بررسی بازی The Dark Knight Rises

بررسی بازی The Dark Knight Rises
  • 1391/5/12
  • امیر امام جمعه
  • 1

در هفته های اخیر بازی های متعددی برای گوشی های هوشمند معرفی شده است که از جمله آنها میتوان Temple Run: Brave و The Amazing Spider-man را نام برد. و حالا بعد از همه این بازی ها نسخه جدید بازی بتمن با نام The Dark Knight Rises برای سیستم عامل های iOS و اندروید عرضه گردیده است. کسی انتظار نداشت که این بازی کیفیت چندانی داشته باشد زیرا فقط پس از چند روز از انتشار فیلم جدید بتمن عرضه گردید ولی توانست توجه بسیاری را به سوی خود جلب کند. در این مطلب قصد داریم نگاهی به این بازی بیاندازیم که الهام گرفته از نسخه جدید فیلم بتمن میباشد که در امسال یکی از برترین عناوین سینمایی شناخته میشود. فیلم بتمن توانسته تاکنون خیلی از افراد را به سوی سینما ها جذب کند و حالا باید دید که بازی آن چگونه عمل میکند.

داستان بازی The Dark Knight Rises تقریبا بر اساس رخداد های به وجود آمده در فیلم آن میباشد. اگر شما فیلم بتمن را ندیده باشید بازی آن میتواند کمبودش را جبران کند. البته بازی نسبت به فیلم دارای آزادی های بیشتری در خود میباشد. برای مثال مراحل اضافی در بازی وجود دارد که اصلا در فیلم هیچ جایگاهی ندارد. این مراحل اضافی بسیار مناسب نیز میباشند زیرا وقتی داستان بازی تمامی میشود شما باز هم مراحلی را برای پشت سر گذاشتن دارید. در این بازی باید از روی سقف ها بپرید و از گجت های بسیار جالب در بازی استفاده کنید و در آخر از چیز های مهم در شهر گاتهام محافظت نمایید.

در The Dark Knight Rises شما شاهد چندین چپتر میباشد که در هر یک مراحل چندگانه ای وجود دارد. در چپتر های اولیه بازی داستان پیرامون رخداد های فیلم شکل میگیرد ولی در ادامه میبینید که گسترش داستان بازی نسبت به فیلم آن بیشتر میشود تا بتوان چپتر های زیاد تری را به آن اضافه گردانید. سکانس های اواخر بازی نیز تبدیل به مراحل مختلفی میشوند که البته تصور آن بسیار سخت است که چنین صحنه های کوتاهی به مراحل طولانی تبدیل شوند.

در هر چپتر شما یک هدف بر روی صفحه مشاهده میکنید و سپس باید به مکان مورد نظر بروید و کارهایی درخواست شده از خود را انجام دهید. در مراحل اولیه بازی شما باید کارهایی مثل آزاد کردن گروگان ها ، خنثی کردن بمب ها و هک سوییچ ها را بر عهده بگیرید. هک کردن وسایل  شامل یک پازل میشود که باید قطعات را به طور صحیح قبل از تمام شدن وقت خود مرتب کنید. البته هیچ گونه مجازاتی برای از دست دادن امتیاز ها نیست و میتوانید دوباره شروع کنید.

شما میتوانید در اطراف شهر حرکت کنید و اگر علاقه دارید به کمک چنگک خود کارهای بیشتری را انجام دهید. مکان هایی که میتوانید در آنها از چنگک استفاده کنید با دایره های قرمز مشخص شده اند و کافیست کلید مربوط به آن را از روی صفحه بزنید. پایین پریدن از روی پشت بام ها نیز بسیار آسان است و فقط لازم به زدن کلید مربوط به آن بر روی صفحه نمایش است. ویژگی های این نسخه از بازی بتمن نیز بسیار شبیه به نسخه های ماقبل آن است.

در بازی مکانیسم های مبارزه نیز وجود دارد. شما باید با زدن کلید های روی صفحه به دشمنان خود ضربه وارد کنید تا بتمن نیز در میان حملات مختلف دوران میکند تا زمانی که دشمنان شما بر اثر ضربات از بین بروند. و بعد از آن نیز شما به سوی دشمن دیگری میروید و کارهای قبلی را نیز برای نابود کردن آن تکرار میکنید. هم چنین این بازی مکانیسم دفاعی خود را نیز از دیگر بازی های بتمن قرض گرفته است. این مکانیسم در مواقعی به کار شما میاید که در حال مبارزه با یکی از دشمنان خود هستید و دشمن دیگری به شما حمله میکند. با زدن کلید مربوط به مکانیسم دفاعی بتمن در مقابل ضربات وارده دفاع میکند. حتی صحنه های آهسته موجود بازی نیز شبیه به دیگر نسخه های آن میباشد.

مکانیسم هایی نیز برای حرکت مخفیانه در بازی وجود دارد. برای مثال شما میتوانید در مکانی بالای سر یکی از دشمنان خود بایستید و سپس با زدن یک کلید او را از پای در آورید. و البته میتوانید پشت دشمنان خود نیز حرکت کنید و سپس آنها را نابود گردانید. و بعد از مدتی دشمنانتان متوجه حضور شما میشوند و حرکت مخفی در اطراف آنها سخت تر میگردد پس باید در فرصت مناسب آنها را بکشید. کشتن هر یک از دشمنان به شما مقداری اعتبار اضافه میکند که میتوانید از آن به عنوان خرید گجت های اضافی جدید استفاده کنید. هم چنین در بعضی مواقع کنترل وسایل نقلیه ای را مثل Batpod به دست میگیرد گرچه مدت زمان استفاده از آنها بسیار کوتاه است.

بعد از مدتی به این نتیجه میرسید محیط بازی بسیار عالی به نظر نمیرسد و خسته کننده میشود. در ابتدا بازی بسیار جالب است ولی کمی بعد کاربر احساس میکند برخی از مراحل فقط برای بیشتر شدن طول بازی اضافه گردیده اند و کسی علاقه ای به ادامه آن ندارد.

شاید بتوان گفت مهم ترین ویژگی بازی The Dark Knight Rises محیط بسیار بزرگ شهر گاتهام است که شرکت Gameloft برای این بازی طراحی کرده است. گاتهام در بازی بسیار واقعی و باورکردنی به نظر میرسد که میتوانید در اطراف آن به پرسه زدن بپردازید و جزییات بسیار دقیقی را برای یک بازی موبایل فراهم کرده است. و البته هیچ زمان بارگذاری برای حرکت به نقاط مختلف شهر وجود ندارد.

ولی بعد از محیط بزرگ شهر دیگر ویژگی های آن در حد متوسط میباشد. بتمن و لباس او بسیار با جزییات دقیق طراحی شده است ولی دیگر جزییات بازی مثل دشمنان و یا متن های موجود در آن مناسب به نظر نمیرسند. هر کاراکتری به جزء خود بتمن از چند ضلعی ها تشکیل شده است که گرافیک بسیار بدی را به بازی اضافه کرده است. به طور کلی باید گفت گرافیک بازی بسیار خوب عمل نکرده است و بازی های بسیار پر گرافیک تری مثل Shadowgun یا Dead Trigger وجود دارد که بتمن نیز میتوانست شبیه به آنها باشد.

شرکت Gameloft قول داده است که این بازی را با گرافیک Retina برای new iPad عرضه کند. ولی در حال حاضر المنت های سه بعدی و دو بعدی بازی بسیار بد جلوه میکنند و بدتر از همه متن های موجود در بازی است که وقتی بر روی صفحه نمایش های کشیده مثل iPad قرار میگیرند کیفیت بسیار پایینی پیدا میکنند. در قسمت صدا نیز The Dark Knight Rises سعی کرده است صداهای مربوط به شخصیت های فیلم بتمن را شبیه سازی کند. صداهای مربوط به Batman ، Alfred ، Lucius Fox و Jim Gordon بسیار شبیه با شخصیت های فیلم آنها میباشد. و در طرف دیگر صداهای مربوط به Selina Kyle ، Bane و John Blake هیچ شباهتی نسبت به شخصیت های فیلم آن ندارد. مسئله مهم دیگر در این باره این است که لب های شخصیت ها در هنگام صحبت کردن حرکت نمیکند و آنها به صورت بسیار احمقانه ای در یک جا برای صحبت کردن با یک دیگر قرار میگیرند در حالی که هیچ منبعی برای صداهای تولید شده وجود ندارد.

نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم حجم بسیار زیاد نسخه اندرویدی این بازی است. در ابتدا شرکت Gameloft قصد داشت این بازی را با حجم 3.6 گیگابایت عرضه کند ولی کمی بعد تصمیم به کاهش آن کرد تا به 1.8 گیگابایت برای اندروید رسید که البته بسیار بهتر از حجم قبلی است ولی باز هم زیاد شمرده میشود. در مقابل نسخه مربوط به iOS در حدود 800 مگابایت حجم دارد.

مزیت ها : مراحل طولانی ، شهر گاتهام بسیار بزرگ است و دارای جزییات بسیاری نیز میباشد

معایب : بیشتر مراحل بسیار جذاب نیستند ، گرافیک بعضی از موارد مناسب نیست ، حجم نسخه اندرویدی بسیار زیاد است ، قیمت آن نسبتا زیاد است

لینک دانلود : iOS | Android

منبع : GSMArena

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *