا خسته میشه چشم و اطرافیانم همینطور بودن چشمشونو ماساژ میدادن دوباره نگاه میکردن .نور شدید هیچ به فاصله ربطی نداره بعد هشت ماه که روزی بالای ۶ ساعت روشن باشه میزان نور دهی که به توسط شماره هست توی منوی مخفی تغییر میکنه و نور پایین میاره برای عمر پانل و تت اون موقع کیفیت تصویر هم پایین میاد و نرمال میشه چشم اذیت نمیکنه به بعد

  2. عباس. می‌گوید

   جوابم بر روی ال ای دی هستش

 52. عباس. می‌گوید

  از این مدلها زود درست کنن برای ۳۲ اینچ و ۴۰ ۵۵ برای خرید فروشگاها که مردم بخرن .در ضمن تلویزیون ال ای دی تا ۱۶ میلیون سایز ۶۰ اینچ یا ۵۵ اینچ فرقی نمیکنه نخرید اگه حساس روی کیفیت هستید گول کیفیت اولش که توی فروشگاه هست نخورید.یک ال سی دی بهتر نشون میده تا ال ای دی .الان بجای لامپ پشت بجای ال ای ای دی لیزر هم گذاشتن که میگن لیزر تی وی کیفیت ببرن بالا اونم من از فیلمها دلنلود کردم بازم تصویرش جالب نیست .مثلا بخواین بازی کنید ایکس باکس سر گیجه میگیرین و محیط اصلا دقیق نیست و سرعت بازی خوب متوجه نمیشید.من خودم کلی کار روی تلویزیون انجام دادم باز کردم سیم فلاتش طبق فیلم خارجی پایه هاش چسب زدم و کمی بتونم همین تصویر معمولی بهتر ببینم .چندین کار هم توی منوی مخفی که گفتن اگه اشتباهی دست بزنی تلویزیون میسوزه ولی چون متنفر بودم بازم گفتن فدای سرم که میسوزه حالم بهم میخوره از ال ای دی چه سونی چه ال جی چه دوو شارپ سامسونگ .ولی کمی سامسونگ بهتره اما ال ای دی بدرد نمیخوره و در حد نمره از ۱۰۰ برای استفاده از تصویر من ۸ میدم و اگه ادم معمولی باشید بخواین نگاه کنید برای شما میتونه بالای ۴۰ ارزش داشته باشه

 53. عباس. می‌گوید

  پلاسما که دنبالش نبودم تو بازار و چند مدل سامسونگ و با یکی اسم ایرانی دیدم تصویرش در حد بازی اتاری ولی فیلم دی وی دی بزار کیفیت میشه این.حالا مدل بالاتر که تعریف میکنن پاناسونیک که حتی مقام هم اورده تو تصویر ندیدم تصویرشو اما مصرف پلاسما نزدیک هزار واته کاملا برق میکشه ازاد و خرابیهاش که من تحقیق نکردم شنیدم میگن زیاده و تصویر تاریک .هرتز تصویرشم هیچ بدرد نمیخوره انگار هرتز گذاشتن که تصویر مرده ای بده هیجان تصویر از بین بردن هر چی بیشتر میشه هرتزها

 54. عباس. می‌گوید

  سه بعدی ال ای دی نسبت به دو بعدی تصویر سیاه تری دارن البته اگه بتونید زود تشخیص بدید برای من راحت بود و وای فای دار دو بعدی نسبت به بدون وای فای دار باز هم از تصویر پانل تصویر سیاه تر بود و من مجبور شدم بدون وای فای دار بگیرم به مدل قبلش برگردم که باز گفتن میتونی از دانگل استفاده کنی یو اس بی قیمت صد هزار تومن و باز وای فای داشته باشی و تا الان هیچ امکانش بدردم نخورد فقط کمی فیلم از یو اس بی میزارم نگاه میکنم تصویرش که گفتم خوب نیست برم وب گردی برای خوندن نوشته ها تا دانگل بخرم .فقط از یه چیزیش خوشم اومد که کاربردی نداره اونم نگاه میکنم به قسمت مدار چاپی پیشرفته رم سی پی یو این چیزاش

 55. عباس. می‌گوید

  فقط ال سی دی که میشناسید بخرید که تو بازار باشه چون همه تولیدشون داره کم کم متوقف میشه .مثلا یک ال سی دی ۳۲ سامسونگ با کنتراست بالا که الان متوقف شده و قیمتش اون موقع هشتصد هزار تومن بود از یک ال ای دی ال جی ۵ میلیونی ده برابر بهتره مخصوصا توی بازی با کنسول ایکس باکس .من ارزوم بود یکی اینطوری تو اینترنت توضیح میداد تا من اینقدر فشار رو من نباشه تا عیب ها پیدا کنم بتونم به چیزای دیگه فکر کنم راحتر خرید کنم

 56. امير می‌گوید

  سلام
  بنده از تلویزیون جدیدم یکی دو ماه پیش به راحتی میتونستم ویدئوها رو از سایت آپارات تماشا کنم ولی الان فقط صدا میاد و تصویر نمیاد . به نظرتون مشکل از چیه؟
  لطفا اگه کسی از دوستان اطلاعاتی داره به من کمک کنه.
  ممنونم

 57. طالب می‌گوید

  متأسفانه حرفایی که میزنید واقعیت تلخه

  آیا میدونستید همین کره ای های چشم بادومی یه زمانی برای کار کردن تو شرکت های ایرانی به اینجا میومدن

  یه سر بزنید به خیابان ۲۱ متری جی پشت بانک ملی استاد معین، کارخانه تلویزیون شهاب

  هنوز خوابگاهشون اونجا دست نخورده مونده

  پس عزیزان من اگه واقعاً تخصصی دارید فارغ از بحثهای حاشیه ای برای آبادانی ایران عزیزمون بکوشید.

  1. وهاب می‌گوید

   عزیز اونا تلاش میکنن و البته موقعیت پیشرفت و بستر ایجاد میکنن

 58. وهاب می‌گوید

  سلام – الان در ۲۰۱۶ ال جی بزرگترین سازنده ی تی وی در جهان شده (ویکی پدیا) – ولی بنده خودم سونی رو از همه سر تر می دونم (البته در ایران اجناسی غیر قابل اعتماد نیز پیدا میشن – مثلا یه سری سامسونگ دیدم واقعا افتضاح بودن ولی مطمئنم کار سامسونگ نبوده چون اکثر تفاوت ها رو بسختی میشه در بین این برند ها تشخیص داد و فقط بنچ مارک های کامپیوتری مبنای این تفاوت ها میشن – احتمالا بک لایت های تقلبی زیادی در بازار وجود داره. (این نظر = بخشی نظر شخصی و بعضی طبق آمار منتشر شده می باشد).

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با توجه به اینکه فناوری های نمایش تصاویر تلویزیونی سریع تر از همیشه در حال پیشرفت و تغییر هستند، تلویزیون هایی که تصاویر را به صورت «با کیفیت» (High-Definition یا اچ دی) نمایش