متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

کارت گرافیک های قدرتمند سری HD 7000 از کمپانی AMD به زودی عرضه می شوند

12345 (بدون نظر)
Loading...
1,066

کمپانی AMD یکی از ۲ تولید کننده ی بزرگ چیپ های پردازنده ی گرافیکی، عرضه ی نسل بعدی کارت گرافیک های خود را از پاییز شروع خواهد کرد. AMD پیشرفتی فراتر از انتظار داشته و در سری ۷۹۰۰ از کارت گرافیک های خود، حافظه های جدیدی موسوم به XDR2 را به کار می برد.

بر اساس نقشه راه لو رفته، AMD قصد ارائه ی نسل بعدی کارت گرافیک های خود را در ربع چهارم سال جاری میلادی دارد. شروع کار با ۴ مدل پردازنده ی گرافیکی یا GPU صورت می گیرد که همگی با فرآیند ۲۸ نانومتری تولید  می شوند. لازم به ذکر است که نسل ۶۰۰۰ از فرآیند ۳۲ نانومتری بهره می برد که مصرف برق و بازدهی کمتری نسبت به فرآیندهای کوچک تر دارد. این چهار پردازنده ی گرافیکی بین ۷۶۸ تا ۱۵۳۶ هسته ی رادئون دارند و همگی با معماری VLIW4 تولید می شوند.

VLIW4 مخفف Very Long Instruction Word به معنی جمله دستورات بسیار بلند است که در پردازش بخش های مختلف یک ترد پردازشی به صورت موازی مورد استفاده قرار میگیرد. نسل قبلی VLIW5 بود و AMD با معرفی معماری بهینه تر و بهتر VLIW4 در مدل های سری HD 6900 ، کار خود را با همین معماری ادامه داده است. در این ۴ مدل حافظه ی GDDR5 استفاده شده است و در ادامه مدل های رده اول با حافظه های XDR2 و معماری جدید GCN عرضه می شوند.

در جدول زیر مشخصات این ۴ مدل را مشاهده می کنید:

مدل کارت گرافیک

Radeon HD 7870

Radeon HD 7850

Radeon HD 7670

Radeon HD 7570

فرآیند تولید

TSMC 28nm HPL

TSMC 28nm HPL

TSMC 28nm HPL

TSMC 28nm HPL

معماری

VLIW4

VLIW4

VLIW4

VLIW4

پردازنده ی گرافیکی

Thames XT

Thames Pro

Lombok XT

Lombok Pro

تعداد گروه های رادئون

۲۴

۲۲

۱۲

۱۲

تعداد هسته های رادئون

۱۵۳۶

۱۴۰۸

۷۶۸

۷۶۸

فرکانس پردازنده

۹۵۰ MHz

۸۵۰ MHz

۹۰۰ MHz

۷۵۰ MHz

تعداد واحد بافت

۹۶

۸۸

۴۸

۴۸

تعداد اپراتور شبکه ای پیکسل

۳۲

۳۲

۱۶

۱۶

حافظه ی کارت گرافیک

۲GB GDDR5

۲GB GDDR5

۱GB GDDR5

۱GB GDDR5

فرکانس حافظه

۵۸۰۰ MHz

۵۲۰۰ MHz

۵۰۰۰ MHz

۴۰۰۰ MHz

پهنای باس حافظه

۲۵۶ bit

۲۵۶ bit

۱۲۸ bit

۱۲۸ bit

پهنای باند حافظه

۱۸۶ GB/s

۱۶۶ GB/s

۸۰ GB/s

۶۴ GB/s

توان مصرفی

۱۲۰ watt

۹۰ watt

۶۰ watt

۵۰ watt

در ربع اول سال ۲۰۱۲ پردازنده های گرافیکی رده اول سری ۷۰۰۰ با کد Tahiti عرضه خواهند شد. این مدل ها از شکاف PCIe نسل ۳ استفاده خواهند کرد که پهنای باند بسیار زیادی تا ۳۲ گیگابیت بر ثانیه دارد. سری HD 7900 از معماری پردازنده گرافیکی با نام Graphic CoreNext یا GCN استفاده می کند، این معماری از نظر بازدهی بهتر از معماری VLIW4 است، در واقع کارایی آن در یک میلیمتر مربع قالب پردازنده ی گرافیکی، بیشتر از معماری VLIW4 است.

واسط حافظه ی جدید XDR2 محصول Rambus سریع تر از GDDR5 است، بر اساس ادعای Rambus این واسط جدید ۲ برابر واسط بسیار سریع GDDR5 سرعت خواهد داشت و این در حالی است که توان مصرفی آن ۳۰ درصد کمتر است.

بر اساس اطلاعات لو رفته، مدل HD 7970 دارای ۲۰۴۸ هسته ی رادئون است، فرکانس هسته ی پردازنده ۱۰۰۰ مگاهرتز و فرکانس موثر حافظه ی XDR2 آن، ۸۰۰۰ مگاهرتز است. پهنای باند حافظه ۲۵۶ گیگابیت بر ثانیه خواهد بود که از طریق باس ۲۵۶ بیتی تامین می شود.

مقایسه ی این اعداد با بهترین کارت گرافیک تک هسته ای AMD از سری ۶۰۰۰ یعنی HD 6970 جالت توجه است، پهنای باند ۶۹۷۰ برابر با ۱۷۶ گیگابیت بر ثانیه است و حافظه ی GDDR5 با فرکانس موثر ۵۵۰۰ مگاهرتز کار میکند.

توان مصرفی ۷۹۷۰ با چنین قدرت پردازشی بالایی تنها حدود ۱۹۰ وات است.

در جدول زیر می توانید مشخصات دقیق HD 7950 و HD 7970 را با HD 6970 مقایسه کنید:

کارت گرافیک

Radeon HD 7970

Radeon HD 7950

Radeon HD 6970

فرآیند تولید

TSMC 28nm HP

TSMC 28nm HP

TSMC 40nm

معماری

GCN

GCN

VLIW4

پردازنده ی گرافیکی

Tahiti XT

Tahiti Pro

Cayman XT

تعداد گروه های رادئون

۳۲

۳۰

۲۴

تعداد هسته های رادئون

۲۰۴۸

۱۹۲۰

۱۵۳۶

فرکانس پردازنده ی گرافیکی

۱۰۰۰ MHz

۹۰۰ MHz

۸۸۰ MHz

تعداد واحد بافت

۱۲۸

۱۲۰

۹۶

تعداد اپراتور شبکه ای پیکسل

۶۴

۶۴

۳۲

حافظه ی گرافیکی

۲GB XDR2

۲GB XDR2

۲GB GDDR5

فرکانس حافظه

۸۰۰۰ MHz

۷۲۰۰ MHz

۵۵۰۰ MHz

پهنای باس حافظه

۲۵۶ bit

۲۵۶ bit

۲۵۶ bit

پهنای باند حافظه

۲۵۶ GB/s

۲۳۰ GB/s

۱۷۶ GB/s

توان مصرفی

۱۹۰ watt

۱۵۰ watt

۲۵۰ watt

در ماه های آینده باید منتظر خبرهای داغی در مورد محصولات بعدی کمپانی AMD باشیم. عرضه ی پردازنده های بولدوزر با قدرت بسیار بالا و کارت گرافیک های سری ۷۰۰۰ با مشخصات فوق العاده، تنها شروع رقابت AMD با دو رقیب اصل یعنی NVIDIA و Intel است.

منبع:

xbitlabs

tomshardware

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
10 دیدگاه
 1. سعید می‌گوید

  الان قوی ترین کارت گرافیکی که تو بازار ایران است چیه؟ میخوام یه سیستم ۶۴ بیتی نصب کنم. رم ۱۶ گیگ.

  1. عليرضا شیری می‌گوید

   طبیعتا کارت گرافیک های دو هسته ای HD 6990 از کمپانی AMD و همچنین GeForce 590 GTX از انویدیا بهترین ها هستند. البته اولی در بیشتر بازیها سریعت تر عمل میکنه. تو بازار خیلی کم پیدا میشه چون قیمتش خیلی زیاده.

 2. beni7192 می‌گوید

  به نظرم سری ۷۰۰۰ AMD با فاصله خیلی زیادی نسل بعدی NVIDIA رو با فاصله زیادیپشت سر میزاره.
  البته cpu های AMD هم به نسبت قیمت خیلی قوی تر از سری X79 Intel خواهند بود.

 3. Tragzes می‌گوید

  آینده ای ام دی بزرگ تر از این حرفهاست ! همین پروفایلهای کراس فایر که هر چند روز منتشر می کند قدرت هسته گرافیک ها رو چقدر بهتر نشون میده.

 4. Mammad می‌گوید

  به نظرم سری ۷۰۰۰ خیلی کم مصرف تر از سری۵۰۰۰ ،پس احتمالا AMD بیشتر رو کاهش مصرف کار کرده که ۱۰۰% کاری است هوشمندانه که باعث جلو افتادن از رقیبش(Nvidia) میشود، البته اگر فقط تئوری نباشد!!!

  1. عليرضا شیری می‌گوید

   من هم صد درصد موافقم. تعدا شیدر ۳۳ درصد افزایش یافته ولی مصرف حتی با سرعت کاری بالاتر هم، ۳۰ یا ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده. زمان عرضه هم قبل از انویدیاست پس فرصت رقابت کوبنده تر وجود داره، مثلا با عرضه ی سری ۸۰۰۰!!!!

 5. Mammad می‌گوید

  آره خوب اگه توجه کرده باشید Nvidia این اواخر داره رو مصرف کار میکنه و اگه ۱ کم بیشتر توجه کرده باشیدAMD تو سری ۶۰۰۰ در مقابل حریفش که سری ۴۸۰ رو معرفی کرده بود تو مصرف حرفی برای گفتن نداشت. البته قبل از این ک سری ۷۰۰۰ رو معرفی کنه میشد حدس زد که در آینده رو نسبت مصرف به کارایی کار خواهد کرد وگرنه باید کلا بی خیال تولید چیپ میشد!!!

 6. trian می‌گوید

  فاصله حرف تا عمل خیلیه !!!
  امیدوارم amd بتونه فاصلش رو با اینتل کم کنه توی کارت گرافیکم بتونه به این زودی نسل pci ex3 رو وارد بازار کنه !!!

 7. Tragzes می‌گوید

  سلام.یک نکته ای رو همه در مورد کارتهای گرافیک ای ام دی فراموش کردن و همیشه با ترس از قدرت ای ام دی حرف میزنن.ای ام دی قیمت پایین تری همیشه نسبت به ان ویدیا و اینتل دارد یعنی بکار بردن آلیاژ ارزان تر ولی با این همه تفاوت در اصل تهیه قطعه و ارزان تر بودن قیمت همیشه رقیب نزدیک انویدیا بوده از طرف دیگه شرکت تولید کننده گرافیک ای ام دی هم مهم است.تنها شرکتی که قوی ترین گرافیکها رو تولید میکند و حتی سپفایر هم بهش نمی رسد و همیشه بیشترین امتیازات رو هم دارد پاورکالر است که ۶۸۷۰ دو هسته این شرکت ۳۶% از ۵۸۰ انویدیا قوی تر است!!! خارج از این بحث که قیمتها ها ۱۰۰ ها دلار فاصله دارند اما همین که ۳۶% قوی تر است کم قدرتی است؟ آیا اشتباه میکنم ؟پس نه ای ام دی رو دست کم بگیرید وقتی سی پی یو ۸ هسته ای اون ۵۰% از CoreI7 قوی تر است و نه کارتهای گرافیک اون رو وقتی پاورکالر باشن.قیمت پاور کالر نسبت به سایر برندها مثلا سپفایر فقط چند هزار تومان گران تر است ولی چون در تهران فقط و بیشتر شرکت شاب اون رو وارد می کند خیلی شناس نیست متاسفانه.

 8. pouya می‌گوید

  سلام من با گرافیک اینتل hdبازی gta ivرو با گرافیک۱۲۸۰=۷۶۸بازی میکنم بدون گیر.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کمپانی AMD یکی از ۲ تولید کننده ی بزرگ چیپ های پردازنده ی گرافیکی، عرضه ی نسل بعدی کارت گرافیک های خود را از پاییز […]