متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

ابررایانه واتسون کمپانی آی‌بی‌ام در مسابقه تلوزیونی Jeopardy به رقابت می پردازد

12345 (بدون نظر)
Loading...
174

یک مسابقه تلوزیونی با دو برنده جایزه، یک میزبان مشهور، و یک ابررایانه به عنوان حریف. Jeopardy چیست؟ این واقعا درست است. Jeopardy در ماه آینده یک سری از قسمتهای برنامه­هایش را با فقط دو رقیب انسانی، و یک انسان میزبان روی آنتن خواهد برد. برد راتر، الکس تربک و کن جنینگز یک میزبان یک رقیب غیرمعمول در جمع خود خواهند داشت: یک ابررایانه ساخت آی­بی­ام به نام واتسون. جنینگز و راتر دو تا از موفقترین شرکت­کنندگان در مسابقات Jeopardy هستند، در حالی که واتسون در واقع تا پیش از این هرگز در یک بازی که روی آنتن برود بازی نکرده است. این ماشین چگونه کار خواهد کرد؟ آیا شکست خواهد خورد؟ یا مانند ابررایانه­هایی که بر قهرمانان شطرنج جهان فائق آمده­اند بر انسانها غلبه خواهد کرد؟

اظهارنظر در اینباره قطعا کار دشواریست، ولی آی­بی­ام مدتیست برای ارتقا و تکامل واتسون تلاش کرده است. این ماشین برنامه­ریزی بسیار پیشرفته­ای دارد، و توانایی درک صحبت انگلیسی و همچنین پاسخ دادن به انگلیسی را داراست. واتسون در یک مرحله آزمایشی در ماه جاری واقعا بر دو قهرمان قبلی برتری یافت. البته این بدان معنی نیست که وقتی در مراحل بعدی و در نمایش واقعی تلوزیونی با سوالات سختتری مواجه شود دچار لغزش نخواهد شد، ولی چنین وضعیتی در این مقطع برای واتسون نشانه خوبی محسوب می­شود. این کامپیوتر احتمالا قدرت رقابت بسیار بالایی خواهد داشت؛ سیستم کامپیوتری که آی­بی­ام طراحی کرده است دارای الگوریتمهای پیچیده ایست، و توانایی استثنایی در درک زمان وارد عمل شدن و چالاکی در این زمان دارد.

آیا ظهور واتسون به این معناست که کامپیوترهای بیشتری در آینده با انسانها به رقابت خواهند پرداخت؟ ما تردیدهایی در این زمینه داریم، ولی در اینکه این مسابقه در چهاردهم فوریه آغاز خواهد شد تردید نداریم. همچنین، جایزه نقدی مهمی نیز در نظر گرفته شده است، ولی اختصاص سهم عمده­ای از این پاداش به امور خیریه سبب می­شود تا اینکه چه کسی برنده خواهد شد مساله­ای اساسی نباشد. جایزه بزرگ این مسابقه ۱ میلیون دلار خواهد بود، نفر دوم ۳۰۰ هزار دلار و نفر سوم ۲۰۰ هزار دلار دریافت خواهند نمود. راتر و جنینگز ۵۰ درصد از مبلغی که برنده شوند را به امور خیریه اختصاص خواهند داد، و آی­بی­ام ۱۰۰ درصد جایزه­اش را به این امور اهدا خواهد نمود.

مسابقه تلوزیونی Jeopardy! و کمپانی آی­بی­ام اعلام کردند که جوایز مسابقه واتسون به امور خیریه اختصاص خواهد یافت

“یورک­تاون هایتس”، نیویورک – ۱۳ ژانویه ۲۰۱۱: امروز در یک کنفرانس خبری، برنامه Jeopardy! و کمپانی IBM (در بورس نیویورک:IBM) برگزاری برنامه غیرانتفاعی مسابقه بین برترین قهرمانان برنامه Jeopardy! – برد راتر و کن جنینگز – و سیستم کامپیوتری واتسون ساخت آی­بی­ام را اعلام نمودند.

نخستین مسابقه رقابت بین انسان و ماشین در برنامه Jeopardy! در روزهای ۱۴، ۱۵ و ۱۶ فوریه ۲۰۱۱ روی آنتن خواهد رفت که دو مسابقه در سه روز متوالی پخش خواهند شد. جایزه بزرگ این مسابقه ۱ میلیون دلار خواهد بود، نفر دوم ۳۰۰ هزار و نفر سوم ۲۰۰ هزار دلار دریافت خواهند کرد. راتر و جنینگز ۵۰ درصد مبلغی که برنده شوند را خرج امور نیکوکارانه خواهند کرد و آی­بی­ام ۱۰۰ درصد جایزه­اش را برای امور خیریه خواهد پرداخت.

میزبان و رقبا در برنامه Jeopardy!

میزبان و رقبا در برنامه Jeopardy – (از چپ به راست) برد راتر، الکس تربک، کن جنینگز

آی­بی­ام کل مبلغی که برنده شود را در امور خیریه زیر صرف خواهد کرد:

* ورد ویژن: یک سازمان بین­المللی امور بشردوستانه است که در سراسر جهان برای کمک به کودکان، خانواده­ها و جوامعشان فعالیت می­کند تا با رفع علل فقر و بی­عدالتی به طور کامل به اهداف خود نائل آید. ورد ویژن از طریق توسعه جامعه، امدادرسانی به مصیبت­دیدگان و انجام امور حمایتی در حدود ۱۰۰ کشور برای دستیابی به این هدف تلاش می­کند. جوامع در همکاری با ورد ویژن به دانش و منابع لازم برای بهبود تندرستی کودکان و غلبه بر فقر دسترسی می­یابند. ورد ویژن برای آمادگی و عکس­العمل در برابر بلایا به شناسایی مناطق در معرض خطر می­پردازد، منابع و نیروهای لازم را به طور مقدماتی در مناطق پرخطر مستقر می­نماید، و برای کمک به آنان برای حفاظت از خودشان پیش از عملیات اضطراری بعدی ظرفیت و چالاکی لازم را در جوامع به وجود می­آورد. کار حمایتی ورد ویژن شامل دخالت دادن نهادها و عموم افراد برای شناسایی مشکلات جهانی که بر فقر می­افزاید می­باشد، و همچنین به تقویت جوامع برای امدادرسانی به خودشان کمک می­کند. برای کسب اطلاعات بیشتر به وبسایت www.worldvision.org مراجعه نمایید.

منبع: hothardware

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

يك مسابقه تلوزيوني با دو برنده جايزه، يك ميزبان مشهور، و يك ابررايانه به عنوان حريف. Jeopardy چيست؟ اين واقعا درست است. Jeopardy در ماه آينده يك سري از قسمتهاي برنامه هايش