چرا حرفه‌ای‌های کامپیوتر افرادی مهم و جالب هستند؟

چرا حرفه‌ای‌های کامپیوتر افرادی مهم و جالب هستند؟
 • 1390/7/17
 • محمدرضا ارجمندی
 • 13

در زمانی نه چندان دور، حرفه ای های کامپیوتر (geek)، و یا به عبارت بهتر، استعداد های علوم کامپیوتر و علاقه مندان به فن آوری های آی تی، افرادی  بسیار نامطلوب در میان همسالان و اطرافیان خود به حساب می آمدند. شما می توانستید آنها را از روی ظاهرشان که معمولا یک عینک با فریم مشکی به چشم داشتند و لباس های عجیب و غریب و معمولا نامرتب بر تن داشتند، بشناسید. جای تعجب نبود که آنها برای اکثر مردم عجیب و غریب به نظر برسند، از آنجایی که بیشتر وقت خود را جلوی صفحه کامپیوتر به انجام کارهای مورد علاقه خود  صرف کرده و به ندرت پیش می آمد که با مردم مراودات اجتماعی داشته باشند.

سپس ناگهان، حرفه ای ها به افراد جالب و دوست داشتنی در بین مردم تبدیل شدند. حالا دیگر این افراد توسط اطرافیانشان به جهت روشنفکری  و ایده های برتری که داشتند علی رغم عدم دوری از معاشرت با مردم، تحسین می شدند. حالا دیگر  تب ” هواداری از حرفه ای ها” چنان همه گیر شده بود که افراد معروف و هنرپیشه های هالیوود مانند جاستین تیمبرلیک لباسی را بر تن می کردند که به سبک لباس های افراد حرفه ای بود و مورد تمسخر دیگران واقع می شد. حرفه ای هایی مانند بیل گیتس مدیرعامل مایکروسافت، مارک زوکربرگ خالق فیس بوک و استیو جابز از موسسان  اپل حالا دیگر فوق العاده ثروتمند ، مشهور ، و مهمتر از همه ، توسط بسیاری از مردم برای نوآوری هایی که برایمان به ارمغان آورده بودند مورد ستایش قرار می گرفتند.

جهان حالا استعداد های حوزه کامپیوتر را در آغوش خود گرفته بود و فرهنگ رایج اکثر جوانان گرایش به روش هایی بود که افراد حرفه ای با آن به پیشرفت رسیده بودند. اکنون بازی های ویدئویی محبوب تر از هر زمان دیگری هستند، و دیگر بحث در مورد چگونه شکست دادن غول آخر در این بازی ها دیگر برای جوانان با هر سن و سالی تابو و مورد تمسخر اطرافیان نیست. فن آوری هایی مانند آی فون ، فیس بوک و کینکت ایکس باکس 360 تبدیل به  مهم ترین موضوعات در محافل اجتماعی جوانان این دوره شده است. همه ما مشتاقانه در انتظار نوآوری تکنولوژیکی بعدی هستیم  و دوست داریم بین دوستان و اطرافیان اولین کسی باشیم که آن را خریداری کرده و امتحان می کنیم.

بله، این داستان امروز ماست. اما، در یک فاصله زمانی چند دهه ای واقعا چه بر سر انسان آمد که این چنین ذائقه اش متحول شد؟

اینترنت : ناجی حرفه ای ها

اگر آب را مایه حیات کره زمین و پدید آورنده موجودات زنده روی این سیاره بدانیم، در آن صورت اینترنت نیز بسان آب حیات برای عصر فنآوری اطلاعات و تداوم بخش حیات و پویایی آن بوده است. گسترده شدن دانش از طریق اینترنت به این معناست که هر کسی در هر مکان و زمان قادر به دسترسی به اطلاعاتی هست که هرگز پیش از این چنین راحت و سریع در دسترس نبوده است. کسانی که از اینترنت استفاده نمی کنند از قافله علم و تکنولوژی جهانی عقب افتاده و هرگز بدان نخواهند رسید. و حدس  می زنید چه گروهی مسیر را برای چگونه توسعه یافتن اینترنت هموار کرده است؟ بله، حرفه ای ها.

پردازش اطلاعات دست اول در زمینه فن آوری و نحوه کار کامپیوترها به افراد مستعد زمانی که اینترنت برای اولین بار در این عرصه ظاهر شد ایده سر آغاز  خوبی داد. آنها زمانی که صحبت از تطبیق با نوآوری های جدید می آید پیشگام بوده اند ، با توجه به این نکته، و این که انگیزه و توانمندی های آنها این امکان را فراهم می آورد که به سرعت هر چه را که در بازار فن آوری اطلاعات عرضه می شود یاد گرفته و در آن تجربه کسب کنند، آنها را برای حضور در دنیای مجازی مستعد تر از سایر مردم می کرد.

اگر نگاهی بیندازید به توسعه و پیشرفت اینترنت از همان روز اول، برایتان جالب و شگفت آور خواهد بود که چگونه از آن شکل اولیه به حالت امروزی درآمده. از ایمیل به مسنجر با امکان چت ، از  وب 1 به وب 2، از انجمن ها و فروم ها به سایت های شبکه های اجتماعی و این لیست بی حد و حصر است. هنگامی که حرفه ای ها در موقعیتی این چنینی با امکان تنظیم  و دستکاری در یکی از بزرگترین اختراعات جهان قرار می گیرند، بسیار نیرومند و قدرتمند عمل می کنند.

امروز، همانطور که ما نزد خود پیش بینی می کنیم که آینده از اینترنت و یا هر فن آوری دیگر چگونه خواهد بود، همه چیز  تقریبا تحت صلاحدید این به اصطلاح حرفه ای هاست. آنها این توانایی را دارند که نوآوری های ایجاد کنند که می تواند جهان را متحول کند، درست همانطور که سیستم عامل ویندوز شرکت مایکروسافت به  سیستم عامل انحصاری رایانه ها درآمد و درک مردم  از سیستم های کامپیوتری را تغییر داد.

به نظر شما چه کسی می تواند با اهمیت تر از که یک فرد حرفه ای در علوم کامپیوتر باشد که قدرت و تخصص لازم برای شکل دادن به جهان آینده را دارد؟

حرفه ای ها علیه جهان

در برخی موارد، حرفه ای ها   شورشیانی علیه جهان ما هستند. از یک سو شخصی مانند شاون فانینگ ، مؤسس Napster سرویس به اشتراک گذاری غیر قانونی مسیقی پیدا می شود، که راه اندازی سرویس خود را اعتراضی در برابر صنعت موسیقی برای شارژ کردن و خریداری آنلاین موسیقی  می داند و نرم افزار منبع باز لینوکس را می بینیم که در برابر سیستم عامل غول پیکر مایکروسافت عرض اندام می کند. سپس می توانیم هکرها اخلاقی ، و یا کلاه سفید ها را در بین این حرفه ای ها بیابیم که تلاش دارند نقاط ضعف  پیدا و پنهان در سیستم های کامپیوتری  را به امید به بهبود امنیت را برای جامعه رایانه ای به عنوان یک جامعه واحد برملا کنند.

حتی در سطح شخصی، این حرفه ای ها افرادی غیر سازگار با جامعه جهانی در نظر گرفته می شوند. آنها ممکن است نسبت به مردمی که  دانش و اطلاعات خود را از پایه  کسب کرده و در رابطه با تخصص های خود آموزش آکادمیک دیده اند باهوش تر نباشند، اما هیچ کس نمی تواند دستاوردهای آنها را انکار کند. هم بیل گیتس و هم مارک زوکربرگ تحصیلات خود در دانشگاه را نیمه کاره رها کردند (آن هم نه هر دانشگاهی، بلکه دانشگاه هاروارد). در عوض طی کردن راه معمولی و محافظه کارانه گرفتن مدرک، آنها هر دو به دنبال قلب خود رفتند و هنوز هم در زمینه خود موفق ترین هستند.

گاهی این یک شاهکار قابل تحسین است که علیه هنجارهای اجتماعی و موارد مرسوم بایستیم تا از شور و ارزش های مدنظر خود پاسداری کرده و آنها را به سرانجام برسانیم. دیگر اینکه در این حالت که شما بر سر مواضع خود ایستادگی می کنید درست مثل انگشت شست که در یک دست مشت کردن برجسته تر از بقیه انگشتان است از دیگران متمایز می شوید، چه  ایده و نیت شما خوب باشد یا بد  باشد. اما در هر صورت ، مهم بودن به این است قبل از دیگران مورد توجه قرار بگیرید. به همین دلیل است که آدم های غیر عادی بیشتر توجه ها را به خود جلب می کنند، آنها تمام این قضیه را مدیون این اصل ساده هستند که کاری متفاوت با بقیه انجام می دهند.

پول رایج در  عصر فناوری اطلاعات

در جهانی که تحت سیطره رایانه ها و شبکه های رایانه ایست، شخصی که مهارتی در این گونه سیستم ها از خود نشان بدهد، از میزان قابل توجهی کنترل بر روی سراسر جهان برخوردار است. حتما فیلم هایی را تماشا کرده اید که در آن هکرهایی به تصویر  کشیده می شوند که  قادر به انجام شگفتی هایی هستند که جهان را به زانو در می آورد ، و می توانند نقش مثبت یا منفی فیلم را ایفا کنند. در نهایت ، همه پیام فیلم ها و ما این است: دانایی، توانایی است.

هر چه بیشتر سر از کار چیزی درآورید، بهتر می توانید از آن برای مقصود خود بهره بگیرید. اگر شما بدانید  این جهان چگونه کار می کند و می چرخد، آیا نسبت به هر کس دیگری برجسته تر نیستید؟ این مسئله داستان مهم بودن حرفه ای هاست. جهان امروز از تکنولوژی اشباع شده ، و آنها همان ها هستند که علاقه مند به تکنولوژی و کامپیوتر بوده و می توانند چگونه استفاده کردن از آن به بهترین شکل ممکن را درک کنند.

هر چه دنیا بیشتر به سمت وابستگی به اطلاعات حرکت می کند، این حرفه ای ها بنا به اتکا به دانشی که ارائه می کنند بیشتر مورد احترام جهانیان قرار می گیرند. بنابراین  همانطور که می بینید ، حرفه ای ها نقش مهم و پررنگی در جامعه ما بازی می کنند چرا که ما در نهایت قادر به انجام هیچ کاری بدون راهنمایی های آنها نخواهیم بود!

پس آیا هیچ شک و تردیدی برای شما باقی می ماند که حرفه ای های کامپیوتر افراد مهم عصر جدیدند؟

به قلمرو حرفه ای ها بپیوندید!

لازم نیست  که برای حرفه ای شدن حتما زبان های برنامه نویسی همچون C ، C + + ، C # و یا – C  شی گرا را آموخته باشید، در انتها بعضی مقالات  با کیفیت بالای آموزشی را خدمتتان تقدیم می کنیم که کمک می کند حرفه ای بودن را درک کرده و به یک حرفه ای تبدیل شوید، حداقل از دیدگاه وسایل فیزیکی الکترونیکی.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 13 دیدگاه
 1. در پایان بد نیست یادی کنیم از استیو جابز مدیر عامل فقید شرکت معظم اپل که از جمله برترین افراد حرفه ای و از مغزهای رایانه و آی تی در عصر حاضر بود و در هنگام نگارش این مقاله هنوز بدرود حیات نگفته بود. همانطور که همه می دانیم فوت ناگهانی او واکنش ها و اظهار تاسف های زیادی را در سطح جهان برانگیخت و از رئیس جمهور آمریکا گرفته تا بیل گیتس که زمانی رقیب سرسخت جابز بود و اریک اشمیت رئیس هیئت مدیره گوگل و بسیاری از شخصیت های معروف ابراز تاسف شدید خود را ابراز داشته و از او به عنوان یکی از بزرگترین مخترعان قرن بیست و یکم یاد کردند. جالب اینکه در ژاپن که از جمله بزرگترین قطب های الکترونیک و آی تی جهان است هزاران نفر از دوست داران اپل به شکل های نمادین به استیو جابز ادای احترام کردند و این ها همه برای این است که افراد نخبه در علوم کامپیوتر تا چه حد می توانند جهان را تغییر دهند . روحش شاد

  1. واقعا آقاي جابز خالقي بزرگ و ايده پردازي مبتكر بودند و متاسفم از اينكه تلويزيون ايران متاسفانه اين خبر رو كار نكرد و حتي يادي از اين بزرگ نكرد
   واقعا ناراحت شدم
   خدايش بيامرزاد

  2. سلام . آخ راست گفتی

   بعد به خودشون میم مسلمون …
   این رو نمیدونند که همین الان توی ایران نصف کامپیوتری ها از شرکت اپل دارند خرج خونه و زندگی خود رو در آورند …
   واقعا باید تاسف خورد…

  3. ببين مبلاد جان
   من با مسلمون بودن و نبودن كار ندارم
   من اين و ميگم چرا يه نفر كه دنيا رو تكون داده و عرصه تكنولوژي رو، رو به پيشرفت برده نبايد اسمي ازش برد
   چرا؟

  4. چرا پوشش دادن ولی خیلی ضعیف اونم فقط توی یه برنامه ی مربوط به کامپیوتر.فقط در همین حد و اونم 4 روز پس از درگذشت ایشون!بله دیگه سرعت اینترنتشون پایین بوده نتونستند صفحه ی مربوط به خبر مرگ استیو جابز را توی این همه سایتا بخونن!!!

  5. اخبار مياد درگيري توي آمريكا رو پخش ميكنه
   اما خبر به اين مهمي نه
   واقعا متاسفم

  6. سلام
   این مقالات با کیفیت بالای آموزشی رو کجا گذاشتید اقا محمدرضا؟
   من متاسفانه نتونستم پیداش کنم !

 2. از خواندن این متن لذت بردم،.. مرسی محمد رضا !
  البته اینو فراموش نکنیم که :
  “قدر زر زرگر شناسد قدر گوهر گوهری”…

 3. سلام
  این مقالات با کیفیت بالای آموزشی رو کجا گذاشتید اقا محمدرضا؟
  من متاسفانه نتونستم پیداش کنم!

 4. فقط خواستم یه کم ملا لغتی کنم
  تیتر اینترنت ناجی حرفه ای ها
  ناجی اسم مفعول به معنی غرق شده هستش
  منجی میشه اسم فاعل و معنی نجات دهنده میده

  توی دنیای نوشتاری حالا چه اینترنت چه مطبوعات چه … یکی این کلمه یکی هم گاها همیشه اشتباه نوشته میشه گاه هم کلمه عربی هستش و اً عربی با چسب هم بهش نمیچسبه بگیم گاهی
  ممنون

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *