جدا کردن آهنگ ها از دیسک های Audio

  • 1389/11/3
  • سپهر خيري
  • 0

زمانی بود که برای جدا کردن آهنگ از دیسک های صوتی باید زمان زیادی صرف میشد یا با پیغام خطاهای مختلفی سر و کله میزدیم . اما این روزها ، با وجود برنامه هایی مانند iTunes ، با یک کلیک میتوانید این کار را انجام دهید . جداسازی آهنگ از دیسک های صوتی بسیار ساده و سریع شده و به اندازه کافی قابل انعطاف است که شما میتوانید از آرشیو های آهنگ های خود به سادگی هرچه تمام تر نسخه پشتیبان تهیه کنید و از آنها مراقبت کنید .

گرچه ، با استفاده از نرم افزار Exact Audio Copy شما میتوانید موزیک های خود را با کیفیت بسیار بالاتر جدا و آرشیو کنید. Exact Audio Copy یک نرم افزار با قابلیت انتخاب موزیک است که برنامه مورد علاقه ی همه ی طرفداران موزیک در دنیای دیجیتال است . این نرم افزار با ارائه ابزاراتی که کاربران موقع جدا سازی آهنگ از دیسک های صوتی ، توانسته این محبوبیت را کسب کند .

همچنین کاهش پیغام های خطاها و عرضه ی کامل کنترل بر روی همه ی فایل های MP3 شما باعث شده که این نرم افزار مدیریت بسیار بالایی داشته باشد . و همچنین دریافت فایل نصبی Exact Audio Copy مقداری پیچیده تر از iTunes است . ما در این رابطه و فرآیند ها با شما صحبت خواهیم کرد و به شما نشان خواهیم داد که جدا کردن آهنگ از دیسک های صوتی با کیفیت بالا کار آنقدر سختی هم نیست .

گام اول : نصب کردن Lame

قبل از اینکه نرم افزار Exact Audio Copy را نصب کنیم ، ابتدا باید نرم افزار Lame را نصب کنیم . کلمه ی LAME مخفف واژه ی Lame Ain’t an MP3 Encoder است که در واقع یک رمزگزار فایل های MP3 است . این نرم افزار ، به کاربران Exact Audio Copy اجازه میدهد که فایل های خام با پسوند .wav از دیسک های صوتی جدا کرده و آنها را به فایل های MP3 با کیفیت پخش بالاتر نسبت به wav تبدیل میکند .

صفحه اصلی نرم افزار Lame اطلاعاتی در مورد رمزگزاری و پیشنهادات خود را نمایش میدهد . اما شما میتوانید کد های قبل از اجرای LAME را در سایت RareWares پیدا کنید . اگر شما فایل های فشرده باینری را از RareWares دانلود کنید ، هیچ نیازی به نصب نرم افزار وجود ندارد .

شما فقط فایل ها را از حالت فشرده که شامل فایل LAME.exe است به یک پوشه دیگر خارج میکنید و به بقیه مراحل ادامه میدهید. ما توصیه میکنیم که آنها را در پوشه اصلی Program Files قرار دهید چون اکثر برنامه های کاربردی در این پوشه نصب میشوند .

گام دوم : نصب و تنظیم Exact Audio Copy

در ادامه ، شما باید سایت Exact Audio Copy را بازدید کنید و آخرین نسخه از این نرم افزار را از سایت دانلود کنید . فایل اجرایی را ، اجرا کنید و هرجا که تمایل دارید میتوانید نصب کنید . در موقع نصب به این مسئله دقت کنید که Exact Audio Copy سعی میکند که یک دکمه از سایت eBay بر روی سیستم شما قرار دهد ، تا زمانی که شما تیک جعبه را بر ندارید ، امکانات این سایت بر روی سیستم شما نصب نخواهد شد.

برای دانلود به این لینک مراجعه کنید:

http://www.exactaudiocopy.de/en/index.php/resources/download/

زمانی که نصاب برنامه ، نصب برنامه را به پایان رساند ، Exact Audio Copy اجرا میشود و تنظیمات از پیش تعریف شده شروع به کار خواهندکرد . در این قسمت ، به درایوی که شما میخواهید فایل های جدا شده از دیسک های صوتی را قرار دهید اشاره میشود ؛ و تاکید کنید که شما درایو صحیح را انتخاب کردید یا درایو مد نظر برای جدا کردن موزیک از دیسک های صوتی را انتخاب کنید .

زمانی که تنظیمات از پیش تعریف شده از شما میپرسد که میخواهید بر روی سرعت یا دقت جداسازی موزیک ها تمرکز کنید ، گزینه ی ripping accuracy یا همان دقت جداسازی را انتخاب کنید .

در این موقع ، نرم افزار یک تست بر روی درایو CD شما اجرا میکند . از شما پرسیده میشود که یک دیسک صوتی تمیز درون درایو خود قرار دهید ، پس یک دیسک که خراشیدگی ندارد را از کلکسیون خود انتخاب کنید ، در درایو خود قرار دهید و بر روی گزینه Next کلیک کنید .

اگر هیچ مشکلی با درایو CD شما به وجود نیاید ، شما قادر خواهید بود که بر روی چند صفحه نصب دیگر کلیک کنید ، تا زمانی که از شما پرسیده شود که چطور فشرده سازی را میخواهید استفاده کنید . در این قسمت گزینه ی Mp3 را انتخاب کنید . در قسمت بعدی به شما گفته میشود که شما یک رمزگزار Mp3 نیاز خواهید داشت که شما از سایت مربوط دانلود کرده اید پس زمانی که Exact Audio Copy برای جستجو شروع به کار میکند به پوشه ای که فایل LAME.exe را قرار دادید بروید .

در این قسمت ، شما باید آدرس Email خود را وارد کنید تا بتوانید به پایگاه های اطلاعاتی Freedb در ID3 دسترسی داشته باشید و بتوانید از آنها استفاده کنید . قسمت تنظیمات را با انتخاب یک نام برای کلکسیون فایل های صوتی خود تکمیل کنید . زمانی که صفحه مورد نظر را مشاهده کردید ، در قسمت اجرا نرم افزار Exact Audio Copy گزینه ی Expert Mode را انتخاب کنید تا از حالت فعلی برنامه به حالت پیشرفته نرم افزار منتقل شوید .

حالا که همه ی تنظیمات را انجام داده ایم ، هنوز فقط چند تنظیمات کوچک باقی مانده است که باید برای اکثر Exact Audio Copy آنها را تغییر بدهیم . ابتدا به مسیر EAC > Drive Options بروید ، پیغام خطای مشاهده شده را نادیده بگیرید .

حالا یک دیسک صوتی خش دار در درایو CD خود قرار دهید و دکمه ی Examine C2 را فشار دهید . اگر Exact Audio Copy به شما پیغام داد درایو شما شامل اطلاعات غلط است ، تیک کنار گزینه ی “Drive is capable of retrieving C2 error information.” را بزنید . با این کار سرعت جدا سازی آهنگ های شما به طرز قابل محسوسی افزایش می یابد .

در قسمت بعدی ، ما میزان پردازش هر بیت فایل های Mp3 را تنظیم میکنیم . پس به مسیر  EAC > Compression Options بروید . نرم افزار LANE میتواند فایل های Mp3 شما را در همه نوع کیفیت های مختلف رمزگزاری کند . با بالا رفتن کیفیت فایل های صوتی ، میزان حجم اشغالی این فایل ها نیز بیشتر میشود . اما ما در سال 2003 زندگی نمیکنیم .

میزان فضای مصرفی ارزان است و همه میتوانند فضای مورد نیاز خود را با قیمت پایین تهیه کنند . پس ما در نرم افزار Exact Audio Copy تنظیمات را بر روی LAME V0 قرار میدهیم ، بالاترین کیفیت ممکن در دنیای موسیقی !

برای این کار ، قسمت با نام Additional command-line options را به مقدار زیر تغییر دهید :

%l-V 5%l%h-V 0%h –vbr-new %s %d

توجه داشته باشید عدد وارد شده در وسط از a2 تا a0 است . با این دستور خط تنظیمات ، تا زمانی که گزینه ی High quality انتخاب شده باشد ، نرم افزار LAME از تنظیمات V0 استفاده میکند ، بی توجه به اینکه مقدار Bitrate در منو کرکره ای چقدر است.

برای اتوماتیک کردن جدا سازی آهنگ ها ، این تغییرات را انجام دهید :

در تب General ، گزینه ی On unknown CDs را تیک دار کنید و بر روی دکمه ی کنار Automatically access online freedb database کلیک کنید . همچنین گزینه ی Eject CD after extraction finished را برای افزایش سرعت جداسازی آهنگ بین چند دیسک تیک بزنید .

در تب Directories ، بر روی گزینه ی Use this directory کلیک کنید و یک پوشه را برای فایل های جدید Mp3 رمزگزاری شده ایجاد کنید .

گام سوم : جدا سازی آهنگ از یک دیسک

و در پایان ، وقت آن است که شما یک آهنگ را از دیسک صوتی بر روی هارد کامپیوتر شخصی خود کپی کنید . یک دیسک صوتی درون درایو قرار دهید و Exact Audio Copy لیست آهنگ های داخل دیسک مربوطه را نمایش میدهد . اگر شما گزینه ی Automatically access online freedb database را به عنوان پیش فرض انتخاب کرده باشید ، Exact Audio Copy میبایست به صورت اتوماتیک اسم ها و مشخصات اضافه شده در دیسک صوتی را نمایش دهد . برای اطمینان بیشتر همه ی اطلاعات نمایش داده شده را چک کنید .

بر روی Action کلیک کرده و زیر شاخه ی Test & Copy Selected Tracks را انتخاب کنید و سپس گزینه ی Compressed را انتخاب کنید تا مراحل پردازش شروع شود . از اینجا به بعد ، دیگر نیاز به انجام کاری نیست . فقط به نرم افزار Exact Audio Copy زمان بدهید تا مراحل خود را طی کند و درخواست شما را انجام دهد .

این عملیات بیشتر از زمان قابل ملاحظه ای طول میکشد تا فایل های Mp3 با نرم افزار Exact Audio Copy نسبت به iTunes ساخته شوند . اما فایل های Mp3 ساخته شده توسط این نرم افزار را نمیتوانید به سادگی به دست آورید چون هم مراحل سخت تری دارد و هم زمان بیشتری لازم دارد.

برای دانلود و اطلاعات زیر این سایت ها سر بزنید:

http://lame.sourceforge.net/

http://www.rarewares.org/index.php

http://www.exactaudiocopy.de/

این بود مقاله جدا کردن آهنگ از دیسک های Audio که در مورد نرم افزار Exact Audio Copy هم توضیح دادیم ، حال اگر شما هم نرم افزار های بهتری را میشناسید میتوانید در قسمت نظرات معرفی کنید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *