نبرد نوت بوک و تبلت ها

نبرد نوت بوک  و تبلت ها
  • 1391/4/21
  • آزاد
  • 0

در سال های نه چندان دور  نوت بوك‌ها بازار كامپیوترهای شخصی و قابل حمل را در دست داشتند ولی با حضور فناوری های جدیدی مانند تبلت ها، حضور نوت بوک ها را در بازار با چالش مواجه کرده است.

تبلت‌ها به تدریج جای نوت بوک ها را  در بازار پر كرده‌اند و  این روند آنقدر سرعت با در جریان است كه انتظار می‌رود تا سال 2016 صادرات جهانی انواع تبلت‌ها از صادرات جهانی انواع نوت‌بوك‌ها پیش بیفتد.

نبرد نوت بوک و تبلت ها
بر طبق تحقیقی که توسط موسسه  NPD DisplaySearch انجام شده است، نشان می‌دهد كه صادرات جهانی انواع موبایل پی‌سی‌ها در سال 2012 به 347 میلیون دستگاه خواهد رسید و این رقم در سال 2017 از 809 میلیون دستگاه عبور خواهد كرد.

كارشناسان و تحلیلگران انتظار دارند صادرات جهانی نوت‌بوك‌ها از 208 میلیون در سال 2012 به 393 میلیون دستگاه در سال 2017 برسد، اما آنها پیش‌بینی می‌كنند كه صادرات جهانی انواع تبلت از 121 میلیون دستگاه در سال 2012 به 416 میلیون دستگاه در سال 2017 برسد. این گزارش نشان می‌دهد بازار جهانی انواع تبلت‌های چند رسانه‌ای در این مدت با متوسط نرخ رشد 28 درصدی جلو می‌رود و رشد می‌كند.

به عقیده فعالان، مهم‌ترین عامل در رشد بازار تبلت‌ها، افزایش تقاضای كاربران در بازارهای بزرگ و رشد یافته مانند آمریكای شمالی، ژاپن و اروپای غربی است. بر اساس این گزارش بازار كشورهای توسعه یافته و پیشرفته در سال 2012 چیزی در حدود 66 درصد از صادرات جهانی تبلت‌ها را به خودشان اختصاص خواهند داد و این رقم تا سال 2017 به 60 درصد بازار جهانی خواهد رسید. همچنین پیش بینی‌ها نشان می‌دهد كه صادرات جهانی تبلت‌ها در بازارهای پیشرفته و بزرگ از 80 میلیون دستگاه در سال 2012 به 254 میلیون دستگاه در سال 2017 خواهد رسید.

نبرد نوت بوک ها و تبلت ها
«ریچارد شیم» یكی از كارشناسان موسسه NPD در این مورد می‌گوید: «كاربران و مصرف‌كنندگان به خصوص در بازار كشورهای پیشرفته و توسعه یافته ترجیح می‌دهند دستگاه‌های دیجیتال شخصی‌شان را از نوت بوك‌ها به تبلت‌ها تغییر بدهند. این در حالی است كه مرز میان تبلت‌ها و نوت بوك‌ها در حال از بین رفتن و محو شدن است. به این ترتیب ما انتظار داریم بازار كشورهای پیشرفته به بزرگ‌ترین بازار برای انواع تبلت‌ها تبدیل شوند. درست به همین دلیل هم هست كه شركت‌های تولید‌كننده تازه وارد به این بازار تمایل دارند محصولاتشان را اولین بار در این بازارهای بزرگ رونمایی و عرضه كنند».در واقع این رقابت سخت میان تبلت‌ها و نوت بوك‌ باعث شده است كه تولیدكنندگان قدیمی و بزرگ نوت‌بوك‌ها به طراحی محصولاتی باریك و سبك‌تر رو بیاورند تا در نهایت پدیده‌ای به نام اولترابوك‌ها وارد بازار كامپیوترهای شخصی بشود. این لپ تاپ‌های فوق باریك قابلیت‌های مشابه تبلت‌ها دارند و سعی دارند فاصله خودشان را با این محصولات محبوب، كمتر و كمتر كنند. حالا این اولترابوك‌ها مانند تبلت‌ها دارای نمایشگرهایی با وضوح بهتر، پردازنده‌هایی سریع‌تر و كاربری‌های لمسی بیشتر شده‌اند.
با این وجود اما این گزارش نشان می‌دهد كه نوت بوك‌ها همچنان بزرگ‌ترین بخش از بازار موبایل پی‌سی‌ها باقی خواهند ماند و سهم آنها از 60 درصد بازار موبایل پی سی‌ها در سال 2012 به 49 درصد از این بازار در سال 2017 خواهد رسید.

منبع: isuppli.com

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *