اینتل: نسل بعدی Core iها تا ۲۰ برابر کم‌مصرف‌تر بوده و قدرت گرافیکی ۲ برابر خواهند داشت

اینتل: نسل بعدی Core iها تا ۲۰ برابر کم‌مصرف‌تر بوده و قدرت گرافیکی ۲ برابر خواهند داشت
  • 1391/6/24
  • عليرضا شیری
  • 1

Haswell نام معماری نسل بعدی پردازنده‌های Intel است. شاید نام آن را شنیده باشید اما در مورد کارایی آن نسبت به معماری فعلی Ivy Bridge یا معماری نسل قبل یعنی Sandy Bridge اطلاعات زیادی منتشر نشده است. اما کنفرانس اینتل مشخصات بیشتری را برایمان روشن می‌کند.

پردازنده‌های سری Core i با معماری Haswell در سال ۲۰۱۳ عرضه می‌شوند و در واقع چهارمین نسل خانواده‌ی Core i به شمار می‌آیند. با توجه به پیشرفت چشمگیر ARM در تبلت‌ها و گوشی‌ها و وجود شرکای قدرتمندی مثل سامسونگ، اینتل هم تصمیم گرفته معماری نسل بعد را به گونه‌ای بهینه کند که مصرف انرژی آن فوق‌العاده پایین باشد.

اینتل در مورد مصرف انرژی هسولی‌ها به این نکته اشاره کرده که در حالت بی‌کار تا ۲۰ برابر کم‌مصرف‌تر از پردازنده‌های Sandy Bridge هستند! از نظر توان پردازش گرافیکی نیز ۲ برابر سریع‌تر از Ivy Bridge می‌باشند.

برای نمایش قدرت گرافیکی، اینتل از Unigen استفاده کرد و نشان داد که سرعت اجرا دو برابر بیشتر است. از طرف دیگر اگر سرعت پردازش را برابر در نظر بگیریم، پلتفرم Ivy Bridge دو برابر توان بیشتر مصرف می‌کند و در واقع هسول بازدهی دو برابر دارد.

اولترابوک‌های اینتلی که سال آینده عرضه می‌شوند نیز از نظر مدت زمان کارکرد با باتری و قدرت پردازشی نسبت به محصولات فعلی بازار پیشرفت چشمگیری خواهند داشت.

منبع: anandtech

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه
  1. با سلام
    ممنون از مقاله ی خوبتون . امیدوارم که به زودی (2013) شاهد این پردازنده ها در اولترابوک های شرکت های مختلف باشیم
    و اینجوری اولترابوک ها پیشرفت کنند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *