ایجاد یک پشت زمینه موجی

  • 1390/3/8
  • مهرداد شکری نسب
  • 4

سلام
آموزش امروز من ، تلاش برای ایجاد یک پشت زمینه موجی و زیبا است که در اون با چندین و چند ابزار از منوی اسمشو نیار (!) آشنا میشیم و در پایان هم با کمی فضولی طرح رو زیباتر می کنیم .
سعی کنید مراحل رو یک به یک ادامه بدید و در تنظیمات ، دقیقا مانند عکس های ارائه شده عمل کنید.

1. یک صفحه 400 * 400 پیکسل یا 800 * 800 یا … ( مربع باشد ) ایجاد نمایید. اگر هنوز با این مسئله آشنایی ندارید به آموزش های قبلی مراجعه فرمایید هرچند که عکس آن را آماده کرده ام )

Width : 800px
Height: 800px
Resolution: 72
Color Mode : RGB
Background Content : White

2. با استفاده از ابزار Shape ، گزینه Custom shape tool را انتخاب کنید .


3. حال از منوی بالا ، زیر منو های اصلی ، به دنبال کلید Path بگردید و آن را فعال کنید. ( مانند عکس زیر ). سپس به دنبال Shape زیر بگردید. اگر آن را پیدا نکردید گزینه All را فعال کنید تا همه Shape ها نمایان شوند. سپس آن را پیدا کنید.


4. حال با نگه داشتن کلید Shift روی کیبورد ، سعی کنید Shape را در صفحه رسم کنید. تلاش بر اینکه آن را در وسط صفحه قرار دهید در طرح پایانی تاثیر بسزایی خواهد داشت.

5. حال باید منوی Path را فعال کنید. پس در منوی Window گزینه Path را به گونه انتخاب کنید که تیک کنار آن فعال شود.

6. حال روی Work Path کلیک راست کرده و Make Selection را کلیک نمایید.

7. در صفحه باز شده بدون اعمال هیچ تغییری کلید Ok را فشار دهید. ( توضیحات ارائه شده در این صفحه جدید ، در آموزش های بعدی به طور مفصل توضیح داده خواهد شد )

8. حال با استفاده از ترکیب CTRL + SHIFT + N تلاش کنید تا یک لایه جدید بسازید. ( در آموزش قبلی نحوه چگونگی ایجاد لایه از روش های دیگر ارائه گردید )

9. حال با استفاده از ابزار Paint Bucket Tool یا همان جعبه رنگ ، قسمت انتخاب شده را با رنگ مشکلی پر کنید.

10. حال برای لغو قسمت انتخاب شده ، یکی از ابزار انتخاب را برگزینید ( یا کلید میانبر M را بفشارید ) سپس روی قسمت منتخب کلیک راست نموده و Deselect را بزنید. این کار باعث می شود انتخاب قسمت منتخب لغو شود !


11. حال از منوی اسمشو نبر (!) که در عکس مشخص شده ، وارد قسمت Blur شده و Radial Blur را انتخاب کنید.


12. حال در صفحه جدید ، مقدار Amount را روی 100 ، Blur Method را روی Zoom و Quality را البته روی Best قرار دهید. سپس Ok را بفشارید.


13. حال دوبار کلیدهای ترکیبی CTRL + F را برگزینید. این کار سبب می شود دوبار دیگر Radial Blur اعمال گردد. ( این کلید ترکیبی ، همیشه آخرین عمل انجام شده در منوی اسمشو نبر (!) را تکرار می کند ).

حال باید چنین عکسی داشته باشید :


14. حال از همان منوی منحوس وارد قسمت Distort شده و Pinch را انتخاب کنید.


15. در صفحه جدید میزان Amount را روی 100 قرار دهید. ( همانطور که مشاهده خواهید کرد این کار سبب می شود تا لایه ما عمق پیدا کند )


16. حال دوباره از همان منوی قبلی ، اینبار وارد Distort و سپس Twirl شوید.


17. در صفحه جدید مقدار Amount را روی 35 قرار دهید. این مقداری دلخواه است اما 35 برای آموزش امروز ، مقداری متعادل است . این کار باعث ایجاد قوسی خاص در لایه شما می شود.


18. حال وارد همان منوی نام برده شوید و از قسمت Stylize ، وارد منوی Wind شوید.


19. مقادیر را مانند تصویر تنظیم کنید. Method را روی Wind و Direction را دلخواه (!) تنظیم کنید.


20. حال این اصطلاح را فرا بگیرید. Foreground و background . این دو لغت ، اشاره به رنگ های منتخب در سمت چپ پایین فتوشاپ دارند. اگر در عکس زیر مشاهده بفرمایید ، رنگ آبی رنگ foreground و رنگ سفید background است. پس هرگاه ذکر شد که foreground را مثلا مشکی کنید باید رنگ بالایی را مشکلی کنید. پس foreground و background را باید شناخته باشید.
در این آموزش foreground را روی کد 25A4D3 قرار دهید. رنگی نسبتا آبی را مشاهده خواهید کرد.

21. حال از منوی معروف که امروز خیلی باهاش کار کردیم وارد قسمت Artistic شده و Neon Glow را انتخاب کنید.


22. در صفحه باز شده مقدار Glow size را روی 9 و Glow Brightness را روی 19 و رنگ Glow Color را روی 00A8FF تنظیم کنید. ( برای تنظیم رنگ روی آن کلیک کنید تا صفحه جدید باز شود و در آن صفحه کد رنگ را وارد نمایید ) و سپس Ok را برگزینید.


23. حال رنگ پشت زمینه را به رنگ آبی پررنگی مثل کد 0b5e7d تغییر دهید. ( دیگه باید این مسائل رو تا الآن یاد گرفته باشید. از طریق ابزار Bucket Tool یا همان جعبه رنگ ) . دقت کنید که قبل از تغییر رنگ پشت زمینه ، از منوی Layers حتما لایه Background را برگزیده باشید.

باید تا به حال تصویری این چنین داشته باشید:


24. حال برای زیباتر کردن تصویر ، یک کپی یا همان Duplicate از لایه Shape ایجاد شده بگیرید. برای این کار از منوی لایه ها ( Layers ) روی لایه Shape کلیک راست کرده و Duplicate را انتخاب کنید.


25. حال برای زیباتر کردن آن ، از منوی عزیزی که نمی توان اسمش را برد دوباره وارد Distort و سپس Twirl شوید و مقدار Amount را روی -80 بگذارید . ( منفی 80 )

یک همچین چیزی باید ساخته شده باشد :


ساده ، زیبا ، بدون استفاده از هیچگونه ابزار خارجی. بهتر از اینم میشه ؟

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 4 دیدگاه
  1. واسه من cs 6 ـــه
    گیر کردم تو قسمت artistic

    چی هست؟؟؟ چیکار باید بکنم الاااااان؟
    کمکم کنید لطفا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *