هک به روش مهندسی اجتماعی

هک به روش مهندسی اجتماعی
  • 1391/5/26
  • آزاد
  • 1

مهندسی اجتماعی یک روش‌ بسیار معمول و غیر فنی است که توسط هکرها  برای عبور از حصار امنیتی کاربران استفاده می شود. طریق کار هکرها در این روش به این ترتیب است که کاربران را فریب می دهند تا آنها به دست خودشان اطلاعات مهم و حساس را لو دهند.

روش مهندسی اجتماعی از آن جهت برای هکرها حائز اهمیت است که اطلاعاتی جهت حمله به قربانی را در اختیار آنها قرار می‌دهد.

cyber_security

هکرها برای فریب دادن کاربران از راه های معمولی مانند استفاده از ایمیل یا تلفن استفاده می کنند. آنها در روش مهندسی اجتماعی به جای اینکه حفره های امنیتی قربانی را پیدا کنند، کاربران را به مکان‌هایی که می‌خواهند هدایت می کنند. برای مثال از طریق یک تماس تلفنی و با استفاده تمایلات و گرایش‌های آن فرد و جلب اعتماد او، اطلاعات مورد نیاز خود را کسب می‌کنند. مطمئنا فیلم‌های هالیوودی زیادی دیده‌اید که از همین روش برای جمع‌آوری اطلاعات و نفوذ استفاده کرده‌اند.

مهندسی اجتماعی برای شرکت‌ها بسیار خطرناک است؛ حتی برای شرکت‌هایی که از دیوارهای آتش یا حتی سیستم‌های احراز هویت قدرتمند استفاده می‌کنند. زیرا هکرها با این روش حصار‌های امنیتی را مورد هجوم قرار نمی‌دهند بلکه آن را دور می‌زنند. برای نمونه وقتی که هکر از طریق دزدی به خانه مدیرعامل یک شرکت رمز عبور کامپیوتر او در شرکت را به دست می‌آورد دیگر نیازی ندارد که به دنبال حفره امنیتی در شبکه کامپیوتر داخل شرکت جستجو كند، زیرا با آن رمز عبور وارد این شبکه می‌شود و همه اطلاعات در دسترس اوست.

 phishing-scammer

روش‌های مختلف مهندسی اجتماعی

روش مهندسی اجتماعی به دو گروه مختلف تقسیم می شود:

 -1 مبتنی بر انسان

-2 مبتنی بر کامپیوتر.

در حالت ” مبتنی بر انسان” هکر از طریق ارتباط با شخص اطلاعات مورد نیاز خود را به دست می آورد. برای مثال از طریق تماس تلفنی.

اما در حالت مبتنی بر کامپیوتر، هکرها برای جمع آوری اطلاعات از نرم افزارهای کامپیوتری استفاده می کنند.

احتمالا تا به حال اسم حملات Phishing را شنیده‌اید. در حملات Phishing که یک نوع مهندسی اجتماعی به حساب می‌آیند، هکر از طریق ارسال یک ایمیل و هدایت کاربر به یک سایت جعلی به جمع آوری اطلاعات آن شخص قربانی می پردازد. مثلا شماره کارت اعتباری و رمز اینترنتی آن.

 Phishing-Trends-At-2012

پیشگیری از حملات هکرها به روش مهندسی اجتماعی

علی رغم اینکه در این روزها نرم‌افزار و سخت‌افزارهای امنیتی هر روز قوی‌تر و به روز‌تر می‌شوند، اما در نقطه مقابل آنها کارمندان و نیروی انسانی قرار دارند که بسیار نفوذپذیرتر هستند. هکرها به آسانی و به روش مهندسی اجتماعی اطلاعات لازم را کسب می‌کنند. مهم ترین اقدام در آموزش کارمندان، آشنا کردن آنها با روش های گوناگون هک و دزدی اطلاعات است.تا به این صورت  آنها در هنگام برخورد با چنین حملاتی از آمادگی لازم برخوردار بوده و  از ارائه اطلاعات حساس و مهم جلوگیری کنند.

همچنین جهت به روز نگه داشتن کارمندان شرکت، هر چند ماه یک بار نیز باید کلاس‌های آموزشی جدیدی جهت آشنا کردن آنها با روش‌های جدیدتر سرقت اطلاعات توسط هکرها برگزار شوند.

 1208996759

منبع: info.routeone.com و computer.howstuffworks.com

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه
  1. اطلاعات جامعی بود؛ واقعا بابت اطلاعات ارزشمندتون سپاس گذارم!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *