گزارش کنفراس 4 اکتبر اپل و معرفی آیفون 4S – قسمت اول

گزارش کنفراس 4 اکتبر اپل و معرفی آیفون 4S – قسمت اول
 • 1390/7/14
 • مهدی صمصامی
 • 7

پس از مدت ها انتظار و شنیدن شایعات مختلف درباره اپل و محصولاتش، بالاخره زمان کنفراس جدید اپل به طور رسمی اعلام شد. سر انجام اپل با انتخاب روز چهارم اکتبر ساعت 10 صبح (به وقت Cupertino) به تمامی شایعات و گمانه زنی ها پایان داد. زمان این کنفراس به زمان تهران، ساعت 20:30 بود. اپل نام این کنفرانس را Let’s talk iPhone نهاد و در ادامه خواهیم دید که معانی زیاد در همین چند کلمه نهفته است… مهمترین چیزی که کاربران در این کنفرانس منتظرش بودند، معرفی آیفون جدید یا همان iPhone 4s بود که همینطور که گفته شد، شایعات زیادی را در پی داشت. البته این کنفرانس از لحاظ دیگری هم اهمیت داشت؛ این اولین باری بود که مدیر عامل جدید اپل یعنی Tim Cook محصول جدیدی را معرفی میکرد؛ چون قبلا این وظیفه بر عهده Steve Jobs بود که اکنون به دلیل بیماری جای خود را به تیم کوک داده است.

در واقع می توان گفت نتیجه این کنفرانس وضعیت اپل را در بارار گوشی و تلفن همراه مشخص کرد. البته این کنفرانس برای بسیاری از افراد نا امید کننده بود؛ زیرا انتظاراتی که از یک آیفون جدید داشتند برآورده نشده بود. در ادامه به طور کلی از ابتدا تا انتهای کنفرانس را با هم بررسی خواهیم کرد و خبرها و اتفاقات مهم رخ داده در آن را با هم مرور میکنیم.

در زیر میتوانید تصاویری قبل شروع کنفرانس را ببینید. 2 نکته مهم قبل از شروع کنفرانس قابل توجه بود : 1- هیچ کس حق سیگار کشیدن در محدوده سالن را نداشت 2- از ورود افرادی که گوشی های آندرویدی داشتند، جلوگیری میشد!! البته این سخت گیری از اپل بعید نیست…

در واقع این کنفرانس در محل کوچکی برگزار شد که قبلا برای کنفرانس های کارمندان مربوط به مسائل خاص استفاده میشد. موسیقی انتخاب شده برای پخش در سالن، آهنگ I can’t explain از The Who at the momen بود.

پس از دقایقی در ساعت معین شده کنفرانس شروع شد و لوگوی زیبای اپل به حضار نمایش داده شد. و سپس تیم کوک روی سن آمد و صحبت خود را آغاز کرد. او گفت که اولین محصولی است که پس از انتخاب من به عنوان مدیر عامل، آن را معرفی خواهم کرد و همچنین از حضار برای شرکت کردن در کنفرانس تشکر میکند. او سپس از اظهار علاقه به شرکت اپل و کاربران، نام این مکان را با عنوان Town Hall به حضار معرفی میکند. با این توضیح که اولین iPod در این محل معرفی شد که تا کنون باعث انقلابی در شیوه گوش کردن به موسیقی ایجاد کرده است.و همچنین میگوید اولین MacBook Air هم در این محل معرفی شده است که باعث تغییر در تفکر افراد درباره کامپیوترها شده است.

تیم میگوید که امروز قصد داریم در مورد نوآوری های انجام شده در زمینه نرم افزار و سخت افزار و همچنین ادغام این ها برای ساختن یک محصول ساده، قدرتمند و یکپارچه، اطلاعاتی را بیاموزیم. او بحث اولیه خود را با ارائه توضیحاتی در باره اپل استورها شروع میکند. او میگوید که اپل استورهای جدیدی در هفته قبلی در چین، شانگهای و هونگ کونگ تاسیس شدند.

فروشگاه اپل در شانگهای، بسیار فوق العاده و مجلل است و بزرگترین فروشگاه اپل در آسیا میباشد. البته میتوان با فهمدین این که این فروشگاه در هفته اول فقط 100000 بازدید کننده داشته، نیز به این مسئله پی برد… باید بدانید که وقتی اپل استور LA (لوس آنجلس) تاسیس شد، 1 ماه طول کشید تا به این تعداد بازدید کننده برسد!!!

تیم میگوید وقتی اپل استور هونگ کونگ افتتاح شد، بیشتر مقدار Mac نسبت به فروشگاه های دیگر در جهان فروخته شد.

با توجه به گفته های حضار میتوان دریافت که روش بیان مطالب توسط تیم کوک با استیو جابز اندکی متفاوت است و تیم اندکی دقیق تر از استیو جابز عمل میکند. همچنین میتوان متوجه شد که در عین خوشحالی، او اندکی هیجان زده است.

پس از این مورد ویدئویی در مورد اپل استور شانگهای برای حضار به نمایش درآمد.

پس از اتمام ویدئو، تیم به صحنه می آید و میگوید که “من این ویدئو را بیش از 100 بار تماشا کرده ام و فکر میکنم بتوانم 100 بار دیگر هم آن را ببینم!!”. پس از آن آماری درباره اپل استورهای اپل در جهان را اعلام میکند و میگوید تا کنون 357 فروشگاه در 11 کشور جهان افتتاح شده و به تعداد آن افزوده خواهد شد.

علی رغم میل حضار، مهمترین موضوع کنفرانس یعنی معرفی آیفون جدید به انتهای کنفرانس موکول شد و تیم به صحبت درباره محصولات اپل و آمارهایی در این مورد پرداخت.

موضوع قابل بحث در ابتدا Mac بود که اخبار سیستم عامل لاین (Lion) در صدر قرار داشت. او سیستم عامل Lion را بهترین سیستم عامل موجود میداند. تا کنون 6 میلیون نسخه از آن به فروش رفته است که 80 درصد بیشتر از فروش نسخه قبلی یعنی Snow Leopard است. سپس Lion را از نظر محبوبیت با ویندوز 7 مقایسه میکند. حدود 20 هفته طول کشید تا میزان نصب ویندوز 7 به 10 درصد کل ویندوزهای دیگر برسد؛ اما برای Lion این مدت فقط 2 هفته بوده است!!!

سپس او موضوع مربوط به MacBook Air را مطرح میکند و میگوید “محصول ما (مک بوک Air) بسیار نازک، زیبا و سبک است و در حالیکه مشتریان ما به آن عشق می ورزیدند، رقبا سعی در کپی کردن آن را داشتند.”

پس از آن مسیر را بحث را به سوی مک بوک پروها و iMac ها میبرد و آمار فروش آنها مطرح میکند. MacBook Pro و iMac به ترتیب پرفروش ترین نوت بوک ها و رایانه های دستکاپ در آمریکا میباشند. همچنین پلتفرم Mac از سال گذشته تا کنون بیش از 23 درصد رشد داشته است؛ در حالیکه رشد PC فقط 4 درصد بوده!!! این آمار قدمت 5 ساله دارد و هم اکنون 60 میلیون کاربر در دنیا از مک استفاده میکنند. به طور کلی 23 درصد سهم بازار در اختیار اپل است و 77 درصد بقیه مربوط به دیگر سیستم عامل هاست. و به  همین دلیل ما راهی طولانی پیش رو داریم…

البته با توجه به گفته های حاضران میتوان دریافت که تیم اندکی سخنان خود را با بزرگنمایی و اغراق بیان میکند.

پس از آن صحبت آی پاد (iPod) مطرج میشود. او ادعا میکند که iPod برای اولین بار در سال 2001 معرفی و رونمایی شد و باعث تحولی در صنعت موسیقی شد.  او یادآوری میکند که ما چقدر موسیقی را دوست داریم و این وسیله برای لذت بردن ما از موسیقی ساخته شده است. به طور کلی iPod حدود 78 درصد سهم بازار را در اختیار دارد و بهترین Music Player موجود است.

تا کنون بیش از 300 میلیون iPod در سرتاسر جهان به فروش رفته است؛ در حالیکه بیش از 30 سال طول کشید تا سونی بتواند فقط 220000 کاست پلیر Walkman بفروشد!!! iPod هنوز یکی از بزرگترین و مهمترین محصول از لحاظ فروش برای اپل میباشد. در طی ماه های July تا June سال 2010، بیش از 45 میلیون iPod توسط کاربران خریداری شده است. بیش از نیمی از مردم قصد دارند از افرادی باشند که اولین iPod خود را می خرند!!

هم اکنون در فروشگاه iTunes بیش از 20 میلیون آهنگ وجود دارد که 20 برابر تعدادی است که زمان افتتاح این سرویس وجود داشت. iTunes با تعداد دانلود بیش از 16 میلیارد آهنگ توسط کاربران، بهترین فروشگاه موسیقی در جهان میباشد.

پس از آن موضوع آیفون (iPhone) مطرح شد و گفته تیم، بزرگترین دلیل برای پر بودن این سالن، همین آیفون است!!! آیفون 4 در حال حاضر نیمی از بازار آیفون ها را در اختیار دارد و این مسئله بیانگر رشد فراوان آن است. فروش آیفون در هر سال بیش از 125 درصد افزایش می یابد!!! تیم میگوید کاربران عاشق آیفون هستند و در هر نظر سنجی مربوط به میزان رضایت، به آن رتبه اول و یا بهترین را به آن داده اند.

با توجه به بررسی های ChangeWave، بیش از 70 درصد از کاربران آیفون از خریدشان راضی هستند. این آمار برای دیگر شرکت ها پایین تر است. HTC با میزان رضایت 49 درصد، در رتبه دوم قرار دارد. آیفون به طور کلی در بین تمامی تلفن ها، 5 درصد از سهم بازار را در اختیار دارد.

پس از آن نوبت به صحبت درباره iPad میرسد، در واقع iPad جوانترین محصول اپل است. او اشاره میکند که اکنون iPadها در همه جا هستند. آیپد در مدارس باعث تغییر شیوه درس دادن معلم ها به کودکان میشود و بسیاری از مربیان در این زمینه با ما موافقند. بیش از 1000 مدرسه در آمریکا از آیپد برای آموزش دادن استفاده میکنند.

تیم اشاره میکنند که آیپد فقط مخصوص مدارس نیست، یکی از مکان هایی که آیپد در آنها به مقدار زیاد استفاده میشود، کالج است و آیپد به سیستم آموزشی کالج ها نیز راه یافته است. همچنین از آیپد برای آموزش پرواز به خلبانان نیز استفاده میشود (توسط کتاب های موجود). در واقع یک کتاب 40 پوندی آموزش پرواز، میتواند به راحتی در صفحه نمایش آیپد به نمایش درآید تا بتوان به راحتی از آن استفاده کرد.

قابل توجه است که بیش از 80 درصد از بیمارستان های موجود در آمریکا از آیپد برای مسائل مداوا و یا آموزشی استفاده میکنند. 92 درصد از 500 شرکت برتر مالی از آیپد به شکل های مختلف در کارشان استفاده میکنند. البته استفاده ای که اینگونه شرکت ها از آیپد میکنند را منتشر نمیکنند، ولی به هر حال خرید آیپد توسط این شرکت ها خود دلیلی بر استفاده از آن میباشد.

آمار نشان میدهد که 74 درصد از سهم بازار تبلت ها در اختیار آیپد است. این مقدار حدود سه چهارم مقدار کل تبلت هاست. هم اکنون میزان فروش Deviceهای مبتنی بر iOS مثل iPhone, iPod, iPad از 250 میلیون گذشته است.

پس از آن Scott Forstall (اسکات فورستُل) مدیر ارشد نرم افزاری اپل به روی صحنه می آید تا ادامه صحبت درباره iOS را ادامه دهد.

او میگوید هم اکنون iOS سیستم عامل موبایل شماره یک دنیا است. به نقل از گزارشات، 43 درصد از سهم بازار به iOS اختصاص دارد؛ در حالیکه این مقدار برای آندروید 33 درصد است. بیش از 500000 نرم افزار در AppStore (فروشگاه نرم افزاری اپل برای iDevice ها) وجود دارد. از این بین 140000 نرم افزار، مخصوص آیپد هستند. و این باعث میشود که کاربران آیپد، تجربه بهتری در استفاده از گجت شان داشته باشند. همه این ها با هم AppStore را به فروشگاه نرم افزاری شماره یک دنیا تبدیل میکند.

مشتریان بیش از 18 میلیارد بار اپلیکیشن ها را از AppStore خریده و یا دانلود کرده اند؛ در واقع هر ماه 1 میلیارد دانلود از AppStore صورت میگیرد. در همین باره باید بدانید که اپل تا کنون بیش از 3 میلیارد دلار به توسعه دهنگان اپلیکیشن ها برای فروش Appهایشان پرداخته است.

پس از آن اسکات نرم افزار جدید Cards را معرفی کرد که با استفاده از آن میتوانید در گوشی کارت تبریک های دلخواه خود را بسازید و آن ها را برای دوستان تان ارسال کنید.

البته این ارسال فقط به شکل مجازی و از طریق اینترنت و با ایمیل نیست!! شما میتوانید کارت پستال ها را به صورت کاغذی (و یا فیزیکی) به دوستان تان تحویل دهید. اگر مایل باشید، اپل با دریافت مبلغی اندک کارت پستال شما را چاپ کرده و دوست تان میرساند!! هزینه این ارسال در آمریکا 2.99 دلار و در بقیه کشور ها 4.99 دلار میباشد.

البته ارسال از طریق ایمیل رایگان است؛ پس از ارسال مجازی کارت پستال تان، در صورتی که به دست دوست تان رسیده باشد، پیغامی مبنی بر تایید ارسال برای شما نمایش داده میشود.

پس از آن اسکات بحث درباره iOS 5 را شروع میکند.

او میگوید که ما تاکنون iOS 5 را به بیش از 10000 توسعه دهنده برای تست نشان داده ایم و اکثر آنها عاشق آن شده اند. ما نمیتوانیم برای دیدن iOS 5 در دست کاربران صبر کنیم… اسکات اشاره میکند که پس از آن با هم 10 ویژگی اصلی iOS 5 را که به تازگی اضافه شده اند را بررسی میکنیم.

اولین مورد سیستم جدید Notifications یا همان اطلاعیه و هشدار هاست. در iOS 5 نوتیفیکیشن ها به صورت عالی، بهینه شده اند. برای مشاهده آنها کافی است (مانند آندروید) از بالای صحفه به سمت پایین سوایپ کنید (دستتان را بکشید) تا لیست را مشاهده کنید. این امکاندر همه جا قابل دسترسی است (حتی هنگام بازی کردن).

مورد دوم که معرفی شد، نرم افزار iMessage بود. با استفاده از iMessage میتوانید با استفاده از اینترنت (WiFi یا 3G) به کاربرانی که از iOS استفاده میکنند، پیام بفرستید. در واقع این سیستم مانند نرم افزار BBM در بلک بری است؛ در واقع یک سیستم پیام رسانی بی درنگ نامیده میشود.

موردی بعدی نرم افزار Reminders است. یادآوری رویدادهای شما بر عهده این نرم افزار خواهد بود. برای مثال میتوانید محل سکونت خود را در آن وارد کنید و به آن بگویید که وقتی که به منزل تان رسیدید، به شما پیغام دهد. البته گهگاهی اشتباهاتی جزئی در هنگام نزدیک بودن به محل سکونت رخ میدهد که احتمال برطرف شدن آن ها خواهد بود.

نرم افزار جدیدی که در iOS 5 خواهیم دید، Twitter هست. Twitter نرم افزار رسمی شبکه اجتماعی توییتر بر روی iOS است. این نرم افزار بسیار عالی طراحی شده تا بتوانید اکانت توییتر خود را به راحتی در موبایل تان کنترل کنید. دیگر نیازی به SignIn های مداوم و پشت سر هم نیست و هر جای سیستم عامل که بخواهید اطلاعات تان را در توییتر تان به اشتراک بگذارید.

اکنون نوبت به معرفی Newsstand میرسد. اسکات از این نرم افزار به عنوان یکی از کاربردی ترین نرم افزارها یاد میکند. در این نرم افزار میتوانید نشریه های خود را اضافه و مدیریت کنید. در Newsstand میتوانید شماره های جدید مجلات مورد نظرتان را دریافت کنید. این دریافت میتواند در پس زمینه و بدون اینکه مزاحم کارتان شود نیز انجام بگیرد.

در این نسخه برنامه Camera نیز ارتقاء یافته است. در این نسخه دسترسی به دوربین در زمان قفل بودن گوشی (صفحه Lockscreen) راحت تر است. در صفحه Lockscreen کافی است فقط 2 بار دکمه Home را فشار دهید، بلافاصله به دوربین هدایت خواهید شد. از دکمه افزایش صدا هم میتوان برای عکس گرفتن استفاده کرد.

در سیستم عامل جدید اپل، سرویس Game Center نیز ارتقا پیدا کرده است. اسکات پس از ذکر کردن این که گیم سنتر بیش از 67 میلیون کاربر دارد، به توضیح جزئیات میپردازد. در گیم سنتر جدید میتوانید برای خود عکس (آواتار) داشته باشید و به همین دلیل کاربران میتوانند تصاویر دوستان شان را ببینند. امکان جدیدی که اضافه شده این است که کاربران میتوانند از توصیه های دوستان شان برای استفاده از یک بازی خاص استفاده کنند.

پس از آن اسکات درباره مرورگر Safari در iOS 5 صحبت میکند. در این نسخه مرورگر Safari ارتقا یافته است. در نسخه جدید این امکان را خواهید داشت تا نوارها و بخش های اضافی در یک صفحه وب را حذف کنید تا یک صفحه قابل خواندن و خالص داشته باشید. این میتواند بر روی آیپد فوق العاده باشد و البته برای iPhone. امکان دیگر این است که میتوانید موارد مورد نظر خود را در Reading List اضافه کنید و آن را در زمانی دیگر بخوانید. همچنین مطالب اضافه شده در Reading List می توانند به راحتی با دستگاه های دیگر iOS دار سینک شوند. در این نسخه امکان Full tabbed browsing نیز برای Safari در آیپد اضافه شده است؛ پس از این به راحتی میتوانید با یک Tap بین تب های خود جابجا شوید.

در این نسخه نرم افزار Mail نیز آپدیت شده است. در Mail جدید میتوانید قالب بندی دلخواه خود را اضافه کنید. همچنین امکان جابجایی آدرس ها نیز وجود دارد.

همچنین دیگر نیاز نیست برای فعال کردن آیفون خود آن را به کامپیوتر وصل کنید!! در iOS های قبلی لازم بود بعد خرید، برای استفاده از گوشی با اتصال آن به کامپیوتر و iTunes آن را اکتیو کنید که اکنون در iOS 5 نیازی به کار ندارید و میتوانید بدون اتصال به کامپیوتر از آن استفاده کنید.

در ضمن در این نسخه امکان Wireless Updates نیز اضافه شده است. این یکی از بهترین بخش های iOS جدید است. از این به بعد تمامی آپدیت ها درون خود سیستم عامل و با استفاده از سیستم عامل انجام میگیرد. یعنی دیگر نیاز نیست برای آپگرید از iOS 5 به iOS 5.1، آن را درون iTunes دانلود کنید…

قابل ذکر است که نسخه نهایی iOS 5 در تاریخ 12 اکتبر عرضه خواهد شد.

در بخش بعدی Eddy Cue (ادی کیو) بر روی سن آمد تا درباره iCloud صحبت کند. بخش های بعدی کنفرانس را در قسمت دوم مطلب بخوانید…

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 7 دیدگاه
 1. خبر بسیار جالب و مفیدی بود و اطلاعات خوبی درباره آمار و ارقام اپل و معرفی سیستم عامل iOS5 داشت یاد و خاطره استیو جابز را با خواندن هر جمله از این آمار درخشان در خاطرم زنده کرد، که خبر درگذشت این مرد بزرگ شوک روحی بدی به من وارد کرده. به هر حال خدا بیامرزدش،
  با تشکر از محمد مهدی عزیز بابت ارسال این مطلب

  1. ممنون از نظرت محمدرضا جان
   واقعا من دیروز صبح بیدار شدم و خبر مرگ استیو رو شنیدم، واقعا نمیدونستم چی بگم هم ناراحت بودم و هم از اون طرق میگفتن بیا درباره این خبر مطلب بنویس!!
   واقعا هنوز باورم نشده… خوشحالم که تونستم قبل از مرگش یکی از بهترین محصولاتش رو بخرم…

  1. وقتی شما به تیم کوک و بقیه مدیران اپل توهین کنی، یعنی به خود استیو جابز توهین کردی… تیم کوک کسی که استیو با علاقه اون رو انتخاب کرد…
   اینقدر افراطی و احساسی فکر نکنید.

  2. بچه جان
   تا دیروز فکر میکردی آیفون درب بازکن خونتونه
   حالا واسه من تیم کوک معرفی میکنی ؟

   برو بزار باد بیاد

  3. مرسی که اینقد جالب حرف میزنی…
   خیلی بامزه بود. 😐

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *