آموزش رفع پیکسل به جای مانده بر روی مانیتور های LCD

آموزش رفع پیکسل به جای مانده بر روی مانیتور های LCD
 • 1391/10/3
 • سهیل دارائی
 • 5

آیا شما تا به حال با این صحنه مواجه شده اید که ؛ یک پیکسل با یک رنگ ثابت برروی مانیتور شما مدت زمان زیادی به جای مانده باشد ؟

( پیکسل = یک نقطه کوچک بر روی مانیتور شما {a little dot on your computer’s LCD monitor} )

شما اصطلاحا دچار مشکل “پیکسل گیر” شده ایده اما خوشبختانه این مشکل همیشه دائمی نیست و قابل رفع می باشد. پکسل های گیر کرده ( به جای مانده ) و پیکسل های مرده ( پیکسل های مرده) ؛ ( Stuck and dead pixels) از مشکلات سخت افزاری می باشند. آنها اغلب به سبب نقصان در مراحل ساخت کارخانه به وجود می آیند.

پیکسل های گیر کرده در مقابل پیکسل های مرده

پیکسل های گیر کرده یا به جای مانده در نسبت با پیکسل های مرده یا سوخته بسیار متفاوتند. پیکسل های به جای مانده تنها یکی از رنگ های قرمز ، سبز و آبی می باشند اما یک پیکسل مرده یا سوخته ، به رنگ سیاه یا سفید است.

در مقایسه این دونوع می توان اشاره به موضوع رفع عیب داشت که یک پیکسل گیر کرده را می توانیم رفع عیب کنیم ولی با پیکسل سوخته یا مرده کاری نمی توان انجام داد.البته اغلب مواقع ما با یک پیکسل گیر کرده مواجهدمی شویم تا سوختن پیکسل ها. تشخیص پیکسل سوخه هم راحت و ساده می باشد ، پیکسل سیاه رنگی که روی صفحه مانیتور شما ظاهر شده است پیکسل سوخته یا مرده می باشد و ممکن است که این پیکسل برای همیشه قدرت دریافت را نداشته باشد و همیشه سیاه رنگ بماند بر روی صفحه نمایش شما.

یک پیکسل معیوب (faulty pixel) ، در تمام مدت زمان بر روی مانیتور شما رنگ سفید را نمایش می دهد و اصطلاحا به آن پیکسل گرم (hot pixel) می گوییند.

مکان یابی پیکسل گیر کرده

آیا شما با پیکسل های مرده یا سوخته بر روی مانیتور خود مواجه شده اید ؟ ممکن است پاسخ این سوال برای شما سخت باشد چون کاملا آشنا نیستید با پیکس سوخته . ساده ترین راه تشخیص پیکسل مرده یا سوخته ، ساخت و ایجاد صفحه نمایش تک رنگ است.( screen a single color) این کار را شما به راحتی می توانید انجام دهید.

می توانید برای این کار از “Dead Pixels Test website” استفاده نمایید.

به لینک : http://www.gdargaud.net/Hack/DeadPixels.html بروید

مرورگر وب خود را باز کنید و کلید “F11” را فشار دهید تا صفحه فول اسکرین شود. حتما چند تا از لینک ها را امتحان کنید تا کاملا مطمئن شوید و اینکه در این تست مهم نیست چه رنگی به عنوان پیکسل به جای مانده تشخیص داده شود.

البته یک نکته را هم فراموش نکنید ! شاید ذره ای که روی مانیتور وجود دارد و شما را نگران کرده است ، کثیفی و گرد و خاکی بیش نباشد ! ( با انگشت خود روی آن بکشید تا مطمئن شوید گرد و خاک یا کثیفی است یا خیر )

اگر پاک نشد و حرکت نکرد ؛ مطمئن شوید که این پیکسل گیر کرده است و به جای مانده است و یا سوخته است.

آموزش رفع عیب گیر کردن پیکسل های به جای مانده

فرض کنیم مانیتور شما ، پیکسلی به جای مانده دارد ؛ حالا تکلیف چیست ؟ چه باید کرد ؟

یکسری راه و روش برای تعمیر کردن پیکسل به جای مانده برروی مانیتور ابداع شده است که البته ممکن است همیشگی و قطعی نباشد. یکی از راه ها این است که با دست خود بر سر مانیتور خود بکوبید !!! ( شوخی کردیم این کار را انجام ندهید ! )

منظورمان از این شوخی این بود که برای رفع این مشکل را ه ها و متود های زیادی وجود دارد که باید عاقلانه بررسی شوند تا امتحانشان کنیم و آنها را به کار ببریم البته هیچ تضمینی برای صحت این روش ها وجود ندارد !

دست نگه دارید ! بعضی از پیکسل های به جا مانده ؛ خودکار بعد از یک بازه زمانی ازبین می روند البته این دوره زمانی ممکن است ساعت ها ، روز ها ، هفته ها و گاهی هم سال به طول انجامد!

استفاده از نرم افزار جهت حل این مشکل :

حال سوال پیش می آید که این مشکل یک مشکل سخت افزاریست ! چگونه می خواهیم با نرم افزار این عیب را برطرف نماییم ؟؟؟

بسیاری ازبرنامه های نرم افزاری در این زمینه موجودند که با “تغییر مداوم بازه رنگ ها” و “چرخاندن دوار یک مجموعه رنگ” روی مانیتور ال سی دی شما به حل این مسئله می پردازند.

نحوه کار این نرم افزارها نیز به این صورت است که ، یک مجموعه رنگ دوار را داخل صفحه نمایش به صورت مداوم می چرخاند تا در منطقه ای که پیکسل به جای مانده واقع شده است ؛ اقدام به رفع پیکسل به جای مانده کند. در گزارش هایی ، افرادی که با این روش پیکسل به جای مانده مانیتور خود را تصحیح نموده اند از صحت این روش خبر داده اند.

هم اکنون با کلیک بر روی لینک رو به رو داخل برنامه “UndeadPixel (UDPixel) ” شوید و مانیوتور ال سی دی  خود را امتحان نماید.  لینـــــــــــک ورود

 

این برنامه مخصوص ساخت دایره دوار روی مانیوتر شماست تا پیکسل های به جای مانده را رفع نماید. در صفحه اصلی ، ایزار اصلی برای شما نمایان خواهند شد و دراختیارتان قرار می گیرند که به شما یک چراغ چشمک زن قرمز می دهد. شما قادر خواهید بود که آن چراغ چشمک زن را به هر منطقه ای از صفحه که بخواهید بگیرید و بکشید (drag and drop)

شما باید آن را به روی پیکسل مرده یا گیر کرده بکشید و حداقل چند ساعت به نرم افزار فرصت بدهید نتا کار خود را بر روی آن نقطه آغاز نماید.

نکاتی در رابطه با تضمین مانیتورها !

متاستفانه ، شرکت های سازنده مانیتور ها هیچ تضمین و گارانتی ای به شما برای یک پیکسل به جای مانده یا مرده نمی دهند ! حتی اگر شما به تازگی مانیتور خود را از آنها خریداری کرده باشید.

تولید کنندگان مختلف مانیتور ها ، سیاست های مختلفی برای مقابله با پیکسل گیرکرده و یا مرده در پیش دارند.

برخی از تولید کنندگان مانیوتر در صورت مشکل به جای ماندن پیکسل روی مانیتور شما حاضرند یک مانیتور جدید و نو جایگزین آن به شما بدهند در حالی که بعضی از شرکت ها نیز قبل از خرید در دفترچه گارانتی، حداقل تعداد پیکسل های معیوب را برای مانیتور جایگزین ذکر میکنند!

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر، حتما قبل از خرید ، ضمانت نامه لب تاپ ها و مانیتور هایی که قصد خریداری آنها را دارید به دقت مطالعه فرمایید یا در رابطه با این مورد با شرکت فروشنده یا سازنده تماس حاصل فرمایید تا به مشکل برنخورید.

» منبع «

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 5 دیدگاه
 1. سلام دوست عزیز من روی گوشیم یه پیکسل سیاه رنگ دارم نمیدونم سوخته است یا مرده چطوری میشه از بین برد به مرور از بین منیره با ترم افزار نمیشه لطفا کمکم کن.

 2. خیلی ممنون عزیز دل . بسیار عالی جامع و کار آمد بود ، از توضیح گرفته تا لین دانلود
  سپاس

 3. سلام و خسته نباشید
  یه مدتی هستش که روی گوشیم یه سایه ای افتاده بود که کمی از رنگ صفحهم روشن تر بود بیشتر که دقت کردم دیدم سایه ی صفحه ی اصلی تلگراممه که روی گوشیم افتاده و هر قسمت از گوشیم میرم اون قسمت از گوشیم رنگش با بقیه جاهای گوشیم فرق داره و دقیقا حتی فلش تلگرامو اون سه تا نقطشم کاملا معلومه رو گوشیم چون من بیشترین استفاده از گوشیم قسمته تلگرامه تو رو خدا بهم بگین درست میشه یا نه ؟؟لطفا اگه میشه از طریق ایمیل بهم اطلاع بدین مرسی

 4. با سلام
  قابل توجه دوستان عزیز نکته بسیار مهم جهت رفع پیکسل های مورد نظر کشیدن دستمال در جهت عمودی بر روی صفحه مانیتور است و بایستی در یک جهت بالا یا پائین حرکت کنید چون در غیر اینصورت پیکسل های مذکور در صفحه نمایش ببیشتر پخش خواهد شد .
  اگر لکه در قسمت پائین بود از بالا به پائین و بلعکس .
  موفق باشید .

 5. من هم این مشکل رو دارم و خیلی اذیتم میکنه لطفا اگه میتونید منو راهنمایی کنید و برام پاسخ رو ایمیل کنید

  یه مدتی هستش که روی گوشیم یه سایه ای افتاده بود که کمی از رنگ صفحهم روشن تر بود بیشتر که دقت کردم دیدم سایه ی صفحه ی اصلی تلگراممه که روی گوشیم افتاده و هر قسمت از گوشیم میرم اون قسمت از گوشیم رنگش با بقیه جاهای گوشیم فرق داره و دقیقا حتی فلش تلگرامو اون سه تا نقطشم کاملا معلومه رو گوشیم چون من بیشترین استفاده از گوشیم قسمته تلگرامه تو رو خدا بهم بگین درست میشه یا نه ؟؟لطفا اگه میشه از طریق ایمیل بهم اطلاع بدین مرسی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *